Odsouzeni na smrt, píší noviny o fukušimské padesátce

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 3. 2011 10:36
Personál elektrárny musí zůstat do úplného konce, nařídil premiér Naoto Kan
Nihonmacu, prefektura Fukušima.
Nihonmacu, prefektura Fukušima. | Foto: Reuters

Tokio - Zatímco davy lidí masivně opouštějí Tokio a další oblasti poblíž poškozené elektrárny Fukušima, přímo v jejím areálu stále zůstává zhruba 180 techniků, kteří se snaží zchladit přehřáté reaktory, a zabránit tak nejhoršímu.

Jejich odvaha už přerůstá v sebeobětování. Teď se navíc ukazuje, že v ne úplně dobrovolné.

Japonský premiér Naoto Kan totiž podle deníku Mainiči Šimbun nařídil, že zbylý personál musí zůstat až do úplného konce. Buď se mu podaří reaktor dostat pod kontrolu, nebo zemře.

"Vyklizení elektrárny nepřichází v úvahu. Tady už to nejde, nejde o firmu Tepco, ale o celé Japonsko," cituje japonský list premiéra.

Radiace v areálu elektrárny přitom dosahuje takové úrovně, že může způsobit nemoci z ozáření. Například leukémii nebo rakovinu štítné žlázy.

Vzdát se ale zjevně nehodlají ani fukušimští energetici, nebo minimálně většina z nich. Aniž by jim musel přikazovat premiér.

"Bojujeme s únavou i hladem a uvědomujeme si blízkost smrti. Někteří z nás se od začátku havárie neviděli se svými blízkými. Přesto tvrdě pracujeme. Každý v elektrárně bojuje a nikdo z nás z boje neuteče," napsala Mičiko Ocuki, členka týmu ve Fukušimě, do svého blogu.

Posledním 180 technikům v kolabující elektrárně se přezdívá "Fukušimská padesátka" nebo "Padesátka statečných", protože se střídají po směnách o padesáti mužích.

V posledních dnech k nim ale přibyli i další hrdinové z řad policistů a vojáků, kteří vodními děly kropí reaktory, a snaží se tak podpořit účinek mořské vody shazované z vrtulníků.

Před odvahou japonských jaderných techniků smekají kolegové po celém světě.

"Z toho mála informací, které máme k dispozici, vyplývá, že minimálně v některých částech komplexu Fukušima je radiace na životu nebezpečné úrovni. Ti lidé tam předvádějí neuvěřitelné hrdinství," cituje například CNN Roberta Alvareze z amerického ministerstva energetiky.

Jelikož je celá oblast evakuována, potýkají se navíc hrdinové z Fukušimy s nedostatkem potravin a dalších věcí denní potřeby. Přesto nic nevzdávají.

Jsem ochoten zemřít, je to má práce

Pokud se nepodaří dostat reaktor pod kontrolu v řádu dní a Japonci nebudou chtít techniky obětovat, budou je muset vystřídat. Problém je v tom, že kvalifikovaných lidí, kteří by mohli daný úkol plnit, je velice málo.

A navíc nelze nikoho do tak riskantní mise nutit.

Společnosti Tepco se přesto přihlásilo požadovaných dvacet dobrovolníků schopných a ochotných v boji s přehřátým reaktorem pokračovat.

Jedním z dobrovolníků je i devětapadesátiletý jaderný expert s letitými zkušenostmi s výrobou atomové energie. Ochoten pomoci je i přesto, že mu zbývá je šest měsíců do důchodu.

"Když jsem se dozvěděla, že se můj otec přihlásil, nemohla jsem se ubránit slzám. Ale on mi řekl, že je to jeho povinnost," napsala jeho dcera na Twitteru.

Odtud pochází nebezpečí. Je tam ale i "Fukušimská padesátka" - japonská poslední naděje

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy