Fukušima byla evakuována, nad reaktor vystoupal mrak

Zahraničí Zahraničí
21. 3. 2011 13:10
Mrtvých po tsunami je bezmála 9000, hlásí Japonsko
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu.
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu. | Foto: Reuters

Tokio - Společnost Tepco musela evakuovat jadernou elektrárnu Fukušima 1. Nad druhým i třetím blokem se totiž objevil šedý dým.

Po víkendu přitom hlásilo na 300 energetiků, kteří se účastní záchranných prací, pokrok. Během soboty a neděle se jim podařilo obnovit dodávky elektřiny do tří ze šesti bloků elektrárny.

A v pondělí ráno středoevropského času dokonce obletěly svět zprávy, že připojeno je již všech šest bloků.

Pak přišla na řadu opět evakuace a hasiči přestali stříkat na třetí reaktor, který je zvláště těžce poškozen, mořskou vodu.

Japonský úřad pro jadernou bezpečnost později oznámil, že kouř se nad reaktory 2 a 3 již neobjevuje. Provozovatel elektrárny nicméně přiznal, že neví, co bylo jeho příčinou.

Nadšení není na místě, varovali experti

Ještě v noci přitom agentura Reuters psala, že pokud začnou brzy pracovat vodní pumpy, mohlo by jít o první pozitivní zprávy v nejhorší jaderné krizi za posledních 25 let.

"Během posledních čtyřiadvaceti hodin došlo k pozitivnímu vývoji, ale situace i nadále zůstává velmi vážná," ´řekl s opatrným optimismem Graham Andrew z Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Americký ministr energeticky Steven Chu přesto dokonce hýřil nadšením. Televizi CNN řekl, že největší hrozba je údajně zažehnána.

Gregory Jaczko, předseda americké Jaderné regulační komise ale prohlásil, že hladina radiace v zařízení sice klesá, situace však zdaleka není pod kontrolou. Poslední vývoj mu dal za pravdu.

Počet obětí zemětřesení a tsunami v Japonsku mezitím vystoupal na 8649. Dalších 13 262 lidí je stále pohřešováno.

Podle představitelů policie, kteří upřesněnou statistiku zveřejnili, by mohl konečný počet obětí neštěstí zastavit na 18 tisících.

Podle agentury AP ale není vyloučeno, že se seznamy mrtvých a pohřešovaných částečně překrývají. A dosud neidentifikovaná těla na seznamu mrtvých mohou po identifikaci nést jména osob na seznamu pohřešovaných.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy