Atény/Londýn - Lesní požáry v Řecku si vyžádaly desítky mrtvých. Japonsko sužují několikatýdenní vedra. Ve Švédsku shořelo kvůli dlouhotrvajícímu horku nejméně 20 tisíc hektarů lesa.
Rekordní teploty, téměř 37 stupňů, naměřili na začátku července v Montrealu, několik desítek lidí kvůli vedrům zemřelo. Tropické teploty trápí také Velkou Británii, Kalifornii, Omán i Alžírsko.
An extreme #heatwave has been affecting #Japan through recent days, with more #hot and humid weather to come this week pic.twitter.com/pCNqO70q47
— Met Office (@metoffice) July 23, 2018
Ať už se jedná o sever, nebo jih zeměkoule, všude panuje v posledních měsících extrémní počasí. Je to běžné?
Podle klimatologů se planeta potýkala s různými výkyvy počasí od té doby, co existuje atmosféra. Odborníci však předpokládají, že podobné extrémy budou rok od roku výraznější.
"Různé přirozené proměny počasí zažíváme neustále. Ale nyní nám klimatická změna dává co proto. Zažíváme extrémy jako silné deště nebo vlny veder ještě intenzivněji než v minulosti," varovala na stanici CNN Katharine Hayhoeová, klimatoložka z Texaské univerzity. Do budoucna lze očekávat, že vlny veder, požárů nebo povodní budou ničivější než v minulosti.
Role člověka
Odborníci se také shodují, že lidský faktor nepochybně k větším extrémům přispívá a způsobuje jejich častější výskyt. Negativní vliv má především vypouštění plynů, jako je oxid uhličitý nebo methan, do atmosféry.
"Všechny odchylky a extrémy jsou souhrou přírodních a lidmi vyvolaných jevů. Nikdy nejde přesně říct, že za toto konkrétní sucho v dané oblasti může třeba z 85 procent přírodní proměnlivost a z 15 procent člověk," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Aleš Farda z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
"Nemůžeme s úplnou jistotou říct, jaké klima bude v příštích letech. Nicméně se domníváme, že lidská činnost přirozený výskyt anomálií navyšuje a jejich závažnost vyhrocuje," dodává a současnou vlnu veder na severu Evropy označuje jako anomálii.
Špatná úroda v Evropě
Velká Británie už kvůli vedrům vydala opatření na šetření zásob pitné vody. "V celé zemi jsme během léta zaznamenali jen 20 procent srážek oproti průměru," uvedli pro server BBC britští meteorologové.
See the before and after effect from above of one of hottest summers on record #heatwaveukhttps://t.co/rEfn8Gm4nM
— Telegraph News (@TelegraphNews) July 18, 2018
Německo v důsledku počasí například očekává velmi špatnou úrodu. Podle posledních odhadů by sklizeň obilí v Evropě mohla být nejhorší za posledních šest let, píše agentura Bloomberg. Podobné problémy má i Dánsko, Švédsko nebo Polsko.
A situace se do budoucna nezlepší. Vědci předpokládají, že v následujících letech budou na celé planetě stále vyšší teploty. To ostatně potvrzují statistiky za letošní rok. Červen se podle amerických odborníků na životní prostředí stal celosvětově pátým nejteplejším od roku 1880.
Evropa i USA ohroženy
A jaké oblasti budou i do budoucna vysokými teplotami nejvíce zasaženy? "Z čistě klimatického pohledu můžeme vytipovávat rizikové regiony i v České republice. Ale je to vždycky jenom předpověď, byť s ubíhajícím časem čím dál spolehlivější," říká Aleš Farda.
Jejich projekce předpovídají nárůst teplot například ve Skandinávii. Také očekávají, že už tak vysoké letní teploty ve Středomoří budou v budoucnu ještě vyšší. K tomu bude pravděpodobně v tomto regionu ubývat srážek.
"Středomoří bude podle všeho změnou klimatu během několika desetiletí velmi zasaženo. Více než střední Evropa. Silných požárů se tam budou obávat čím dál více," varuje klimatolog Farda.
Podle něj stejná změna klimatu hrozí i jižní Austrálii nebo Kalifornii. Obě oblasti už v současnosti trpí obdobími velkého sucha. Kalifornii zasáhly rozsáhlé požáry na konci minulého roku i na začátku letošního července.
Aleš Farda zároveň podotýká, že klimatickým změnám by se lidstvo mělo spíše přizpůsobit, než se je snažit zmírnit.
"Zmírňování je náročnější a je to běh na hodně dlouhou a náročnou trať. Musíme se na změny hlavně připravit, jinak nás to velmi poškodí. Může to přispět v nejkritičtějším případě i k potenciálnímu zániku civilizace," tvrdí Farda.