Ve Švédsku kvůli suchu zuří 35 lesních požárů, pomáhají je likvidovat vojáci i pobřežní stráž

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 7. 2018 21:30
Hoří plocha na celkem více než dvaceti tisících hektarech, zatím nejsou hlášeny žádné oběti ani zranění.
Letecký pohled na požár ve správní jednotce Ljusdal na jihu Švédska.
Letecký pohled na požár ve správní jednotce Ljusdal na jihu Švédska. | Foto: Reuters

Stockholm - Ve Švédsku nyní zuří nejméně 35 požárů na celkem více než 20 000 hektarech lesních porostů. Zatím nejsou hlášeni mrtví, ani zranění, informovala agentura Reuters. Ve skandinávské zemi panují od května nezvykle silná vedra.

Ve čtvrtek švédské úřady registrovaly 35 požárů lesního porostu na více než 20 000 hektarech. Za normálních let postihnou požáry v této severské zemi dohromady kolem 2000 hektarů, informovala švédská civilní obrana (MSB).

Několik vesnic v nejhůře zasažené správní jednotce Ljusdal na jihu země bylo v noci na dnešek evakuováno. Premiér Stefan Löfven dnes navštívil postiženou oblast, v níž hořelo na 8500 hektarech.

V boji proti plamenům hasičům pomáhají vojáci, pobřežní stráž i občanská sdružení. Hasicí letouny či vrtulníky na pomoc Švédsku vyslaly Itálie, Norsko a Francie. Švédsko požádalo o pomoc i Evropskou unii.

Podle švédského lesnického úřadu už požáry strávily lesy v odhadované hodnotě 600 milionů švédských korun (téměř 1,5 miliardy korun českých).

V mnoha částech Švédska byla zaznamenána největší sucha v období od května do poloviny července od zahájení příslušných měření v 19. století, uvedl švédský hydrometeorologický ústav (SMHI). Zatím přitom nic nenasvědčuje tomu, že by mělo významněji zapršet.

Podívejte se na video z rozsáhlých požárů ve Švédsku:

Ve Švédsku kvůli velkému suchu propukly lesní požáry | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy