Zlevní kvůli požárům dovolená v Řecku a zasáhl oheň české turisty? Přečtěte si náš přehled

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
25. 7. 2018 13:04
V Řecku zuří ničivé požáry, při kterých zemřely desítky lidí. Jak ovlivní dovolené českých turistů? Nabízíme přehledné otázky a odpovědi.
Požáry v řecké oblasti Attika si vyžádaly desítky obětí a zničily tisíce domů.
Požáry v řecké oblasti Attika si vyžádaly desítky obětí a zničily tisíce domů. | Foto: Reuters

Kde přesně v Řecku zuří požáry?

Plameny zasáhly oblast Attiky na jihu pevninského Řecka. Hořelo v okolí měst Rafina a Mati asi 50 kilometrů východně od Atén. Další ohnisko vypuklo i 40 kilometrů na západ od metropole, u města Kineta.

Požáry stály život desítky lidí, další jsou zranění. Podle tamních úřadů mohou počty ještě stoupat, protože přibližně stovka lidí je stále nezvěstná.

Plameny spálily i přes tisícovku obytných budov a desítky aut. Počtem obětí se požáry zařadily k třetím nejtragičtějším v Evropě za posledních 25 let. Řečtí hasiči včera večer oznámili, že požáry mají pod kontrolou a jsou na ústupu. Nyní v zemi začínají sčítat hmotné škody.

Zasáhly požáry i české turisty?

Řecké úřady nepotvrdily, že by mezi hospitalizovanými byli i čeští občané, řekl deníku Aktuálně.cz Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří České republiky.

Oheň nicméně zkomplikoval dovolenou až 90 českým turistům v hotelu Kinetta Beach západně od Atén.

V pondělí večer jim vypadla na hotelových pokojích elektřina a nepodařilo se okamžitě spustit náhradní zdroj, uvedl Stanislav Zíma z CK Exim tours. Plameny hotel ale nezasáhly a situaci se podařilo vyřešit.

Další čeští turisté se nacházeli až 140 kilometrů od požáru. "Tím pádem na ně oheň neměl žádný vliv," dodal Papež.

Co Čechům doporučilo ministerstvo zahraničních věcí?

Turisté, kteří se nacházejí v oblasti zasažené požáry, by měli podle ministerstva postupovat podle pokynů policie, hasičů a zaměstnanců hotelů.

Česká diplomacie také doporučuje, aby si turisté v těchto situacích připravili evakuační zavazadlo, v němž by měli mít vodu, léky, cestovní doklady a peníze. Rodiny s dětmi by si měly přibalit i kojeneckou výživu a pleny.

V případě nouze mají turisté kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Athénách. Všichni cestovatelé by se také měli přihlásit do bezpečnostní databáze DROZD.

Dotkly se požáry i letovisek, kam jezdí čeští občané?

Čeští turisté už dlouhá léta míří hlavně na řecké ostrovy. "Pevninská oblast, v níž požár vypukl, nepatří mezi nejoblíbenější," vysvětlil Jan Papež. Ve městě Kineta byla přibližně jen necelá stovka českých turistů.

Ovlivní požáry cenu zájezdů do řeckých letovisek?

Požár nebude mít žádný vliv ani na ceny, ani na počet turistů, kteří do Řecka vycestují, upozornil Papež. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR je Řecko pátou nejžádanější destinací českých turistů.

Podle Papeže má země velmi věrnou klientelu, která do země nepřestala cestovat ani během finančních krizí. Hoteliéři na řeckých ostrovech mají pro letošní sezonu vyprodáno.

Ohrozil oheň i dopravu v Řecku?

Jen některé hlavní silnice u pobřeží byly v pondělí kvůli plamenům uzavřeny, jejich provoz byl ale brzo obnoven. Oheň vůbec neovlivnil leteckou dopravu v zemi. Letiště v Aténách ani při požárech nepřerušilo svůj provoz. 

Jsou požáry v Řecku výjimečné?

Řecko patří k oblastem, které se v letních měsících často potýkají s ničivými požáry. V srpnu minulého roku oheň v okolí Atén zničil stovky hektarů lesa a desítky rezidencí.

Jeden z nejničivějších požárů v zemi vypukl v roce 2007 v oblasti Peloponés. Vyžádal si 67 obětí a sežehl přes 200 tisíc hektarů půdy.

Hoří jen v Řecku?

V posledních dnech zasáhly ničivé požáry i sever Evropy. Ve Švédsku zničil oheň nejméně 20 tisíc hektarů půdy. Tamní hasiči se obávají, že se plameny budou dál rozšiřovat. 

Evropa není jediným kontinentem, který se potýká s následky rekordně vysokých teplot. V kanadském Montrealu na začátku července naměřili 36,6 stupně Celsia. V celé provincii Quebec zemřelo v důsledku veder nejméně 70 lidí.

Extrémní vlna veder trápí i Japonsko. Vysoké teploty si v zemi vyžádaly už nejméně 80 mrtvých.

Video: Požáry zpustošily jih pevninského Řecka

Zpustošené město. Sledujte z dronu následky požárů v Řecku | Video: Up Drones
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy