Zlevní kvůli požárům dovolená v Řecku a zasáhl oheň české turisty? Přečtěte si náš přehled

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
25. 7. 2018 13:04
V Řecku zuří ničivé požáry, při kterých zemřely desítky lidí. Jak ovlivní dovolené českých turistů? Nabízíme přehledné otázky a odpovědi.
Požáry v řecké oblasti Attika si vyžádaly desítky obětí a zničily tisíce domů.
Požáry v řecké oblasti Attika si vyžádaly desítky obětí a zničily tisíce domů. | Foto: Reuters

Kde přesně v Řecku zuří požáry?

Plameny zasáhly oblast Attiky na jihu pevninského Řecka. Hořelo v okolí měst Rafina a Mati asi 50 kilometrů východně od Atén. Další ohnisko vypuklo i 40 kilometrů na západ od metropole, u města Kineta.

Požáry stály život desítky lidí, další jsou zranění. Podle tamních úřadů mohou počty ještě stoupat, protože přibližně stovka lidí je stále nezvěstná.

Plameny spálily i přes tisícovku obytných budov a desítky aut. Počtem obětí se požáry zařadily k třetím nejtragičtějším v Evropě za posledních 25 let. Řečtí hasiči včera večer oznámili, že požáry mají pod kontrolou a jsou na ústupu. Nyní v zemi začínají sčítat hmotné škody.

Zasáhly požáry i české turisty?

Řecké úřady nepotvrdily, že by mezi hospitalizovanými byli i čeští občané, řekl deníku Aktuálně.cz Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří České republiky.

Oheň nicméně zkomplikoval dovolenou až 90 českým turistům v hotelu Kinetta Beach západně od Atén.

V pondělí večer jim vypadla na hotelových pokojích elektřina a nepodařilo se okamžitě spustit náhradní zdroj, uvedl Stanislav Zíma z CK Exim tours. Plameny hotel ale nezasáhly a situaci se podařilo vyřešit.

Další čeští turisté se nacházeli až 140 kilometrů od požáru. "Tím pádem na ně oheň neměl žádný vliv," dodal Papež.

Co Čechům doporučilo ministerstvo zahraničních věcí?

Turisté, kteří se nacházejí v oblasti zasažené požáry, by měli podle ministerstva postupovat podle pokynů policie, hasičů a zaměstnanců hotelů.

Česká diplomacie také doporučuje, aby si turisté v těchto situacích připravili evakuační zavazadlo, v němž by měli mít vodu, léky, cestovní doklady a peníze. Rodiny s dětmi by si měly přibalit i kojeneckou výživu a pleny.

V případě nouze mají turisté kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Athénách. Všichni cestovatelé by se také měli přihlásit do bezpečnostní databáze DROZD.

Dotkly se požáry i letovisek, kam jezdí čeští občané?

Čeští turisté už dlouhá léta míří hlavně na řecké ostrovy. "Pevninská oblast, v níž požár vypukl, nepatří mezi nejoblíbenější," vysvětlil Jan Papež. Ve městě Kineta byla přibližně jen necelá stovka českých turistů.

Ovlivní požáry cenu zájezdů do řeckých letovisek?

Požár nebude mít žádný vliv ani na ceny, ani na počet turistů, kteří do Řecka vycestují, upozornil Papež. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR je Řecko pátou nejžádanější destinací českých turistů.

Podle Papeže má země velmi věrnou klientelu, která do země nepřestala cestovat ani během finančních krizí. Hoteliéři na řeckých ostrovech mají pro letošní sezonu vyprodáno.

Ohrozil oheň i dopravu v Řecku?

Jen některé hlavní silnice u pobřeží byly v pondělí kvůli plamenům uzavřeny, jejich provoz byl ale brzo obnoven. Oheň vůbec neovlivnil leteckou dopravu v zemi. Letiště v Aténách ani při požárech nepřerušilo svůj provoz. 

Jsou požáry v Řecku výjimečné?

Řecko patří k oblastem, které se v letních měsících často potýkají s ničivými požáry. V srpnu minulého roku oheň v okolí Atén zničil stovky hektarů lesa a desítky rezidencí.

Jeden z nejničivějších požárů v zemi vypukl v roce 2007 v oblasti Peloponés. Vyžádal si 67 obětí a sežehl přes 200 tisíc hektarů půdy.

Hoří jen v Řecku?

V posledních dnech zasáhly ničivé požáry i sever Evropy. Ve Švédsku zničil oheň nejméně 20 tisíc hektarů půdy. Tamní hasiči se obávají, že se plameny budou dál rozšiřovat. 

Evropa není jediným kontinentem, který se potýká s následky rekordně vysokých teplot. V kanadském Montrealu na začátku července naměřili 36,6 stupně Celsia. V celé provincii Quebec zemřelo v důsledku veder nejméně 70 lidí.

Extrémní vlna veder trápí i Japonsko. Vysoké teploty si v zemi vyžádaly už nejméně 80 mrtvých.

Video: Požáry zpustošily jih pevninského Řecka

Zpustošené město. Sledujte z dronu následky požárů v Řecku | Video: Up Drones
 

Právě se děje

před 18 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy