Efekt brexitu: Členství v Evropské unii si považuje více občanů než v roce 2015, říká studie

ČTK ČTK
20. 8. 2017 16:27
V souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie si stále více lidí myslí, že členství v unii jejich zemi přináší spíše výhody než nevýhody. Vyplývá to z průzkumu, který v osmi státech EU - včetně Česka - uspořádala německá nadace Friedrich-Ebert-Stiftung. Nejvíce si členství v osmadvacítce cení Němci - 64 procent, což je oproti roku 2015 nárůst skoro na dvojnásobek. V Česku vzrostl počet stoupenců EU za poslední dva roky ze 13 na 25 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Chystaný odchod Británie z Evropské unie přesvědčil řadu lidí ve zbylých státech osmadvacítky, že členství v unii jejich zemi přináší spíše výhody než nevýhody.

Vyplývá to z průzkumu, který provedla německá politická nadace Friedrich-Ebert-Stiftung (FES). Ve všech osmi státech zahrnutých v anketě včetně České republiky od roku 2015 výrazně vzrostl počet lidí, kteří si členství v bloku považují.

Největší rozdíl v názoru na přínos členství v Evropské unii zaznamenala studie v Německu. Zatímco si v roce 2015 cenilo výhod členství své země v bloku 34 procent dotázaných, letos to bylo již 64 procent.

Druhý nejvyšší nárůst zaznamenalo Slovensko, kde se počet lidí kladně hodnotících unii zdvojnásobil na 52 procent. Nejméně vzrostl počet občanů, kteří si myslí, že výhody členství převažují nad nevýhodami, v Itálii: z 27 procent před dvěma lety na 31 procent letos.

V České republice je nejnižší podíl lidí kladně hodnotících výhody členství v EU z osmi sledovaných zemí (Německo, Španělsko, Slovensko, Švédsko, Nizozemsko, Francie a Itálie). Počet stoupenců evropského bloku tu ale vzrostl výrazněji než v Itálii a stejně jako v Nizozemsku či ve Francii - o 12 procent - ze 13 procent v roce 2015 na 25 procent letos.

Ve všech osmi zkoumaných státech více lidí než před dvěma lety spojovalo EU s "rostoucí prosperitou" a "příležitostmi" a více jich vyjádřilo i podporu přesouvání pravomocí z národních států do Bruselu - především v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky, zdanění nadnárodních korporací či ochrany osobních dat.

Naopak rozhodování na národní úrovni by podle většiny respondentů mělo zůstat v oblasti důchodů, nezaměstnanosti či rozpočtové politiky.

Brexit nezpůsobil paniku

"Zatímco nadcházející odchod Británie z Evropské unie přidělal mnoho starostí, nezpůsobil paniku," konstatovali výzkumníci z nadace FES, která je myšlenkově zpřízněná s německou sociální demokracií. Chystaný brexit podle nich mohl sehrát spíše opačnou roli: věcí, které mnozí dříve považovali za dané, si nyní více považují.

Podle studie mohlo v pozitivnějším vnímání EU sehrát kromě brexitu svou roli také zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států.

Za hlavní prioritu, které by se měla EU věnovat, označili respondenti ve všech osmi zemích migrační politiku. Lišili se ale v tom, jak by se měla řešit. Zatímco Němci a Italové dávají přednost společnému evropskému řešení, Češi a Slováci se vyslovili pro řešení na národní úrovni.

Rozdíly panují podle průzkumu také ve vnímání eura. Zatímco lidé v Německu a Francii ho podporují, Italové společnou evropskou měnu nepovažují za bezpečnou.

 

Právě se děje

Další zprávy