Evropané nemají rádi Trumpa, zjistil průzkum. Lidé ve světě věří víc Merkelové i Putinovi

Martin Ehl Zahraničí Martin Ehl, Zahraničí
Aktualizováno 27. 6. 2017 12:05
Spojené státy jsou poté, co se Donald Trump stal prezidentem, vnímané jako méně důvěryhodné než za předchozího prezidenta Baracka Obamy. Vyplývá to z průzkumu společnosti Pew Research Center. Pokud jde o důvěryhodnost samotných světových lídrů, Trumpovi důvěřuje jen 22 procent dotázaných. Skončil tak až za čínským prezidentem Si Ťin-pchingem (28 procent) a ruským lídrem Vladimirem Putinem (27 procent). Respondenti nesouhlasí hlavně s Trumpovým odstoupením od dohody o klimatu a také s plánem vybudovat zeď na hranici s Mexikem.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Svět si myslí, že americký prezident Donald Trump je arogantní, netolerantní a nebezpečný. Tvrdí to průzkum, který zveřejnil think tank Pew Research Center.

Ten se ptal na názor lidí z 37 zemí světa. Byli mezi nimi američtí spojenci jako Německo nebo Austrálie, ale také zástupci "druhé strany" jako Venezuela nebo Rusko.

Přívětivý obraz USA z dob exprezidenta Baracka Obamy klesl z 64 procent na 49 procent. A jen pětina dotázaných důvěřuje Trumpovi jako světovému vůdci oproti 64 procentům, které věřily Obamovi na konci jeho mandátu.

Co se týče důvěryhodnosti světových vůdců obecně, lidé věří více i ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nebo čínskému lídrovi Si Ťin-pchingovi.

Obliba amerického prezidenta stoupla oproti dobám s Obamou jen ve dvou zemích, kde se průzkum dělá: v Rusku a Izraeli.

Špatná zpráva je to hlavně pro Evropu, kde má Trump v průzkumu zdaleka nejhorší hodnocení.

Trump tématem německých voleb

"Evropané musejí převzít zodpovědnost a nesmějí doufat, že za ně někdo jejich problémy vyřeší," zopakovala v pondělí při diskusi časopisu Brigitte německá kancléřka Angela Merkelová.

Od ní už dříve zaznělo, že s Donaldem Trumpem v Bílém domě Evropa ztrácí důležitého spojence.

"On má prostě jiné pojetí globalizace než já," řekla kancléřka s odkazem na amerického prezidenta.

Vymezení vůči USA a větší důraz na samostatnost Evropské unie bude nejspíš i jedním z bodů v kampani Merkelové před německými parlamentními volbami, které se budou konat letos 24. září.

Soupeř Merkelové, volební lídr sociálních demokratů Martin Schulz, kancléřce o víkendu vytkl, že je vůči Trumpovi příliš měkká.

Trump zavítá do Evropy

Evropané Trumpa opět přivítají příští týden v pátek na schůzce nejvyspělejších zemí G20 v Hamburku. Předtím americký prezident na jeden den navštíví polskou metropoli Varšavu.

Při minulé Trumpově návštěvě v sídle NATO se řešila bezpečnost a vyšší výdaje Evropanů na obranu. Nyní se čeká, že větší důraz bude kladen na obchodní vztahy a rostoucí ochranářská opatření.

Možná i proto se kancléřka v pondělí zmínila o globalizaci. Zatímco Trump chce světový obchod omezovat a podle svých vyjádření chránit americké výrobce a pracovní místa, Evropané v čele s Německem ze stejných důvodů naopak podporují co nejotevřenější obchod.

Evropská unie by chtěla do schůzky G20 uzavřít dohodu o volném obchodu s Japonskem, kterou vyjednává už čtyři roky. Brusel by tak mohl ukázat, že se Trumpova omezování nebojí a že si dokáže najít jiné partnery.

Obchodní vztahy mezi Evropskou unií a USA se budou nejspíš vyostřovat i z jiných důvodů - například kvůli přísným pokutám pro americké firmy, jako je Google.

Ten v úterý dostal od Evropské komise rekordní pokutu 2,42 miliard eur (téměř 63 miliard korun) za to, že omezuje své vyhledávání vůči konkurenci.

Americké firmy se už přitom mračily loni, když Brusel vypočetl další technologické firmě Apple třináctimiliardový "doplatek" na irských daních.

Lidé z administrativy Donalda Trumpa museli prezidenta chválit při společném jednání. Se zdravicí přispěchaly i těžké váhy v americké vládě. | Video: whitehouse.gov
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy