Evropané nemají rádi Trumpa, zjistil průzkum. Lidé ve světě věří víc Merkelové i Putinovi

Martin Ehl Zahraničí Martin Ehl, Zahraničí
Aktualizováno 27. 6. 2017 12:05
Spojené státy jsou poté, co se Donald Trump stal prezidentem, vnímané jako méně důvěryhodné než za předchozího prezidenta Baracka Obamy. Vyplývá to z průzkumu společnosti Pew Research Center. Pokud jde o důvěryhodnost samotných světových lídrů, Trumpovi důvěřuje jen 22 procent dotázaných. Skončil tak až za čínským prezidentem Si Ťin-pchingem (28 procent) a ruským lídrem Vladimirem Putinem (27 procent). Respondenti nesouhlasí hlavně s Trumpovým odstoupením od dohody o klimatu a také s plánem vybudovat zeď na hranici s Mexikem.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Svět si myslí, že americký prezident Donald Trump je arogantní, netolerantní a nebezpečný. Tvrdí to průzkum, který zveřejnil think tank Pew Research Center.

Ten se ptal na názor lidí z 37 zemí světa. Byli mezi nimi američtí spojenci jako Německo nebo Austrálie, ale také zástupci "druhé strany" jako Venezuela nebo Rusko.

Přívětivý obraz USA z dob exprezidenta Baracka Obamy klesl z 64 procent na 49 procent. A jen pětina dotázaných důvěřuje Trumpovi jako světovému vůdci oproti 64 procentům, které věřily Obamovi na konci jeho mandátu.

Co se týče důvěryhodnosti světových vůdců obecně, lidé věří více i ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nebo čínskému lídrovi Si Ťin-pchingovi.

Obliba amerického prezidenta stoupla oproti dobám s Obamou jen ve dvou zemích, kde se průzkum dělá: v Rusku a Izraeli.

Špatná zpráva je to hlavně pro Evropu, kde má Trump v průzkumu zdaleka nejhorší hodnocení.

Trump tématem německých voleb

"Evropané musejí převzít zodpovědnost a nesmějí doufat, že za ně někdo jejich problémy vyřeší," zopakovala v pondělí při diskusi časopisu Brigitte německá kancléřka Angela Merkelová.

Od ní už dříve zaznělo, že s Donaldem Trumpem v Bílém domě Evropa ztrácí důležitého spojence.

"On má prostě jiné pojetí globalizace než já," řekla kancléřka s odkazem na amerického prezidenta.

Vymezení vůči USA a větší důraz na samostatnost Evropské unie bude nejspíš i jedním z bodů v kampani Merkelové před německými parlamentními volbami, které se budou konat letos 24. září.

Soupeř Merkelové, volební lídr sociálních demokratů Martin Schulz, kancléřce o víkendu vytkl, že je vůči Trumpovi příliš měkká.

Trump zavítá do Evropy

Evropané Trumpa opět přivítají příští týden v pátek na schůzce nejvyspělejších zemí G20 v Hamburku. Předtím americký prezident na jeden den navštíví polskou metropoli Varšavu.

Při minulé Trumpově návštěvě v sídle NATO se řešila bezpečnost a vyšší výdaje Evropanů na obranu. Nyní se čeká, že větší důraz bude kladen na obchodní vztahy a rostoucí ochranářská opatření.

Možná i proto se kancléřka v pondělí zmínila o globalizaci. Zatímco Trump chce světový obchod omezovat a podle svých vyjádření chránit americké výrobce a pracovní místa, Evropané v čele s Německem ze stejných důvodů naopak podporují co nejotevřenější obchod.

Evropská unie by chtěla do schůzky G20 uzavřít dohodu o volném obchodu s Japonskem, kterou vyjednává už čtyři roky. Brusel by tak mohl ukázat, že se Trumpova omezování nebojí a že si dokáže najít jiné partnery.

Obchodní vztahy mezi Evropskou unií a USA se budou nejspíš vyostřovat i z jiných důvodů - například kvůli přísným pokutám pro americké firmy, jako je Google.

Ten v úterý dostal od Evropské komise rekordní pokutu 2,42 miliard eur (téměř 63 miliard korun) za to, že omezuje své vyhledávání vůči konkurenci.

Americké firmy se už přitom mračily loni, když Brusel vypočetl další technologické firmě Apple třináctimiliardový "doplatek" na irských daních.

Lidé z administrativy Donalda Trumpa museli prezidenta chválit při společném jednání. Se zdravicí přispěchaly i těžké váhy v americké vládě. | Video: whitehouse.gov
 

Právě se děje

Další zprávy