Saúdskoarabská aktivistka oslavila MDŽ za volantem

Pavel Vondra
13. 3. 2008 15:25
Protest oživil debatu o zákazu řízení pro ženy. VIDEO

Rijád - Přední bojovnice za ženská práva v Saúdské Arábii Wadžíha Huwaidarová se ve své rodné zemi znovu postarala o rozruch.

Tentokrát si vzala na paškál zákaz, který ženám v konzervativním království jako v jediné zemi světa neumožňuje řídit automobil.

Huwaidarová, která už loni sepsala petici dožadující se zrušení tohoto zákazu, u příležitosti sobotního Mezinárodního dne žen zveřejnila prostřednictvím internetového serveru YouTube videoposelství, v němž ve stejné věci znovu apeluje na ministra vnitra, prince Najífa bin Abdelazíze. A činí tak přímo za volantem.

"Víme, že mnoho žen v naší společnosti řízení zvládne. Víme také, že mnoho rodin by jim to umožnilo," říká aktivistka, zatímco projíždí krajinou na východě země a sem tam ji v protisměru mine jiné auto.

"Na venkově spousta žen řídí a nikdo s tím nemá problém. Co je ale důležité, je aby ženy směly řídit i ve městě," nechala se známá spisovatelka a novinářka slyšet už dříve.

Podívejte se na protest Wadžíhy Huwaidarové za volantem (v arabštině):

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Obavy z uvolnění mravů

Některé ženy v Saúdské Arábii mají řidičský průkaz, který jim vystavili v cizině. To je ale podle stávajících norem k řízení vozu na domácí půdě neopravňuje.

Když proti zákazu protestovala v listopadu 1990 skupina 47 žen, jež ve vozech křižovaly ulice hlavního města Rijádu, skončil jejich protest zatčením a tresty. A to i pro jejich mužské příbuzné, případně manžely, kteří za ně podle islámského práva zodpovídají.

Minulý měsíc se skupina předních expertů na právo šarí'a nechala slyšet, že neexistuje důvod, proč by zákaz nemohl být zrušen, konzervativní kruhy ale varují, že by to mohlo vést k uvolnění mravů ve společnosti, jež se řídí velmi striktním výkladem Koránu.

Saúdská Arábie se nedávno stala terčem kritiky lidskoprávních aktivistů doma i v zahraničí kvůli případu dívky, která měla být zbičována za to, že se stala obětí skupinového znásilnění.

Přísnému trestu nakonec unikla, když jí král Abdulláh udělil milost. Saúdskoarabské úřady tehdy ale jen těžce nesly kritiku tamní justice ze strany svých spojenců ve Washingtonu.

Kdo tady diskriminuje?

Rozdílný pohled obou kultur na ženská práva odráží i ostrá diskuse, jež se rozpoutala kolem videa Wadžíhy Huwaidarové na serveru YouTube.

"Myslíte si, že vaše kultura, kde se ženy promenádují polonahé a jejich těla jsou využívána v reklamě, je nediskriminuje?" vymezuje se blogger Turbanz4life, který se označuje za "hrdého muslima".

"V Saúdské Arábii mají ženy své osobní řidiče, tak z toho prosím nedělejte velký problém. Chcete snad za to na ně hodit atomovou bombu?" dodává. Druhá strana to ale vidí jinak.

"Samozřejmě, že je to velký problém, protože i bohaté Saúdky, které mají řidiče, by rády měly možnost řídit samy," oponuje blogger(ka) MsMarvel, jehož/jejíž deklarovaná mise je boj za svobodu a "proti islámskému zlu".

"Ze statistik Googlu navíc vyplývá, že jsou to právě uživatelé v muslimských zemích, kdo do vyhledávačů nejvíce zadává výrazy, jako je sex, vagina atd. Takže si nechte řeči o polonahých ženách, když jsou to zrovna vaši bratři, kdo tráví nejvíc času stahováním takových obrázků a videí," přisazuje si MsMarvel.

 

Právě se děje

Další zprávy