Ženy v Mekce? Příště jen za plotem

Roman Staněk
2. 9. 2006 21:00
Mekka - Náboženští představitelé v Saúdské Arábii chtějí zakázat ženám modlit se na nejposvátnějším místě islámu, v blízkosti svatyně Kaaba v Mekce.

Zatímco nyní mohou muži i ženy obcházet mohutný černý kámen Kaaba společně, duchovní požadují, aby se do bezprostřední blízkosti mohli napříště dostat pouze muži.

Ženy, jimž byl už dříve omezen přístup do Prorokovy hrobky v Medíně, by měly mít k obcházení černého kamene vyhrazen oplocený prostor dále od svatyně.

"Ta oblast (kolem kamene) je velmi malá a hodně přeplněná. Rozhodli jsme se proto ženy z této oblasti u Kaaby přemístit na lepší místo, kde budou mít více prostoru," říká Usama al-Bar, vedoucí náboženského institutu zabývajícího se poutí Hadž.

Strkanice mezi poutníky tlačícími se, aby se dostali co nejblíže k relikviáři, který musí sedmkrát obejít, jsou časté. Během jednoho momentu se v blízkosti tísní tisíce poutníků, každý rok je během posvátné pouti Hadždž několik lidí ušlapáno.

Foto: Aktuálně.cz

Ženy se bouří

Jenže aktivistky za ženská práva v této zemi, kde ženy nesmějí řídit automobil či samy cestovat do zahraničí, se bouří.

Ženy tvrdí: "Je to naše základní právo, modlit se  ke Kaabě nejblíže, jak to jen bude možné. Kaaba je místo, kde je podle muslimů nejvíce cítit boží přítomnost."

Plán velmi rozčílil hlavně muslimky žijící v zemích, kde je islám tolerantní a jeho pravidla volnější než v samotné Saúdské Arábii.

"Stejně jako muži i ženy mají právo modlit se v domě božím. Muži nám to nemají právo odepřít," říká agentuře Reuters Suhaila Hammad ze Saúdské Arábie. "Je to diskriminace žen," dodává náboženská vědkyně.

"Bude to tak lepší"

Velká mešita je jednou z několika míst, kde se muži i ženy mohou modlit společně. Ačkoliv technicky jsou místa pro muže a ženy oddělena, všichni se mohou dostat k relikviáři stejně blízko.

Po uplatnění tohoto nového nařízení však bude moci více mužů zaujmout strategicky nejvýhodnější místa hned u svatého kamene.

Náboženská policie, kterou wahhabistický směr islámu v Saúdské Arábii obdařil obrovskými pravomocemi, často obtěžuje ženy, které se modlí mimo pro ně vyhrazená místa.

"Možná chtějí, aby ženy úplně zmizely ze všech veřejných posvátných míst," říká historička Hatún Fassíová a naráží na nedávné nařízení náboženských představitelů, které omezuje vstup ženám do Prorokovy hrobky v dalším posvátném městě Medíně.

"Některé ženy si myslí, že toto nařízení není spravedlivé, ale z našeho pohledu to pro ně bude takto lepší," reaguje na veškerou kritiku žen Usáma Bar.

 

Právě se děje

Další zprávy