Průlom: Saúdská Arábie dovolí ženám řídit. A nejen to

gaz
22. 1. 2008 6:30
Monarchie usoudila, že nastal čas povolit změny

Rijád - Saúdská Arábie povolí ženám řídit automobily. Rozhodla se tak čelit sílícímu tlaku hnutí bojujících za ženská práva.

"Pokud mohou být dívky od šedesátých let ve školách, jsou také - když vyrostou - schopny řídit auto," řekl britskému listu Daily Telegraph nejmenovaný vládní úředník s tím, že povolovací dekret by měl být vydán do konce roku. "Brzy učiníme prohlášení," dodal.

"Dosud ženy řídit nemohly kvůli rezervovanosti některých společenských vrstev. Například moje matka by nechtěla, aby moje sestra řídila," prohlásil saúdský ministr informací Abdulazíz bin Samalláh.

Jak vzít kritikům vítr z plachet

Nikde jinde na světě takový zákaz neplatí. I pokud však bude řízení žen v Saúdské Arábii povoleno, může trvat roky, než se situace v nejkonzervativnější arabské zemi doopravdy změní.

Saúdský král Abdalláh
Saúdský král Abdalláh | Foto: Reuters

Úřady se budou muset přizpůsobit ženám žádajícím o řidičské průkazy a problémy mohou nastat i s automobilovým pojištěním.

Cílem opatření je podle pozorovatelů udělat nejen první krok k dalším reformám, ale také zamezit feministkám, aby příliš dráždily konzervativní islámské kruhy.

Na protest proti zákazu řízení, který v zemi platí od roku 1932, bylo nedávno uspořádáno několik protestních konvojů, při kterých ženy přes hrozící tresty auta řídily.

Bojovnice za právo na řidičský průkaz Vadžíha al-Huwaidarová listu Washington Post v září sdělila, že "se svou kampaní nepřestanou, dokud jim nebude řízení povoleno".

Muhammad al-Zulfa, člen královského poradního sboru Madžlis aš-Šúrá, vidí za nynějším vládním krokem "chytrou" strategii krále Abdalláha.

"Když to bylo poprvé předneseno, byli extremisté vzteky bez sebe. Teď už si jenom stěžují. Slábne to do formy určitého souhlasu," řekl Telegraphu Zulfa.

Do hotelu bez opatrovníka

Saúdská vláda také v pondělí dovolila ženám, aby se mohly samy ubytovat v hotelu. Podle deníku al-Watan nyní pouze stačí, když příchozí ukáže identifikační průkaz a hotel ji pak zaregistruje na policejní stanici.  

Ženy jsou v Saúdské Arábii silně diskriminovány. Musejí být na veřejných místech doprovázeny mužským "opatrovníkem", nemohou volit a jejich svědectví má u soudu jen poloviční váhu ve srovnání se svědectvím muže.

Nedávno byla k půlročnímu vězení a trestu dvou set ran bičem odsouzena dívka, kterou skupinově znásilnila skupina mužů. Soudci dospěli k závěru, že sama porušila dobré mravy, neboť si domluvila schůzku s bývalým nápadníkem, přestože už byla provdaná za někoho jiného.

Král Abdalláh nakonec vyslyšel výzvy domácích i zahraničních aktivistů a dívce udělil milost. 

 

Právě se děje

Další zprávy