Washington - Už potřetí během letošního roku se američtí kongresmani postavili proti irácké politice Bílého domu: Znovu požadují urychlený odchod většiny vojáků z Iráku.
Zákon, který schválila Sněmovna reprezentantů, vyzývá Pentagon, aby se stahováním začal během čtyř měsíců. Domů by se měly americké jednotky vrátit do dubna 2008.
Předešlé dva pokusy kongresmanům nevyšly - zákon neprošel Senátem, nebo ho prezident vetoval. Bush to plánuje i nyní. Odchod armády z Iráku je podle něj nepřípustný.
Podle něj hrozí, že se po opuštění Iráku tamní situace ještě zhorší. "Jednotky budou staženy, až pro to nastanou podmínky, a ne proto, že průzkumy to označují za dobrý politický krok," řekl Bush.
"Irácká strategie selhala"
"Prezident by měl začít naslouchat americkému národu a udělat to, co je nutné pro jeho ochranu," řekl vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid.
Podle něj to znamená, že je potřeba přiznat neúspěšnost irácké strategie. Reid doufá, že demokraté přesvědčí své republikánské kolegy, a ti nový návrh zákona přijmou.
Nahrávají tomu události uvnitř samotné Republikánské strany. Tři klíčoví senátoři - dřívější obhájci politiky Bílého domu totiž otevřeně kritizovali Bushovu administrativu a chystají se hlasovat společně s demokraty pro změnu irácké politiky.
Senát bude nový zákon projednávat příští týden.