Rwandský parlament bude mít víc žen než mužů

Zdeněk Mihalco, mih
18. 9. 2008 19:27
Světové prvenství však režim v zemi zásadně nepromění
Paul Kagame
Paul Kagame | Foto: Reuters

Kigali - Středoafrická Rwanda se po parlamentních volbách, které v zemi proběhly tento týden, stane prvním státem světa, kde zasedne v parlamentu více žen než mužů. Většinu moci však bude mít i nadále ve svých rukou autoritářský vládce Paul Kagame.

Podle dosud zveřejněných výsledků v obměněném osmdesátičlenném parlamentu zasedne nejméně 44 žen. Výsledky voleb ještě nejsou konečné: v nepřímých volbách se ještě rozhodne o obsazení dvou křesel, která jsou rezervována pro mladé a jednoho místa určeného pro zdravotně postiženého.

Už před volbami byl ve rwandském parlamentu nejvyšší počet žen na světě - 48,8 procenta.

Vysoký podíl žen na politice je dán především ústavou, která zaručuje v jinak patriarchální společnosti ženám podíl na moci. V parlamentu je pro ženy rezervováno 24 míst, o jejichž obsazení se rozhoduje v nepřímých volbách. Dalších 20 žen nominovali přímo voliči.

Autoritářská vláda pokračuje

Samotné výsledky rwandských parlamentních voleb nejsou překvapením. Podle předběžných výsledků je vyhrála vládnoucí Rwandská vlastenecká fronta (RPF) autoritářského prezidenta Paula Kagameho, která získala asi 78,8 procent hlasů.

Foto: Aktuálně.cz

Voleb se zúčastnily ještě další dvě strany, obě však podporují Kagameho a už také uznaly svou volební porážku.

Většina opozičních uskupení sídlí v exilu a volby ostře kritizovala - představitelé opozice uvedli, že jim účast ve volbách nebyla povolena.

Řada si však i přesto současné vlády cení, a to kvůli ekonomickému růstu a nastolení pořádku v zemi,  která se stále potýká s následky genocidy.V rozlohou malé zemi během krátké doby v roce 1994 zemřelo asi 800 tisíc lidí.

Nynější volby byly teprve druhé roku 1994. Proběhly bez násilností, a Rwanda tak zůstává relativně stabilní zemí.

Více informací o volbách ve Rwandě najdete v podrobnějším článku:

Foto: Reuters
Rwanda volí parlament. Výsledky jsou předem jasné

Během posledního roku v Africe proběhlo či teprve proběhne hned několik klíčových voleb:

Keňa

Po volbách v prosinci 2007 následovaly násilnosti, při kterých zemřelo asi 1300 lidí a 300 tisíc uteklo z domovů. Opoziční lídr Raila Odinga obvinil prezidenta Mwaie Kibakiho ze zfalšování voleb. Po silném mezinárodním tlaku po několika týdnech politici uzavřeli dohodu o rozdělení moci - Kibaki zůstal prezidentem, Odinga se stal premiérem. Více ZDE.
Zimbabwe Před druhým kolem prezidentských voleb na konci června ze souboje odstoupil vůdce opozice Morgan Tsvangirai - kvůli vraždám a násilnostem páchaným na jeho přívržencích. Dlouholetý prezident Robert Mugabe, který neměl protikandidáta, se následně prohlásil za vítěze, zahraničí však průběh voleb odsoudilo. Po březnových parlamentních volbách ztratila vládní strana ZANU-PF poprvé od nezávislosti v roce 1980 většinu. Mugabe přistoupil na vyjednávání s opozicí o rozdělení moci. Po téměř dvou měsících rozhovorů byla dohoda o vytvoření vlády národní jednoty podepsána tento týden. Více ZDE.
Angola V zemi, která se vzpamatovává z 27leté občanské války, se konaly první celostátní volby od roku 1992. Vládní MPLA v nich upevnila svou pozici, protože opozice zastupovaná především svazem UNITA, je roztříštěná. Prezidentské volby by se měly uskutečnit příští rok. Prezident José Eduardo dos Santos, který je u moci od roku 1979, prohlašoval, že hlasování bude spravedlivé a demokratické. Objevovaly se určité pochyby o demokratičnosti voleb, pozorovatelé i opozice ale jejich výsledky uznali. Více ZDE
Zambie Ohlášené listopadové prezidentské volby následují po smrti prezidenta Levyho Mwanawasy. Z jeho strany MMD se o post uchází zhruba 16 kandidátů. Čeká se, že se o funkci povede tvrdý boj, a to jak v samotné vládní straně, tak mezi MMD a opozicí.
Pobřeží slonoviny Dlouho odkládané volby by se měly uskutečnit v listopadu. Rostou však obavy, že bude termín opět posunut. Jejich příprava totiž stále vázne. Hlasování by mělo být završením mírového procesu, který započal v letech 2002 až 2003.
Rwanda Od genocidy v roce 1994, kdy během krátké doby přišlo o život asi 800 tisíc lidí, se země propracovala k relativní prosperitě a stabilitě. Volby se ale podobaly hlasování z roku 2003, kdy jasně zvítězila strana tutsijského prezidenta Paula Kagameho, který před volbami zakázal činnost opozičních stran. I nyní s velkým náskokem zvítězila vládnoucí strana, opozice proti průběhu voleb protestovala.
Ghana Země je považována za jednu z nestabilnějších afrických demokracií. Parlamentní a prezidentské volby se v Ghaně uskuteční v prosinci. Prezident John Kufuor po dvou volebních obdobích v čele země odstupuje z funkce. Zda jeho Nová vlastenecká strana zůstane u moci, není jisté. Kufuor totiž čelí podezřením z korupce, v zemi navíc stoupají ceny potravin a energií.

Další články z regionu:

 

Právě se děje

Další zprávy