Zambijský prezident zemřel. Tentokrát opravdu

pav
19. 8. 2008 14:20
Na Západě oblíbeného státníka se zachránit nepodařilo
Zambijský prezident Levy Patrick Mwanawasa
Zambijský prezident Levy Patrick Mwanawasa | Foto: Reuters

Lusaka - Zambijský prezident Levy Mwanawasa, který se od začátku července zotavoval v pařížské nemocnici po srdeční příhodě, už se do úřadu nevrátí. Představitelé vlády potvrdili, že na Západě populární státník dnes ráno v Paříži zemřel.

„Drazí spoluobčané, s hlubokou lítostí a zármutkem bych chtěl zambijský lid informovat, že náš prezident, doktor Levy Patrick Mwanawasa dnes v půl jedenácté dopoledne zemřel," oznámil ve vysílání státní televize viceprezident Rupiah Banda. "Také bych národ rád informoval, že počínaje dneškem začíná státní smutek a potrvá sedm dní."

Smrt politika, který se o dva týdny nedožil svých 60. narozenin, už předtím potvrdil tiskové agentuře AFP člen jeho rodiny, jenž si nepřál být jmenován.

Mwanawasův skon byl přitom poprvé oznámen už v červenci, ještě týž den však byla informace dementována.

Čtěte více: Zambie popírá, že její prezident Mwanawasa zemřel

Tentokrát nicméně není pochyb - viceprezident Banda potvrdil, že tým ošetřujících lékařů pařížské vojenské nemocnice Percy musel v pondělí urgentně zasahovat, když se pacientův stav prudce zhoršil.

Foto: Aktuálně.cz

Přestože operace se prý zdařila, Mwanawasův stav už se nezlepšil. Že to s rekonvalescencí churavějícího státníka nevypadá dobře, ostatně tento měsíc naznačil i zambijský ministr zdravotnictví Brian Chituwo, který v projevu k poslancům avizoval, že léčba bude rozhodně velice dlouhá.

Mwanawasa byl prezidentem Zambie poprvé zvolen v roce 2002 a brzy se stal oblíbencem Mezinárodního měnového fondu i západních dárcovských zemí, které jeho zemi odpustily miliardové dluhy poté, co omezil státní výdaje a zahájil protikorupční kampaň.

Mezi africkými státníky také patřil k největším kritikům vývoje v Zimbabwe a na adresu režimu Roberta Mugabeho nešetřil ostrými slovy.

Před svým znovuzvolením roce 2006 utrpěl lehkou mrtvici, ale v kampani se dušoval, že je zdravotně v pořádku a může úřad hlavy státu bez problémů zastávat.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 26 minutami

Vrtulník zasahuje u nehody na dálnici D11. Místo je nutné objíždět

Nákladní vůz najel dnes odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě je vrtulník. Dálnice je v místě nehody uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Rozsah jeho zranění zatím není znám. Nehoda se stala krátce po 16:00.

Řidiči mohou z dálnice sjet na 62. kilometru na Chlumec nad Cidlinou, zpět se mohou vracet na 50. kilometru u Dobšic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy