Na východě Konga to opět jiskří. Hrozí nová válka?

Zdeněk Mihalco
13. 9. 2008 20:36
Do konfliktu s povstalci se dostali i vojáci mise OSN
Jeden z povstalců skupiny Laurenta Nkundy
Jeden z povstalců skupiny Laurenta Nkundy | Foto: Reuters

Goma - Ve východní oblasti Demokratické republiky Kongo (dříve Zair) se opět stupňuje napětí. Panují obavy z možného obnovení otevřeného konfliktu mezi armádou a  povstaleckým hnutím pod vedením generála Laurenta Nkundy i některými dalšími skupinami vzbouřenců.

Povstalci podepsali s vládou letos v lednu mírovou dohodu, kterou pozorovatelé označovali za „historickou". Mír se však nepodařilo udržet. Na konci srpna násilnosti zesílily a diplomaté s humanitárními pracovníky působícími v oblasti varují před vypuknutím trvalejších bojů.

OSN v akci

V čerstvém prohlášení, pod které se podepsali například zástupci OSN, Africké unie, Evropské unie a Spojených států, proto signatáři vyzývají vládní vojáky a povstalce, aby se stáhli na pozice, kde byli před měsícem. 

V Demokratické republice Kongo působí jedna z nejrozsáhlejších misí OSN vůbec. Je známá pod označením Monuc a  má 17 tisíc členů. V uplynulých dnech se modré přilby dostaly do konfliktu se vzbouřenci, kteří začali obsazovat vesnice, která mají mírotvůrci chránit.

Foto: Aktuálně.cz

„Monuc musela použít sílu v asistenci armádě Demokratické republiky Kongo, aby znovu získala ztracené pozice. Použili jsme sílu, abychom dali jednotkám generála Nkundy jasně najevo, že nepřipustíme, aby tuto oblast okupovali," cituje britská BBC šéfa mise OSN. Jednotky OSN spolupracují s konžskou vládou a mají pravomoc v oblasti vojensky zasáhnout.

V posledních týdnech se rovněž objevily zprávy, podle kterých se povstalci znovu vyzbrojují. Před posledními boji uteklo několik desítek tisíc civilistů.

Konflikty v Demokratické republice Kongo patří mezi největší tragédie posledního půlstoletí. Mimořádně brutální válka a její následky pravděpodobně zapříčinily smrt více než pět milionů lidí. Až desetitisíce žen byly znásilněny.

Po mírové dohodě v roce 2003 se situaci v zemi podařilo stabilizovat, oblast na východě země u hranic se Rwandou, v okolí města Goma, však zůstává neklidná.

Čtěte také: Uprchlíků v Kongu rychle přibývá. Je jich skoro milion

Schyluje se k útoku na Konyho?

Joseph Kony
Joseph Kony | Foto: Wikipedia Commons

Zároveň se v současné době vyostřuje další konflikt na hranicích rozlehlé Demokratické republiky Kongo. Před několika dny západní média informovala, že konžská armáda podporovaná OSN na severovýchodě země započala vojenskou akci namířenou proti skupině povstalců Josepha Konyho.

Jde o skupinu, která se přes dvacet let pokouší svrhnout vládu v sousední Ugandě a zavést tam režim, jenž se má řídit pravidly biblického desatera. Je mimo jiné nechvalně proslulá využíváním dětských vojáků. Takzvaná Armáda Božího odporu (LRA) je zodpovědná za smrt desetitisíců lidí, vyhnání až 2 milionů obyvatel z domovů a únosy tisíců dětí.

V poslední době se tito povstalci přesunuli ze severu Ugandy do odlehlých oblastí na hranici Súdánu, Středoafrické republiky a právě Demokratické republiky Kongo.

Více o tomto konfliktu si přečtěte v podrobnějším článku: Uganda trpí 20 let bez zájmu světa

Není ale jasné, do jaké míry konžská armáda na povstalce útočí. OSN nyní oznámila, že se do konfliktu nezapojuje, jen posílila jednotky v oblasti, aby chránila tamní obyvatelstvo před nájezdy LRA.

V posledních měsících probíhala s LRA mírová jednání. Kony, na něhož vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC) se sídlem v Haagu, však konečnou mírovou dohodu odmítl podepsat.

 

Právě se děje

Další zprávy