Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Anna Politkovská
Anna Politkovská | Foto: Wikimedia Commons/Blaues Sofa

Zřejmě nejznámějším případem smrti ruského novináře či novinářky je úmrtí Anny Politkovské. 

Politkovská se proslavila v opozičním listu Novaja Gazeta. Ve svých článcích, za které obdržela četná mezinárodní ocenění, kritizovala především korupci ve vládě a poměry v bezpečnostních silách.

Zveřejňovala reportáže, především o akcích ruských vojsk na Severním Kavkaze nebo napojení ruských tajných služeb na čečenské islamistické skupiny. 

Výhrůžkám smrtí čelila již dříve, o první pokus ji odstranit došlo v roce 2004. Během letu do severoosetského Beslanu, kde tehdy probíhal teroristický útok na místní školku, byla otrávena čajem.

Převezli ji do nemocnice v ruském Rostově na Donu. Veškeré záznamy o její hospitalizaci se ovšem ztratily. 

Politkovská zemřela 7. října 2006; byla zastřelena ve výtahu svého domu v Moskvě. Z vraždy byl po letech obviněn policista Dmitrij Pavljučenkov, kterého prokuratura odsoudila na jedenáct let do vězení.

Spolu s ním stanula před soudem také pětice Čečenců, která se na zabití nepohodlné novinářky měla podílet. Kdo však skutečně nařídil její smrt, svět stále neví.

 

Právě se děje

Další zprávy