Oslavy: Rusko ukázalo nové zbraně, Putin volá po bezpečnosti

ČTK ČTK
9. 5. 2015 17:54
V projevu při zahájení vojenské přehlídky na Rudém náměstí poděkoval ruský prezident západním spojencům za podíl na vítězství nad nacistickým Německem.
Vladimir Putin na vojenské přehlídce v Moskvě
Vladimir Putin na vojenské přehlídce v Moskvě | Foto: Reuters

Moskva - Pro systém rovnoprávné bezpečnosti všech zemí, který bude odpovídat soudobým hrozbám a bude založen na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky, se dnes v Moskvě vyslovil ruský prezident Vladimir Putin. V projevu při zahájení vojenské přehlídky na Rudém náměstí poděkoval západním spojencům za podíl na vítězství nad nacistickým Německem.

Putinův projev zahájil největší vojenskou přehlídku v moderních ruských dějinách, kterou Kreml uspořádal jako připomínku 70. výročí válečného vítězství, ale i jako ukázku rostoucí bojeschopnosti armády a demonstraci síly v době napjatých vztahů se Západem.

Většina pozvaných hostů ze zahraničí se ale na Rudé náměstí nedostavila kvůli agresivní politice Ruska vůči Ukrajině. Přítomen nebyl ani český prezident Miloš Zeman, který do Moskvy přicestoval v pátek.

Putin v projevu poděkoval sovětským veteránům za jejich válečné úsilí, které před 70 lety vyvrcholilo dobytím Berlína. "Znovu si uvědomujeme velikost vítězství nad nacismem, byl to sovětský lid, kdo rozhodl o konečném výsledku války," řekl Putin. Poděkoval zároveň západním válečným spojencům za jejich příspěvek k vítězství.

"Našim společným úkolem se musí stát vypracování systému rovnoprávné bezpečnosti všech států odpovídající soudobým hrozbám, který bude vybudován na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky," řekl Putin.

Podle oficiálního sdělení Kremlu na moskevské oslavy dorazilo sedmadvacet státníků, mezi nimi prezidenti Číny a Kuby nebo generální tajemník OSN Pan  Ki-mun.

Zeman vše sledoval televizi

Zeman podle mluvčího Jiřího Ovčáčka viděl přehlídku jen v televizi během setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem v Kremlu.

Na Rudém náměstí se za jasného jarního počasí představilo kolem 16 tisíc ruských vojáků a veteránů, pochodovat do centra Moskvy přišli i příslušníci spřátelených armád z několika postsovětských zemí, a také vojáci ze Srbska, Mongolska, Indie a Číny. Přehlídka měla čtyři části, postupně se zaplněným tribunám představily historické zbraně a vojáci v dobových sovětských uniformách, pěší oddíly ruské armády, motorizované jednotky a letectvo.

Nebývalý zájem ruských médií už před oslavami vyvolaly nové obrněnce Armata, na jejichž platformě vzniká střední tank T-14, bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo a obrněný transportér. Obdiv Moskvanů nesnížil ani fakt, že při generální zkoušce jeden z tanků vypověděl poslušnost.

V přehlídce se představila i řada dalších nových zbraní a jejich prototypů, které mají být základem ambiciózního programu přezbrojení ruské armády do roku 2020. Patří k nim moderní mobilní protitankové systémy Kornet, nové typy samopalů Kalašnikov nebo poprvé do vojenské přehlídky zařazené mezikontinentální balistické rakety Jars. Do pochodu vojákům na Rudém náměstí vyhrávalo tisíc armádních muzikantů.

Městem šel Pluk nesmrtelných

Později centem Moskvy prošel takzvaný Pluk nesmrtelných - asi 300 tisíc lidí s portréty svých příbuzných, kteří bojovali ve druhé světové válce. Na Rudém náměstí se k nim připojil i Putin s fotografií svého otce v námořnické uniformě. Řekl, že "stejně jako miliony jiných prostých vojáků má právo procházet po tomto náměstí".

Vojenské přehlídky, koncerty pod otevřeným nebem, ohňostroje a slavnostní pochody se dnes uskutečnily prakticky ve všech ruských městech. V řadě z nich zněl z tlampačů hlas legendárního sovětského rozhlasové hlasatele Jurije Levitana, který před 70 lety Rusům oznámil podpis aktu bezpodmínečné kapitulace Německa. V několika městech se v přehlídce objevily i rakety země-vzduch typu Buk-M, tedy stejná zbraň, která podle expertů sestřelila loni v létě nad Donbasem malajsijský dopravní letoun.

Informace o výši nákladů na organizaci nebývale velkorysých oslav se v ruských médiích neobjevila.

Zvlášť okázalá byla dnes vojenská přehlídka v Rostově na Donu, městě vzdáleném jen několik desítek kilometrů od neklidného východoukrajinského Donbasu. Nad městem prolétaly desítky bitevních a bombardovacích letounů a bojových vrtulníků, poprvé na centrální Divadelní náměstí vyjely nové ruské obrněné automobily Tajfun.

Přehlídka byla i v Doněcku

Bojové oddíly povstalecké domobrany se představily i v Doněcku, největším východoukrajinském městě kontrolovaném proruskými separatisty. Ukázku ruských zbraní viděli i obyvatelé anektovaného ukrajinského Krymu. Podle ruské agentury TASS mnozí Rusové považují právě krymský Sevastopol za hlavní centrum letošních oslav válečného vítězství. V přehlídce se tam objevila i kolona motorkářského klubu Noční vlci.

V Kyjevě dnes ukrajinská armáda kvůli neustávajícím přestřelkám v Donbasu od vojenské přehlídky upustila, připomínka výročí konce války se omezila na pochod vojenských hudeb. Vojenskou přísahu složilo asi 5 tisíc branců a prezident Petro Porošenko položil květiny na hrobě neznámého vojáka. "Slavíme 70. výročí vítězství, ale ne tak jako Rusové," řekl podle agentury DPA s odkazem na pompézní vojenskou přehlídku v Moskvě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy