Obrazem: Tanky, stíhačky i marš. Rusko oslavilo konec války

Obrazem: Tanky, stíhačky i marš. Rusko oslavilo konec války
Válečný veterán čeká na zahájení vojenské přehlídky v Moskvě.
Lidé se scházejí na Rudém náměstí v Moskvě, kde proběhne vojenská přehlídka.
Na Rudém náměstí se za jasného jarního počasí představilo kolem 16 000 ruských vojáků a veteránů, pochodovat do centra Moskvy přišli i příslušníci spřátelených armád z několika postsovětských zemí, a také vojáci ze Srbska, Mongolska, Indie a Číny.
Podle oficiálního sdělení Kremlu na moskevské oslavy dorazilo sedmadvacet státníků, největšímu zájmu místních médií se těší prezidenti Kuby, Číny a Indie a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí ČTK Reuters, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2015 19:36
Největší vojenskou přehlídku v moderních ruských dějinách uspořádal Kreml jako připomínku 70. výročí válečného vítězství, ale i jako ukázku rostoucí bojeschopnosti armád.

Moskva – Přehlídku zahájil svým projevem ruský prezident. Vladimir Putin poděkoval sovětským veteránům za jejich válečné úsilí, které před 70 lety vyvrcholilo dobytím Berlína. "Znovu si uvědomujeme velikost vítězství nad nacismem, byl to sovětský lid, kdo rozhodl o konečném výsledku války," řekl Putin. Poděkoval zároveň západním válečným spojencům za jejich příspěvek k vítězství.

"Našim společným úkolem se musí stát vypracování systému rovnoprávné bezpečnosti všech států odpovídající soudobým hrozbám, který bude vybudován na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky," řekl Putin.

Nebývalý zájem ruských médií už před oslavami vyvolaly nové obrněnce Armata, na jejichž platformě vzniká střední tank T-14, bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo a obrněný transportér. Obdiv Moskvanů nesnížil ani fakt, že při generální zkoušce jeden z tanků vypověděl poslušnost.

 

Právě se děje

Další zprávy