reklama
 
 

Obrazem: Tanky, stíhačky i marš. Rusko oslavilo konec války

Aktualizováno 9. 5. 2015 19:36
Největší vojenskou přehlídku v moderních ruských dějinách uspořádal Kreml jako připomínku 70. výročí válečného vítězství, ale i jako ukázku rostoucí bojeschopnosti armád.

Moskva – Přehlídku zahájil svým projevem ruský prezident. Vladimir Putin poděkoval sovětským veteránům za jejich válečné úsilí, které před 70 lety vyvrcholilo dobytím Berlína. "Znovu si uvědomujeme velikost vítězství nad nacismem, byl to sovětský lid, kdo rozhodl o konečném výsledku války," řekl Putin. Poděkoval zároveň západním válečným spojencům za jejich příspěvek k vítězství.

"Našim společným úkolem se musí stát vypracování systému rovnoprávné bezpečnosti všech států odpovídající soudobým hrozbám, který bude vybudován na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky," řekl Putin.

Nebývalý zájem ruských médií už před oslavami vyvolaly nové obrněnce Armata, na jejichž platformě vzniká střední tank T-14, bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo a obrněný transportér. Obdiv Moskvanů nesnížil ani fakt, že při generální zkoušce jeden z tanků vypověděl poslušnost.

autoři: Reuters, Zahraničí, ČTK | 9. 5. 2015 10:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama