Putin blahopřál vůdcům zemí ex-SSSR. Kromě Ukrajiny a Gruzie

ČTK ČTK
8. 5. 2015 14:52
Gratulace mířila jedenácti prezidentům. Na Ukrajině a Gruzii Putin blahopřál "občanům".
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes v souvislosti se 70. výročím vítězství ve druhé světové válce blahopřál vedoucím představitelům bývalých sovětských republik, avšak s výjimkou Ukrajiny a Gruzie.

U těchto dvou nepřátelsky naladěných zemí blahopřání omezil na jejich lid. V poselství se vůbec nezmínil o třech pobaltských republikách Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Ty jsou členy Evropské unie a NATO, ale v minulosti byly součástí SSSR.

"Prezident Ruské federace pozdravil vedoucí představitele Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Moldavska, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Abcházie a Jižní Osetie, jakož i občany Gruzie a Ukrajiny u příležitosti 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce," sděluje se v prohlášení, které vydal Kreml.

"Toto velké vítězství je společné vlastnictví nedozírné hodnoty našich národů, které bok po boku bojovaly proti krutému nepříteli. A dnes je naší povinností chránit památku padlých hrdinů, pečovat o válečné veterány, nedopustit opakování tragických událostí minulosti," citovala agentura TASS z Putinova prohlášení.

Hlavní oslavy konce druhé světové války se v Rusku uskuteční až v sobotu, na rozdíl od západních zemí, kde se slaví už 8. května. Dnes se k nim poprvé přidala i Ukrajina.

Za tento rozdíl může časový posun - dohoda o kapitulaci Německa byla podepsána v Berlíně 8. května 1945 před půlnocí, tedy v době, kdy už v Moskvě bylo po půlnoci 9. května.

Ve slavnostně vyzdobené Moskvě se v sobotu dopoledne mimo jiné uskuteční na Rudém náměstí velkolepá vojenská přehlídka, kde by ruská armáda měla předvést i některé své nejmodernější zbraně, včetně tanku T-14 Armata.

Vedoucí západní představitelé ale ruské oslavy konce války s vojenskou přehlídkou vesměs bojkotují kvůli negativní úloze Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny. Podle přesvědčení Kyjeva a Západu tam Moskva vojensky podporuje proruské separatisty.

Do ruské metropole má dnes večer přiletět český prezident Miloš Zeman, který svým rozhodnutím zavítat do Moskvy vyvolal rozpaky v Evropské unii a nespokojenost většiny české veřejnosti. Prezident ale následně prohlásil, že nebude přihlížet přehlídce na Rudém náměstí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy