Putin blahopřál vůdcům zemí ex-SSSR. Kromě Ukrajiny a Gruzie

ČTK ČTK
8. 5. 2015 14:52
Gratulace mířila jedenácti prezidentům. Na Ukrajině a Gruzii Putin blahopřál "občanům".
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes v souvislosti se 70. výročím vítězství ve druhé světové válce blahopřál vedoucím představitelům bývalých sovětských republik, avšak s výjimkou Ukrajiny a Gruzie.

U těchto dvou nepřátelsky naladěných zemí blahopřání omezil na jejich lid. V poselství se vůbec nezmínil o třech pobaltských republikách Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Ty jsou členy Evropské unie a NATO, ale v minulosti byly součástí SSSR.

"Prezident Ruské federace pozdravil vedoucí představitele Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Moldavska, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Abcházie a Jižní Osetie, jakož i občany Gruzie a Ukrajiny u příležitosti 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce," sděluje se v prohlášení, které vydal Kreml.

"Toto velké vítězství je společné vlastnictví nedozírné hodnoty našich národů, které bok po boku bojovaly proti krutému nepříteli. A dnes je naší povinností chránit památku padlých hrdinů, pečovat o válečné veterány, nedopustit opakování tragických událostí minulosti," citovala agentura TASS z Putinova prohlášení.

Hlavní oslavy konce druhé světové války se v Rusku uskuteční až v sobotu, na rozdíl od západních zemí, kde se slaví už 8. května. Dnes se k nim poprvé přidala i Ukrajina.

Za tento rozdíl může časový posun - dohoda o kapitulaci Německa byla podepsána v Berlíně 8. května 1945 před půlnocí, tedy v době, kdy už v Moskvě bylo po půlnoci 9. května.

Ve slavnostně vyzdobené Moskvě se v sobotu dopoledne mimo jiné uskuteční na Rudém náměstí velkolepá vojenská přehlídka, kde by ruská armáda měla předvést i některé své nejmodernější zbraně, včetně tanku T-14 Armata.

Vedoucí západní představitelé ale ruské oslavy konce války s vojenskou přehlídkou vesměs bojkotují kvůli negativní úloze Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny. Podle přesvědčení Kyjeva a Západu tam Moskva vojensky podporuje proruské separatisty.

Do ruské metropole má dnes večer přiletět český prezident Miloš Zeman, který svým rozhodnutím zavítat do Moskvy vyvolal rozpaky v Evropské unii a nespokojenost většiny české veřejnosti. Prezident ale následně prohlásil, že nebude přihlížet přehlídce na Rudém náměstí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 1 hodinou

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy