reklama
 
 

Putin blahopřál vůdcům zemí ex-SSSR. Kromě Ukrajiny a Gruzie

8. 5. 2015 14:52
Gratulace mířila jedenácti prezidentům. Na Ukrajině a Gruzii Putin blahopřál "občanům".

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes v souvislosti se 70. výročím vítězství ve druhé světové válce blahopřál vedoucím představitelům bývalých sovětských republik, avšak s výjimkou Ukrajiny a Gruzie.

U těchto dvou nepřátelsky naladěných zemí blahopřání omezil na jejich lid. V poselství se vůbec nezmínil o třech pobaltských republikách Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Ty jsou členy Evropské unie a NATO, ale v minulosti byly součástí SSSR.

"Prezident Ruské federace pozdravil vedoucí představitele Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Moldavska, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Abcházie a Jižní Osetie, jakož i občany Gruzie a Ukrajiny u příležitosti 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce," sděluje se v prohlášení, které vydal Kreml.

"Toto velké vítězství je společné vlastnictví nedozírné hodnoty našich národů, které bok po boku bojovaly proti krutému nepříteli. A dnes je naší povinností chránit památku padlých hrdinů, pečovat o válečné veterány, nedopustit opakování tragických událostí minulosti," citovala agentura TASS z Putinova prohlášení.

Hlavní oslavy konce druhé světové války se v Rusku uskuteční až v sobotu, na rozdíl od západních zemí, kde se slaví už 8. května. Dnes se k nim poprvé přidala i Ukrajina.

Za tento rozdíl může časový posun - dohoda o kapitulaci Německa byla podepsána v Berlíně 8. května 1945 před půlnocí, tedy v době, kdy už v Moskvě bylo po půlnoci 9. května.

Ve slavnostně vyzdobené Moskvě se v sobotu dopoledne mimo jiné uskuteční na Rudém náměstí velkolepá vojenská přehlídka, kde by ruská armáda měla předvést i některé své nejmodernější zbraně, včetně tanku T-14 Armata.

Vedoucí západní představitelé ale ruské oslavy konce války s vojenskou přehlídkou vesměs bojkotují kvůli negativní úloze Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny. Podle přesvědčení Kyjeva a Západu tam Moskva vojensky podporuje proruské separatisty.

Do ruské metropole má dnes večer přiletět český prezident Miloš Zeman, který svým rozhodnutím zavítat do Moskvy vyvolal rozpaky v Evropské unii a nespokojenost většiny české veřejnosti. Prezident ale následně prohlásil, že nebude přihlížet přehlídce na Rudém náměstí.

autor: ČTK | 8. 5. 2015 14:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama