Zeman na Rudém náměstí nebyl, přehlídku viděl v televizi

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2015 15:40
Český prezident se osobně neúčastnil vojenské přehlídky na Rudém náměstí. Místo toho se sešel s Robertem Ficem, sekterým debatoval o možnosti propojení řek Váhu a Moravy.
Foto: Matej Slávik

MoskvaMiloš Zeman podle sdělení mluvčího Jiřího Ovčáčka viděl ruskou vojenskou přehlídku jen v televizi během setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem v Kremlu. Fico se rovněž rozhodl armádní defilé ve svém programu vynechat.

Zeman na schůzce se slovenským partnerem diskutoval mimo jiné o rozvoji dopravní infrastruktury a propojení českých a slovenských řek.

Fico na tiskové konferenci v Moskvě novinářům řekl, že předmětem dnešního jednání byl mimo jiné projekt propojení řek Váhu a Moravy. "Je to obrovský projekt, který Miloš Zeman už dlouho prosazuje," řekl slovenský premiér. Český prezident prý už Ficovi předal některé podklady.

Fico uvedl, že plánem na spojení českých a slovenských řek by se měla zabývat společná schůze české a slovenské vlády, která se uskuteční příští týden ve Valticích na Břeclavsku.

Mezitím se na Rudém náměstí za jasného jarního počasí představilo kolem 16 tisíc ruských vojáků a veteránů, pochodovat do centra Moskvy přišli i příslušníci spřátelených armád z několika postsovětských zemí, a také vojáci ze Srbska, Mongolska, Indie a Číny.

Český prezident rovněž v Moskvě spolu se zhruba třicítkou ruských a zahraničních politiků uctil památku sovětských vojáků, kteří zahynuli ve druhé světové válce. Zeman položil kytici rudých karafiátů ke hrobu neznámého vojáka v Alexandrovském parku u kremelské zdi, který symbolizuje bronzová kompozice vojenské přílby a snítky vavřínu položené na bojovém praporu.

Uctění památky padlých vojáků Rudé armády bylo hlavním cílem prezidentovy cesty do Ruska. Zeman před cestou prohlásil, že jede do Moskvy, aby se "poklonil památce mrtvých, nikoli živých".

Po pietním aktu se Zeman spolu s ostatními účastníky oslav zúčastnil slavnostní recepce v Kremlu, kterou připravil hostitel Putin. Český prezident využil podle mluvčího Jiřího Ovčáčka těchto příležitostí k neformálním besedám s prezidenty Číny, Indie, Egypta, Vietnamu, Tádžikistánu a Kazachstánu.

Putin v projevu na recepci prohlásil, že spojenecký duch z doby druhé světové války se musí stát příkladem partnerství pro současné politiky v zájmu spravedlivých cílů zachování míru. Dnešní ruský Den vítězství označil za den síly Ruska. "Čas nemůže zatemnit paměť ani odpovědnost za její zachování," řekl ruský prezident.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy