Zeman přiletěl do Moskvy. Před veterány mluvil rusky

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 5. 2015 19:55
Český prezident přiletěl jako jeden z mála evropských státníků. Na vojenskou přehlídku ale nedorazí.
Miloš Zeman se zítra setká s Vladimirem Putinem.
Miloš Zeman se zítra setká s Vladimirem Putinem. | Foto: Koláž: Reuters, Lukáš Bíba

Moskva - Na dvoudenní návštěvu Ruska přiletěl odpoledne do Moskvy český prezident Miloš Zeman. Jako jeden z mála evropských státníků se v Rusku zúčastní oslav 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem.

Ústředním bodem celostátních slavností bude v sobotu mohutná vojenská přehlídka na Rudém náměstí, které ale Zeman přihlížet nebude. Pro českého prezidenta bude vrcholem návštěvy plánované sobotní setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Česká vláda schválila Zemanovu cestu do Moskvy v polovině dubna až napodruhé, když její projednávání nejdříve přerušila kvůli sporům okolo možné Zemanově účasti na kontroverzním moskevském armádním defilé. Protože se prezident přehlídky nezúčastní, dostal nakonec od kabinetu zelenou.

Rusko si cesty českého prezidenta mimořádně cení, protože kromě kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise bude Zeman jediným prezidentem členského státu Evropské unie, který bude v době oslav v Moskvě přítomen. Šéf ruské Státní dumy Sergej Naryškin nedávno ocenil Zemana jako "zodpovědného, čestného a vstřícného člověka, který se nebojí hájit pravdu".

Německá kancléřka Angela Merkelová je v Moskvě očekávána až v neděli, den po hlavních oslavách. Ostatní země EU budou zastupovat ministři, šéfové parlamentů nebo velvyslanci. Litva jako jediný unijní stát bojkotuje oslavy úplně.

Spolu se Zemanem přiletěla do Moskvy skupina českých válečných veteránů, kteří se setkali s více než padesáti bývalými sovětskými spolubojovníky, kteří se zapojili do osvobozování Československa na sklonku druhé světové války. Český prezident v rusky proneseném projevu řekl, že přijel do ruské metropole uctít nejen památku těch, kdo zemřeli při osvobozování Československa, ale všech sovětských občanů, vojáků i civilistů.

"Obrovské díky všem, kdo naplnili své životy a bojovali za svou vlast, ať ruskou, nebo českou," prohlásil Zeman. Památku ruských obětí druhé světové války český prezident v sobotu uctí položením věnce ke hrobu neznámého vojáka v Alexandrovském parku nedaleko Kremlu.

V době, kdy na Rudém náměstí budou pochodovat zástupy ruských vojáků, bude český prezident jednat na české diplomatické misi v Moskvě se slovenským premiérem Robertem Ficem. Jejich rozhovor má být věnován zejména hospodářské spolupráci a rozvoji dopravní infrastruktury. Zeman má rovněž v plánu setkání s makedonským prezidentem Ďorďem Ivanovem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy