reklama
 
 

Živě: Na Rudém náměstí v Moskvě vrcholí vojenská přehlídka

9. 5. 2015 9:00
Přímý přenos vojenské přehlídky v Moskvě | Video: YouTube
Uvítáním v Kremlu byly oficiálně zahájeny grandiózní oslavy, které dopoledne vyvrcholí mohutnou vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí.

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin dnes v moskevském Kremlu přivítal zahraniční hosty, kteří do Moskvy přijeli na oslavy 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Mezi osobnostmi přítomnými v kremelském Erbovním sále byl i český prezident Miloš Zeman, který se jako jeden z mála evropských státníků oslav válečného výročí v Moskvě účastní.

Putin Zemana přivítal a krátce s ním promluvil. Oba státníky v podvečer čeká rozhovor, který podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka bude věnován hlavně ekonomické spolupráci mezi oběma zeměmi. Podle Kremlu má jednání trvat asi hodinu.

Do ruské metropole přijelo podle úředních zpráv sedmadvacet státníků, z nichž velkou část tvoří prezidenti nebo premiéři spřátelených postsovětských států. Z Evropské unie se z vysokých hostů kromě Zemana oslav účastní slovenský premiér Robert Fico a kyperský prezident Nikos Anastasiadis. Řecko je zastoupeno šéfem parlamentu, z Itálie, Slovinska a Francie přijeli ministři zahraničí. Německá kancléřka Angela Merkelová dorazí do Moskvy až v neděli.

Ostatní unijní státy zastupují většinou velvyslanci, stejně jako je tomu v případě USA. Bojkot oslav ze strany velké části pozvaných označila dnes ruská státní média za recidivu studené války.

Na oslavy přicestoval do Moskvy také generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který bude přes protesty Kyjeva přítomen i vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Šéf světové organizace hodlá pobytu v Moskvě využít k rozhovoru s Putinem o řešení ukrajinské krize.

autor: ČTK | 9. 5. 2015 9:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama