Projekt Novorusko krachuje. Separatisty vytlačují kozáci

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
1. 12. 2014 12:30
Na východě Ukrajiny se žádný jednotný stát pod záštitou Ruska nerýsuje. Naopak. V oblasti bojuje čím dál víc militantních skupin, které se snaží získat moc pro sebe.
Doněcká tramvaj s vyobrazením ukrajinského kozáka.
Doněcká tramvaj s vyobrazením ukrajinského kozáka. | Foto: Reuters

Kyjev -"Projekt Novorusko", který měl za cíl vytvořit na východě Ukrajiny nový stát se silnou vazbou na Rusko, je v rozkladu. Ne ale vinou Kyjeva.

V oblasti se vyskytuje čím dál víc militantních skupin. Ty odmítají uznávat dosazené autority a snaží se získat moc pro sebe.

Stále více se prosazují například kozáci, kteří měli v tomto regionu v minulosti značný vliv.

Hladové vzpoury Donbasu

"Projekt Novorusko, který se pokoušeli prosazovat ruští žoldáci, zanikl. Nemá prakticky žádné stoupence. Separatisté nemohou zvládnout odpor pokojných obyvatel," tvrdí mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko.

V Donbasu podle Kyjeva dochází k "hladovým vzpourám" lidí, kteří nejsou spokojeni s politikou nového vedení a bouří se - třeba kvůli nedostatku potravin.

O krachu Novoruska se ale mluví i v Rusku.

Podle Borise Němcova, jednoho z předáků ruské opozice, "projekt Novorusko" vzdal sám šéf Kremlu Vladimir Putin. Argumentuje Putinovým rozhodnutím stáhnout z Rostovské oblasti na hranicích s Ukrajinou více než 17 000 vojáků.

Projekt zkrachoval kvůli nedostatku prostředků a špatným vyhlídkám regionu, který byl hospodářsky zcela zničen, tvrdí Němcov. "Oblasti obsazené separatisty nemají žádný potenciál. Putin tam nechce investovat. Projekt skončil. Tečka," napsal na blogu.

Bez podpory Ruska přitom separatisté nemají šanci uspět, upozorňuje ruský důstojník Igor Girkin, který se pod přezdívkou Strelkov podílel na organizování ozbrojených střetů na Donbasu a sám sebe označoval za "ministra obrany".

"Projekt Novorusko skončí, aniž se stačil narodit," uvedl Girkin v rozhovoru pro ruská média.

Pod vládou kozáků

V chaosu na východě Ukrajiny podle analytiků sílí moc kozáků. Zatímco na počátku ozbrojeného konfliktu stáli spíše v pozadí, teď prý ovládají značnou část území vybojovaného při střetech s ukrajinskými vládními sílami.

Zmocňují se kontrolních stanovišť, silnic, ale i celých měst a obcí, vyhlašují vlastní zákony.

Svědci tvrdí, že se na jimi kontrolovaných územích šíří lynčování, zmiňují i popravy. Populárním trestem jsou veřejné výprasky, jimiž kozáci trestají nejrůznější přestupky.

"Je to excentrická organizace, která trestá své neposlušné členy bičováním na veřejnosti. Těm, kteří se provinili, navlékají pro výsměch podprsenky a sukně," popsal praktiky vzbouřenců zpravodaj ruského Radia Vesti.

Ruský liberální server Slon.ru uvedl, že kořistí kozáků se stává i humanitární pomoc, kterou Rusko posílá do Donbasu navzdory protestům Kyjeva. Zmocňují se ale i zbraní - zabavují je civilistům i ozbrojencům.

Na svědomí údajně mají únosy lidí, rabování a vydírání.

Kozácký "podpis" pod MH17?

O kozácích se mluvilo už v souvislosti s malajsijským letounem, sestřeleným letos v červenci nad územím ovládaným separatisty.

Ukrajinská tajná služba tehdy zveřejnila odposlech telefonického rozhovoru mezi "teroristy", jak Kyjev povstalce označuje. Jeden z odposlechnutých do telefonu tvrdil, že "letadlo sestřelili kozáci z kontrolního stanoviště Černuchino".

Kozácký atamán Nikolaj Kozycin následně incident komentoval slovy, že civilní letoun neměl ve válečné oblasti co dělat.

Rozmáhající se moc kozáků se ovšem nelíbí předákům separatistických republik. Intervenovali prý kvůli tomu až v Kremlu.

Státní televize Rossija citovala šéfa samozvané Luhanské lidové republiky Igora Plotnického. Kritizoval svévolné mocenské praktiky, včetně vyhlašování "kozáckých států".

"V Doněcku je situace daleko lepší. Mají tam policii i městskou správu. Tady (v Luhansku) panuje anarchie. Polní velitelé si dělají, co chtějí. Každý si vytváří své malé státy a vyhlašuje vlastní zákony," citovala televize Rossija obyvatelku Luhansku Jelenu.

Kozácká lidová republika

Podle ruského serveru Slon.ru kozáci vyhlásili letos v září vlastní "státní zřízení" pod názvem "Luhanská lidově demokratická republika". Její vedení prý sídlí ve městě Antracit a ovládá několik desítek havířských obcí, které vybojovali při lokálních miniválkách.

Nezávislost vyhlásili také ozbrojenci v obcích Krasnyj Luč, Sverdlovsk či Stachanov - každá z nich má velitele, kteří Plotnického označují za zloděje a zrádce.

O vzniku tzv. Kozácké lidové republiky informoval i ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

Velitel Kozácké národní gardy Nikolaj Kozicyn působil podle ukrajinských médií v minulosti jako vězeňský dozorce. Bojoval při ozbrojených konfliktech v Abcházii a Podněstří, aktivně spolupracoval i s čečenskými separatisty, za což si prý vysloužil kritiku z Moskvy.

Podle Radia Svoboda teď tentýž Kozicyn parazituje na kremelských projektech a rozehrává "divokou kozáckou kartu" na východě Ukrajiny.

 

Právě se děje

Další zprávy