Živě: Putin pohřbil South Stream. Plynovod do EU nepovede

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Nové sankce zasáhnou ruské plynaře.
Nové sankce zasáhnou ruské plynaře. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Na východě země se stále častěji objevují případy, kdy ruští žoldáci, kteří přijíždějí do Donbasu, odmítají zasáhnout do bojů proti ukrajinským vojákům.

"Velká část těch, kteří nyní míří z Ruska na Donbas, odmítá bojové nasazení. Chtějí hlavně přijít k penězům, ne bojovat o nějaké ideály. Právě odmítání některých žoldnéřů jít do boje vede ke konfliktům mezi vedením separatistických republik a jejich ozbrojenými oddíly," konstatuje se ve zprávě ukrajinské armády.

Prezident Petro Porošenko oznámil, že po nezbytných reformách chce Ukrajina v roce 2020 podat přihlášku do Evropské unie.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
20:38

Shrnutí: Co je plynovod South Stream? Plán, jak dovést ruský plyn do střední Evropy přes Černé moře a Balkán, aniž by procházel přes ukrajinské území. Maďarsko, Rakousko, Srbsko či Bulharsko South Stream vnímaly jako způsob, jak zajistit dodávky plynu v případě narušení tranzitu přes Ukrajinu, což už Evropa zažila před osmi lety a znovu před pěti lety. Plyn z ruského projektu by navíc uspokojil skoro 15 procent evropské poptávky.

20:21

Plynovod South Stream je podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera mrtev. "Konec, projekt je uzavřen," řekl novinářům v Ankaře Miller, který doprovází ruského prezidenta Vladimira Putina na státní návštěvě v Turecku. Putin krátce před ním uvedl, že Moskva bez souhlasu Bulharska není schopna projekt realizovat.

Ruský prezident Vladimir Putin a šéf Gazpromu Alexej Miller u příležitosti otevření ropovodu "Modrá roura" na čerpací stanici Botas v tureckém černomořském městě Samsun 17. listopadu 2005.
Ruský prezident Vladimir Putin a šéf Gazpromu Alexej Miller u příležitosti otevření ropovodu "Modrá roura" na čerpací stanici Botas v tureckém černomořském městě Samsun 17. listopadu 2005. | Foto: Reuters
20:09

Ruský prezident Vladimir Putin dnes slíbil Turecku snížení ceny plynu v příštím roce o šest procent. Také se shodl se se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem na zvýšení dodávek ruského plynu do Turecka o tři miliardy metrů krychlových ročně. Putin to učinil během návštěvy turecké metropole Ankary, kde jej Erdogan přivítal ve svém novém honosném paláci.

Putin dnes hovořil také o definitivní rusko-turecké dohodě o zvýšení kapacity plynovodu Blue Stream, který přivádí ruský plyn přes Černé moře do Turecka. Turecký ministr energetiky Tanez Yildiz již v dubnu uvedl, že se kapacita má zvýšit ze současných 16 na 19 miliard metrů krychlových ročně.

Foto: Thinkstock
19:52

Z kremelské prezidentské administrativy odešlo několik vysoce postavených úředníků, kteří koordinovali politiku Moskvy vůči povstaleckým regionům na východě Ukrajiny. Napsal to dnes informovaný ruský list Vedomosti. Důvodem je prý absence plánu na ukončení východoukrajinské krize.

Údajně na vlastní žádost opustili prezidentský tým Boris Rapaport, který řídil politické vztahy Ruska s "lidovými republikami" na Donbasu, a Alexandr Avdějenko, který měl na starosti vztahy ekonomické. Kromě nich z odboru prezidentské kanceláře, který se zabývá vztahy s Ukrajinou, odešlo ještě několik dalších úředníků a expertů. 

Podle informací ruských novinářů je za "ukrajinskou" politiku Kremlu odpovědný Vladislav Surkov, vlivný poradce prezidenta Vladimira Putina. Surkov je trnem v oku východoukrajinských radikálů, kteří Kremlu vyčítají přílišnou váhavost v tlaku na Kyjev. Nepsaný vůdce donbaských separatistů Igor Strelkov v říjnu o Surkovovi prohlásil, že místo pomoci Donbas likviduje.  

Ukrajinský voják na východě země.
Ukrajinský voják na východě země. | Foto: Reuters
19:22

Ruský prezident Vladimir Putin dnes připustil, že Moskva není s to pokračovat v projektu výstavby plynovodu South Stream, který měl přivádět ruský plyn do střední Evropy, a přitom se vyhnout Ukrajině. Evropská komise i Spojené státy mají vůči projektu vážné námitky, naopak zejména Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána o výstavbu velmi stálo. 

Během návštěvy Turecka Putin uvedl, že projekt nemůže pokračovat bez souhlasu Bulharska. "Pokud Evropa nechce pokračovat s plynovodem South Stream, pak (projekt) pokračovat nebude," citovala Putina agentura Reuters.

Foto: Vojtěch Marek
18:50

Česká republika poskytne zvláštní monitorovací misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině 2,8 milionu korun. Dnes tento finanční dar schválila vláda. Peníze mají misi pomoci pokrýt náklady vzniklé v souvislosti s jejími novými úkoly, které pozorovatelé plní po podpisu Minského protokolu z počátku září.

Mise OBSE má podle smluv z běloruské metropole monitorovat klid zbraní, ověřovat jeho dodržování, informovat o incidentech a kontrolovat bezpečnostní situaci na ukrajinské straně hranice s Ruskem v Luhanské a Doněcké oblasti

18:33

Zmocněnci Ukrajiny a Ruska se dnes dohodli za zastavení bojů v prostoru doněckého mezinárodního letiště, kde už několik měsíců pokračují tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými radikály. Klid zbraní podle Kyjeva dojednali členové rusko-ukrajinské vojenské komise, která má dohlížet na dodržení příměří vyhlášeného v září.

17:29

Jelikož má Ukrajina agresivního souseda - Rusko -, měla by hledat ochranu zvnějšku. Prohlásil to první ukrajinský prezident Leonid Kučma.

"Nevylučuji možnost, že se musíme připravit sami - připravit sílu, zbraně, lidi a přepnout celou ekonomiku k ochraně Ukrajiny," řekl na tiskové konferenci. "Ale integrace do NATO je nezbytná."

Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu.
Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu. | Foto: Reuters
16:23

Do prostoru doněckého letiště míří rusko-ukrajinská komise, která má - na základě zářijových dohod o příměří - dohlížet na klid zbraní.

Komisi za ukrajinskou stranu vede generál Volodymyr Askarov, jeho ruským partnerem je generál Alexandr Lencov.

15:54

Kreml bude věnovat maximální pozornost pozvání, které prezidentu Vladimiru Putinovi v polovině listopadu adresoval český prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Zda bude pozvání přijato, ale neuvedl.

15:50

O nasazení 150 Čechů hovořil už v září náčelník generálního štábu Petr Pavel.

"Jde o jednotky s velmi krátkou dobou pohotovosti s relativně lehkou výzbrojí, přepravitelné a schopné účinně zasáhnout kdekoliv v místě krize, kde jich bude zapotřebí," vysvětloval tehdy v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Foto: ČTK
15:44

Podle diplomatických zdrojů ČTK je velmi pravděpodobné, že součástí prozatímních sil NATO, o nichž mluví šéf NATO Jens Stoltenberg, bude také až 150 českých výsadkářů.

Praha totiž pro síly rychlé reakce jako takové v příštím roce vyčleňuje podle plánu asi 1500 vojáků.

15:29

Trosky malajsijského letounu, jenž byl v půli července sestřelen nad Donbasem, budou kvůli vyšetřování smontovány na vojenské základně v Nizozemsku.

"Ministerstvo obrany je připraveno k transportu vraku a dnes začne s nakládáním prvních aut," oznámili Nizozemci. Na základnu by měly trosky dorazit příští týden.

Nizozemští experti hrají ve vyšetřování hlavní roli. Dvě třetiny z 298 pasažérů, kteří na palubě letu MH17 cestovali, totiž tvořili právě Nizozemci. Vyšetřování by podle odhadů mohlo skončit příští rok v srpnu.

15:06

Sadovyj navrhl na post vicepremiérky Natalii Jareškovou, spoluzakladatelku ukrajinské společnosti Horizon Capital.

"Navzdory faktu, že se narodila ve Spojených státech, žije na Ukrajině posledních 20 let. Je opravdovou vlastenkyní a zná všechny naše reálie," vysvětlil.

15:03

Starosta Lvova a lídr strany Svépomoc Andrij Sadovyj odmítl post vicepremiéra v nové ukrajinské vládě.

"Bezprostředně po volbách jsem o svém možném působení ve vládě hovořil s prezidentem (Porošenkem) i (premiérem) Jaceňukem. Jasně jsem řekl, že má současná situace to vylučuje. Všichni pro to měli pochopení. Jsem starostou Lvova a mám plnou zodpovědnost za situaci ve městě do konce svého mandátu a nehodlám to měnit," napsal na Facebooku.

14:27

Slovenský velvyslanec na Ukrajině Juraj Siváček agentuře Ukrinform řekl, že Bratislava je ochotna poskytnout své specialisty. Zároveň upozornil, že ukrajinské zákony zatím neumožňují zaměstnávání cizinců ve státní správě.

Podle slovenského exministra vnitra Ivana Mikloše by však cizinci měli ve vládě působit spíš jako poradci. "Ministr je politická postava. Musí to být Ukrajinec, možná ten, který dlouhodobě žil v zahraničí a pracoval tam, ale je ukrajinský občan," uvedl v rozhovoru pro server Ukrajinska pravda.

14:25

V nové ukrajinské vládě by mohlo pracovat až šest cizinců. Mezi kandidáty na ministerské funkce jsou podle televize TSN občané USA, Gruzie, Litvy a Slovenska.

Prezident Petro Porošenko již dříve naznačil, že zvažuje udělení občanství zahraničním odborníkům, kteří budou působit ve vládě a v dalších orgánech státní správy. Vyvolal tím ale značnou kritiků oponentů, podle nichž tak Ukrajina přiznává neschopnost řídit vlastní zemi.

14:16

Novináři se bouří proti novému nařízení armády, které zapovídá médiím pohyb na území "protiteroristické operace" bez eskorty. Někteří ho neváhají označit za "slabomyslné".

Podle názorů, které se objevují na sociálních sítích, jde nejen o potlačení nezávislých médií, ale pro novináře to zároveň znamená ohrožení života.

14:01

Velení Národní bezpečnostní rady se - na základě analýz z místa - domnívá, že ruští žoldáci, kteří přijíždějí do Donbasu, odmítají zasáhnout do bojů proti ukrajinským vojákům. Takových případu přibývá, tvrdí Kyjev.

"Velká část těch, kteří nyní míří z Ruska na Donbas, odmítá bojové nasazení. Chtějí hlavně přijít k penězům, ne bojovat o nějaké ideály. Právě odmítání některých žoldnéřů jít do boje vede ke konfliktům mezi vedením separatistických republik a jejich ozbrojenými oddíly," konstatuje se ve zprávě armády.

13:55

Ukrajinská armáda hlásí další ztráty. Během uplynulých 24 hodin zemřeli v bojích tři vojáci, dalších 14 bylo zraněno.

12:40

"Projekt Novorusko", který měl za cíl vytvořit na východě Ukrajiny nový stát se silnou vazbou na Rusko, je v rozkladu. Ne ale vinou Kyjeva.

V oblasti se vyskytuje čím dál víc militantních skupin. Ty odmítají uznávat dosazené autority a snaží se získat moc pro sebe.

Stále více se prosazují například kozáci, kteří měli v tomto regionu v minulosti značný vliv.

Doněcká tramvaj s vyobrazením ukrajinského kozáka.
Doněcká tramvaj s vyobrazením ukrajinského kozáka. | Foto: Reuters
11:52

Ukrajinská armáda nebude pouštět novináře do Donbasu bez vojenské eskorty. Důvodem je údajně "zintenzivnění podvratné činnosti nepřítele".

11:34

Severoatlantická aliance proto vyzvala Rusko k odpovědnějšímu chování jeho vojenských letadel ve vzdušném prostoru na hranicích NATO.

V reakci na sílící ruské aktivity v Evropě i jinde Aliance už na počátku příštího roku uvede v život síly s velmi vysokým stupněm připravenosti, prozatím v provizorní podobě. "Ruské agresivní akce podkopaly euroatlantickou bezpečnost," prohlásil Stoltenberg.

11:32

Rusko výrazně zvýšilo své aktivity u vzdušných hranic NATO. Letos musely alianční stíhačky kvůli ruským letadlům do vzduchu ve více než 400 případech.

"Je to o 50 procent víc než loni. A v Pobaltí to bylo ještě víc," řekl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

11:11

Ceny ropy padají a jsou na pětiletém minimu. S nimi jde dolů i kurz ruského rublu. Jeden americký dolar momentálně přijde na 52,05 rublu, informovala agentura Bloomberg.

Foto: Reuters
10:55

Součástí ruského humanitárního konvoje, který na Ukrajinu vjel v neděli, bylo podle zprávy pozorovatelské mise OBSE i 18 cisteren s palivem.

Všechna auta měla na boku nápis "Humanitární pomoc z Ruské federace", dodávají pozorovatelé. Prošla údajně krátkou celní kontrolou.

10:27

Rusko částečně obnovilo dodávky uhlí na Ukrajinu. Novináře o tom informoval ministr energetiky Jurij Prodan.

09:58

Porošenko se plány na vstup do EU netají delší dobu. Například minulý týden vyzval poslance, aby "pracovali efektivně", aby byl vstup do společenství možný co nejdříve.

09:54

Ukrajina chce požádat o členství v Evropské unii v roce 2020. V rozhovoru pro německou televizi ARD to prohlásil prezident Petro Porošenko.

"Potřebujeme reformovat zemi, zlepšit investiční klima a implementovat asociační dohodu s Evropskou unií," naznačil plány pro nejbližší roky. "Přeje si to pětasedmdesát procent Ukrajinců," dodal.

Znovu zopakoval, že během povstání na Majdanu obyvatelé Ukrajiny "bránili evropské hodnoty".

09:33

Prvním vicepremiérem v rodící se ukrajinské vládě by se mohl stát Andrij Sadovyj, starosta Lvova a lídr strany Svépomoc.

Post mu nabídli lídři parlamentních frakcí Bloku Petra Porošenka a Lidové fronty. Bloku bude v nové administrativě patřit mimo jiné křeslo předsedy parlamentu, frontě pak post premiéra, jímž se už minulý týden stal prozatímní předseda vlády a lídr partaje Arsenij Jaceňuk.

09:18

Útoky proruských povstalců pokračují bez výraznějších změn. Během uplynulých 24 hodin se prokyjevské jednotky staly terčem celkem 41 výpadů.

Ukrajinští vojáci se podle velení snaží především připravit na "bojové akce během zimy". "V současnosti pokračují práce na rozvoji infrastruktury táborů, servis zbraní a vojenské techniky," vyplývá z prohlášení.

09:05

Německá vláda je připravena na dlouhý konflikt s Ruskem. "Někdy k vyřešení konfliktu stačí 14 dnů, ale stejně tak může trvat i 14 let," prohlásil v již zmiňovaném rozhovoru šéf německé diplomacie Steinmeier.

Podle něj je nereálné, aby mezinárodní společenství uznalo zábor Krymu. "Nemůžeme nelegální anexi Krymu ignorovat," prohlásil.

08:53

Na anektovaný Krym vyrazila delegace ruské Státní dumy. Tématem návštěvy předsedy dolní komory ruského parlamentu Sergeje Naryškina je podle agentury TASS "legislativní podpora další integrace Krymské republiky a města Sevastopol".

08:41

U Doněcku pokračují boje o mezinárodní letiště. Do přestřelky se údajně zapojili i příslušníci ruských zvláštních jednotek.

"Naši chlapci odrazili útok nepřítele, který utrpěl těžké ztráty a musel se stáhnout," uvedlo v prohlášení tiskové oddělení takzvané "protiteroristické operace".

08:36

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier zopakoval své výhrady k možnému vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance.

"Členství Ukrajiny v Alianci z mého pohledu není na pořadu dne," prohlásil v rozhovoru s televizní stanicí ZDF. Připustil sice, že takové přání Ukrajinců chápe, ale "musíme zůstat realisty; nacházíme se nyní uprostřed nebezpečného konfliktu".

Foto: Reuters
08:32

Nejprve krátké shrnutí víkendového dění:

Na východní Ukrajinu dorazila v neděli nová humanitární pomoc z Ruska. Více než stovka kamionů dovezla do Luhanské a Doněcké oblasti přes 800 tun nákladu.

Ukrajinská krize se v Istanbulu dostala i na program jednání mezi papežem Františkem a cařihradským patriarchou Bartolomějem. Oba církevní hodnostáři ve společném prohlášení vyzvali znesvářené strany, aby "hledaly cestu dialogu a respektování mezinárodního práva".

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 12. 2014 20:38
 

Právě se děje

Další zprávy