separatisté

Soud muži za zapojení do bojů na Ukrajině znovu uložil 20 let za mřížemi

Alojze Poláka, který se mezi lety 2016 a 2020 zapojil do bojů na Ukrajině v řadách separatistů, ve čtvrtek soud znovu potrestal 20 lety vězení. Podle zatím nepravomocného verdiktu se dopustil teroristického útoku a účasti na teroristické skupině. Muže, který je stíhán jako uprchlý, obžaloba viní ze zabití minimálně čtyř příslušníků ukrajinských vládních jednotek, podle rozsudku ale nebylo prokázáno, že by Polák někoho usmrtil.

Soudkyně pražského městského soudu Hana Chaloupková zdůraznila, že to, co se dělo a děje na Ukrajině, je odsouzeníhodné a že není pochyb o tom, s jakým úmyslem Polák do země odjel. Je podle ní pravděpodobné, že tam také někoho usmrtil. "Nicméně abychom ho odsoudili jen na základě toho, že napsal na Facebook, že zastřelil při této akci člověka, při jiné akci jiného, kdy to nemáme možnost ověřit z jiného zdroje, to podle nás nejde," řekla. "V demokratickém státě by měl být člověk odsouzen jen za to, co mu lze prokázat," dodala Chaloupková.

Zdroj: ČTK

Soud potvrdil Čechovi 20 let za boj v řadách proruských separatistů

Odvolací soud potvrdil Martinu Kantorovi 20 let vězení za boj v řadách proruských separatistů proti ukrajinským ozbrojeným silám v Donbasu. Verdikt, který třiatřicetiletého muže uznal vinným z teroristického útoku a zároveň z účasti na teroristické skupině, je pravomocný. Justice Kantora odsoudila v jeho nepřítomnosti jako uprchlého. Není totiž zřejmé, kde se muž nyní nachází.

"Jedná se o mimořádnou záležitost. Doufáme, že této trestné činnosti nebude příliš, protože tresty za obdobnou činnost jsou velice přísné. Snad tento rozsudek odradí podobné dobrodruhy od toho, aby se do podobných akcí pouštěli," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Muž z Moravy se podle rozsudku zúčastnil bojových operací v řadách Luhanské lidové republiky. Mimo jiné pokládal miny a pasti z granátů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat