Prochorov hlásí, že sehnal podpisy a utká se o Kreml

Zahraničí Zahraničí
13. 1. 2012 14:00
Ruský oligarcha je připravený bojovat o prezidentský úřad jako nezávislý kandidát
Archivní foto
Archivní foto | Foto: Wikipedia Commons

Moskva - Ruský miliardář Michail Prochorov podle svých slov sehnal potřebné dva miliony podpisů a může se tak zúčastnit volebního boje o úřad ruského prezidenta.

"Děkuji Vám. Vy jste mi s tím, pomohli," řekl svým stoupencům šestačtyřicetiletý oligarcha, jehož majetek se odhaduje na více než 18 miliard dolarů.

Jako nezávislý kandidát musí Prochorov archy s podpisy odevzdat Ústřední volební komisi do 18. ledna.

Loutka Kremlu

Prochorov je považovaný podle časopisu Forbes za třetího nejbohatšího Rusa a dvaatřicátého nejmovitějšího člověka na světě. Mimo jiné vlastní americký baketballový tým New Jersey Nets.

Svůj program chce představit příští týden.

Loni v červnu byl zvolen do čela málo známé, liberální strany Pravá věc, z které ale po třech měsících vystoupil.

Ve svých projevech byl velmi kritický k vládnoucí dvojici Medvěděv-Putin. Stranu samotnou označil za loutku Kremlu.

Právě exprezident a současný premiér Putin platí za favorita nadcházejících ruských voleb, a to i přes neobvyklý pokles své popularity, který se ukázal nezvykle silně na konci loňského roku při protiputinovských demonstracích v Moskvě.

Zatím se do boje o prezidenskou funkci kvalifikovali právě Putin, vůdce strany Spravedlivého Ruska Sergej Mironov, komunistický předák Gennadij Zjuganov a vůdce Liberálně-demokratické strany Vladimír Žirinovskij.

Nezávislých kandidátů je vedle Prochorova pět. Mezi nimi například předseda strany Jabloko Grigorij Javlinskij, nebo bývalý starosta Vladivostoku Viktor Čerepkov.

 

 

Právě se děje

Další zprávy