Made in Kreml. Druhý nejbohatší Rus zvolen šéfem strany

ČTK ČTK
25. 6. 2011 16:10
Zvolení miliardáře Prochorova je pod kontrolou Kremlu, shodují se ruská média a analytici.
Foto: Wikipedia Commons

Moskva - Ruský miliardář Michail Prochorov byl téměř jednomyslně zvolen do čela dosud málo významné liberální strany Pravá věc, která je podle ruských médií blízká prezidentovi země Dmitriji Medveděvovi.

Před svými spolustraníky na mimořádném sjezdu slíbil, že v prosincových volbách strana masově vstoupí do parlamentu.

Jako jeden z hlavních cílů strany, která vznikla teprve před dvěma lety, šestačtyřicetiletý Prochorov označil to, že musí skoncovat s monopolem strany Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina, jež má drtivou většinu v dolní komoře parlamentu.

"Musíme si počínat jako odpovědná vládnoucí strana," řekl Prochorov. "Musíme vstoupit do parlamentu. V blízké budoucnosti jako strana číslo dvě, nakonec jako strana číslo jedna. Naším hlavním nepřítelem je politický monopol. Dočteme se ve všech učebnicích, že monopol je nepřítelem každého rozvoje," zdůraznil, ale ujistil, že Pravá věc není opoziční stranou.

Základem programu strany je boj proti státním monopolům, za reformu vzdělávání a zdravotnictví, ale i kritika mizerného stavu ruské justice. Jejím cílem je získat podporu v kruzích nově vznikající ruské střední třídy a podporovat liberální tržní reformy.

Podle některých ruských médií je nová strana uměle vytvořeným projektem Kremlu. Analytici nevylučují, že strana by se mohla stát základnou Dmitrije Medveděva, pokud se rozhodne znovu kandidovat příští rok v prezidentských volbách.

Zvolení Prochorova je symbolem návratu ruských oligarchů do ruské vysoké politiky po odsouzení jednoho z nejbohatších Rusů Michaila Chodorkovského.

Šestačtyřicetiletého Prochorova s majetkem ve výši 22,7 miliard dolarů (390 miliard korun) hodnotí časopis Fortune jako druhého nejbohatšího Rusa. Mezi jeho aktivy je i vlastnictví amerického basketbalového týmu New Jersey Nets.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy