Černá díra v ruském rozpočtu: zmizelo z něj 460 miliard

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 1. 2012 13:00
Záhadné nesrovnalosti v hospodaření jsou v Rusku běžné. Loni ale byly rekordní
chrám Vasila Blaženého, Moskva
chrám Vasila Blaženého, Moskva | Foto: Isifa/Thinkstock

Moskva - Černá díra v ruském státním rozpočtu v minulém roce pohltila rekordních 718,5 miliardy rublů (zhruba 460 miliard korun). Pro srovnání: částka odpovídá přibližně třetině českého státního rozpočtu.

O gigantické zpronevěře, kterou vyčíslila účetní komora (ruská obdoba Nejvyššího kontrolního úřadu), informoval list Izvestija s odvoláním na zprávu šéfa komory Sergeje Stěpašina pro ruské poslance.

K obřím únikům docházelo i v minulých letech, peněz ale mizí rok od roku více.

V roce 2008 se kontroloři dopočítali nesrovnalostí za 98 miliard rublů, v roce 2009 už za 238 miliard a předloni za 484 miliard rublů.

Jen prověrka výdajů na rozvoj moskevské dopravy odhalila nezákonné dotace za více než sedm miliard rublů, dalších 7,5 miliardy se podle zprávy "dostalo do sféry korupčního rizika".

Pokud jde o přípravu na zimní olympijské hry, které se v roce 2014 mají konat v jihoruském letovisku Soči, kontroloři zjistili, že z 92 olympijských staveb se do provozu zatím podařilo uvést jen 68, dvacítka dalších nemá ani schválené územní dokumenty.

Vinou pomalého osvojování informačních technologií úřady je podle dokumentu v sázce projekt "elektronické Rusko" za 1,4 miliardy rublů.

Černé svědomí má i armáda

Záhadou se stal i osud zabaveného zboží z celnic: za poslední tři roky státní rozpočet získal jen 5,5 procenta hodnoty zkonfiskovaných nákladů.

Dostalo se i armádě: při restrukturalizaci zásob raket vojáci utratili na nové muniční sklady až čtyřnásobek plánované částky a celkový účet za nesrovnalosti překročil 2,3 miliardy rublů. Ačkoliv si vojáci stále stěžují na bytové poměry, ministerstvo obrany podle dokumentu disponuje nevyužitými byty za sedm miliard rublů.

V Dagestánu zase kontroloři přišli na to, že fotbalistům z místního klubu Anži se dostalo téměř 64 milionů rublů, ačkoliv není povoleno z rozpočtu subvencovat profesionální fotbal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy