V ruské politice je nový oligarcha. Kope za Kreml

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 5. 2011 18:25
Michail Prochorov povede stranu Pravá věc, která podporuje prezidenta Medveděva
Playboy a úspěšný obchodník s niklem a zlatem. Michail Prochorov
Playboy a úspěšný obchodník s niklem a zlatem. Michail Prochorov | Foto: Wikipedia Commons

Kaluga - Pomyslný zákaz účasti oligarchů ve vrcholné ruské politice skončil.

Deset měsíců před prezidentskými volbami a necelý půlrok před hlasováním o nové Dumě se o vliv uchází hned třetí nejbohatší Rus: Michail Prochorov.

Narozdíl od ostatních oligarchů se může pochlubit podporou Kremlu. Hodlá totiž vést stranu Pravá věc, která je "domácí" partají prezidenta Dimitrije Medveděva.

Prochorov tvrdí, že je jeho cílem je omezení vlivu strany Sjednocené Rusko premiéra Vladimira Putina. Ta v současné době s přehledem řídí chod země. V Dumě si drží 315 ze 450 křesel.

Prochorovi ale málokdo věří.

"Prochorov nabídl své služby a peníze lidem z Kremlu a jejich tajnému přání: spřátelit se s inteligencí, která je v opozici," soudí politolog Alexej Muchin, který v Moskvě vede Centrum pro politické informace.  

Playboy na scéně

Prochorov platí v milionářských kruzích za výstředního playboye. Jeho účast ve veřejném životě je ale na ruské poměry unikátní z úplně jiného důvodu.

Od zatčení Michaila Chodorkovského v roce 2003 je prvním ruským oligarchou, kterému Kreml dovolil uplatnit svoje politické ambice. Navíc i prvním boháčem, který podporuje prezidenta Medveděva.

Kdo je Michail Prochorov?

  • odhadovaný majetek: 22 miliard dolarů
  • šéf finanční skupiny Oněksin
  • dosud svobodný čtyřicátník
  • Proslul i mnohými skandály. Ve francouzském lyžařském středisku Courchevel ho třeba zatkli kvůli podezření z kuplířství. Později byl očištěn.

Podle politologa Muchina chce Kreml prostřednictvím majitele basketbalového týmu New Jersey Nets vytvořit dojem, že ruské předvolební klání provází zdravá politická soutěž.

"Takto si kupuje od Kremlu shovívavost," říká Muchin s tím, že vstup do Pravé věci museli s největší pravděpodobností schválit lidé blízcí Putinovi.

Prochorov v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kommersant FM prohlásil, že své rozhodnutí vést Pravou věc s Putinem ani Medveděvem nekonzultoval. 

"Musíme bojovat a stát se druhou největší stranou," řekl Kommersantu FM. "Úspěšní lidé prahnou po straně, která umí řešit problémy".

Premiér Vladimir Putin je stále považovaný za nejvlivnějšího muže v zemi. Svého chráněnce Medveděva uvedl do prezidentského úřadu 2008. Ústava mu zakazovala kandidovat potřetí v řadě. Příští rok se už do boje pustit může.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 9 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy