Putin se před volbami zbavuje stínu vlastní strany

Milan Syruček, ČTK
11. 1. 2012 14:32
Jeho popularita klesá, mnohde dokonce očekávají druhé kolo prezidentských voleb
Premiér (a zanedlouho staronový prezident) Vladimir Putin nemá v posledních týdnech příliš důvodů k úsměvům.
Premiér (a zanedlouho staronový prezident) Vladimir Putin nemá v posledních týdnech příliš důvodů k úsměvům. | Foto: Reuters

Moskva - Favorit březnových prezidentských voleb v Rusku, premiér Vladimir Putin, si prý v honbě za hlasy voličů vlastnoručně píše volební program a distancuje se i od vládnoucí strany Jednotné Rusko. Tvrdí to alespoň ruský tisk.

Putin sice zůstává nejpopulárnějším ruským politikem, ale podle průzkumů jeho obliba klesá a už není tak nesporná jako v předchozí prezidentské éře let 2000 až 2008.

Dokonce mu hrozí, že 4. března nezíská nadpoloviční většinu hlasů a bude muset podstoupit druhé kolo.

Sportovec, motorkář, archeolog. I to je Putin:

Zřejmě i proto se pouští do sepisování volebního programu, který naposledy potřeboval před pěti lety, či se opatrně vzdaluje od vládní strany s pošramocenou pověstí.

"V kampani se bude maximálně distancovat od Jednotného Ruska, využije jen organizační zdroje strany moci," uvedl list Izvestija s odvoláním na zdroje z Putinova volebního štábu.

Jiné jméno, stejná značka

Vládní strana se prý příliš zkompromitovala v prosincových parlamentních volbách, které vedly k masovým protestům v Moskvě a dalších městech proti údajnému falšování výsledků.

"Po volbách se země rozdělila na dvě poloviny. Jedna podporuje Jednotné Rusko a druhá je naopak strašně nesnáší jako stranu šejdířů a zlodějů. Jestli Putin chce získat tyto hlasy, udělá dobře, pokud nebude spojován s Jednotným Ruskem," míní i šéf státní agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM Valerij Fjodorov.

Podle politologa Alexeje Makarkina se Putin sice bez podpory své strany v kampani neobejde, ale bude tak nejspíš činit pod značkou nedávno založeného hnutí Všeruská lidová fronta, což je ovšem fakticky jen krycí název pro Jednotné Rusko.

Putin se totiž nemůže ani příliš vzdálit od svých přívrženců z řad vládní strany. "Výsledek voleb bude záviset na tom, nakolik se rozšíří povolební epidemie protestů. I lidé, kteří mají k demonstracím daleko, vycítili, že se atmosféra mění, a k tomu by Putin měl přihlédnout," míní sociolog Alexandr Oslon.

Samo Jednotné Rusko scénář svého odchodu do pozadí popírá. "Putin je předsedou strany a také byl na stranickém sjezdu navrhnut na prezidenta. Už proto nápady, aby se strana nezapojila do kampaně svého kandidáta, znějí divně," prohlásil Sergej Železňak z vedení strany.

Dodal však, že tábor Putinových stoupenců je širší než stranické řady, a v prezidentských volbách na rozdíl od parlamentních nejde o strany, ale o osobu, které voliči svěří vládu nad zemí.

Tak se demonstruje za i proti Putinovi:

Vyslyšte volání lidu, nabádá patriarcha

Už do prosincových voleb nevedl stranu Putin, ale prezident Dmitrij Medveděv, což si komentátoři vykládali jako příznak, že se premiér zbavuje "špatných aktiv". Ale podle internetového deníku gazeta.ru ani mobilizace voličstva přes "lidovou frontu" neřeší Putinův problém s nespokojeností městské střední třídy.

Koncem roku se protesty proti volbám rozhořely i mimo Moskvu
Koncem roku se protesty proti volbám rozhořely i mimo Moskvu | Foto: Reuters

K vyslyšení jejích protestů už státní vedení vybídli patriarcha pravoslavné církve Kirill i dlouholetý Putinův spolupracovník exministr financí Alexej Kudrin. Slibované politické reformy však opozice pokládá jen za kosmetické změny a za příliš pozdní pokus postavit se do čela změn.

List Izvestija informoval, že Smolenská oblast si už objednala tisk letáků zvoucí voliče k druhému kolu prezidentských voleb, k podobnému kroku se chystá také Tverská oblast. Naopak Moskva a Petrohrad žádné přípravy v tomto směru nepodnikají.

Možnost druhého kola prezidentských voleb už připustila i formálně třetí nejvýše postavená osoba ve státu, předsedkyně horní komory parlamentu Valentina Matvijenková, která ještě jako petrohradská gubernátorka proslula svou loajalitou k Putinovi.

Putina za "politika roku" označilo v čerstvém průzkumu VCIOM jen 38 procent Rusů, o 17 procent méně než loni.

 

Právě se děje

Další zprávy