Profil nové tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen
- Narodila se 31. srpna 1956. Je nejmladší z 11 dětí, její otec byl úspěšný podnikatel a investor.
- Vystudovala práva na Tchajwanské národní univerzitě a Cornellově univerzitě v New Yorku. V roce 1984 získala doktorský titul na Londýnské ekonomické škole.
- V období 1984-2000 byla profesorkou práva na univerzitě Čcheng-čch'.
- V letech 2000 až 2004 působila jako předsedkyně Rady pro záležitosti pevniny, která má na starosti politiku Tchaj-wanu vůči pevninské Číně.
- Do Demokratické pokrokové strany vstoupila v roce 2004, do čela strany se dostala v roce 2008 po aféře, ve které byl dosavadní předseda Čchen Šuej-pien obžalován z korupce a skončil ve vězení. V roce 2012 z funkce odstoupila, znovuzvolena předsedkyní DPP byla o dva roky později.
- V letech 2006 až 2007 byla vicepremiérkou země a zároveň předsedkyní Komise na ochranu spotřebitele.
- O prezidentské křeslo na Tchaj-wanu se již neúspěšně ucházela v roce 2012, kdy ji porazil úřadující prezident Ma Jing-ťiou, který získal 51,6 procenta hlasů. Cchaj, která byla jeho hlavní soupeřkou, skončila na druhém místě se ziskem 45,6 procenta hlasů.
- Ve své současné prezidentské kampani se snažila o vyzdvihnutí svébytné tchajwanské kultury a demokracie. Přesto je považována za zastánkyni opatrnějšího postoje Tchaj-wanu vůči pevninské Číně.
- Podle médií je spíše vědecký, uvážlivý typ než slogany hýřící politik. Sama sebe označuje za "atypickou politickou osobnost".
- Je svobodná a bezdětná. V říjnu 2015 vyjádřila podporu sňatkům osob stejného pohlaví.
Tchaj-pej - Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrála opoziční vůdkyně Cchaj Jing-wen. Po sečtení všech volebních lístků získala 56,1 procenta hlasů.
Úspěch zaznamenala Cchaj Jing-wen také v souběžně probíhajících parlamentních volbách. Její Demokratická pokroková strana (DPP) bude mít poprvé v historii v parlamentu většinu. Obsadí 69 ze 113 poslaneckých křesel, zatímco dosud vládní Národní strana (Kuomintang) bude mít v zákonodárném sboru jen 32 zástupců.
V prezidentských volbách získal kandidát Národní strany Erik Čchu 31 procent hlasů. Třetí se umístil kandidát První lidové strany (PFP) James Sung s 12,8 procenta hlasů.
Čtyřiapadesátiletý Čchu porážku přiznal a své soupeřce gratuloval; obklopovali ho přitom jeho smutní příznivci, z nichž někteří plakali. Politik dodal, že už rezignoval na vedení Národní strany, v jejímž čele stál od loňského ledna.
Devětapadesátiletá právnička Cchaj Jing-wen, která se o nejvyšší úřad ucházela už před čtyřmi lety, se stane první ženou v čele tohoto 23milionového státu, který Peking považuje za jednu z čínských provincií a který uznává jen asi dvacítka států.
Cchaj stojí v čele Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.
Podle analytiků se ale výrazná změna politiky po volbách nečeká. Sama Cchaj zastává opatrný postoj. Počátkem ledna uvedla, že nehodlá Čínu provokovat a že podporuje dialog. Peking dlouhodobě vyhrožuje vojenským zásahem, pokud by Tchaj-wan vyhlásil oficiálně samostatnost. Tento ostrov funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Na Tchaj-wanu se konaly i parlamentní volby, v nichž má DPP podle průzkumů šanci poprvé v novodobé historii získat většinu pro ovládnutí 113členného zákonodárného sboru.
Dosavadní tchajwanský prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou, který již odsloužil dva mandáty a nemůže znovu kandidovat a prosazoval politiku spolupráce s Pekingem, odstoupí z funkce 20. května.