reklama
 
 

Periskop: Galantního Putina v Číně zcenzurovali

AKTUALIZOVÁNO 11. 11. 2014
Foto: Tomáš Kunc
reklama
Úterý 11. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Galantního Putina v Číně zcenzurovali

Souhrn událostí

reklama
Čína

Vymazaný Putin

Ruský prezident Vladimir Putin na sebe na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Pekingu upoutal pozornost mimo jiné galantním gestem.

Před začátkem pondělního přivítacího obřadu pod širým nebem si všiml, že se první dáma Číny ve svých tenkých hedvábných šatech chvěje zimou, a přehodil jí přes ramena šál.

Šéf Kremlu za to sklidil chválu jako gentleman, ale čínský prezident Si Ťin-pching, který v tu chvíli konverzoval s Barackem Obamou, najednou vypadal jako netaktní, nepozorný manžel. To bylo pro čínské cenzory příliš, a tak záběr, který původně odvysílala státní televize CCTV, pak z internetu vymazali.

Palestina

Abbás obvinil Hamás z maření míru

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes obvinil stranu Hamás z bojkotu snah o národní usmíření.

Abbás zahrnul toto téma do svého projevu, který pronesl v Ramalláhu u příležitosti 10. výročí smrti svého předchůdce Jásira Arafata.

Abbásův Fatah s Hamásem letos sestavily společnou vládu ve snaze sjednotit správu obou palestinských území - Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy.

Hamás je ale v Izraeli i jinde řazen k teroristickým organizacím a spojením s ním si Abbás zkomplikoval zahraniční vztahy.

osn - palestina - abbás Palestinský prezident Mahmúd Abbás během svého projevu k Valnému shromáždění OSN. | Foto: Reuters
USA

Nepříjemné zjištění mormonů

Mormonští vůdci vůbec poprvé přiznali, že zakladatel jejich církve Joseph Smith měl až 40 manželek.

Dosud se o něm v Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů hovořilo jako o milujícím muži jediné manželky Emmy.

Laurie Goodsteinová v komentáři otištěném v listu The New York Times napsala, že některé ze Smithových žen už byly vdané, jedné bylo pouze 14 let.

Goodsteinová vycházela z materiálů, které nyní na internetu publikují sami příslušníci této církve ve snaze podat otevřeně informace o svých předchůdcích.

Orson Scott Card Orson Scott Card
Slovensko

Ve slovenských horách umřelo nejvíce lidí za poslední dvě léta

Ve slovenských horách přišlo v letošní letní turistické sezoně o život nejvíce lidí za poslední nejméně dva roky.

"Smutné je, že se zvýšeným počtem úrazů během letní sezony jsme zaznamenali i zvýšený počet smrtelných úrazů. Zatímco v roce 2012 jich bylo sedm, v roce 2013 už devět a letos 15," upozornila horská služba.

Mezi oběťmi byl i dvaaosmdesátiletý český turista, který v srpnu nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách.

Klaus v Tatrách Foto: Tatry moutain resorts
USA

Policie nebude zatýkat každého s marihuanou

Newyorská policie nebude automaticky brát do vazby osoby přistižené s marihuanou.

Vydá jim místo toho jen písemné potvrzení, že si je předvolá soudce. Má to lidem ušetřit potíže při hledání práce, protože potenciální zaměstnavatelé kladou otázky o tom, zda uchazeč v minulosti nebyl zatčen.

Vazbě se budou moci vyhnout jenom ti, u nichž se nenajde víc než 25 gramů lehké drogy.

Marihuana, domácí pěstování konopí, ilustrační foto Foto: Reuters
Itálie

V Itálii se nejvíce rozvádí kvůli telefonům

V Itálii přibývá rozvodů, k nimž významně přispěly moderní technologie, zejména mobilní aplikace, jako je WhatsApp, či internetové sociální sítě.

Pokud je jeden z partnerů nevěrný, stojí za jeho odhalením vzkazy na internetu či mobilu až v polovině případů, tvrdí přední italský rozvodový právník Gian Ettore Gassani.

 A elektronické milostné vzkazy pak dobře slouží i jako důkaz u soudu, napsal britský deník The Times.

Facebook v telefonu Foto: Reuters
USA

Nejméně násilných činů od 70. let

Počet násilných trestných činů včetně vražd loni ve Spojených státech klesl o další 4,4 procenta na 1,16 milionu, a dosáhl tak nejnižší úrovně od roku 1978, kdy jich bylo zaznamenáno 1,09 milionu.

Vyplývá to z aktuální statistické ročenky k vývoji kriminality, kterou zveřejnil Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Kriminalista James Alan Fox vidí za tímto trendem řadu faktorů včetně stárnoucí populace, efektivnější práce policie, rozmisťování bezpečnostních kamer i využívání všudypřítomných mobilních telefonů k natáčení videí.

Kriminalita, útočník s nožem, ilustrační foto
Čína

USA žádají Čínu, ať skončí s kyberšpionáží

Spojené státy nebudou nečinně přihlížet čínským kybernetickým špionážním aktivitám, prohlásil v Pekingu na okraj končící vrcholné schůzky Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes.

Počítačové útoky a špionáž jsou jedním z hlavních třecích bodů vzájemných vztahů mezi Washingtonem a Pekingem.

Datový kabel, ilustrační foto
Hongkong

Vykliďte ulice, zní opět Hongkongem

Vedení Hongkongu vyzvalo prodemokratické demonstranty, kteří jsou v ulicích asijského finančního centra již přes šest týdnů, aby okupovaná místa opustili, jinak je policie může zadržet.

Média v Hongkongu spekulují, že čínské úřady čekají se zásahem proti demonstrantům na dnešní konec vrcholné schůzky Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), především pak na setkání amerického prezidenta Baracka Obamy a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Demonstrace v Hongkongu. Foto: Reuters
KLDR

Místo snubního prstenu telefon

Symbolem zásnub v Severní Koreji se stále více místo prstenu stávají mobilní telefony.

"V malých a středně velkých městech se nejčastějším dárkem při zásnubách stal mobilní telefon," uvedla nejmenovaná žena listu Daily Mail NK,  který vydávají severokorejští uprchlíci v Japonsku.

Telefony, které si mladí Severokorejci při zásnubách vyměňují, jsou oblíbené především proto, že umožňují mladým párům zůstat v kontaktu i v případě odloučení.

Telefonování - ilustrační snímky Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock
Pákistán

Dopravní nehoda si vyžádala 56 obětí

Nejméně 56 mrtvých si časně ráno vyžádala čelní srážka autobusu s nákladním automobilem, ke které došlo na jihu Pákistánu.

Nehoda se stala ve městě Chajrpúr, asi 450 kilometrů severně od přístavní velkoměsto Karáčí v provincii Sindh. Příčinou nehody byla patrně hustá mlha.

V autobuse, který jel z údolí Svát do Karáčí, cestovalo více než 70 lidí. Mezi mrtvými je i 17 žen a 18 dětí. 28 osob utrpělo zranění a tři z nich jsou v kritickém stavu.

autoři: Zahraničí, ČTK | 11. 11. 2014

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama