Periskop: Agentka 90-60-90 vábí Snowdena do chomoutu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
4. 7. 2013 16:32
Čtvrtek 4. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Den nezávislosti se Sochou svobody

Foto: Aktuálně.cz

Socha svobody se po měsících oprav otevřela veřejnosti. A to na Den nezávislosti.

Jeden ze symbolů New Yorku byl uzavřen od loňské superbouře Sandy, která se přes východ USA přehnala na přelomu října a listopadu.

Madiba je v pořádku

Foto: Aktuálně.cz

Nelson Mandela je už čtyři týdny v nemocnici. Stav 94letého bojovníka proti apartheidu zůstává "kritický, ale stabilní", informoval prezident Jacom Zuma.

"Madiba se občas může cítit nepohodlně, čas od času má bolesti, ale je v pořádku," dodala Mandelova manželka Graca Machel. Hospitalizace někdejšího prezidenta podle ní dala Jihoafričanům další šanci, aby se sjednotili.

I špioni mají právo na romantiku

Foto: Aktuálně.cz

Edwarda Snowdena nikdo nechce. Tedy kromě americké vlády (která by ho ráda poslala za mříže) a někdejší kolegyně z oblasti tajných služeb Anny Chapmanové.

"Snowdene, vezmeš si mě?" zeptala se ho ruská špionka prostřednictvím Twitteru. Kromě blízkosti ke špionáži mají společnou minimálně ještě jednu věc: Spojeným státům se vyhýbají velkým obloukem, poznamenává britský Daily Mail.

A co víte o věrozvěstech vy?

Foto: Aktuálně.cz

Nejen Česko, ale i Slovensko si v těchto dnech připomíná 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Deník SME se při té příležitosti dotázal několika slovenských poslanců, co si pamatují z historie. A odpovědi překonaly všechna očekávání.

Z osmi dotázaných řekl správný rok jediný - křesťanský demokrat Jozef Mikloško. "830 - něco," reagoval například šéf liberální SaS a někdejší předseda parlamentu Richard Sulík.

"Máme velké výročí," prohlásil Ľudovít Kaník z SDKÚ. Aby ovšem z ankety vyšel se ctí, neopomněl zmínit své zásluhy. "Podařilo se mi prosadit, že na pamětní minci je dvojitý kříž i svatozář," pochlubil se.

Koronavirus zabíjel na ostrovech

Foto: Aktuálně.cz

Nebezpečný koronavirus MERS-nCV se objevil už i ve Velké Británii.

Jak informoval server BBC, v londýnské Nemocnici svatého Tomáše zemřel 49letý muž, který loni na podzim cestoval přes Katar. Právě v oblasti Perského zálivu si nemoc vyžádala nejvíce obětí. Celkem jich je už 41.

Druzí v pořadí

Foto: Aktuálně.cz

A ještě jednou americký program PRISM. Posvítit si na něj důkladně chce Evropský parlament, informovala ČTK. V přijatém dokumentu europoslanci vyjadřují znepokojení a špionáž ostře odsuzují.

Jízlivě by se chtělo podotknout, že přišli pozdě. Americké tajné služby už Brusel bezpochyby stihly "proklepnout".

Jako Obama

Foto: Aktuálně.cz

Do ulic německého Berlína vyšli stoupenci Edwarda Snowdena. Jeho podobiznu přitom stylizovali do podoby, s níž se v roce 2008 prezentoval ve volební kampani prezident USA Barack Obama.

Vyzvali spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, aby Američanovi, jenž svět informoval o špehování v rámci programu PRISM, poskytla azyl.

Whistleblower stále přebývá na moskevském letišti Šeremeťjevo.

Do ulic Berlína vyšli demonstranti, kteří požadují azyl pro whistleblowera Edwarda Snowdena.
Do ulic Berlína vyšli demonstranti, kteří požadují azyl pro whistleblowera Edwarda Snowdena. | Foto: Reuters

Záchrana na poslední chvíli

Foto: Aktuálně.cz

Příliv uprchlíků z Afriky do Evropy nebere konce. Cesta z černého kontinentu přes Středozemní moře je ovšem velmi nebezpečná.

Svědčí o tom i případ z Malty. Italská pobřežní stráž u břehů malého ostrova zachránila na 300 migrantů, jejichž loď se dostala do potíží.

Cesta za lepším životem:

Vítej nám, hrdino!

Foto: Aktuálně.cz

Zatímco Evropa se snaží vyžehlit diplomatický skandál, který způsobily země jako Francie či Portugalsko, když donutily přistát letoun bolivijského prezidenta, Evo Morales se do své vlasti vrátil jako hrdina.

Na letišti v La Pazu prezidenta vítaly davy způsobem, jako by ho na starém kontinentu drželi v zajetí. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Bolivijský prezident Evo Morales (vpravo) a viceprezident Alvaro Garcia Linera zpívají národní hymnu na letišti El Alto.
Bolivijský prezident Evo Morales (vpravo) a viceprezident Alvaro Garcia Linera zpívají národní hymnu na letišti El Alto. | Foto: Reuters

Tak dobrý jako Kim Čong-il

Foto: Aktuálně.cz

Do jihokorejských kin vtrhl nový hit. Je to komedie, jmenuje se Secretly, Greatly, pojednává o třech špionech KLDR a během 36 hodin od premiéry ji viděl milion lidí.

Hlavním hrdinou je špion Won Rju-hwan. Hovoří pěti jazyky a cíl zasáhne s přesností 98,7 procenta. Připomíná tím zesnulého vůdce Kim Čong-ila, který při golfu trefil 11 z 18 jamek na první úder.

Špičky stalinistického severu dosud mlčí, ale dají se čekat prohlášení o "loutkovém jihu" a hrozbě likvidací.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pošli dopis, ať má FBI co kopírovat

Foto: Aktuálně.cz

Nejen internet a telefony. Bezpečně se ve Spojených státech nemohou podle listu The New York Times cítit ani milovníci klasických dopisů.

Jak deníku prozradil bývalý agent FBI, USA sledují veškerý vnitrostátní poštovní provoz, což jen v roce 2012 znamenalo zkopírování údajů o adresátech a odesílatelích ze 160 miliard zásilek.

Na počátku projektu Mail Isolation Control and Tracking (MICT) prý stály antraxové dopisy z roku 2001. A je tomu jen pár týdnů, co do Washingtonu dorazilo několik zásilek s jedovatým ricinem.

 

Právě se děje

Další zprávy