Foto: Plavbou smrti k bráně do Evropy. Ale i do Česka

Foto: Plavbou smrti k bráně do Evropy. Ale i do Česka
Začátek, ale mnohdy i hořký konec afrického snu z pohledu turisty či novináře, jenž přistává letadlem. Italský ostrov Lampedusa má blíže k  břehům Tuniska (113 km) než k břehům Sicílie (205 km).
Pohled od sídla pobřežní hlídky na přístav šestitisícového městečka uprostřed Středozemního moře. Silným imigračním vlnám čelí Lampedusa už od rozšíření schengenského prostoru v roce 2004. Pro mnoho Afričanů se stala bránou do Evropy.
Nápor enormně vzrostl od počátku letošního roku po vypuknutí série revolucí v arabském světě. Afričané se dali do pohybu.
Tohle je menší z lodí, které pravidelně přistávají nebo troskotají u břehů Lampedusy. Vyplouvají z Tuniska nebo stále častěji - z válečné Libye.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
6. 6. 2011 6:57
Rostoucí příliv imigrantů z revolucemi zmítané severní Afriky vzbuzuje obavy některých států EU o smyslu otevřených hranic či sjednocení azylové politiky. Černoši v Evropě prostě nejsou vítáni. Na italský ostrov Lampedusa přezdívaný brána do Evropy jich zatím přistávají tisíce v přeplněných lodích po strastiplné pouti přes Středozemní moře. Kdo jsou, proč připlouvají, jak tráví první dny v Evropě a kam pak míří? Podívejte se...
 

Právě se děje

Další zprávy