Evo Morales

Prozatímní bolivijská prezidentka nedá Moralesovi amnestii

Prozatímní hlava Bolívie Jeanine Áňezová odmítla návrh zákona senátorů dát exprezidentovi Evovi Moralesovi amnestii, informovala agentura AFP. Prozatímní vláda ho v pátek obvinila ze vzpoury a terorismu. Morales, který odstoupil před necelými dvěma týdny po masivních protestech a nyní pobývá v Mexiku, podle vlády vyzývá svoje příznivce k nepokojům a blokádám metropole La Paz. Úřady tvrdí, že to dokládá zvuková nahrávka.

"Bez váhání jsme potvrdili, že má vláda nebude pronásledovat politiky ani lídry odborů či občanské společnosti," řekla Áňezová novinářům. "Zároveň ale musíme dát jasně najevo, že ten, kdo spáchal nějaký zločin, zákonům se vysmívá nebo zneužil své pozice, se amnestie nedočká," dodala. Návrh zákona iniciovala Moralesova strany Hnutí za socialismus (MAS), která žádala amnestii i pro Moralesova viceprezidenta Álvara Garcíu Linera.

Horní komora bolivijského parlamentu, Senát, v sobotu schválila návrh zákona o uspořádání nových prezidentských a parlamentních voleb. Ty jsou klíčové pro ukončení nestability, která v zemi panuje už měsíc. Po hlasování v Senátu míří návrh zákona do dolní komory parlamentu.

Zdroj: ČTK

Evo Morales počtvrté v řadě zvítězil v bolivijských prezidentských volbách, uspěl už v prvním kole

Bolivijský levicový prezident Evo Morales zvítězil podle volební komise již v prvním kole voleb hlavy státu. Získá tak v pořadí již čtvrtý mandát, který mu umožní vládnout až do roku 2025. Doma i v zahraničí však čelí obviněním z volebních manipulací, uvedla agentura DPA.

Podle Nejvyššího volebního soudu získal Morales hlasy 47,07 procenta voličů, zatímco jeho konzervativní vyzyvatel Carlos Mesa 36,51 procenta. Podle bolivijských volebních pravidel znamená zisk přes 40 procent a současně náskok vyšší než deset procentních bodů na druhého kandidáta vítězství už v prvním kole.

Zdroj: ČTK
Pokračovat