Uprchlický business class. Zámožní migranti míří do Evropy na jachtách, za 200 tisíc korun na osobu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 9. 2017 16:55
Migranti, kteří mají dostatek peněz, si můžou u pašeráků připlatit za pohodlnější cestu do Evropy jachtou. Jednu osobu to vyjde podle informací listu Guardian na nejméně 200 tisíc korun. Jen na Sicílii se tímto způsobem dostalo letos téměř 900 zámožných běženců ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Italské úřady se zaměřují na přeplněné čluny migrantů a plachetnice jim v mnoha případech uniknou. Chudí běženci, kteří si jachtu nemůžou dovolit, mezitím zkoušejí novou trasu do Evropy. Rumunští policisté v poslední době zadrželi desítky migrantů na pobřeží Černého moře.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Řím/Bukurešť - Pětatřicetiletý Ukrajinec Andrej vlastní desetimetrovou jachtu. Kotví v sicilském přístavu, protože Andrej teprve před nedávnem vyšel z italského vězení.

Odpykával si v něm roční trest za to, že na své luxusní lodi převážel migranty z Turecka na největší italský ostrov.

Není moc uprchlíků, kteří si takovou cestu mohou dovolit. Každý pasažér musel za jednosměrnou plavbu zaplatit minimálně 8000 eur (přes 200 000 korun).

Loni se přesto Andrejovi podařilo přepravit přes Středozemní moře na Sicílii asi 30 lidí. Podle italské policie šlo hlavně o lékaře, právníky, podnikatele a profesory ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

Některé rodiny zaplatily za pohodlnou cestu z Blízkého východu do Evropy třeba až 100 000 eur (přes 2,5 milionu korun).

Jachty jsou populární

Andrejova loď ale není jediná. Policie odhaduje, že od ledna do srpna letošního roku připlulo na Sicílii na luxusních jachtách téměř 900 migrantů.

Zjistit přesné počty je ale velmi těžké. "Nemůžeme sledovat každou plachetnici ve Středomoří, to by bylo nemožné," vysvětlil britskému listu The Guardian policejní inspektor Carlo Parini, který se zabývá nelegálním přistěhovalectvím. Úřady se tak zaměřují spíše na přeplněné čluny.

Jachty, které se italské policii podařilo zabavit, jsou registrované v Turecku nebo USA. Jejich kapitáni jsou ale vždy pouze Ukrajinci.

Italské úřady se proto domnívají, že na převážení majetných migrantů spolupracují turecké a ukrajinské zločinecké gangy.

Andrej se ale spíše než jako zločinec cítí být obětí. "Stejně jako mí pasažéři jsem musel utéct ze své země. Na rozdíl od nich jsem ale neměl peníze na to, abych si mohl dovolit zaplatit jachtu, na které bych přijel. Zato vím, jak ji řídit," vysvětloval novinářům s tím, že z Ukrajiny uprchl kvůli vojenské službě.

Do Itálie připlulo letos po moři už přes 120 000 migrantů.

Na začátku srpna schválil italský parlament zákon, který má jejich počty snížit. Dovoluje italským lodím hlídkovat u břehů severoafrické Libye, odkud lidé nejčastěji připlouvají.

Nová trasa do Rumunska

Chudí migranti, kteří na útěk před válkou a násilím nemají tisíce eur, tak hledají nové trasy. Respektive je hledají pašeráci.

Za posledních několik týdnů například přichází stále více uprchlíků do Rumunska přes Černé moře. Rostoucí počty zadržených běženců zvyšují obavy, že se v Evropě začíná otevírat nová cesta.

Změny si všimla i evropská agentura pro ochranu hranic Frontex. Podle ní si pašeráci zřejmě testují novou variantu.

"Tahle cesta se v minulosti používala," vysvětlil pro list The Guardian mluvčí Frontexu Krzysztof Borowski. "V roce 2014 dorazilo přes Černé moře do Rumunska a Bulharska 430 lidí. V roce 2015 jich bylo 68. Loni to byl jeden člověk," vyjmenovává.

Nicméně minulý víkend zadržela rumunská policie lodě s více než 200 uprchlíky.

"Možná, že se teď trasa obnovuje a pašeráci na ni znovu zkoušejí posílat lidi, a tak ji testovat," uvažuje Borowski.

Podle něj je však cesta přes Černé moře extrémně nebezpečná, povětrností podmínky často bývají horší než ve Středozemním moři. Tam přitom podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci zemřelo za prvních sedm měsíců letošního roku přes 2200 uprchlíků.

Rumunsko zatím není v schengenském prostoru volného pohybu. Migrační vlna se mu doposud vyhýbala.

Podle údajů tamní pohraniční policie se o nelegální překročení hranic letos pokusily necelé 3000 lidí. Většinou šlo o Pákistánce, Syřany a Iráčany, kteří měli v úmyslu dostat se dál do Evropské unie.

Video: Italská pobřežní stráž zachránila 725 uprchlíků na člunech a odvezla je na Sicílii

Italská pobřežní stráž zachránila 725 uprchlíků na člunech a odvezla je na Sicílii | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy