Středozemní moře

Do záchrany migrantů ve Středomoří se zapojí další organizace, Červený kříž a Červený půlměsíc

Do záchrany migrantů ve Středozemním moři se zapojí další organizace - jedné z lodí nevládních organizací bude od srpna pomáhat Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC). Její pracovníci poskytnou lékařskou a další humanitární pomoc na palubě plavidla Ocean Viking, které provozuje francouzská organizace SOS Méditerranée, uvedla agentura AP.

"Jsme hrdí na to, že začínáme tuto novou misi, zároveň ale žádáme EU a její členské státy, aby okamžitě posílily záchranné operace," uvedl šéf IFRC Francesco Rocca.

"Ve Středozemním moři stále zbytečně končí spousta lidských životů, zejména na dlouhé a nebezpečné trase v centrálním Středomoří mezi Libyí a Itálií," uvedly ve společném prohlášení IFRC a SOS Méditerranée. Upozornily, že za prvních šest měsíců letošního roku při plavbě do Evropy zahynulo přinejmenším 792 lidí, což je třikrát více než ve stejném období loni.

Pracovníci IFRC mají na lodi Ocean Viking zajišťovat lékařskou péči, psychologickou pomoc, ale také dodávky oblečení, přikrývek a jídla.

Zdroj: ČTK

U tuniského pobřeží ztroskotala loď, utopilo se nejméně 23 migrantů

Nejméně 23 migrantů utonulo při ztroskotání lodi ve Středozemním moři nedaleko Tuniska. Dalších 70 lidí bylo z plavidla, jež směřovalo z Libye do Itálie, zachráněno, informovala s odkazem na tuniský Červený půlměsíc agentura Reuters.

"(Tuniské) námořnictvo zachránilo 70 migrantů, dalších 23 se z lodi, která z Libye vezla k Evropě 90 migrantů, utopilo," uvedl zástupce Červeného půlměsíce Mongi Slim. Námořnictvo rovněž zachránilo dalších 39 lidí z jiného plavidla, jež se potopilo u tuniského přístavu Sfax.

Zdroj: ČTK

Turecko znovu prodloužilo průzkum těžby ve Středozemním moři

Turecko již poněkolikáté prodloužilo průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, který ve sporných vodách Středozemního moře provádí loď Oruç Reis. Nové povolení platí do 29. listopadu. Krok by mohl opět zvýšit napětí panující v regionu, varuje agentura Reuters. Athény totiž činnost tohoto plavidla považují za nelegální a vnímají ji jako ohrožení míru a bezpečnosti ve východní části Středozemního moře.

Loď Oruç Reis bude společně s dvěma dalšími plavidly pokračovat v činnosti západně od Kypru, oznámilo v sobotu turecké námořnictvo. Řecký deník Kathimerini upozornil, že území, na němž Turecko plánuje průzkum provádět, zasahuje až do oblasti vzdálené jen šest námořních mil (11 kilometrů) od řeckého ostrova Kastelorizo.

Zdroj: ČTK
Pokračovat