Sicílie

Hasiči vyprostili těla posledních obětí zříceného domu na Sicílii, bilance mrtvých stoupla na devět

Hasiči v úterý nalezli těla dvou posledních pohřešovaných po sobotním výbuchu plynu na Sicílii. Počet mrtvých se tak zvýšil na devět osob, informovala agentura ANSA. Hasiči nyní začnou odklízet trosky několika zřícených domů, aby vyšetřovatelé mohli určit přesné okolnosti exploze. Postiženým vyjádřil soustrast papež František.

V úterý objevená těla patří devětapadesátiletému muži a jeho třiatřicetiletému synovi, který byl u otce na návštěvě. Ze zřícené čtyřpatrové budovy v noci na pondělí hasiči vyprostili čtyři mrtvé a dva živé lidi. Mezi oběťmi je i žena, která podle místního tisku měla jen krátce před porodem.

Výbuch nastal v soboru večer. V jeho důsledku se čtyři domy zřítily a další byly poškozeny. Bez střechy nad hlavou zůstaly desítky lidí.

Příčinou exploze byl podle místních médií zřejmě únik plynu z městského potrubí. Policie ale případ stále vyšetřuje. Jednou z verzí je, že unikající plyn se nakupil ve vzduchové kapse vytvořené v důsledku sesuvu půdy způsobeném dešti. Explozi pak mohla zažehnout jiskra od výtahu. Vyšetřovatelé budou mít jasnější představu, až po odklizení části sutin.

Svou soustrast dnes pozůstalým vyjádřil papež František. Ve městě Agrigento, které je správním střediskem okresu, kde se nachází místo exploze, je na středu vyhlášen městský smutek.

Zdroj: ČTK

Na Sicílii se po výbuchu plynu zřítil obytný dům, dva lidé zemřeli, další se pohřešují

Italští záchranáři v troskách obytného domu v sicilském městě Ravanusa, který se zřítil v důsledku výbuchu zemního plynu, v neděli našli dva mrtvé. Dvě živé ženy zachránili, asi sedm lidí se podle agentury ANSA pohřešuje. Po explozi jsou zničené i domy v okolí.

Pátrání po lidech zasypaných pod troskami záchranářům komplikují požáry, které se objevují kvůli úniku plynu. V budově v sobotu vybuchlo plynové potrubí, potom v ní vypukl požár a následně se zřítila. Na fotografiích z místa neštěstí je vidět, že exploze vymrštila kusy suti a úlomky skla do velké vzdálenosti. Celkem je zničeno šest budov a ANSA situaci přirovnala k válečným podmínkám.

Ravanusa, která má asi 11 tisíc obyvatel, leží v jižní části Sicílie.

Zdroj: ČTK

Italské úřady zachránily u břehů Sicílie asi 400 migrantů

Italské úřady v noci na čtvrtek zachránily u břehů Sicílie bezmála 400 migrantů, kteří se pokusili překonat Středozemní moře na cestě do Evropské unie. Jejich loď najela na mělčinu poblíž města Pozzalo, informovala s odvoláním na pobřežní stráž agentura DPA.

U sicilských břehů se kromě toho již několik dní pokouší zakotvit loď humanitární organizace SOS Méditerranée s více než 300 lidmi na palubě. Posádka večer sdělila, že dostala povolení vplout do přístavu Augusta. Italská pobřežní stráž mezitím z plavidla Ocean Viking vyzvedla několik nemocných migrantů.

V jiném sicilském přístavu Trapani v neděli přistála loď německé neziskové organizace Sea-Eye s 800 zachráněnými běženci.

Zdroj: ČTK

Sicílii zasáhla silná bouře, nejméně dva lidé zemřeli

Sicílii v úterý zasáhla silná bouře, která způsobila záplavy v okolí Katánie. Ve městě samotném ulicemi teče voda. Podle místních záchranářů přišli o život nejméně dva lidé, napsala agentura Reuters.

Dobrovolníci z organizace Misericordia, kteří pomáhají policii a hasičům, uvedli, že pod autem ve městě Gravina severně od Katánie objevili tělo muže, které tam zřejmě přinesl proud. Policie případ potvrdila. V pondělí přišel o život 67letý muž, jehož auto zasáhly přívaly vody a bláta. Jeho manželka se stále pohřešuje.

V centru Katánie byly přerušeny dodávky elektrické energie a voda zaplavila obchody. Starosta města Salvo Pogliese obyvatele na facebooku vyzval, aby neopouštěli domovy, pokud to není nutné. Voda se dostala také na jedno oddělení místní nemocnice. Mluvčí hasičů uvedl, že situace je kritická a nic nenasvědčuje tomu, že by se zlepšovala.

Podle meteorologů Sicílii a Kalábrii zasáhl medikán, tedy výrazná tlaková níže vznikající nad Středomořím. Teplota moře je osm stupňů nad průměrem pro toto roční období. Nepřízeň počasí má vrcholit ve čtvrtek nebo v pátek.

Zdroj: ČTK

Na Sicílii míří loď se 400 migranty, její provozovatel si stěžuje na šikanu ze strany italských úřadů

Italské úřady poslaly loď německé neziskové organizace Sea-Eye, která veze více než čtyři stovky zachráněných migrantů, do sicilského přístavu Pozzallo. Provozovatel plavidla si kvůli tomu stěžuje na šikanu, protože loď se aktuálně nachází poblíž Palerma a do Pozzalla to má nejméně dva dny plavby. Informovala o tom dnes agentura DPA.

"Je pro nás naprosto nepochopitelné, že nejbližším bezpečným přístavem pro tyhle lidi má být Pozzallo, když jsme u Palerma," řekl DPA mluvčí Sea-Eye Gorden Isler. "Zachránění, a to včetně 150 dětí a těhotných žen, musejí teď strávit na lodi ještě dvě noci," dodal. Podle něj se snaží italské úřady práci neziskovým organizacím znepříjemnit a co nejvíce zpozdit další záchranné mise.

Italské úřady nasměrovaly loď Sea-Eye 4 do Pozzalla ve středu, kdy kotvila nedaleko Palerma. Tamní starosta přitom nabídl zachráněným migrantům pomoc. Z lodi se na pevninu dostal ale jen jeden mladý muž, který měl problémy se srdcem.

Zdroj: ČTK

Sicilská sopka Etna začala chrlit lávu, kvůli silnému kouři uzavřeli tamní letiště

Na jihoitalské Sicílii se opět více probudila k životu sopka Etna, která v úterý odpoledne začala chrlit proud lávy. Kvůli hustému kouři, který stoupal do výše až jednoho kilometru, bylo dočasně uzavřeno místní letiště v Katánii. Místní úřady nicméně uvedly, že obyvatelům blízkých vesnic nebezpečí nehrozí. Informovala o tom dnes televize SkyTG24.

Na záběrech zveřejněných italskou televizí je vidět červený proud lávy stékající po zasněženém vrcholu Etny a tmavý kouř stoupající z jejího hlavního kráteru.

Nebezpečí místním obyvatelům podle šéfa Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (INGV) ale nehrozí. "Viděli jsme horší situaci," řekl Stefano Branco italské tiskové agentuře AGI.

Etna je nejaktivnější evropskou sopkou, doutná prakticky neustále. Má několik hlavních a na tři sta menších kráterů, z nichž také vyvěrá horká pára a plyny.

Zdroj: ČTK

U Sicílie se převrátila loď s uprchlíky, 13 jich při nehodě utonulo

Nejméně 13 mrtvých si v noci na pondělí vyžádalo neštěstí u Sicílie, když se tam převrátil člun se zhruba 50 migranty, kteří směřovali z Afriky do Evropy. Informovala o tom agentura ANSA. Uvedla také, že mezi mrtvými jsou jen ženy, mezi přibližně 15 pohřešovanými je pak nejméně osm dětí. Zachránit se podařilo 22 běženců. Další záchranná operace se uskutečnila poblíž Malty, kde španělská nevládní organizace Open Arms pomohla 44 uprchlíkům.

Zdroj: ČTK
Pokračovat