Sicílie

Na Sicílii míří loď se 400 migranty, její provozovatel si stěžuje na šikanu ze strany italských úřadů

Italské úřady poslaly loď německé neziskové organizace Sea-Eye, která veze více než čtyři stovky zachráněných migrantů, do sicilského přístavu Pozzallo. Provozovatel plavidla si kvůli tomu stěžuje na šikanu, protože loď se aktuálně nachází poblíž Palerma a do Pozzalla to má nejméně dva dny plavby. Informovala o tom dnes agentura DPA.

"Je pro nás naprosto nepochopitelné, že nejbližším bezpečným přístavem pro tyhle lidi má být Pozzallo, když jsme u Palerma," řekl DPA mluvčí Sea-Eye Gorden Isler. "Zachránění, a to včetně 150 dětí a těhotných žen, musejí teď strávit na lodi ještě dvě noci," dodal. Podle něj se snaží italské úřady práci neziskovým organizacím znepříjemnit a co nejvíce zpozdit další záchranné mise.

Italské úřady nasměrovaly loď Sea-Eye 4 do Pozzalla ve středu, kdy kotvila nedaleko Palerma. Tamní starosta přitom nabídl zachráněným migrantům pomoc. Z lodi se na pevninu dostal ale jen jeden mladý muž, který měl problémy se srdcem.

Zdroj: ČTK

Sicilská sopka Etna začala chrlit lávu, kvůli silnému kouři uzavřeli tamní letiště

Na jihoitalské Sicílii se opět více probudila k životu sopka Etna, která v úterý odpoledne začala chrlit proud lávy. Kvůli hustému kouři, který stoupal do výše až jednoho kilometru, bylo dočasně uzavřeno místní letiště v Katánii. Místní úřady nicméně uvedly, že obyvatelům blízkých vesnic nebezpečí nehrozí. Informovala o tom dnes televize SkyTG24.

Na záběrech zveřejněných italskou televizí je vidět červený proud lávy stékající po zasněženém vrcholu Etny a tmavý kouř stoupající z jejího hlavního kráteru.

Nebezpečí místním obyvatelům podle šéfa Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (INGV) ale nehrozí. "Viděli jsme horší situaci," řekl Stefano Branco italské tiskové agentuře AGI.

Etna je nejaktivnější evropskou sopkou, doutná prakticky neustále. Má několik hlavních a na tři sta menších kráterů, z nichž také vyvěrá horká pára a plyny.

Zdroj: ČTK

U Sicílie se převrátila loď s uprchlíky, 13 jich při nehodě utonulo

Nejméně 13 mrtvých si v noci na pondělí vyžádalo neštěstí u Sicílie, když se tam převrátil člun se zhruba 50 migranty, kteří směřovali z Afriky do Evropy. Informovala o tom agentura ANSA. Uvedla také, že mezi mrtvými jsou jen ženy, mezi přibližně 15 pohřešovanými je pak nejméně osm dětí. Zachránit se podařilo 22 běženců. Další záchranná operace se uskutečnila poblíž Malty, kde španělská nevládní organizace Open Arms pomohla 44 uprchlíkům.

Zdroj: ČTK
Pokračovat