Češi budou společně s Italy vracet migranty do Pobřeží slonoviny. Nejsme potížisté, tvrdí Praha

Ondřej Houska Ondřej Houska
7. 9. 2017 10:27
Česko a Itálie spustí projekt na omezení migrace z Pobřeží slonoviny do Evropy. Nový program za 26 milionů korun bude například financovat bydlení nebo lékařskou péči pro vyhoštěné migranty. Praha tím chce mimo jiné ukázat, že přestože odmítá uprchlické kvóty, dokáže se efektivně podílet na řešení migrační krize.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím/Praha - Česká vláda se opakovaně brání výtkám, že je při řešení současné migrační krize jen potížista a černý pasažér.

A chce dokázat, že se i přes odpor k povinným unijním kvótám pro uchazeče o azyl dokáže postavit k problému čelem. 

Podle informací Aktuálně.cz se proto Česko s Itálií dohodlo na společném projektu, v jehož rámci chce pomáhat lidem v africkém Pobřeží slonoviny.

To patří ke státům, odkud odchází vůbec nejvíc migrantů, kteří se pokoušejí dostat z Libye přes Středozemní moře do Itálie a odtud dál do Evropy.

"Konkrétním cílem projektu bude zlepšit situaci vnitřně vysídlených osob v Pobřeží slonoviny, a přispět tak ke stabilizaci migrační krize v zemi," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Česko podle ní na projekt dá milion eur, tedy zhruba 26 milionů korun. Stejnou částkou přispěje i Itálie. Plán by měli ve čtvrtek v Praze společně představit český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho italský protějšek Paolo Gentiloni.

Spustit ho chtějí ještě letos.

Obě země budou v Pobřeží slonoviny financovat například projekty, které mají přispět k integraci migrantů zpět do společnosti.

Jedná se o občany Pobřeží slonoviny, kteří se dostali do Evropy, ale byli odsud vyhoštěni zpět do vlasti. Za české a italské peníze by mohli například najít ubytování a dostat nutnou zdravotní péči.

"Chceme jim usnadnil návrat do jejich země," řekl Aktuálně.cz jeden z úředníků, který má migraci na starosti.

Na tom, jak konkrétně peníze vynaloží, se Česko a Itálie domluví s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který působí přímo v Pobřeží slonoviny.

Na azyl nárok nemají

Migranti často do snahy dostat se do Evropy investují veškeré své prostředky.

Po nuceném návratu domů leckdy nemají z čeho žít a hrozí, že se budou o plavbu do Itálie pokoušet znovu, pokud ve své zemi nenajdou žádné zázemí.

Lidé z Pobřeží slonoviny v Evropě v drtivé většině případů azyl nedostanou, protože jim obvykle nehrozí politické pronásledování nebo je neohrožuje násilí.

Jde tedy o takzvané ekonomické migranty, kteří utíkají před chudobou nebo jdou do Evropy kvůli vyšší životní úrovni.

"Když budeme tyto migranty vracet zpět, zkomplikuje to život pašerákům lidí - ostatní lidé v zemi uvidí, že nemá smysl do Evropy odcházet," říká zmiňovaný český úředník.

Počet migrantů, kteří připluli do Itálie z Libye, se v poslední době výrazně snížil.

V srpnu podle údajů UNHCR dorazilo zhruba 3800 lidí, což je pětinásobně méně než za stejné období loňského roku. Velká většina z nich nárok na azyl v Evropě nemá.

Proti lodím pašeráků lidí začala výrazněji zasahovat libyjská pobřežní stráž, které Itálie poskytla vybavení.

Evropská unie taky vyjednává se zeměmi, kudy migranti procházejí na cestě do Libye, například s Nigerem, aby lépe hlídaly své hranice, což se už částečně daří.

Dobrý signál z Česka

Itálie zároveň omezila působnost humanitárních organizací ve Středomoří, jejichž lodě po plavidlech s běženci pátraly.

Organizace to kritizují jako krok, který povede k větším obětem na životech.

Itálie ochotu Česka zapojit se do projektu vítá.

"Je to dobrý signál," říká jeden z italských diplomatů zabývajících se migrací. Zároveň zdůrazňuje, že by všechny země měly respektovat právoplatná rozhodnutí.

Naráží tím na kvóty na přijímání uprchlíků, které Česko odmítá naplňovat. To, že kvóty byly přijaty v souladu s právem a země EU by se jimi měly řídit, ve středu potvrdil Soudní dvůr EU, tedy nejvyšší soud v osmadvacítce.

Česká vláda zdůrazňuje, že chce řešit hlavně příčiny migrace nebo pomáhat s ostrahou hranic. Poslala tak například policisty na řecko-makedonskou hranici.

Ten, kdo odmítá dodržovat demokraticky schválený zákon, jakkoliv s ním může třeba nesouhlasit, musí počítat s trestem, říká Jiří Pehe. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy