Abbásovy klíčové výroky
- "K vyřešení situace na palestinských územích je potřeba politické dohody"
- "Mám moc k odstranění vlády."
- "Odstranění vlády Hamásu nezažehne občanskou válku."
- "Chci vládu, kontrolovanou premiérem Ismaílem Haníjou."
- "Fatáh podpoří vládu Hamásu, Fatáh netouží po moci."
- "Palestinci jsou ve finanční a bezpečnostní krizi."
- "Chci vládu, která dokáže ukončit sankce namířené proti Palestincům."
- "Zajatý izraelský voják (Gilad Šalit) stál život 500 mučedníků, způsobil zranění čtyř tisíců. Každý den za něj platíme velmi vysokou daň."
Příměří, na ktérém se lídři obou znepřátelených táborů dohodli v neděli pozdě večer, vstoupilo v platnost pondělní půlnocí. Jak dlouho klid zbraní vydrží, však není jasné.
Armády Fatáhu i Hamasu se podle dohody měly vrátit do kasáren, v ulicích palestinských měst přesto zůstávají skupiny ozbrojenců z obou stran. Během noci se ozývaly sporadické přestřelky.
Obě strany si v dohodě o příměří také slíbily, že začnou znovu jednat o vládě národní jednoty. Všechny předchozí podobné pokusy však během letošního roku selhaly.
Projev jako rozbuška
Příměří nic nemění na tom, že vztahy mezi hnutím islámského odporu Hamás a stranou Fatáh prezidenta Mahmúda Abbáse procházejí těžkou zkouškou.
Abbás v sobotu ve svém klíčovém projevu islamisty z Hamásu ostře kritizoval. Zároveň rozhodl, že usiluje o vypsání nových prezidentských a parlamentních voleb. Hlasování žádal do tří měsíců. Hamás to odmítá.
Střety mezi ozbrojenými složkami obou hnutí na sebe nenechaly dlouho čekat. Gazou zněly pouliční bitvy mezi stoupenci Fatáhu a Hamásu. Zemřela při nich devatenáctiletá žena.
Při akci maskovaných ozbrojenců zemřel v Gaze také důstojník prezidentské stráže. Další čtyři byli zraněni poté, co na dům patřící prezidentovi Abbásovi dopadly minometné střely.
Cílem útoku byl i konvoj palestinského ministra zahraničí Mahmúda Zahára. Podle agentur vyvázl Zahár i jeho doprovod bez zranění.
Ozbrojené jednotky, sympatizující s prezidentem, psk obsadily budovy dvou ministerstev.
Abbás: nové volby vše vyřeší
Nové hlasování je podle palestinského prezidenta jediným řešením pro současnou situaci na palestinských územích. Ty trápí vzrůstající násilné střety mezi Abbásovou stranou Fatáh a islamisty z vládního hnutí Hamás. Strach z hrozící občanské války je největší za posledních deset let.
"Bez politické dohody zůstane bezpečnost narušena," řekl Abbás v projevu, který přenášela palestinská televize. Abbás, který nemůže podle zákona volby přímo nařídit, požádal Ústřední volební komisi, aby začala s přípravami. Nejbližší doba pro uspořádání hlasování připadá na polovinu roku 2007.
Do té doby by měly podle Abbáse pokračovat pokusy o zformování jednotné vlády.
"Palestinská vláda odmítá volání po předčasných parlamentních volbách, protože je to nezákonné. Může to vést k větším nepokojům na palestinských územích," vzkázal v první reakci premiér z řad Hamásu Ismaíl Haníja.
Hamás: Abbás zahájil převrat
Prezident ve svém projevu zároveň ostře kritizoval vládní hnutí Hamás za to, že způsobilo na Západním břehu Jordánu a v Gaze krizi. To, že se stále Hamás nevzdal násilí a odmítl právo Izraele na existenci, způsobilo podle Abbáse mezinárodní sankce.
Abbás také pohrozil, že má jako prezident zákonnou moc pro rozpuštění kabinetu. "Je to ústavní právo. Můžu to učinit, kdykoli budu chtít," řekl. Hamás Abbásův plán na vypsání předčasných voleb odmítl. Zákonodárci patřící k hnutí, které Izrael a USA považují za teroristické, prezidentův projev bojkotovali. Slova palestinského prezidenta označili za provokativní.
Podle palestinského ministra zahraniční Mahmúda Zahára je Abbásův plán na vypsání předčasných voleb ilegální. Své argumenty opírá o fakt, že hnutí islámského odporu reprezentuje po posledním hlasování do parlamentu většinu palestinské veřejnosti.
"Nebudeme se podílet na tomto návrhu. Jestli je (Abbás) unavený, ať rezignuje," vzkázal prezidentovi Zahár. Odmítavé reakce Hamásu posílily obavy z toho, že historický projev o politickém směřování na palestinských územích povede k dalšímu chaosu. "Projev může opravdu způsobit obojí - zlepšit situaci nebo prohloubit chaos," řekla televizi Al-Džazíra bývalá palestinská mírová vyjednavačka Hanan Ašrávíová.
Rostoucí násilí
Abbás pronesl projev jen 48 hodin poté, co se neznámí útočníci pokusili o atentát na palestinského premiéra Ismaíla Haníju. Přední představitel hnutí Hamás vyvázl bez zranění. Zabit byl však jeho osobní strážce.
Z přípravy antentátu obvinil Hamás prezidentovy stoupence ze strany Fatáh, obzvláště někdejšího šéfa bezpečnostních složek v Gaze - Mohameda Dahlana. "Můžete mi říct, v čem vězí konspirace?," reagoval rozhořčeně ve svém projevu Mahmúd Abbás s tím, že všichni vysocí úředníci bezpečnostních složek podle něj v době atentátu pracovali na hladkém příjezdu premiéra Haníji do Gazy.
Útok na palestinského premiéra byl jen jedním z řady. Velkou nevoli vyvolala na začátku týdne vražda tří dětí, které v Gaze zatřelili neznámí ozbrojenci při příjezdu do školy. Otcem chlapců byl vysoce postavený důstojník palestinské tajné služby. Před deseti lety měl vést zátah na ozbrojené křídlo Hamásu.