Kandidát do Senátu Václav Krása (za Trikolóru) je v karanténě kvůli kontaktu s osobou nakaženou koronavirem a přerušuje kvůli tomu kampaň. Krása se uchází o mandát v horní komoře Parlamentu za Prahu 9.
"Dnešního dne ukončuji svojí osobní účast v kontaktní kampani v senátním obvodu číslo 24, protože jsem byl v kontaktu s pozitivně testovanou osobou na covid-19. Jsem v karanténě a dnes jsem byl na testu," uvedl kandidát do Senátu.
Svůj denní rekord dnes ohlásilo Nizozemsko, kde se za minulých 24 hodin potvrdilo 2777 nových případů koronaviru. Předchozí nejvyšší údaj byl 2544 nových případů.
Premiér Mark Rutte řekl, že by si lidé měli uvědomit naléhavost situace a dodržovat odstupy, aby se šíření viru zpomalilo. Vláda je připravena v případě potřeby nařídit omezující opatření podle situace v jednotlivých regionech. V Nizozemsku zůstávají otevřené školy i bary a roušky jsou třeba jen v prostředcích hromadné dopravy.
V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu přibylo 765 případů nákazy koronavirem, což je o 114 více než byl nárůst v předchozím týdnu, kdy přibylo 651 nových případů. O týden dřív jich bylo za týden 330. Od začátku pandemie se tak nakazilo 2961 lidí s trvalým bydlištěm v Plzeňském kraji, 23 lidí s nemocí covid-19 zemřelo, vyplývá z aktuálních statistik ministerstva zdravotnictví. Podle údajů ministerstva se k 20. září z nemoci vyléčilo 1255 lidí s trvalým bydlištěm v Plzeňském kraji.
Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem, se v Británii pohybuje v rozmezí 1,2 až 1,5. Oznámila to dnes britská vláda, která tak pozměnila původní rozpětí mezi 1,1 až 1,4.
"Je-li číslo R 1,2 až 1,5, znamená to, že každých deset nakažených může v průměru infikovat 12 až 15 dalších lidí," uvedla vláda podle agentury Reuters. Upozornila také, že se v Británii počet nakažených zvyšuje denně o čtyři až osm procent.
Agentura Reuters napsala, že podle oficiálních odhadů v Anglii, tedy nejlidnatější části Británie, minulý týden přibylo pacientů s covidem-19 až o 73 procent. Vůbec nejvyšší nárůst případů Británie ohlásila ve čtvrtek, když se nákaza nově potvrdila u 6634 lidí.
Při krajských a senátních volbách v Jihomoravském kraji budou moci lidé v karanténě kvůli koronaviru hlasovat z auta ve všech okresech. Z toho v Brně a Hodoníně budou tzv. drive-in stanoviště kvůli nárůstu počtu nakažených zdvojená. V tiskové zprávě to dnes uvedla krajská mluvčí Monika Brindzáková.
Krajské a senátní volby se konají 2. října od 14:00 do 22:00 a 3. října od 08:00 do 14:00. Případné druhé kolo senátních voleb bude 9. a 10. října. Termín pro hlasování z auta je 30. září a 7. října od 7:00 do 15:00.
Ačkoliv od čtvrtka musí všechny kluby a bary v Česku zavírat ve 22 hodin, některé našly cestu, jak ani noční provoz neomezit. Pražský Cross klub avizoval, že od pondělka bude v jeho prostorách každou noc probíhat studentské natáčení, na nějž shání komparz, který by hrál hosty klubu. FAMU, na jejíž studenty se klub odkazuje, však popřela, že by jakékoli natáčení v prostorách plánovala.
V Královéhradeckém kraji přibývá nejen nakažených covidem-19, ale i hospitalizovaných pacientů s touto nákazou. Ve všech nemocnicích v kraji, které pečují o lidi s koronavirem, bylo dnes ráno a dopoledne zhruba 36 pacientů, vyplynulo ze sdělení zástupců Fakultní nemocnice Hradec Králové a krajských nemocnic. V pondělí 21. září se léčilo v nemocnicích v regionu 25 pacientů s covidem a ve středu už 29. Nemocnice, které o tyto pacienty pečují, poskytují nadále péči v plném rozsahu.
"V krajských nemocnicích je momentálně hospitalizováno 11 pacientů s koronavirem," uvedla ve 13:00 mluvčí Královéhradeckého kraje Sylvie Adamcová.
Španělská metropole Madrid dnes rozšířila dosavadní částečnou uzávěru města o dalších osm čtvrtí, čímž počet oblastí s omezeným pohybem obyvatel stoupnul na 45. Oznámil to dnes Antonio Zapatero, který vede tým odpovídající za řešení epidemie v hlavním městě. Španělská vláda doporučila uzavřít celé město, uvedla agentura DPA.
V oblasti s restrikcemi pohybu se po dnešku bude nacházet přes milion obyvatel. Opatření se vztahuje na oblasti, kde bylo v uplynulých 14 dnech zaznamenáno více než 1000 nově nakažených na 100 000 obyvatel. Pro srovnání: v Česku je toto číslo 229, v Německu pouze 13.
Brněnské HaDivadlo nezačne znovu hrát dříve než 12. října. Divadelníci prodloužili odstávku, která začala minulý týden a měla původně trvat deset dní. Jako důvod prodloužení uvedli "zdravotní, karanténní a preventivní opatření". Problémy kvůli šíření koronavirové nákazy a souvisejícím omezením mají také další kulturní organizace a promotéři ruší některé koncerty.
"Příští týden budou další opatření, při těch současných nejsme schopní snížit reprodukční číslo pod 1,2 a my bychom ho potřebovali mít R menší než 1," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Nebudeme postihovat ekonomiku, ale budeme mířit na počet lidí, kteří se shromažďují, na volnočasové aktivity. Konkrétnější představu omezení vám záměrně neřeknu, protože se na ní musíme domluvit," dodal.
Ústecký kraj zřídí pracoviště pro pomoc hygienikům s trasováním covid pozitivních občanů. O rozhodnutí bezpečnostní rady kraje dnes novináře informoval hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Pomáhat budou zaměstnanci krajského úřadu, a pokud to bude nutné, studenti ústecké univerzity. Kraj zároveň spouští linku pro pomoc seniorům.
Mění se pravidla pro karanténu a izolaci. "Pokud budou lidé po 10 dnech bez příznaků, nemusí chodit na testy na koronavirus a mohou svou karanténu nebo izolaci sami ukončit," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
Nemocnice, které zřizuje Plzeňský kraj, jsou připravené na další vlnu pandemie koronaviru. Mají zásoby ochranných pomůcek, mohou zintenzivnit testování, znovu zavést třídění příchozích pacientů s podezřením na covid-19, v případě potřeby i vytvořit izolované lůžkové stanice a vyhradit lůžka intenzivní péče. Nemocnice ale také potřebují pokrýt třicetimilionové vícenáklady, které měly na jaře v souvislosti s pandemií.
"Číslo R se pohybuje přibližně kolem 1,3 až 1,4," sdělil dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula. "Číslo v tuto chvíli postupně klesá," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
"Na webu České pošty budou zveřejněny konkrétní informace a návod, jak mají lidé sami zkontrolovat, zda došlo k porušení dodaných roušek. Případná infekce po takto dlouhé době od přebalování již podle mě není možná," sdělil dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO)
"Roušky, které budou doručeny zdravotně postiženým, budou profesionálně přebaleny a nebudou distribuovány v papírových obálkách. S tímto řešením souhlasí Státní ústav pro kontrolu léčiv." dodal ministr.
Většina okresů na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy je oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Praha zůstala červená, tedy nejrizikovější, zhruba 20 okresů je zelených v prvním stupni. Nové údaje zachycující stav k 22. září dnes na tiskové konferenci představil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zopakoval, že pokud by se takzvaný semafor brzy zbarvil do jedné barvy, bude nesmyslné jej dále publikovat.
"Do 48 hodin by měl být člověk informován o výsledku testu - jestli je negativní, nebo pozitivní. Pak může využít třeba sebereportování," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Kapacita testů na koronavirus by podle něj měla narústat do 30 tisíc denně. Dnes je to asi 23 tisíc.
Více než 80 procent obyvatel Británie nedodržuje zásady izolace, pokud u sebe objeví příznaky onemocnění covid-19 anebo byli v kontaktu s někým, u koho se koronavirus potvrdil.
Průzkum vědců z univerzity King's College London například zjistil, že pouze 18,2 procenta lidí, kteří u sebe vypozorovali symptomy covidu-19 v posledních sedmi dnech, neopustilo domov. Jen 11,9 procenta lidí si přitom vyžádalo test. A pouze 10,9 procenta lidí, kterým pracovníci státního zdravotnického systému (NHS) nařídili po blízkém kontaktu s nakaženým člověkem izolaci, tak činilo po celých čtrnáct dní.
"Naše výsledky naznačují, že finanční omezení a zodpovědnost za péči (o jiné lidi) měla vliv na dodržování vlastní izolace, na záměr sdílet detaily o blízkých kontaktech," uvedli autoři studie. Finanční podpora v době izolace by tak podle nich mohla pozitivně ovlivnit dodržování karantény.
"V Praze je riziko pro seniory vysoké. Mohou se nakazit kdekoli v prostředí města, počet nakažených v této skupině tak logicky narůstá," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "V hlavním městě se nám nedaří dotrasovávat zdroj nákazy u jednotlivých nakažených. Snažíme se tedy systém trasování v Praze restartovat, pomoc nabídlo například pražské letiště nebo firma ČEZ," dodal ministr.
V Praze se také vyčerpala lůžka s plicní ventilací určená pro pozitivní případy koronaviru. Přestávají se rozlišovat lůžka určená pro tuto nemoc a jiné diagnózy, sdělil ministr Prymula.
Dnes v jednu odpoledne začala platit v Izraeli přísná karanténa, která zavře většinu podniků a výrazně omezí pohyb občanů. Podle opozice jde o krok na potlačení protestů proti premiérovi Netanjahuovi. Více se dozvíte v článku.
"Epidemie u nás zatím sílí, nárůst ale oproti minulému týdnu zpomalil. Situace u nás je srovnatelná například se státy jako Izrael, Španělsko nebo Velká Británie," sdělil dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Opatření jsou na místě, roste jak počet hospitalizovaných (3 až 4 procenta diagnostikovaných), tak zemřelých," dodal.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula zhodnotí další vývoj epidemie covidu-19. Mělo by začít fungovat takzvané sebereportování. Lidé budou moci pro krajskou hygienu předem vyplnit své základní kontaktní údaje a informace o možných rizikových kontaktech. Mělo by to zkrátit čas, který pak bude třeba věnovat rozhovoru s nakaženým.
Radnice Prahy 6 v rámci podpory podnikatelů v době koronavirové krize odpustí 30 procent nájemného ve svých nebytových prostorách 129 podnikům a provozovnám, které o to požádaly. Dnes o tom rozhodli zastupitelé městské části. Sleva se bude týkat nájemného za duben, květen a červen letošního roku, kdy obchodníci museli z nařízení vlády provozovny uzavřít.
Nájemci si mohli žádost o poskytnutí slevy původně podat do 31. července, podle místostarosty Jana Laciny (STAN) radnice lhůtu v souvislosti s vládním programem COVID Nájemné posunula do konce září. Podle důvodové zprávy k usnesení byla žádost drtivé většiny podnikatelů schválena, neuspěly čtyři.
Léto jsme podcenili, propadli jsme letní euforii, pokud bychom měli 120 tisíc nakažených, systém začne kolabovat. Lockdown musí rozhodnout odborníci z ministerstva zdravotnictví, úkolem je teď snížit to reprodukční číslo. Všechny analýzy ukazují, že roušky zpomalují virus, říká ministr vnitra Jan Hamáček.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na svém Twitteru nabádá k tomu, aby Češi využili deštívý víkend k tomu, že zůstanou doma.
Byl mi založen Twitter. Děkuji kolegům ze @ZdravkoOnline. Chci požádat všechny naše spoluobčany, aby využili deštivého prodlouženého víkendu k tomu, aby zůstali doma. Četli si knížky, dívali se na filmy a užívali si rodinu. A nainstalovali si @RouskaE. Pomohou omezit šíření viru.
— Roman Prymula (@profesorPrymula) September 25, 2020
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem přejde 1. října na všech svých osmi fakultách na on-line výuku. Reaguje tím na zhoršenou epidemickou situaci, distanční výuku nařídila krajská hygiena a trvat by měla do 31. října. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí univerzity Jana Kasaničová.
V Uherskohradišťské nemocnici, která je ve Zlínském kraji vyčleněná pro pacienty s koronavirem, těchto pacientů přibývá. Dnes tam leží 42 pacientů s covidem, řekl dnes mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Před týdnem bylo v nemocnici 23 pacientů s koronavirem. Nemocnice začala hledat brigádníky, omezila také plánované ortopedické operace.
"Na ARO je sedm pacientů ve vážném stavu, další jsou na infekčních lůžkách ve stabilizovaném stavu," uvedl Havrlant.
Ve středních Čechách přibylo za uplynulý týden 1714 lidí nakažených covidem-19. Nejhorší situace je nyní na Benešovsku, kde je v přepočtu 299 nemocných na 100 000 obyvatel. Drtivá většina lidí má lehký nebo bezpříznakový průběh nemoci, pacientů s těžkým průběhem je v kraji pouze půl procenta. V uplynulém týdnu byli hospitalizováni čtyři nemocní, z toho dva preventivně, mají lehký průběh, ale přidružená onemocnění.
Britská královna nejspíše bude mít kvůli pandemii covidu-19 méně peněz. Znatelný úbytek návštěvníků jejích paláců kvůli nákaze bude pro panovnici znamenat v příštích třech letech odhadem o 15 milionů liber (přes 443 milionů korun) menší příjem. Uvedla to dnes britská BBC s odvoláním na správce královské pokladny.
Kromě toho pravděpodobně dostane od státu o 20 milionů liber (přes 591 milionů korun) méně na opravy Buckinghamského paláce v Londýně. Královský palác zároveň uvedl, že nemá v plánu žádat o navýšení financování z peněz daňových poplatníků a ani propouštět zaměstnance. Doufá, že se mu finanční výpadky podaří vykrýt vlastními silami a úsporami. Zaměstnanci mají už od dubna zmražené platy a dvůr nikoho nového nenajímá, výjimku tvoří obsazování pozic kriticky důležitých pro chod královského paláce.
List The Times k tomu s odkazem na nejmenovaný zdroj z královského paláce podotkl, že ke snížení výdajů přispěje také fakt, že královská rodina se kvůli pandemii účastní méně zahraničních cest.
Několik stovek lidí přišlo dnes demonstrovat před budovu obchodního soudu ve francouzském přístavu Marseille kvůli vládnímu nařízení o uzavření barů a restaurací. Vláda tak chce zpomalit šíření koronaviru - ve čtvrtek měla země rekordních více než 16 000 nově nakažených.
V Marseille se mají od soboty na dva týdny zavřít bary a restaurace a ve městě a okolí vláda vyhlásila v souvislosti se šířením viru nejvyšší pohotovost. Podle obyvatel i místních úřadů je ale opatření nepřiměřené riziku a poškodí ekonomiku. "Jsme naprosto zoufalí. Když nám nařizují zavřít, ponižují nás. Trestají nejen majitele restaurací, ale vyvolávají širší krizi i pro ostatní - dodavatele, organizátory akcí, pořadatele diskoték. Čekají snad, že budeme umírat v tichosti?" citovala agentura Reuters účastníka protestu a majitele jednoho z postižených podniků Bernarda Martyho.
Ministryně práce Elisabeth Borneová řekla, že vláda majitelům podniků uhradí ztráty za dobu uzávěry.
Polsko za posledních 24 hodin zaznamenalo dalších 1587 nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Za uplynulý den přibylo rovněž 23 úmrtí. Celkově již úřady v zemi se zhruba 38 miliony obyvatel evidují 84 396 infikovaných a 2392 úmrtí.
Nejvíce nových případů se potvrdilo v Mazovském vojvodství, v němž leží hlavní město Varšava. Malopolské vojvodství na hranicích se Slovenskem je z hlediska počtu nově nakažených na druhém a severozápadní Kujavsko-Pomořanské vojvodství na třetím místě.
V Rusku dál stoupají denní přírůstky infikovaných koronavirem a ve čtvrtek po dlouhé době překročily hranici 7000. Za posledních 24 hodin přibylo 7212 případů nákazy, což je nejvíce od 12. července. Úmrtí souvisejících s koronavirem je už celkově přes 20 tisíc. Celkem se v Rusku nakazilo 1 136 048 lidí.
Představitel úřadu Rospotrebnadzor, který mimo jiné sleduje epidemickou situaci v zemi, Alexandr Gorelov v souvislosti s opětným každodenním stoupáním počtu nově nakažených prohlásil, že se nejedná o žádnou druhou vlnu šíření koronaviru. "Pandemie koronaviru nikam neodešla, nejde o druhou vlnu. Epidemická křivka, epidemický proces se vyvíjejí jako pokračování první vlny," citoval Gorelova TASS.
Pozůstalí po obětech koronaviru z čínského Wu-chanu chtějí žalovat vládu, že je včas o nebezpečnosti viru neinformovala. Soudy ale jejich žaloby zamítají a policie příbuzným vyhrožuje. Více o jejich situace se dozvíte v článku.
Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo nový rekord potvrzených nových případů nákazy koronavirem. Podle premiéra Igora Matoviče přibylo 419 infikovaných, poprvé v zemi denní hlášený přírůstek přesáhl hranici 400 nakažených. Matovič naznačil zpřísnění stávajících karanténních omezení.
"Nerozvážnost, lehkovážnost a egoismus zvítězily. Neustálé útoky, zpochybňování nebezpečnosti covidu, teatrální ignorování opatření, vysmívání se těm, kdo je dodržují, přinesly své výsledky. Výsledky ´boje za svobodu´, který nyní svobodu vezme všem," napsal dnes Matovič na sociální síti.
Na Vysočině onemocnělo covidem-19 v posledním týdnu 623 lidí, zatímco o týden dřív byla nemoc potvrzená u 485 lidí. Od začátku pandemie se nakazilo 2248 lidí s trvalým bydlištěm v Kraji Vysočina. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hygienici na Vysočině nyní evidují 884 nemocných. V souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji 25 lidí, čtyři z nich v posledním týdnu.
Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští pendleři pracující v Německu, ale také lidé, kteří za prací jezdí každý den opačným směrem, tedy z Německa do Česka. Takových pendlerů je sice výrazně méně, ale restrikce na ně doléhají možná ještě tíživěji, jak v rozhovoru s ČTK řekla Ivana, která ze saského Budyšína (Bautzenu) rok a půl dojíždí pracovat do nemocnice v severočeském Rumburku.
"Bojím se toho. Jsme každý den na internetu a hledáme, co je nového v Německu," řekla Ivana o stále nejistém výhledu výjimek. Rumburk je součástí Ústeckého kraje, který spolu s Moravskoslezským zůstal jediným, které Německo ještě nepovažuje za rizikovou oblast. Pokud by Berlín situaci s Ústeckým krajem přehodnotil, znamenalo by to možné komplikace i pro Ivanu.
Ve Zlínském kraji za uplynulý týden přibylo podle ministerstva zdravotnictví 669 případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než v předchozím týdnu, kdy nárůst činil 705 případů, o týden dříve jich bylo 221. Od začátku pandemie eviduje ministerstvo v regionu 2468 nakažených, před týdnem jich bylo 1799. Podle údajů ministerstva, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště, se dosud v kraji vyléčilo 913 lidí a 14 jich s onemocněním covid-19 zemřelo, před týdnem ministerstvo evidovalo sedm zemřelých.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 300 lidí s potvrzenou nemocí covid-19. Nejvíce jich bylo v Brně, a to 108. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Pozitivních případů je zhruba o desítku víc než o den dříve. Podle hygieniků je oproti jaru menší podíl hospitalizovaných. Na jaro, kdy přibývaly desítky případů týdně, byla v nemocnici skoro pětina lidí. Nyní tvoří hospitalizovaní tři procenta. V nemocnicích je aktuálně 66 lidí.
Herec Petr Čtvrtníček leží na jednotce intenzivní péče v Motole, testy potvrdily Covid-19. S informací přišel deník Blesk.
"Musel okamžitě na JIP, napojili ho na dýchací přístroj," cituje Blesk zdroj přímo z nemocnice s tím, že herec má těžký průběh nemoci a ocitl se v ohrožení života.
Situace nebyla tak zlá, když jsme seznamovací kurz chystali, počty nakažených nás šokovaly, mít křišťálovou kouli, tak je zrušíme, říká Stanislav Jeřábek, prezident Studentské unie ČVUT, která na Máchově jezeře organizuje seznamovací kurzy pro studenty. Měli jsme tvrdá opatření, všem jsme měřili teplotu, byli jsme překvapeni, že se ukázalo na našich kurzech 40 nakažených, dodává.
Za první dva zářijové týdny se novým typem koronaviru nakazilo skoro 400 učitelů. Na středečním neveřejném jednání výboru pro zdravotnictví to poslancům řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu. Učitelů je podle statistik téměř 170 000. Od začátku epidemie do 12. září se podle něho nejvíc nakazilo pracovníků v administrativě a strojírenství, nezaměstnaných a osob samostatně výdělečně činných.
Počty nakažených podle profesí (k 12. září):
Profese | Nakažených celkem | Aktuálně nemocných | Nakažených za poslední týden | Nakažených za posledních 14 dní |
Administrativa | 1535 | 527 | 254 | 460 |
Strojírenství, elektro | 1324 | 301 | 145 | 271 |
Nezaměstnaný | 1079 | 339 | 130 | 291 |
OSVČ | 959 | 359 | 167 | 319 |
Hornictví | 904 | 15 | 4 | 14 |
Zdravotní sestra | 886 | 216 | 100 | 173 |
Pedagog | 846 | 423 | 261 | 397 |
Dělnické profese | 654 | 135 | 58 | 111 |
Rodičovská dovolená | 594 | 162 | 78 | 149 |
Řemeslník | 500 | 115 | 52 | 94 |
Lékař | 413 | 115 | 67 | 100 |
Sportovní aktivity | 390 | 145 | 59 | 135 |
Prodavač/ka | 383 | 104 | 43 | 82 |
Pracovník v gastronomii | 356 | 89 | 45 | 83 |
Pendler | 77 | 9 | 4 | 7 |
Ve čtvrtek přibylo 206 nakažených koronavirem z Moravskoslezského kraje, ve středu tento počet činil 157 nově pozitivně testovaných. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7639 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Ve vyškovské nemocnici vznikne odběrové místo pro testování na nemoc covid-19. Nemocnice pořídí takzvaný otevřený PCR detekční systém na testování nákazy za zhruba 1,6 milionu korun. Z toho 350 000 korun dostane od města. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí radnice Michal Kočí. S poskytnutí příspěvku souhlasili městští radní.
Armáda dnes ukončila pomoc v humpoleckém domově pro seniory. Do práce se už vrátilo deset z 19 pracovníků pracoviště domova v Lužické ulici, kteří onemocněli covidem-19. Zajistit péči o staré lidi pomáhalo na žádost kraje 15 vojáků od 9. září. Z domova odjeli dnes po 08:00. Pomoc armády byla pro domov klíčová, řekl ředitel domova Petr Vaněk.
"Vlastními silami bychom to těžko zvládli za situace, kdy nám vlastně lehlo ze dne na den tři čtvrtě personálu," uvedl Vaněk. Dodal, že díky uzdravování pracovníků už se teď domov bez této mimořádné výpomoci dokáže obejít. V posledním týdnu se sice počet obyvatel domova s covidem-19 ještě zvýšil o dva na 29, podle ředitele jsou ale stále z jednoho zasaženého oddělení. Sedm klientů s prokázanou nákazou zemřelo.
Máme hotovo. Jdeme dál.
— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) September 25, 2020
V Humpolci jsme pomáhali s péčí o naše seniory. Zaměstnanci se už vrátili do práce a my běžíme plnil úkoly jinam.#JsmeArmada #ArmadaPomaha pic.twitter.com/DFmuAaUD2E
V Olomouckém kraji v uplynulém týdnu přibylo 625 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je nejvyšší týdenní přírůstek od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin bylo v kraji evidováno rekordních 155 nákaz. Celkem je v Olomouckém kraji od března registrováno 2612 lidí s covidem-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Podle hygieniků se s nemocí nyní v kraji potýká 871 lidí, nejvíce od začátku pandemie.
V Karlovarském kraji byla minulý týden prokázána nákaza koronavirem u 369 lidí. Předchozí týden přibylo 284 případů a o týden dříve 156. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v kraji od začátku epidemie onemocnělo covidem 1444 lidí, v souvislosti s nemocí zemřelo 40 lidí a 626 se vyléčilo. Aktuálně nakažených je 778 lidí, tedy o 269 více než před týdnem. Krajská hygienická stanice doporučila ve čtvrtek poskytovatelům zdravotních služeb s lůžkovou péčí a sociálních služeb v regionu zakázat návštěvy pacientů, důvodem je rostoucí počet nakažených v sociálních zařízeních.
Vláda se nedohodla na změně ošetřovného při výuce na dálku. "Jsem proti tomu, aby se znovu zavádělo ošetřovné. Mnoha firmám by opět chyběli pracovníci a my teď musíme podporovat ekonomiku," uvedla dnes ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by mohl nastat personální problém i v samotném školství. "Často školy stojí na ženách, kdyby byly na ošetřovném mohl by nastat problém." dodala. Naopak Jana Maláčová (ČSSD) za svůj resort ministerstva práce a sociálních věcí je pro ošetřovné znovu zavést. "Je potřeba se o tom znovu bavit, určitě nechceme rodiny zahnat do dluhové pasti," řekla dnes ministryně Maláčová.
Epidemická situace v Ústeckém kraji se dál zhoršuje. V předchozím týdnu přibylo 573 potvrzených nákaz koronavirem a tento týden 815. Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že od počátku epidemie se nakazilo v regionu 2625 lidí. Ze sedmi okresů jsou podle mapy rizika nákazy, tzv. semaforu ministerstva čtyři oranžové, což značí počínající komunitní přenos. Zbylé tři jsou zelené, s výskytem nákazy bez komunitního přenosu.
Vláda se dnes ráno mimořádně sešla, aby znovu jednala o kurzarbeitu. Na jeho nastavení se dohodly koaliční strany. Sledujte tiskovou konferenci.
Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus. Podle návrhu novely zákona by kurzarbeit ve státě, regionu či vybraném odvětví mohla povolit vždy jen vláda, a to po projednání v tripartitě. Využíval by se při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku.
Pravidla by nastavila vláda ve svém nařízení. Stanovila by rozsah zkrácené práce i dobu, po kterou by část mzdy vyplácel stát. Pracovník by doma mohl zůstat až čtyři dny v týdnu. Dostával by za neodpracované hodiny 70 procent čistého, nejvýš ale do celostátní průměrné mzdy. Podpora by se mohla vyplácet maximálně rok.
Vláda právě zasedla k mimořádné schůzi. Formou videokonference se opět vrátí k novele zákona o zaměstnanosti, kterou chce v mimořádných případech umožnit zaměstnávání osob formou kurzarbeitu. Tisková konference je v plánu v 8.00 hodin. pic.twitter.com/og8YjBWON6
— Úřad vlády ČR (@strakovka) September 25, 2020
V Jihočeském kraji se za poslední týden zvýšil počet pacientů s koronavirem o 434. Je to rekordní mezitýdenní nárůst. Momentálně je v regionu 1129 aktivních případů covidu-19. Vyplývá to z údajů hygieniků a ministerstva zdravotnictví.
Počet pacientů v posledních týdnech výrazně narůstá. Například před měsícem bylo v regionu 160 pacientů s koronavirem, před dvěma měsíci hygienici na jihu Čech registrovali 31 aktivních případů.
Slavný karneval v Riu de Janeiro, který se měl konat příští rok v únoru, se odkládá kvůli koronaviru na neurčito, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na jednoho z klíčových pořadatelů.
"Dospěli jsme k závěru, že událost bychom měli odložit. Prostě ji nemůžeme v únoru udělat. Školy samby nebudou mít ani čas, ani finanční a organizační zdroje, aby byly na únor připraveny," řekl novinářům Jorge Castanheira, který předsedá Nezávislé lize škol samby v Riu (Liesa) po jednání této organizace.
Kvůli koronavirovým omezením se ruší nebo mění řada kulturních akcí v jižních Čechách. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov ohlásil změny, někteří umělci nemohou přijet, Česká filharmonie dorazí kvůli pandemii v polovičním obsazení. Písek a Český Krumlov zrušily slavnosti, Krumlov i jednání zastupitelů. Táborské divadlo zrušilo do ledna všechna dětská představení, návštěvnost je výrazně nižší než v jiných letech. ČTK to řekli zástupci měst a akcí.
Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se infikovalo 2153 lidí, 15 nákaze podlehlo, oznámil dnes Institut Roberta Kocha. V Česku, které má osmkrát méně obyvatel, ve čtvrtek přibylo 2913 nakažených.
Celkem se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, od počátku epidemie nakazilo virem SARS-CoV-2 už 280 223 lidí. Počet obětí stoupl na 9443.
Počet aktivních potvrzených případů onemocnění covid-19 v Libereckém kraji je 1046. Více než 1000 jich je v kraji poprvé od počátku pandemie, nárůst za poslední týden je o 80 procent. Za aktivní případy hygienici považují nejen nemocné, ale i takzvané bezpříznakové, kteří měli pozitivní test na koronavirus. Před týdnem bylo v kraji 583 aktivních případů.
Nejhůře je na tom v kraji Liberecko, na které připadá skoro 60 procent aktivních případů v kraji. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je na Liberecku za posledních sedm dnů skoro 175 případů, hůře je na tom z tohoto pohledu jen Praha.
Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 2913 nových případů koronaviru. Je to druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie, minulý čtvrtek přibylo více než 3100 případů. V zemi je nyní 30 425 nakažených, většina s mírným průběhem nemoci. Stále ale roste počet hospitalizovaných a přibývá také lidí, kteří s covidem-19 zemřeli.
Na některých školách v Česku mají dnes žáci a studenti ředitelské volno a do školy nejdou. Podle Asociace ředitelů základních škol vyhlásilo na dnešek volno asi 15 procent základních škol. Zhruba polovina z nich ale zabezpečí fungování školních družin. Zavřeny budou i některé střední školy, zatímco z mateřských škol nejspíš žádná. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý ředitele škol vyzval, aby páteční uzavření zvážili. Vznikl by tak spolu s pondělním svátkem čtyřdenní víkend a podle Prymuly čas na útlum epidemie koronaviru. Některé školy místo pátku zůstanou zavřené v úterý.
Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první člověk s koronavirem zemřel 11. ledna. Počet nakažených ve světě začal zrychlovat v červenci, v poslední době roste o milion nakažených vždy za tři dny.
Přehled vývoje celkového počtu nakažených (podle Univerzity Johnse Hopkinse se celosvětově nakazilo už více než 32 milionů lidí):
Celkový počet nakažených (včetně uzdravených) | Datum |
100.000 | 6. března |
500.000 | 26. března |
1,000.000 | 2. dubna |
2,000.000 | 15. dubna |
3,000.000 | 27. dubna |
4,000.000 | 9. května |
5,000.000 | 20. května |
6,000.000 | 30. května |
7,000.000 | 8. června |
8,000.000 | 16. června |
9,000.000 | 22. června |
10,000.000 | 28. června |
11,000.000 | 3. července |
12,000.000 | 9. července |
13,000.000 | 13. července |
14,000.000 | 18. července |
15,000.000 | 22. července |
16,000.000 | 26. července |
17,000.000 | 30. července |
18,000.000 | 3. srpna |
19,000.000 | 7. srpna |
20,000.000 | 11. srpna |
21,000.000 | 15. srpna |
22,000.000 | 19. srpna |
23,000.000 | 22. srpna |
24,000.000 | 26. srpna |
25,000.000 | 30. srpna |
26,000.000 | 3. září |
27,000.000 | 7. září |
28,000.000 | 11. září |
29,000.000 | 15. září |
30,000.000 | 18. září |
31,000.000 | 21. září |
32,000.000 | 24. září |
Ve světě se potvrdilo už přes 32 milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Na 980 000 lidí s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, ve světě zemřelo. Vyplývá to z nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).
Nejvíce případů nákazy (6,9 milionu) i úmrtí (přes 202 000) zaznamenaly dosud Spojené státy. Druhá je s 5,7 milionu evidovanými případy nákazy od počátku pandemie Indie a třetí se 4,6 miliony Brazílie. V počtu úmrtí s covidem-19 je druhá Brazílie (139 000) následovaná po Číně druhou nejlidnatější zemí světa - Indií (91 100 evidovaných mrtvých).
V Evropě se nejvíce nakažených potvrdilo v Rusku (1,1 milionu), na druhém místě je Španělsko (přes 700 000). Úmrtí registruje v rámci evropských zemí nejvíce Británie (téměř 42 000) následovaná Itálií (skoro 35 800).
Ve Francii za 24 hodin přibylo rekordních více než 16 000 nových případů nákazy koronavirem, což je o 3000 více než předchozí den a nejvíce od začátku epidemie.
Pracovníci v sociálních a zdravotnických službách nebudou od pátku potřebovat k ukončení izolace negativní PCR test na koronavirus. Stejně jako ostatním lidem jim bude stačit absolvování desetidenní izolace za podmínky, že po sedmém dni nebudou vykazovat klinické příznaky onemocnění covid-19. Vyplývá to z nařízení, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.
Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize, podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.
Moskva, kde šest dní za sebou rostou denní přírůstky nakažených, se podle médií připravuje na další zhoršení situace: starosta Sergej Sobjanin oznámil, že požádá více než 5000 společností, aby část pracovníků odeslali pracovat z domova v zájmu omezení kontaktů mezi lidmi. Radnice podle agentury Interfax zvažuje, že seniory opět vrátí do povinné domácí karantény. Zatím se podle médií chystají lidem starším 65 let doporučit, aby od 1. října nechodili do práce a nepoužívali hromadnou dopravu.
Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ budou proto muset lidé po příjezdu z těchto států povinně nastoupit do dvoutýdenní karantény. Na Twitteru o tom informoval ministr dopravy Grant Shapps.
Rakouské hlavní město Vídeň dnes vydalo nařízení, podle něhož se musí návštěvníci pohostinských zařízení povinně registrovat. Opatření, které vstoupí v platnost v pondělí a předběžně platí do konce roku, má usnadnit dohledávání kontaktů v případě výskytu koronavirové nákazy v podniku, informovala agentura APA.
Pražští hygienici hlásí potřetí za sebou rekordní denní přírůstek nakažených covidem. Za 24 hodin jich přibylo 601. Nemoc covid-19 tak nyní v hlavním městě má víc než 5000 lidí. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice. Prahu nyní epidemie koronaviru postihuje mezi kraji nejvíc.
Z řad poslanců zazněl požadavek o týdenním hlášení počtu nakažených lékařů a učitelů nebo počtu nákaz v domovech sociálních služeb. Podle Duška budou lůžkové sociální služby jako domovy pro seniory nebo pro pacienty s Alzheimerovou nemocí do dvou týdnů připojeny systému, který umožní denní hlášení počtu nakažených.
Od začátku září se nejvíc pracovníků nakazilo v administrativě, kde je od epidemie vůbec nejvíc nakažených (1535). Druhý největší počet za září je nakažených učitelů, následují OSVČ, nezaměstnaní a pracovníci ve strojírenství. Za září se také nakazilo 135 pracujících ve sportu, zřejmě jde zejména o medializované nákazy z fotbalových nebo hokejových klubů. Pendlerů, kteří se musí pravidelně testovat, bylo od začátku epidemie nakaženo 77, za září jich přibylo jenom sedm.
Výrazně v poslední době rostl i počet nakažených zdravotníků. Lékařů bylo podle dat zveřejněných Českou lékařskou komorou k 19. září aktuálně nakaženo 259, o měsíc dřív čtyři. Mezi zdravotními sestrami se počet nakažených zvýšil od 20. srpna ze tří na 433.
Za první dva zářijové týdny se novým typem koronaviru nakazilo skoro 400 učitelů. Na středečním neveřejném jednání výboru pro zdravotnictví to poslancům řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu. Od začátku epidemie do 12. září se podle něho nejvíc nakazilo pracovníků v administrativě a strojírenství, nezaměstnaných a osob samostatně výdělečně činných.
V Česku zemřelo ve středu 19 lidí s prokázaným koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dnes přibyla další tři úmrtí na celkových 567.
Kdyby přibývalo nových případů několik týdnů stejně jako nyní, bude problém s nedostatkem lůžek s ventilátory. Poslancům zdravotnického výboru pro zdravotnictví to ve středu na neveřejném jednání řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu. Podle ministra je třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem a bez něj.
Své pracovní síly nabídla ministerstvu zdravotnictví také česká Reiffeisenbanka, která poskytla 40 svých operátorů na pomoc s trasováním.
Velké díky @RaiffeisenCZ. Jejich 40 speciálně vyškolených operátorů od včerejšího dne pomáhá hygienikům s trasováním. https://t.co/DUOxmDUiB3
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) September 24, 2020
Vedení hlavního města bude chtít uspořádat trojstranné jednání mezi městem a ministerstvy zdravotnictví a školství kvůli šíření nemoci covid-19 v pražských školách. Město a ministerstvo zdravotnictví budou rovněž spolupracovat na přesunu hospitalizovaných pacientů bez příznaků do domácího léčení. Po jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou to sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle webových stránek magistrátu problém s koronavirem mají tři desítky škol.
Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v důsledku pandemie covidu-19 a jejího dopadu na řadu hospodářských odvětví, uvedl mluvčí Mezinárodního měnového fondu Gerry Rice.
Představitelé francouzského města Marseille kritizují nařízení ministerstva zdravotnictví, aby se ve městě od soboty kvůli šíření koronaviru zavřely všechny restaurace a bary. Vadí jim, že s nimi vláda rozhodnutí nekonzultovala, a obávají se ekonomických dopadů. Místostarosta Marseille Benoit Payan požádal o desetidenní odklad, než začnou nová opatření platit.
Česká spořitelna se zapojila do boje proti koronaviru a sestavila ve svém klientském centru specializovaný trasovací tým zkušených operátorů, který se bude naplno věnovat trasování nakažených, oznámil na Twitteru předseda představenstva společnosti Tomáš Salomon.
Chceme pomoci zpomalit #COVID19, proto jsme s @ZdravkoOnline a Hygienickými stanicemi vytvořili v našem klientském centru specializovaný trasovací tým zkušených operátorů, který se začne naplno věnovat trasování nakažených #jsmesporka https://t.co/NDccJyjfGJ
— Tomáš Salomon (@TSalomon_Sporka) September 24, 2020
Rozesílání roušek seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu osobních údajů, uvedl předseda úřadu Jiří Kaucký. Odpověděl tak redaktorovi Lidových novin Tomáši Nahodilovi, který se na Twitteru ptal, na základě jakého zákonného zmocnění předalo ministerstvo vnitra České poště osobní údaje obyvatel pro doručení roušek a respirátorů.
Nahodil uvedl, že v usnesení vlády o rozesílání roušek není informace, na základě jakého zákona vláda ministerstvu vnitra tuto povinnost uložila. Ministerstvo přitom pro rozeslání balíčku využilo osobní údaje seniorů, a to bez jejich souhlasu. Jména, příjmení a adresy lidí od 60 let ministerstvo navíc předalo České poště.
Denní kapacita odběrových center v Praze je asi o 2500 vzorků vyšší než denní kapacita laboratoří. Velké testovací kapacity akademických pracovišť zatím nebyly do testování zapojeny. Vyplývá to ze zveřejněných dat o kapacitě odběrových míst a laboratoří, přehledu Chytré karantény z 22. září a systemizace služebních a pracovních míst krajských hygienických stanic platné od 1. července.
Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké znepokojení. Oznámilo to dnes Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Obavy z vývoje v uvedených státech vycházejí ze zvyšování počtu nákaz mezi staršími lidmi.
Do skupiny ECDC kromě Česka řadí také Španělsko, Maltu, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a Maďarsko.
Školy v Plzeňském kraji se staví rozdílně k doporučení ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), aby na pátek 25. září vyhlásily ředitelské volno. Zatímco středních škol vyhlásí volno jen minimum, například v Plzni ho bude mít většina základních škol.
Kvůli zhoršení epidemie koronaviru v celém Ústeckém kraji nebudou pořadatelé filmového festivalu Jeden svět v Ústí nad Labem promítat filmy školám. Školy z obavy z nákazy promítání odmítly, řekla dnes ČTK koordinátorka festivalu Michaela Palaščáková. Program festivalu bude navíc kvůli nemoci některých účinkujících a vládním opatřením omezený. Vládní opatření proti šíření koronaviru omezí i další akce v regionu, některé jsou zrušeny úplně.
Kraj Vysočina jedná s pražskými fakultními nemocnicemi o využití jejich laboratoří. Odběrová místa zřízená nemocnicemi v kraji mohou denně odebrat až 1000 vzorků na covid-19, kapacita laboratoří je k dnešnímu dni okolo 650 vzorků. Vyplývá to z tiskové zprávy kraje vydané po dnešním zasedání krajského krizového štábu. Systém nejen na Vysočině podle kraje zahlcují požadavky na testování stovek školáků.
Zařazení Prahy mezi rizikové oblasti na seznamu Rakouska sníží prodej pobytů. Ovlivnit může i zájem o lyžařské zájezdy. Letošním zimním dovoleným může vévodit Polsko, vyšší návštěvnost by mohla být i na českých horách.Rakousko zařadilo kvůli šíření koronaviru Prahu mezi rizikové regiony. Platit to začne v pondělí, informoval dnes s odvoláním na vídeňské ministerstvo zahraničí list Die Presse.
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové bude od soboty 26. září platit plošný zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů. Důvodem je současná epidemická situace s covidem-19. Opatření bude platné do odvolání.
"K opatření jsme přistoupili s ohledem na nutnost zajistit ochranu zdraví našich pacientů i zaměstnanců. Návštěvy jsou v tuto chvíli i nadále možné pouze u dětských pacientů či pacientů v terminálním stadiu nemoci, možná je také účast otce u porodu," uvedla vedoucí Oddělení nemocniční hygieny Fakultní nemocnice Hradec Králové Lenka Hobzová.
Švýcarské úřady nařídily karanténu 2500 studentů prestižní Hotelové školy v Lausanne. Učinily tak poté, co se ve vzdělávacím zařízení objevila ohniska koronaviru. Prvotní vyšetřování nasvědčuje tomu, že se nákaza rozšířila kvůli večírkům.
Nařízení se týká prakticky všech studentů bakalářského studijního programu. Konkrétněji cílená karanténa podle úřadů nebyla možná. Studenti tak musejí do 28. září zůstat doma nebo na koleji, učit se budou jen on-line.
A nejméně 116 mladých lidí se také nakazilo na seznamovacích kurzech, kterých se zúčastnili studenti různých českých vysokých škol na začátku září u Máchova jezera. Upozornil na to dnes Český rozhlas.
Prezident Miloš Zeman v neděli hned třikrát kvůli epidemii promluví k veřejnosti. S informací přišel server Seznam Zprávy.
"Chystáme několik jeho vystoupení, kde promluví k veřejnosti," řekl Seznamu prezidentův kancléř Vratislav Mynář. V neděli prezident promluví ve vysílání Frekvence 1. Následovat bude rozhovor pro TV Prima a živý vstup v deníku Blesk.
Centrum pro modelování biologických a společenských procesů zveřejnilo analýzu, ve které vypočítává účinnost jednotlivých opatření v boji s koronavirem. Její autoři například považují za absurdní, že ještě minulý víkend se v Česku mohla konat hokejová utkání, kde bylo i 2500 lidí. "Jsou velkým rizikem," říká o nich v rozhovoru pro Aktuálně.cz hlavní autor studie, matematik Martin Šmíd.
V reakci na dramatický nárůst počtu nakažených koronavirem ve španělském hlavním městě dnes vedení madridského regionu požádalo centrální vládu, aby pomohla situaci zvládnout vysláním vojáků, policistů a lékařů z dalších částí země.
Armáda by v Madridu měla plnit logistické úkoly, přičemž další policisté jsou zapotřebí, aby vymáhali omezení pohybu obyvatel. Lékaři z regionů mají metropoli pomoci vyrovnat se s překotným nárůstem počtu nemocných, uvedl list El País s odkazem na regionální vládu.
Od pondělí je celkem 37 oblastí v šesti městských čtvrtích a sedmi okresech v okolí Madridu částečně uzavřeno, omezen pohyb má celkem 850 tisíc obyvatel. Výjimku mají cesty do práce, školy, k lékaři či na soudní líčení, opatření proto odborníci považují za nedostatečné účinné. Na pátek ohlásila vůdkyně madridského regionu Isabela Díazová Ayusová další zpřísnění restrikcí. Uzávěru celé metropolitní oblasti s 6,6 milionu obyvatel ale označila kvůli hospodářským dopadům až za "poslední možnost".
Podle profesora epidemiologie na Harvardově univerzitě a současně vládního poradce Miguela Hernána se však tomuto kroku půjde jen stěží vyhnout. Jednotky intenzivní péče jsou již nyní téměř zaplněné, varoval na Twitteru. Bez dostatečných kapacit pro diagnózu, trasování a vymáhání dodržování izolace a karantény podle něj zbývají již pouze nové zákazy vycházení.
Za nejdůležitější informace o šíření nemoci covid-19 v Česku lidé považují celkové počty nakažených, aktuální přírůstky pozitivně testovaných a aktuální počty pozitivně testovaných. Důležitost těmto údajům přisuzuje od 42 do 32 procent Čechů. Devětadvacet procent občanů sleduje také počty hospitalizovaných a čtvrtina i počty zemřelých a reprodukční číslo. Žádné informace o koronaviru nesleduje čtvrtina Čechů. Vyplynulo to z průzkumu National Pandemic Alarm, který provedla 18. až 21. září firma European National Panels.
V hlavním městě by měla přibýt další odběrová místa pro testování na nový koronavirus, a to v Praze 1, 8 a 11. V posledně dvou zmíněných městských částech se budou vzorky lidem odebírat z auta. Město čeká na zprovoznění dalších dvou míst v Praze 6 v příštím týdnu, jejichž otevření se zpozdilo. Povolení hygieny a pojišťovny má už plánované místo v Nemocnici Na Františku.
Anglie a Wales dnes spustily mobilní aplikaci, která má pomoci v boji s šířením koronaviru. Aplikace umí dohledávat kontakty, kontrolovat lokální míru rizika nákazy nebo zaznamenávat návštěvy restaurací a hospod. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která připomíná, že vláda aplikaci spouští se čtyřměsíčním zpožděním způsobeným technickými obtížemi.
Mobilní aplikace využívá signálu bluetooth a zaznamená, pokud se jeden uživatel ocitne na více než patnáct minut a méně než dva metry v blízkém kontaktu s jiným uživatelem aplikace. Pokud u jednoho z nich testy prokážou nákazu koronavirem, bude moci anonymně sdílet výsledky se všemi lidmi, se kterými se dotyčný ocitl v blízkém kontaktu. Ti dostanou zprávu, aby se na 14 dní izolovali.
"Každý, kdo si aplikaci stáhne, pomůže ochránit sebe, blízké, komunitu. Čím více lidí si ji stáhne, tím účinnější bude," řekl rozhlasové stanici BBC Radio 4 britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12. července. Bilance se zároveň již šestý den po sobě drží nad hranicí 6000.
V Rusku se od začátku epidemie oficiálně nakazilo 1 128 836 osob. Na 19 948 z nich s nemocí covid-19 zemřelo, z toho 149 za poslední den. Dnes ohlášený přírůstek nakažených je o bezmála 400 vyšší než ve středu, kdy úřady registrovaly 6215 případů. Bilance zemřelých zůstává takřka nezměněna - ve středu po nákaze koronavirem zemřelo 150 pacientů.
Za nejdůležitější informace o šíření nemoci covid-19 v Česku lidé považují celkové počty nakažených, aktuální přírůstky pozitivně testovaných a aktuální počty pozitivně testovaných. Důležitost těmto údajům přisuzuje od 42 do 32 procent Čechů. Devětadvacet procent občanů sleduje také počty hospitalizovaných a čtvrtina i počty zemřelých a reprodukční číslo. Žádné informace o koronaviru nesleduje čtvrtina Čechů. Vyplynulo to z průzkumu National Pandemic Alarm, který provedla 18. až 21. září firma European National Panels.
Rusko dodá svůj lék proti nemoci covid-19 nazvaný Avifavir dalším 17 zemím, včetně Slovenska. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Moskva doposud přípravek dala k dispozici šesti spřáteleným státům.
Lék Avifavir, který v květnu získal povolení od ruských úřadů, je založen na léku Favipiravir, jenž byl vyvinut v Japonsku a je široce používaný při léčbě virových onemocnění. Státní investiční fond RDIF, který se na vývoji přípravku proti koronaviru podílí, v dnešním prohlášení uvedl, že klinické testy v Japonsku a Rusku potvrdily účinnost těchto látek. Favipiravir se testuje také v Česku.
V Polsku se za posledních 24 hodin potvrdila nákaza koronavirem u 1136 lidí. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku epidemie, informovala dnes stanice TVN24. Od počátku epidemie se v Polsku, které má zhruba 38 milionů obyvatel, nakazilo už 82 809 lidí. Zemřelo 2369 infikovaných, z toho 25 během uplynulého dne.
Nejvíce nových případů se potvrdilo v Malopolském vojvodství, které hraničí se Slovenskem. Po Pomořanském je na třetím místě Slezské vojvodství, které sousedí s Moravskoslezským krajem.
"Máme pět pozitivních na Správě Pražského hradu, není to nikdo v dosahu pana prezidenta," řekl kancléř Vratislav Mynář pro server iDnes.cz.
Rakousko vydalo kvůli šíření koronaviru varování před cestami do Prahy. Platit začne v pondělí. Nové varování Vídeň vydala i pro další země a regiony.
Jaká opatření panují v Bavorsku, které je v Německu označené za rizikovou oblast? Dozvíte se v rozhovoru s novinářkou, která v oblasti bydlí.
V Královéhradeckém kraji za posledních 24 hodin přibylo 54 aktivních případů koronaviru, je jich tedy 791. Největší mezidenní nárůst v kraji zaznamenali hygienici v okrese Náchod, a to o 37 aktivních případů na 196. V hradeckém kraji bylo k dnešku nejvíce aktuálně nemocných v okresech Trutnov a Hradec Králové, a to 205 a 204. Vyplynulo to z dnešních dat Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 9:00.
Od poloviny června zemřelo doma o deset tisíc obyvatel Británie více, než v předchozích letech. Informuje o tom list The Guardian. Odborníci se domnívají, že se lidé kvůli pandemii covidu-19 stále ještě vyhýbají nemocnicím a pečovatelským domovům.
Jako další možný důvod pro nárůst úmrtí v bytech a domech experti zmiňují zhoršení fyzické kondice starších lidí v souvislosti s nižší fyzickou aktivitou. Kvůli šíření koronaviru se totiž lidé více zdržují doma a vynechávají obvykle běžné procházky, návštěvy supermarketů nebo zahradních center.
"V posledních týdnech můžeme vyloučit, že většinu úmrtí nad rámec (běžného stavu) způsobuje covid-19, protože je mnohem méně infekce. To, co sledujeme, pravděpodobně souvisí spíš s rozhodnutím rodin a jednotlivců, obvodních lékařů a ochotou nemocnic přijímat (pacienty)," míní Daid Leon, epidemiolog a profesor z Londýnské školy hygieny a tropického lékařství.
Středočeši, kteří jsou v karanténě kvůli covidu-19, si mohou telefonicky objednat přenosnou schránku pro hlasování v krajských a senátních volbách. Krajský úřad k tomu zřídil zvláštní telefonní linky, informovala dnes Helena Frintová z hejtmanství.
V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 157 lidí pozitivně testovaných na koronavirus. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných v nemocnicích, je jich 55. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7427 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Stále velké nárůsty. Hospitalizovaných je 55, na JIP 13 osob a 4 jsou připojeni k UPV. Zatím náš kraj toleruje i Německo a máme dnes uplně nejnižší incidenci v ČR. https://t.co/UQcLVNjjk6 pic.twitter.com/XczTiOK4xR
— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 24, 2020
Ve Švédsku, které v posledních týdnech hlásilo nízký počet nových nákaz koronavirem, se začíná situace opět zhoršovat. "Nárůst případů nelze vysvětlit pouze zvýšeným testováním," uvedl švédský úřad pro veřejné zdraví.
Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell řekl, že rostoucí počet infekcí zatím zdravotnictví zvládá a že počet nových pacientů na jednotkách intenzivní péče je velmi nízký, stejně jako počet úmrtí. Nevyloučil ale zavedení přísnějších opatření v hlavním městě, možná i v celé zemi.
Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich ale zabezpečí fungování školních družin. Řekl to dnes předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Volno nedá asi 85 procent základních škol a důvodů mají několik. Ředitelé si volno chtějí pošetřit na dobu, kdy ho budou opravdu potřebovat, do roka mohou mít takových dnů pět. Jako další důvod Černý zmínil i tlak rodičů nebo námitku ředitelů, že by bylo lepší o uzavření škol rozhodnout centrálně.
Slovensko druhý den po sobě zaznamenalo rekordní přírůstek potvrzených nových případů. Ve středu přibylo v zemi, která má téměř 5,5 milionu obyvatel, 360 infikovaných, v úterý to bylo 338 nakažených. V nemocnicích je 119 pacientů, z toho 14 lidí se nachází na jednotkách intenzivní péče.
Na Slovensku sice nadále platí například povinné nošení roušek nebo jiný způsob překrytí nosu a úst v interiérech budov, jakož i omezení při pořádání hromadných akcí, podle slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího jsou ale omezení mírnější než v některých jiných státech.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 289 lidí s potvrzenou nemocí covid-19. Nejvíce v Brně, a to 127. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Zhruba stejně přibylo i o den dříve. Podle hygieniků je oproti jaru menší podíl hospitalizovaných. Na jaro, kdy přibývaly desítky případů týdně, byla v nemocnici skoro pětina lidí. Nyní tvoří hospitalizovaní tři procenta. V nemocnicích je aktuálně 62 lidí.
Ve Zlínském kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za posledních 24 hodin 82 případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie hygienici v kraji evidují 2043 nakažených. Ve středu přibylo v kraji 60 případů, v úterý 109 případů, rekordní nárůst o 158 případů evidovali hygienici v sobotu. V souvislosti s onemocněním covid-19 k dnešnímu ránu zemřel další člověk, celkem již hygienici evidují v kraji deset zemřelých s covidem. Zvýšil se také počet vyléčených, kterých je již 963, což je o 74 více než ve středu. Aktuálně nakažených je tak podle hygieniků 1070, ve středu bylo nakažených 1063.
Místopředseda opoziční ODS a člen sněmovního školského výboru Martin Baxa navrhl zřízení krizového týmu pro vzdělávání. Měli by v něm podle něj být epidemiologové, zástupci škol a ministerstev. Důvodem je chaos při vyhlašování opatření, což dokumentoval na úterním doporučení ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), aby ředitelé škol zvážili vyhlášení ředitelského volna na tento pátek. Stalo se tak bez konzultace s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Baxa o záměru informoval v dnešním tiskovém komentáři.
Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se infikovalo 2143 lidí. Za poslední týden je to již potřetí, co denní přírůstek nakažených v Německu překonal dvoutisícovou hranici. Minulý čtvrtek Institut Roberta Kocha hlásil 2194 nakažených a v sobotu 2297, což byl nejvyšší počet od dubna.
Jen menší část škol v Karlovarském kraji vyslyší výzvu ministra zdravotnictví, aby na pátek vyhlásily ředitelské volno. Například z krajských středních škol budou mít studenti volno jen ve třech školách, základní školy ve větších městech také většinou zachovají v pátek normální provoz.
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 33 281 nových případů koronaviru, 869 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo.
V Brazílii, která má asi 212 milionu obyvatel, se koronavirem doposud nakazilo více než 4,6 milionu lidí. Oficiální smrtelná bilance činí 138 977. Co do počtu nakažených je Brazílie po Spojených státech a Indii třetí nejzasaženější zemí světa. Více pacientů s koronavirem než v nejlidnatější latinskoamerické zemi zemřelo už jen v USA.
Vláda musí prodiskutovat otázku možných kompenzací pro restaurace a pořadatele akcí, které postihla omezení přijatá kvůli koronaviru, řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Zatím se o tom v kabinetu debata nevedla, uvedl. Restaurace a bary v Česku musejí ode dneška zavírat nejpozději ve 22:00, omezuje se také počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory.
Rakousko zřejmě od příštího týdne zařadí Prahu mezi rizikové oblasti kvůli šíření koronaviru, uvedl dnes na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Při příjezdu do této sousední země z hlavního města by tak byl třeba negativní test na covid-19. O podobě omezení jedná Petříček se šéfem rakouské diplomacie Alexanderem Schallenbergem, chce domluvit výjimku pro už zaplacené zájezdy.
‼️🇦🇹 Rakousko by mělo od příštího týdne zařadit Prahu mezi rizikové oblasti. Při příjezdu by tak byl třeba negativní test. O konečné podobě omezení jednám s ministrem Schallenbergem. Rád bych prosadil, aby se opatření nedotklo již zaplacených zájezdů.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 24, 2020
Měli jsme šest měsíců na to se připravit a teď se divíme, že přišla druhá vlna. Zase se tady chytla kočka za ocas. Prymula je známý odpůrce restaurací, propagoval i zákaz kouření, říká majitel baru v centru Prahy Jiří Chvojka. Připadám si jako jeden z těch, na které se vláda od jara vykašlala, je to ale jen jedna z tisíce dalších věcí. Pohlíží se na nás jako na zloděje, tak se zavedlo EET, dodává.
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 33 281 nových případů koronaviru, 869 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.
Izraelská vláda po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény, která v zemi platí od 18. září. Zpřísněná opatření začnou platit od pátku. Premiér Benjamin Netanjahu varoval, že kvůli strmému nárůstu počtu nakažených koronavirem je země "na okraji propasti".
List The Jerusalem Post na svých internetových stránkách napsal, že nová karanténní opatření budou zřejmě ještě přísnější než na jaře, kdy se život v zemi kvůli koronaviru nuceně zastavil poprvé. Zavřít se mají synagogy, věřící se budou moci modlit v nejvýše dvacetičlenné skupině venku ve vzdálenosti jednoho kilometru od domova. To samé platí i pro ty, kdo chtějí demonstrovat. Lidé se mají stýkat jen se svými úplně nejbližšími příbuznými. Nařízeno zavřít dostanou také všechny trhy a firmy, které nejsou nezbytné pro chod země, omezen bude provoz veřejné dopravy.
Ve středu přibylo v Česku 2309 potvrzených případů koronaviru, přibližně stejně jako v úterý. V zemi je nyní rekordních 28 048 nakažených. Většina z nich má mírný průběh nemoci, hospitalizovaných a obětí ale přibývá. V nemocnicích leží s koronavirem 628 pacientů, z toho 120 ve vážném stavu. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 555 lidí, což je přibližně o 130 více než na začátku září.
Restaurace a bary v Česku musejí od tohoto čtvrtka zavírat nejpozději ve 22:00, dosud mohly mít otevřeno do půlnoci. Opatření ministerstva zdravotnictví zavedené proti šíření nového koronaviru má platit zatím dva týdny. Možnost otevřít od 06:00 se nezměnila.
Další nové opatření omezuje od čtvrtka také na dva týdny počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Venkovní akce na stání se mohou konat pouze do účasti 50 lidí.
Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24 hodin. Ministerstvo zdravotnictví dnes podle agentury Reuters informovalo, že testy v zemi za poslední den koronavirovou infekci nově prokázaly u 13.072 lidí, 43 zemřelo.
Kvůli pandemii koronavirové infekce už nikdy nebudeme moci žít jako dosud. Prohlásila to dnes na zasedání Valného shromáždění OSN slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Svět nyní podle ní nesmí dovolit, aby se z vývoje a výroby očkovací látky stala další globální soutěž - potřebuje "skutečnou globalizaci soucitu". Za největší hrozbu pro budoucnost však Čaputová označila změnu klimatu.
Glad to be the first woman on this year´s #UNGA2020 speakers list. As the 51st in total. We, the UN, can do better. pic.twitter.com/m2JBqAtkFK
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) September 23, 2020
Německo nyní s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje považuje území České republiky za epidemicky rizikovou oblast. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha, který tak učinil po rozhodnutí grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí.
Hranice mezi Českem a Německem zůstávají otevřené, nutné je ale dodržovat zpřísněná karanténní opatření, za jejichž porušení hrozí pokuty i několik tisíc eur (desítky tisíc korun). Výjimku mají nadále pendleři či řidiči kamionů.
Ve Španělsku přibylo 11 289 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, čímž se počet nakažených v této zemi od počátku pandemie přiblížil 700 000. Nejvíce případů se opět potvrdilo v madridském regionu, jehož vedení dnes oznámilo, že ve čtvrtek požádá španělskou vládu o vojáky, kteří mají pomáhat mimo jiné s testováním, a policisty, kteří budou kontrolovat dodržování karantény platné už tři dny ve 37 okrscích madridské oblasti. Její vedení chce také najmout 300 lékařů z ostatních regionů, kteří pomáhali v Madridu už v první vlně na jaře.
Hygienici na jihu Čech potvrdili 123 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od vypuknutí nákazy. V současnosti tak zůstává v regionu 1176 lidí s covidem-19. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
"Ve 44 případech šlo o kontakt s potvrzeným případem ve škole, ve 42 v rodině a ve 12 na pracovišti. Sedm osob se infikovalo při sportu, čtyři v barech na Českobudějovicku, pět na dovolené, v Anglii, Německu, Rakousku a ve Špindlerově Mlýně, tři na školním kurzu v Chorvatsku, dvě v Praze, dvě a dvě při léčebném pobytu ve Františkových Lázních. Ve 12 případech původ nákazy stále zjišťujeme," řekla Kotrbová k dnešní statistice.
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka Německo na seznam rizikových oblastí nezařadí Ústecký a Moravskoslezský kraj. Zbytek Česka na seznamu bude.
Rozhodnutí 🇩🇪 Německa ohledně cestování je nakonec mírnější a s některými výjimkami, o které jsme usilovali. Riziková nebude celá ČR, bezpečné nadále zůstávají Ústecký a MS kraj. Obavy nemusí mít pendleři a lidé vracející se domů (tranzit). Další detaily v Berlíně zjišťujeme...
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 23, 2020
Británie za uplynulých 24 hodin zaznamenala 6178 nových případů koronaviru a 37 úmrtí pacientů s covidem-19, informuje server BBC. Oproti předchozímu dni, kdy země ohlásila 4926 nových infekcí, jde asi o čtvrtinový nárůst.
Svůj rekordní nárůst zaznamenalo Skotsko, kde testy za uplynulých 24 hodin prokázaly přítomnost koronaviru ve 486 případech, což je o 103 více než za předchozí den.
Tuzemské cestovní kanceláře mají do Řecka naplánovaných několik posledních letů. Klientům, kteří mají koupené zájezdy, proplatí testy na covid-19. Řecká vláda na svých stránkách uvedla, že pro cestující leteckou dopravou z České republiky od 28. září zavede povinnost prokázat se negativním testem na koronavirus. Nebude moci být starší než 72 hodin. Povinnost neplatí pro děti mladší deseti let.
V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od začátku epidemie se tak v metropoli infikovalo novým typem koronaviru přes 10 000 lidí. Více než polovina dosud nakažených se z nemoci uzdravila, 117 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je v Praze 4479. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.
Od prvního potvrzeného výskytu koronaviru v Česku na začátku března se v Praze nakazilo 10 218 lidí. Denní nárůsty v posledních týdnech zrychlují. Jen za posledních sedm dní se počet prokázaných případů zvýšil o 2232. Dosud nejvíc nakažených za 24 hodin hygienici zaznamenali v úterý, kdy přibylo 442 případů, tedy o 47 méně než dnes.
Německo dnes zřejmě nezařadí celou Českou republiku jako epidemicky rizikovou oblast, mimo seznam by mohl zůstat jeden kraj, možná dva. Vyplývá to z informací, které ČTK získala z jednání grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí.
V úterý český ministr zahraničí Tomáš Petříček upozornil, že Německo by mohlo kvůli šíření koronaviru označit jako rizikovou oblast prakticky celou zemi.
Češi budou smět od pondělí do Řecka jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72 hodin. Řecká vláda na svých stránkách uvedla, že tuto povinnost zavede pro cestující leteckou dopravou z České republiky od 28. září. Na pozemních hranicích umožňuje Řecko vstup do země pouze s negativním testem pro cestující ze všech zemí už od 15. července, s výjimkou nutných důvodů.
‼️ 🇬🇷 Od pondělí 28.9. zřejmě bude možné cestovat na pozdní dovolenou jen s negativním testem starým max. 72 hod. Stejně tak chtějí Řekové zpřísnit cestování i pro Belgičany, Španěly, Bulhary, Rumuny, Maďary a další... Pokusím se jednat min. o výjimkách pro již zaplacené zájezdy.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 23, 2020
Školy ve velkých středočeských městech v pátek volno většinou nevyhlásí, normální výuka bude v Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi či Kolíně. Naopak v Říčanech u Prahy budou mít žáci volno nejen v pátek, ale dokonce i ve čtvrtek. Ředitelské volno na pátek vyhlásily také školy v Sulicích a Odoleně Vodě u Prahy nebo Nečíně na Příbramsku.
Na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula hovořil o nových opatření, která se budou týkat provozoven služeb, jako jsou holičství a kadeřnictví. "Jsou to opatření, která říkají, že tam musí probíhat dezinfekce. A že tam musí být dezinfekce k dispozici," uvedl Prymula na tiskové konferenci. Lidé s příznaky by tam neměli chodit a jejich provozovatelé s příznaky pracovat. "Jsou tam popsaná i pravidla z hlediska distance," dodal.
Odstavec týkající se provozoven kadeřnictví v mimořádném opatření je ale už od 1. července, kdy byla zrušena povinnost nosit štíty, stejný. Povinnost pravidelné dezinfekce a zákaz vstupu do provozovny pro lidi s příznaky nebo teplotou nad 37 stupňů už obsahuje.
Zkrácená otevírací doba je velký problém hlavně pro bary a diskotéky. Mnoho z nich vůbec neotevře, nemá to podle nich cenu. Restaurace jsou většinou schopné opatření zvládnout, ačkoliv jim tržby klesnou. Provozovatelé se ale bojí úplného zavření podniků. Vadí jim také, že podobná rozhodnutí nechávají lidi v nejistotě a chování zákazníků se mění.
V Izraeli se nákaza koronavirem za uplynulý den potvrdila u 6861 lidí, což je nový rekord. Informovala o tom agentura AP, podle níž představitelé vlády jednají o možném zpřísnění celostátní karantény. Zhruba devítimilionový Izrael nyní má jedny z nejvyšších počtů případů infekce v přepočtu na obyvatele na světě. Nemocnice se mezitím blíží k naplnění svých kapacit. Nákaza se podle webu The Times of Israel dosud prokázala u 200 041 lidí, z nichž se 144 401 zotavilo a 1316 zemřelo. Ve vážném stavu je 634 pacientů s covidem-19.
Minulý týden izraelská vláda zavedla celostátní uzávěru, v jejímž důsledku byly zavřeny školy, obchodní centra, hotely a restaurace. Ještě dnes bude kabinet jednat o možném dalším zpřísnění.
Dočasně zavřelo nebo výrazně omezilo výrobu zhruba 20 minipivovarů, majitelskou strukturu pak změnilo od nástupu pandemie koronaviru zhruba 30 těchto podniků, oznámil prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Zatím se tak nepotvrdil jeho jarní odhad, podle kterého mělo změnit majitele nebo zavřít 40 procent z českých malých pivních producentů. V ČR bylo před příchodem pandemie kolem 500 minipivovarů. Krize ale podle něj teprve přichází.
Výsledky první fáze testování české vakcíny na covid-19 podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) posoudí odborníci z České vakcinologické společnosti. Pak rozhodne o jeho pokračování a dalším financování, řekl ve středu novinářům. Na vakcíně spolupracuje Státní zdravotní ústav s Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejnadějnějších zhruba šest kandidátů, na jejich výrobě se většinou podílejí velké farmaceutické společnosti.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas se musel odebrat do karantény kvůli nakažení jednoho ze členů své ochranky koronavirem. První test na nemoc covid-19 byl dnes u šéfa diplomacie negativní, informoval politikův úřad.
Jak dlouho zůstane v izolaci Maas a do jaké míry to ovlivní jeho práci, zatím není jasné. Podle deníku Süddeutsche Zeitung Maas kvůli karanténě zrušil svou čtvrteční cestu do Jordánska.
Česká republika je kvůli nárůstu počtu potvrzených případů koronaviru dávána podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy za příklad nebezpečné země. Lidé si to podle něj budou dlouho pamatovat a získat zpět pověst bezpečného státu bude tak téměř nemožné. Posílí to odliv turistů z tuzemska i v dalších dvou letech
Někteří studenti brněnské Masarykovy univerzity (MU) se obávají, že výuka přes internet nebude tak kvalitní jako prezenční, případně že se nedostanou ke knihám. Někteří naopak přechod na online výuku, který školám v Brně nařídila hygienická stanice, vítají jako pohodlnější způsob vzdělávání. Vyplývá to z vyjádření studentů, které oslovila ČTK.
Většina základních a středních škol v Ústeckém kraji zůstane v pátek otevřená. Rozhodnutí o volnu, které doporučil ministr zdravotnictví Roman Prymula, nechali zřizovatelé na ředitelích škol.
V Ústeckém kraji přibývá v posledních dnech kolem stovky nakažených za 24 hodin. V regionu podle tzv. koronavirového semaforu ministerstva zdravotnictví je oranžové Děčínsko, Ústecko, Teplicko a Litoměřicko. Oranžová barva znamená počínající komunitní přenos.
O dotace na dorovnání zvýšených nákladů kvůli koronavirové nákaze požádalo 991 poskytovatelů sociálních služeb. Rozdělí si 473 milionů korun. Peníze už ministerstvo práce odeslalo. Dnes to uvedlo jeho tiskové oddělení. Vláda na dotace na pokrytí výdajů kvůli epidemii vyčlenila 990 milionů korun. Ministerstvo tak dělá ještě další dotační kolo, o podporu je možné žádat do 26. října.
Řešit spor vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům Českou poštou v médiích je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nevhodné. Problém se dá vyřešit velmi snadno, řekl na dnešní tiskové konferenci. Hamáček dnes novinářům řekl, že bude s Prymulou o záležitosti mluvit. Zopakoval také, že nadále považuje za správné podat kvůli postupu úřadu trestní oznámení.
Základní školy ve Zlíně zřizované městem v pátek ředitelské volno nevyhlásí. Řekla to náměstkyně zlínského primátora Kateřina Francová (STAN). Žádné pokyny svým školám nedával ani Zlínský kraj. Ministr zdravotnictví Roman Prymula doporučil školám v pátek vyhlásit ředitelské volno kvůli pandemii koronaviru, školáci by tak měli vzhledem k pondělnímu svátku čtyři dny volno, epidemii by to podle něj mohlo utlumit.
Uzavření prvního stupně základních škol nepřichází příliš v úvahu, další stupně jsou věcí jednání. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Případná opatření by se ale měla týkat konkrétních lokalit, neměla by být zaváděna plošně. Doporučení ředitelského volna na tento pátek Prymula zdůvodnil tím, že by čtyřdenní interval s méně kontakty mezi lidmi mohl vést k oploštění nárůstu počtu nakažených.
"Uzavírání prvního stupně nepřichází příliš v úvahu. Bylo by to opatření, které by zásadním způsobem ohrozilo návazné procesy, protože s těmito dětmi musí zůstat doma rodiče. Došlo by k tomu, že by bylo ohroženo zdravotnictví, sociální sféra a podobně. Co se týká dalších, je to věc jednání a bude to věc vývoje v konkrétní lokalitě, plošné by to nemělo být," řekl ministr.
"Nikdo nerozumí tomuto systému opatření. Restaurace není bar. Hospoda není bar. Restaurace nejsou zdrojem nákazy," řekl v ČT prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj může být pro některé podniky zavedení těchto opatření likvidační.
Podle Prymuly by mohl systém sebetrasování začít fungovat už tento pátek.
Podle ministra Prymuly v tuto chvíli semafor regionů ztrácí smysl. "Během dvou týdnů bude semofar jednobarevný," řekl. Podle něj opět sehraje svou roli až při uvolňování opatření.
V nemocnicích je třeba podle Prymuly zapojit kapacity, které nejsou teď věnovány covidovým pacientům. Lůžka s ventilátory jsou téměř naplněná.
Venkovní akce na stání se budou moci konat pouze do účasti 50 osob, řekl Prymula. Dál platí zákaz vnitřních akcí na stání pro více než 10 lidí.
Rakouské sdružení pro ochranu spotřebitelů (VSV) dnes oznámilo, že podalo čtyři žaloby na rakouský stát. Úřady podle něj na počátku roku nezakročily adekvátně proti šíření koronaviru v alpském lyžařském středisku Ischgl. Luxusní lyžařský resort Ischgl ve spolkové zemi Tyrolsko je považován za jedno z počátečních ohnisek šíření nákazy. Stovky Rakušanů a tisíce zahraničních turistů tvrdí, že se tam na konci února a začátku března nakazily.
Žaloby reprezentují jednotlivce - tři jsou Němci a jeden Rakušan. Každý z nich žádá odškodné až do výše 100 000 eur (takřka 2,7 milionu korun). Jedna žaloba se týká muže, jenž s covidem-19 zemřel. Další dva podle něj stále cítí dopady onemocnění a u čtvrtého člověka měla nemoc lehčí průběh.
V příštím roce pak chce sdružení podat hromadnou žalobu. VSV je v kontaktu s 6170 lidmi z více než 40 zemí včetně Německa, Británie, USA nebo Nizozemska, kteří tvrdí, že se nakazili koronavirem v Ischlgu, případně jiných tyrolských resortech, a vyjádřili zájem o hromadnou žalobu. Tři čtvrtiny z nich se rekreovaly v Ischglu.
"Pan Hnilička (poslanec ANO, pozn. red.) má připravený koncept kompenzace sportovních akcí," řekl ministr Prymula. Kompenzaci pro stravovací provozovny vláda zatím neprobírala.
"Praha je naprosto nejrizikovější oblastí. Vidíme ne úplně pozitivní vliv Prahy na další regiony, zejména Středočeský kraj," řekl Prymula s tím, že ve čtvrtek probere zavedení dalších opatření s primátorem Zdeňkem Hřibem.
Počet diváků na venkovních sportovních akcích se omezí na 2000, na vnitřních na 1000. Problémem jsou i kontakty lidí po zápasech, řekl Prymula.
Roman Prymula potvrdil, že opatření zatím nebudou zasahovat do fungování škol.
Stravovací zařízení budou muset od čtvrtka po dobu čtrnácti dnů zavírat ve 22:00, potvrdil Prymula. Pod vlivem alkoholu jsou tam podle něj lidé více v kontaktu.
"Co se týká druhého balíku opatření, tak ty se týkají provozoven, kadeřnictví a tak dále," řekl Prymula. Opatření podle něj nebudou zařízení zavírat, ale upravuje pravidla, na základě kterých mohou fungovat.
"Upravili jsme opatření, které se týká hromadných akcí. Běžných divadelních představení by se to ale dotknout nemělo," řekl Prymula.
"Opatření jsou rozdělena na dva balíky. První opatření se týkají opatření, jsou koncipována tak, abychom omezili hromadné akce. Ty jsou problémem," řekl Prymula.
"Jsme v situaci, kdy vidíme nárůst případů. Když se srovnáme s jinými zeměmi v Evropě, tak je jasné, že se můžeme porovnávat se zeměmi, ve kterých je vývoj onemocnění alarmující," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula
Zdravotnické kapacity jsou nyní dostatečné, řekl Hamáček. Krizový štáb ale podle něj bere vážně situaci se šířením nákazy v nemocnicích. "Nemůžeme dopustit, aby byl zdravotnický systém oslaben tím, že budou zásadně nakaženi zdravotníci," řekl.
Současná situace kolem epidemie koronaviru podle Hamáčka zůstává složitá a počty nakažených nevedou k optimismu. "Ale zatím se nenaplňuje nejhorší scénář," zdůraznil ministr. Modely podle něj nyní ukazují, že koncem měsíce by mohlo být denně kolem 3000 až 6000 nově nakažených, což by neznamenalo přetížení zdravotnického systému.
Ústřední krizový štáb se dnes dohodl na posílení mobilních volebních komisí, aby mohly obsloužit až 16 000 voličů v karanténě při říjnových senátních a krajských volbách. Novinářům to dnes po jednání štábu řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zároveň uvedl, že situace s epidemií koronaviru zůstává vážná, šíření nemoci ale odpovídá střednímu scénáři. Pokud to tak zůstane, nehrozilo by přetížení zdravotnického systému v Česku.
Stát musí podle bývalého vysokého představitele NATO i české armády Petra Pavla mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového koronaviru. Zřídit by také měl integrovaný bezpečnostní systém a post státního tajemníka pro bezpečnost, který by v době krize systém koordinoval. Soubor doporučení sestavil po debatách s odborníky společně s expertním týmem iniciativy Spolu silnější. Zdůrazňuje také nutnost jednotné a srozumitelné komunikace. S návrhy chce příští týden seznámit premiéra Andreje Babiše (ANO).
Krajská hygienická stanice Karlovy Vary od středy zakázala osobní účast na výuce vysokých škol na Chebsku. Týká se to zejména Ekonomické fakulty Západočeské univerzity, která působí v Chebu. Nařízení má zatím platit do konce října. Má ale také své výjimky. Krajská hygiena ve středu nařízení vyvěsila na webu.
Komunisté vyzvali k debatě o úpravě ošetřovného kvůli koronavirové epidemii. Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM Hany Aulické Jírovcové by se návrhem ministerstva práce a sociálních věcí měla příští týden zabývat sněmovna. Řekla to na středeční tiskové konferenci. Na dnešním neveřejném zasedání sněmovního zdravotnického výboru se chce nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) ptát na to, jak je Česká republika připravena na zhoršenou epidemickou situaci.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se chystá ohlásit zpřísnění podmínek pro urychlené povolení vakcín proti koronaviru. Jak napsal list The Washington Post, nová pravidla zřejmě znemožní povolení nové očkovací látky do listopadových prezidentských voleb, jak slibuje Američanům prezident Donald Trump.
FDA by mohl nové podmínky pro povolení vakcíny zveřejnit tento týden. Od výrobců usilujících o mimořádnou licenci, jejíž přidělení je rychlejší než ve standardních případech, bude požadovat, aby účastníci poslední fáze klinických testů byli sledování nejméně po dva měsíce po aplikaci druhé dávky vakcíny. Úřad bude také chtít zařazení několika těžkých případů covidu-19 do skupiny, která bude dostávat placebo. Už dříve FDA uvedl, že povolení dostane jenom preparát, který bude o 50 procent účinnější než placebo.
"Těžko si představit, jak by mohlo být povolení vydáno do prosince," sdělil ředitel výukového centra pro vakcíny v dětské nemocnici ve Filadelfii a člen poradního sboru FDA Paul Offit.
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude pravděpodobně testovat vakcínu proti koronaviru. Centrum nyní jedná s výrobcem o provedení klinické studie, do které se zapojí stovky dobrovolníků, uvedla ve středu v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Bližší informace k výrobci nemocnice podle ní zatím zveřejňovat nebude.
Německo, které dnes zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o uzavření hranic. V rozhovoru s televizí ZDF to prohlásil šéf úřadu německé kancléřky Helge Braun a stejný názor má i Richard Brunner z německé Obchodní a hospodářské komory (IHK). Brunner považuje české pendlery za důležité a jako možnou cestu k zachování výjimky, která pro dojíždějící za prací stále platí, vidí jejich častější testování na koronavirus.
Po zařazení Česka na německý seznam rizikových oblastí bude platit pro vstup do Německa povinnost předložit negativní test na koronavirus, nebo nastoupit do karantény a rozboru se podrobit v Německu. Od 1. října se podmínky změní a karanténa bude vyžadována plošně, ukončit ji bude možné až negativním testem po pěti dnech izolace.
Zhruba šestinu všech mimořádných událostí hasičského záchranného sboru od března do 10. května tvořily výjezdy kvůli koronaviru. Šlo o 3743 výjezdů z celkových 23 016 a byly to události, při kterých byl někdo v kontaktu s nemocným člověkem nebo s někým pobývajícím v karanténě. Na setkání před hasičskou stanicí v pražských Modřanech to dnes řekli zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Hasičského záchranného sboru (HZS) ČR.
TOP 09 navrhuje zákonem do budoucna upravit odškodňování podnikatelů postižených vládními opatřeními proti koronaviru. Pomoc státu chce navázat na fixní náklady, informovala dnes opoziční strana v tiskové zprávě. Pokud opatření podnikatelům činnost zcela zastaví, stát by jim podle předlohy měl kompenzovat fixní náklady v plné výši, v případě omezení činnosti by se jednalo o náhradu ve výši poloviny fixních nákladů.
V Královéhradeckém kraji přibylo za posledních 24 hodin 113 potvrzených nákaz covidem-19 na celkových 1471. Je to nejvyšší mezidenní přírůstek od začátku pandemie na jaře. Od úterního dopoledne vzrostl také počet vyléčených o 81 na 724, i aktivních případů, a to o 33 na 737. Počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 se již několik dní drží na deseti, vyplynulo ze středečního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 9:00.
Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy koronavirem od propuknutí pandemie, přibylo 338 infikovaných. V zemi, která má téměř 5,5 milionu obyvatel, tak denní nárůst počtu nově zjištěných nakažených poprvé přesáhl hranici 300 osob.
Počty nakažených na Slovensku začaly po předchozím poklesu stoupat v červenci a v srpnu pak úřady opakovaně registrovaly trojciferné denní přírůstky infikovaných. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených, a to 290, slovenské úřady zaznamenaly minulý pátek.
Fakultní nemocnice Brno od dneška zakazuje návštěvy s ohledem na zhoršující se situaci s nemocí covid-19. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Dosud byly návštěvy v omezené formě ve středu a neděli. Podle Žáry mají výjimku dětští pacienti, rodičky a lidé v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění. Ostatní nemocnice, jako například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, krajské nemocnice, ale i Masarykův onkologický ústav zakázaly návštěvy už dříve.
V Rusku pokračuje mírné zvyšování denních přírůstků nákazy koronavirem, které se již pátý den po sobě drží nad hranicí 6000 - za úterý přibylo 6431 infikovaných. V sobotu testy potvrdily 6148 nově nakažených, v neděli 6196 a v pondělí 6215.
S nemocí covid-19 uplynulých 24 hodin podle štábu zemřelo 150 pacientů, což je sice o deset méně než v pondělí, ale stále více než dvojnásobek 71 úmrtí z neděle. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 1 122 241 lidí, z toho 19 799 nákaze podlehlo.
Kurzarbeit představuje zkrácenou práci. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Podle plánu se má opatření zavést od listopadu a má navázat na dočasný program Antivirus.
Ve Zlínském kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za posledních 24 hodin 60 případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie hygienici v kraji evidují 1961 nakažených. V úterý přibylo 109 případů, v pondělí jich bylo 37, v neděli 56 a v sobotu rekordních 158. Další člověk v souvislosti s onemocněním zemřel, s covidem tak již v kraji zemřelo devět lidí. Proti úterý však také přibylo vyléčených, a to o 76 na 889. Snížil se tak počet lidí, kteří jsou aktuálně nakažení, k dnešnímu ránu jich hygienici evidují 1063, v úterý bylo nakažených 1080.
Po dnešním koaličním jednání se vláda bude pravidly kurzarbeitu znovu zabývat na zasedání v pátek ráno. Jednat bude i o ošetřovném. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) doufá, že tentokrát kabinet návrh pravidel příspěvků státu na zkrácenou práci schválí. ČTK řekla, že dnes během koaliční videokonference s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) došly ke shodě. Po zmatcích kolem schvalování návrhu z minulého týdne, ale nechce věc předčasně komentovat. Odmítla přiblížit i parametry dohody.
V Jihočeském kraji zemřeli v úterý dva starší lidé, kteří byli pozitivní na koronavirus. Od začátku šíření nákazy v regionu zemřelo 12 lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních informací, které ve středu v tiskové zprávě uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Německo za poslední den zaznamenalo na svém území 1769 nových pozitivních nálezů na koronavirus. Jedná se o mírný pokles oproti předchozímu dni, v porovnání s čísly z konce minulého pracovního týdne je pak nový údaj nižší o několik stovek, ukazují data berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI).
Německo stále registruje nižší denní nárůsty než Česká republika s asi osmkrát menším počtem obyvatel, jež za úterý zaznamenala 2394 nálezů na SARS-CoV-2.
V úterý laboratoře v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 2394 lidí, to je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Celkem se od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy onemocnění covid-19, nakazilo 53 158 lidí.
Zhruba polovina lidí se už vyléčila, zemřelých je 531. Aktuálně nakažených je tak téměř 26 500 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizováno je ale rekordních 581 pacientů, z toho 115 ve vážném stavu, což je rovněž nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp testovaný na hlodavcích je bezpečný a vyvolal imunitní reakci, píší dnešní Lidové noviny (LN).
Na vakcíně spolupracuje Státní zdravotní ústav (SZÚ) s Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM). Další postup při vývoji bude záležet na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví.
Brazilské úřady ohlásily úmrtí dalších 836 lidí v důsledku komplikací spojených s nemocí covid-19. Za posledních 24 hodin se tam také prokázal koronavirus u více než 35 000 lidí, napsala agentura Reuters.
Brazílie eviduje druhý nejvyšší počet zemřelých s covidem-19 na světě, místní úřady tam spojují s koronavirem již 138 108 úmrtí.
O osudu pendlerů česká diplomacie s Berlínem jedná. Od 1. října se totiž změní podmínky, kdy v Německu po příjezdu z rizikových oblastí již nebude stačit negativní test na koronavirus. Nově bude vyžadována minimálně pětidenní karanténa. I tak se ale počítá se zachováním některých výjimek, mimo jiné i pro pendlery.
Německo dnes po Praze a Středočeském kraji zařadí na seznam epidemicky rizikových oblastí kvůli šíření koronaviru zřejmě i zbývající české regiony. V úterý na to upozornil český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Dopadů takového rozhodnutí se obávají čeští exportéři a také pendleři, pro které by prozatím měla platit výjimka.
"Pokud nebudeme jednat, mohli bychom vidět denně stovky úmrtí," pronesl premiér před poslanci. Zdůraznil, že nová opatření neznamenají zavedení celostátní karantény, ke které se země uchýlila letos v březnu. Současná opatření by podle něj mohla platit půl roku, pokud nenastane zásadní pokrok ve vývoji vakcíny a léčby. "Musím zdůraznit, že pokud naše kroky ve snaze snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna selžou, vyhrazujeme si právo na důraznější zásah a výrazně větší restrikce," prohlásil.
"Musíme jednat teď… takto můžeme lidi nechat pracovat, můžeme mít otevřené obchody a školy a můžeme umožnit naší zemi posouvat se kupředu, zatímco budeme spolupracovat při potlačení viru," uvedl Johnson k opatřením, která dříve představil v parlamentu.
Britský premiér Boris Johnson oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii. Zvýší se i pokuty za porušení pravidel. Ministerský předseda nevyloučil ani další kroky v boji s nákazou. Nová opatření mají zpomalit rychle se šířící druhou vlnu pandemie v zemi. Ve večerním projevu Johnson uvedl, že opatření musel zpřísnit, aby zastavil šíření koronaviru. Doplnil však, že restrikce nezastaví ekonomiku.
Karanténu mohou lidé přijíždějící do Nizozemska absolvovat i v dočasném ubytování. Povinná karanténa se netýká lidí, kteří přes Nizozemsko jen letecky cestují do jiné země a na letišti neopouštějí mezinárodní tranzitní zónu.
"Osoby, které přijíždějí do Nizozemska z České republiky, nikoliv pouze z Prahy, by se měly neprodleně odebrat do desetidenní karantény. A to i v případě, když nemají žádné příznaky onemocnění covid-19 nebo pokud měly negativní test na covid-19," oznámilo dnes ministerstvo. Lidem z Nizozemska pak tamní úřady doporučují, aby do České republiky nyní cestovali pouze v nezbytných případech.
Nizozemsko zařadilo Českou republiku kvůli nárůstu případů nemoci covid-19 na seznam rizikových zemí. Lidé musí po příjezdu z Česka do povinné karantény, a to i s negativním testem.
Americká oděvní společnost Ralph Lauren do konce svého fiskálního roku, což je do března 2021, celosvětově sníží svou pracovní sílu o 15 procent. Prodejce luxusních módních doplňků dnes oznámil, že chce snížit náklady a vymanit se z dopadů, které má na prodej a nákupní zvyklosti zákazníků současná pandemie způsobená šířením nového koronaviru.
Státy Evropské unie se chtějí dohodnout na sjednocení pravidel pro posuzování epidemiologicky rizikových oblastí a přijímání restrikcí, zatím však mezi nimi zůstávají některé neshody. Po dnešním jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti to novinářům řekl německý zástupce Michael Roth, jehož země teď unii předsedá. Všechny unijní země podle něj daly najevo, že chtějí předejít opakování chaotické situace při jarním zavírání hranic.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes pozastavil své živnostenské oprávnění, na jehož základě mohl mimo jiné vyrábět zdravotnické prostředky či zpracovávat studie. Vyplývá to z rejstříku živnostenských oprávnění. Na pozastavení upozornila Česká televize.
Za vznikem takzvaného semaforu, který ukazuje riziko nákazy v jednotlivých okresech, byly politické tlaky, řekl dnes v České televizi ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). On sám měl s jeho vznikem "trochu problém". Současnou situaci kolem semaforu považuje za kočkopsa. Za jeho problém označil, že mapuje situaci, která již byla. "My potřebujeme zastavit vir dopředu," uvedl.
"Neříkám, že byl úplně šťastně zvolen, byly tady politické tlaky, aby tady byl," řekl nový ministr k semaforu.
Deset dní před krajskými a senátními volbami se odborníci shodují v tom, že na výsledek bude mít velký vliv to, kolik starších voličů se podaří dostat k urnám předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Právě u seniorů má totiž hnutí nadále největší podporu. Kvůli koronaviru je ale možné, že část z nich k volbám nepřijde, míní politologové oslovení Aktuálně.cz.
Přehled hlavních událostí z úterý 22. září:
Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru za jeden den stoupl v Česku opět nad tisíc. V pondělí přibylo 1476 nakažených, zhruba o 500 více než v neděli. Za dnešek zatím přibylo 873 případů, o 90 více, než byl průběžný výsledek v pondělí vpodvečer.
Restaurace a bary budou muset kvůli šíření koronaviru zavírat už ve 22:00 od čtvrtka. Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula, který byl dnes uveden do úřadu, to řekl serveru iDNES.cz.
Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům by podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mohl vést k naplnění trestného činu obecného ohrožení. Strategické zásoby ochranných prostředků státu by podle něj mohly být znehodnoceny.
Španělské ministerstvo zdravotnictví oznámilo dnes dalších 10 799 nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a 241 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. Informoval o tom deník El País. Od počátku pandemie tato země zaznamenala 682.267 nakažených a je tak osmá nejhůře zasažená na světě. V počtu úmrtí spojených s covidem-19 je Španělsko deváté (30 904).
V pondělí zemřelo podle statistiky 14 lidí s covidem. Je to druhý nejvyšší počet úmrtí za jediný den od 8. dubna, kdy zemřelo 15 lidí.
Jordánsko za uplynulý den zaznamenalo dalších 634 případů nákazy novým koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. S odvoláním na tamní zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Zhruba desetimilionové Jordánsko od začátku pandemie covidu-19 zaznamenalo 5679 případů nákazy a 33 úmrtí s koronavirem.
Počet diváků na sportovních akcích by se měl podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly omezit na 2000 sedících lidí. "Omezení jsem konzultoval s vládním zmocněncem pro sport Hniličkou," dodal ministr v České televizi.
Prymula uvedl, že Česko je v této oblasti benevolentnější než okolní země. I chystaný omezený počet diváků na sportovních akcích v ČR bude podle Prymuly poměrně vysoký. Očekává ale, že se lidé po stadionu rozprostřou a šance na nákazu bude nízká.
"Už ten nárůst, který tady byl, ukazuje, že bychom mohli mít problém s kapacitami ve zdravotnictví," připustil ve vysílání ČT24 ministr zdravotnictví Roman Prymula. S povinností nosit roušky venku se podle Prymuly nepočítá, týkat se může jen selektivních akcí, kdy u sebe lidé jsou blízko, dodal.
Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze opět překonal rekord. K 18:00 bylo zaznamenáno za posledních 24 hodin 442 nakažených, což je nejvyšší denní nárůst ve městě od březnového začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v Praze potvrzeno celkem 9729 nakažených. Více než dvě pětiny z nich covidem-19 trpí nyní. Počet úmrtí nakažených z Prahy zůstává od pátku na 117.
Stát by měl podle Asociace hotelů a restaurací ČR zvážit možnosti cílené podpory podnikání v oblasti ubytovacích i stravovacích služeb. Odvětví je silně regulováno a dopadají na něj jako první všechna současná opatření. Podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta nejsou Češi schopni zahraniční klientelu v hotelech plně nahradit. Především hotely vyšších kategorií čelí výrazným propadům, sdělil.
Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje od středy 23. září zakázala prezenční výuku na vysokých školách v Brně, na Brněnsku a na Hodonínsku. Jde o místa, která jsou na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví oranžová. Zároveň jsou při venkovních akcích, kterých se účastní více než 100 lidí, povinné roušky.
Pražské nemocnice jsou připraveny pro nemocné s covidem-19 vyhradit další lůžka. Bulovka má aktuálně kapacitu pro pacienty s covidem naplněnou na 80 procent, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze kapacitu JIP a ARO na 90 procent. Průměrně pražské nemocnice aktuálně pečují asi o dvě desítky nakažených. Aktuální kapacity nemocnice hlásí na dispečink intenzivní péče, který je součástí chytré karantény, dvakrát denně.
Ve Spojených státech zemřelo více než 200 000 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z aktuální statistiky zveřejněné na internetových stránkách Univerzity Johnse Hopkinse, která se vývojem pandemie covidu-19 dlouhodobě zabývá.
Spojené státy jsou co do počtu nakažených i mrtvých nejvíce zasaženou zemí světa. Koronavirem se tam do nynějška infikovalo 6,86 milionu lidí, z nich 200 005 zemřelo.
Restaurace a bary budou muset kvůli šíření koronaviru zavírat už ve 22:00 od čtvrtka. Ministr zdravotnictví Roman Prymula to řekl serveru iDnes.cz. Zatím musely mít hospody zavřeno až od půlnoci do 06:00. Ve čtvrtek stát omezí podle serveru i sportovní akce. Nařízení vyhlásí ministerstvo ve středu.
"Lidé tam mohou být v dřívější dobu a bohužel to je jedno z nejrizikovějších míst. Opatření, které se týká zkrácení na deset hodin večer, se opravdu stane. Vyhlásíme to zítra (ve středu)," řekl serveru k dalšímu omezení provozu restaurací Prymula. Dřívější zavírací dobu kritizují provozovatelé restaurací i Hospodářská komora ČR.
Evropská unie odkládá svůj mimořádný summit, který se podle původních plánů měl konat v Bruselu tento čtvrtek a pátek. Předseda Evropské rady Charles Michel, který vrcholné schůzky vede, je v karanténě poté, co testy u jednoho z členů jeho ochranky prokázaly koronavirus. Dnes o tom na Twitteru informoval Michelův mluvčí. Nový termín summitu byl stanoven na 1. a 2. října.
Mnozí ředitelé základních škol v Praze neplánují na pátek 25. září vyhlásit ředitelské volno, jak to dnes doporučil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
"Vzhledem k tomu, že aktuálně nemáme ve škole hlášeného žádného covid-19 pozitivního žáka, nevidíme uzavření školy jako smysluplné," uvedla za vedení ZŠ Litvínovská 600 v Praze 9 její ředitelka Věra Cyprichová.
Ministerstvo práce eviduje nyní tři desítky domovů pro seniory a zařízení sociálních služeb, v nichž se objevila nemoc covid-19. Nakažených je zhruba 200 klientů a stovka pracovníků. Resorty práce a zdravotnictví se dohodly na pravidelném testování personálu v sociálních službách v regionech, které mají podle semaforu rizika šíření nákazy oranžovou a červenou barvu. Oranžových okresů je 28, červená je pak Praha.
U části vyléčených z nemoci covid-19 zůstávají podle odborníků stopy poškození na plicích. Lékaři v tiskové zprávě České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně upozornili, že jejich stav je třeba dál sledovat. V Česku se novým typem koronaviru nakazilo od letošního března více než 50 000 lidí. Téměř 2200 lidí, kteří byli hospitalizováni, bylo z nemocnic propuštěno. Dalších zhruba 500 lidí se v nemocnicích aktuálně léčí.
Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) dnes vyzvalo, aby všichni cestující před mezinárodními lety procházeli testováním na covid-19. IATA chce tímto způsobem nahradit karanténu a další restrikce, jež podle leteckého průmyslu prohlubují pokles poptávky. Uvedla to agentura Reuters.
Řecké soudy by měly stíhat aktivisty bojující proti nošení roušek na základě zákona o ohrožení veřejného zdraví a pořádku, za což v případě odsouzení hrozí tresty až jednoho roku vězení. Příslušnou instrukci vydal prokurátor nejvyššího soudu. Přísnější zacházení s lidmi, kteří odmítají nošení roušek a nabádají k tomu ostatní, je podle prokurátora nutné vzhledem k mimořádné situaci sílící pandemie covidu-19.
Prokurátor Vasilis Pliotas v oběžníku pro soudce uvedl, že odpůrce roušek by měly soudy stíhat ve zrychleném řízení. Aktivisté podle něj působí znepokojení u občanů, kteří vládní nařízení o nošení roušek dodržují, a účastí na protestech či aktivitou na internetu mohou podněcovat k trestnému činu.
Epidemická situace v Řecku je příznivější než v jiných evropských státech, ale i v této jedenáctimilionové zemi od srpna počty nakažených rostou rychleji. Celkem se už infikovalo přes 15 tisíc lidí, 344 z nich zemřelo.
Indická společnost Dr Reddy's Laboratories dnes oznámila, že začne testovat ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik-V. Na dodání vakcíny se firma dohodla s ruským fondem přímých investic.
"Chceme učinit první krok směrem ke schválení vakcíny ze strany indických úřadů, a sice zahájit v nejbližších týdnech klinické testy," uvedl výkonný ředitel farmaceutických služeb společnosti Deepak Sapra. Do testování má být zapojeno až 2000 pacientů s covidem-19. Fáze testování podle Sapry potrvá několik měsíců, v případě úspěchu se vakcína bude vyrábět v Indii.
Ministr školství Robert Plaga vyzval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO) k diskusi o možných opatřeních proti covidu ve školách i případné úpravě školního roku. Ministerstvo školství by podle Plagy mělo být více vtaženo do rozhodování o preventivních opatřeních i nařízení v nákazou nejhůře postižených regionech. Dnešní výzvu Prymuly k ředitelům, aby školy vyhlásily v pátek ředitelské volno, vnímá jako jednorázové doporučení, kterým se nyní ministerstvo školství už nebude zabývat. Plaga to dnes řekl v České televizi.
Indie zaznamenala nejnižší denní nárůst počtu nakažených novým koronavirem za poslední měsíc. Za uplynulý den se tam nakazilo přes 75 tisíc lidí. Přes 1000 lidí s nemocí covid-19 tam za poslední den zemřelo.
Navzdory zaznamenanému poklesu počtu nově nakažených patří Indie k zemím, které epidemie covidu-19 zasáhla nejvíce.
Britský premiér Boris Johnson oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii. "Pokud nebudeme jednat, mohli bychom vidět denně stovky úmrtí," pronesl Boris Johnson před poslanci, večer ještě promluví k národu.
Současná opatření by podle něj mohla platit půl roku, pokud nenastane zásadní pokrok ve vývoji vakcíny a léčby. "Musím zdůraznit, že pokud naše kroky ve snaze snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna selžou, vyhrazujeme si právo na důraznější zásah a výrazně větší restrikce," prohlásil.
Například hospody, bary a restaurace budou od čtvrtka zavírat v deset hodin večer. Pohostinská zařízení zároveň budou moci obsluhovat jen zákazníky sedící u stolu. Naopak školy se zatím uzavírat nebudou. Kromě toho se rozšíří místa, kde bude nutné nosit masky. Zpřísní se rovněž takzvané "pravidlo šesti", které omezuje shromažďování lidí.
Současně oznámil, že opatření zaberou pouze tehdy, pokud je budou obyvatelé země dodržovat. Zpřísní se tudíž pokuty za jejich porušení. Například penalizace za chybějící roušku bude až dvojnásobná, čili 200 liber (skoro 6000 korun).
Schodek rozpočtu na rok 2021 bude podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vyšší než 116 miliard korun, jak prezentovala o víkendu v prvním návrhu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Shodl se na tom na dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, řekl novinářům po setkání. Filip také uvedl, že pokud se kurzarbeit nepodaří schválit tak, aby začal platit od 1. listopadu, bude potřeba použít některý z takzvaných kovidových programů. S prezidentem se shodli, že u daně z příjmu by měly být více než dvě sazby, Zeman si dovede představit sazby čtyři.
Kapacita lůžek, které nemocnice v ČR vyčlenily pro pacienty s koronavirem, není v současnosti naplněna a volné jsou i plicní ventilátory pro pacienty ve vážném stavu, plyne z vyjádření oslovených nemocnic. Některá zdravotnická zařízení sice covid lůžky nedisponují a nakažené předávají dál, ale nemocnice jsou na to připraveny. V případě nutnosti jsou schopny vyčlenit více potřebných lůžek. Podle některých v podstatě jediným limitujícím faktorem je personál. Když bude chybět, nebude mít lůžka kdo obsluhovat.
V okresech Plzeň-jih a Plzeň-město bude od středy povinné nosit roušku i na hromadných venkovních akcích, kde bude ve stejný čas více než 100 lidí. Výjimkou jsou děti do dvou let, lidé s duševní poruchou, osoby při provádění autorského díla nebo sportovci. Uvedla to dnes v tiskové zprávě Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje.
Liberecký kraj čtyřem páteřním nemocnicím v kraji doplatí rozdíl za ztrátové PCR testy na koronavirus u samoplátců. Na každém testu nemocnice tratí zhruba 1000 korun. Doplatek ale bude jen za období od poloviny května do konce června, rozhodli dnes krajští zastupitelé. Nemocnice v Liberci, Jablonci, České Lípě a Jilemnici dostanou přes 837 000 korun. S uhrazením ztráty za období od července kraj nepočítá, řekl dnes náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).
Univerzita Palackého v Olomouci zatím na rozdíl od řady jiných vysokých škol v zemi na distanční výuku plošně nepřechází. Vedení univerzity však bedlivě sleduje vývoj koronavirové epidemie. Ke specifickým opatřením tak zatím přistoupily jen některé fakulty, bezkontaktně se rozhodla vyučovat v nadcházejícím zimním semestru již na začátku září právnická fakulta. Distanční výuka je částečně zavedena i na fakultě tělesné kultury, řekla mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková. Olomoucký kraj zatím nemá žádný okres na takzvaném semaforu oranžový.
Včerejší projev premiéra Andreje Babiše (ANO) dosáhl 77,7 % celkového podílu na sledovanosti ve věkové skupině 15-54 let. To je celkem přes 3,1 milionu lidí. Více než polovina diváků sledovala vystoupení premiéra na stanici Nova.
Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly nadále pokračovat bez větších omezení, nejlépe aby se na ně nevztahovala povinnost předložení negativního testu na covid-19. Právě testování by znamenalo významnou administrativní i finanční zátěž. Reálné problémy zejména na přepravní firmy a exportéry ukáže až praxe. Řekli to zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP)
Ředitelé základních škol v Královéhradeckém kraji, kde není vysoká nemocnost, by ředitelské volno v pátek 25. září nevyhlašovali. Většina zřizovatelů škol v kraji dosud jasné stanovisko k vyhlášení volna nesdělila, vyčkávají na oficiální informace. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes doporučil ředitelům vyhlášení ředitelského volna na pátek 25. září, aby vznikl čtyřdenní víkend a získal se čas na útlum epidemie.
"Pokud nebudu muset, ředitelské volno nevyhlásím. U nás situace není taková, aby to bylo potřeba, to je můj osobní názor," řekl dnes odpoledne ředitel královéhradecké ZŠ Habrmanova Jiří Šimek.
Chorvatsko bylo jednou z mála evropských zemí, kterým se podařilo v květnu snížit počet nových případů covidu-19 na nulu. Nyní je příkladem, jak letní turismus spustil druhou vlnu nákazy zasahující většinu kontinentu, píše americký deník The Wall Street Journal.
Pád z pozice idolu z plakátu do role epicentra nákazy přišel poté, co se vláda v obavě z hospodářských dopadů rozhodla začátkem léta otevřít hranice a lákat zahraniční turisty, kteří tvoří pilíř chorvatské ekonomiky. Poté, co se v zemi nakazili, odvezli si návštěvníci virus domů. Chorvatsko se nyní stalo učebnicovým příkladem, jak mezinárodní cestovní ruch působí v pandemii jako urychlovač.
Chorvatští představitelé přiznali, že plné otevření země turistům před sezónou bylo nezbytným rizikem, s nímž se počítalo. Druhou alternativou byl podle nich ekonomický kolaps. "Lidé si nějak musejí vydělat na živobytí," řekl prezident Zoran Milanović v nedávném televizním rozhovoru. "Možná, že to nakonec nebude tak špatné," dodal s odkazem na dosud nízký počet úmrtí s covidem-19.
Nemocnice v Plzeňském kraji vyhlašují kvůli zhoršené epidemiologické situaci zákaz návštěv. Ode dneška platí zákaz návštěv ve Stodské nemocnici. Fakultní nemocnice Plzeň rozšiřuje ode dneška zákaz na další oddělení a kliniky. Zrušené návštěvy jsou také v klatovské nemocnici a Nemocnici Horažďovice.
Stávající výjimka z karanténních opatření pro české pendlery dojíždějící za prací do Německa by mohla platit i po 1. říjnu, kdy Berlín změní pravidla pro příjezd z epidemicky rizikových oblastí do země. Saské ministerstvo zdravotnictví dnes sdělilo, že nadále počítá se současnou výjimkou, kdy pendleři nemusí předkládat negativní test na koronavirus a ani pro ně neplatí karanténa, pokud nemají příznaky nemoci covid-19. Případná omezení, pokud by je Berlín zavedl i vůči pendlerům, by se týkala okolo 60 tisíc lidí dojíždějících z Česka do Německa za prací.
"Pro pendlery aktuálně platí výjimka," řekla ČTK mluvčí saského ministerstva zdravotnictví Theresa Schmotzová. "Naše nařízení nemá žádný termín konce platnosti, může se ale stát, že dozná změn. V takovém případě o tom budeme informovat v médiích a na našem internetovém portálu," uvedla.
O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš centrálně než pomocí ředitelského volna, jak to dnes doporučil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka je zavírání škol kvůli epidemii úkolem hygieniků. Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by mělo vyhlášení volna zvážit ministerstvo školství. Ředitelé se budou v rozhodování o ředitelském volnu lišit. Podle šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by se měla hledat řešení pro jednotlivé školy.
Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb. Sdělila to výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Svaz chce kompromis, ve 22:00 by se přijímaly poslední objednávky a restaurace by musely být zavřené do 23:00. Svaz také žádá ministerstvo, aby zveřejnilo data, že konkrétně hospody a restaurace, nikoliv kluby a noční bary, představují epidemiologické riziko.
Podobné prohlášení vydala také Hospodářská komora. "Zaváděná opatření musí cílit na oblasti, ve kterých se nákaza šíří nejrychleji. Místo toho opatření posledních dní často cílí na oblasti, ze kterých podle oficiálních zdravotnických dat pochází jen minimální počet nakažených."
Obdobně se vyjádřila Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Podle šéfa Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka jsou v restauracích dodržována pravidla bezpečnosti, a tedy minimalizována rizika už nyní. S omezením otevírací doby nesouhlasí. O návrhu na zkrácení otevírací doby restaurací do 22:00 dnes mluvil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
V Íránu se v minulých 24 hodinách potvrdila nákaza koronavirem u 3712 lidí. Jde o nejvyšší denní nárůst zaznamenaný v této blízkovýchodní zemi od února.
Agentura ILNA dnes citovala vládního zmocněnce pro koronavirus Alírezu Salího, který řekl, že zemi hrozí třetí vlna epidemie. Vyzval k zavedení drastických omezení, která mohou šíření viru pomoci zastavit. Nutná jsou podle Salího zejména v Teheránu, který je domovem 13 milionů lidí.
O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš centrálně než pomocí ředitelského volna, jak to dnes doporučil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka je zavírání škol kvůli epidemii úkolem hygieniků. Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by mělo vyhlášení volna zvážit ministerstvo školství. Ředitelé se budou v rozhodování o ředitelském volnu liši.
Rakouské hlavní město Vídeň chce žáky a učitele, u nichž se objeví podezření z nákazy koronavirem, testovat přímo na školách. Příští týden dostanou 600 tisíc testovacích sad, které fungují na principu kloktání. Oproti testu, při kterém se sbírají stěry z nosu či hrdla, není podle rakouských médií tak nepříjemný, je levnější a výsledky jsou k dispozici do 24 hodin. Test vyvinutý ve vídeňských laboratořích má potřebné certifikáty, podle některých kritiků ale není jasné, do jaké míry je spolehlivý.
"Mnoho podezřelých případů na školách se ukáže být falešným poplachem," řekl rakouský ministr školství Heinz Fassmann, jehož úřad s Vídní na pilotním projektu testů ve školách spolupracuje. Zda se projekt rozšíří i mimo hlavní město, záleží podle Fassmanna na rozhodnutí jednotlivých spolkových zemí.
Plzeňské vysoké školy mají kvůli zhoršující se epidemiologické situaci přejít od středy 23. září na distanční výuku. Týká se to především Západočeské univerzity (ZČU), kde začal nový akademický rok v pondělí. Druhá univerzita, Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, plánovala zahájení akademického roku až od 1. října. Rektor ZČU Miroslav Holeček považuje tak rychle vyhlášené opatření za nešťastné, způsobí velké problémy zejména studentům prvních ročníků, kterých letos na ZČU nastoupilo 3700, řekl dnes Holeček.
Letecká společnost Ukraine International Airlines (UIA) obnoví od 2. října lety z Prahy do Kyjeva. Do ukrajinského hlavního města chce dopravce létat třikrát týdně. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Na Ukrajinu v současnosti létají z Česka také České aerolinie. Ukrajinci přerušili provoz na jaře kvůli koronavirové krizi.
Karlovarský kraj i hasiči pomohou pracovníkům Krajské hygienické stanice Karlovy Vary. Od pondělka už hygienikům pomáhá šestice hasičů a kraj nabídl i další pracovníky z krajského úřadu, kteří by mohli pomoci zejména s trasováním a dohledáváním kontaktů nakažených koronavirem, řekl dnes novinářům hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO).
Po dohodě na krizovém štábu hasiči pomáhají také na odběrových místech pro testování na koronavirus. Karlovarský kraj zároveň převzal na sebe informování starostů o počtu nákaz v jednotlivých obcích.
Středočeské školy se staví k návrhu nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) vyhlásit na pátek 25. září volno různě. Například školy v Příbrami o tom neuvažují, naopak žáci v Říčanech u Prahy budou mít volno nejen v pátek, ale i ve čtvrtek.
Podle Prymuly by mělo být před pondělním svátkem 28. září volno ve školách i v pátek, aby vznikl čtyřdenní víkend a bylo více času na útlum koronavirové epidemie.
Zlínská Univerzita Tomáše Bati přechází od středy kvůli pandemii koronaviru na distanční výuku. Vyplývá to z nového mimořádného opatření, které nařídila Krajská hygienická stanice Zlínského kraje. Nařízení platí do 31. října. Na univerzitě letos studuje 10 201 studentů.
Tři ze čtyř okresů Zlínského kraje, Uherskohradišťsko, Zlínsko a Kroměřížsko, jsou na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví ve druhém, tedy oranžovém stupni rizika, který znamená počínající komunitní přenos, kdy už není u některých nemocných znám zdroj nákazy. Hygienici od začátku pandemie evidují v kraji 1901 případů nákazy, od pondělí do dneška jich přibylo 109.
Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům by podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mohl vést k naplnění trestného činu obecného ohrožení. Strategické zásoby ochranných prostředků státu by podle něj mohly být znehodnoceny. "Pokud by se ukázalo, že se SÚKL bude snažit o znemožnění distribuce ochranných prostředků obecně obyvatelstvu, tak to podle mě splňuje i rozměr obecného ohrožení. Ale to je na právnících," řekl Hamáček v Náchodě, kde zahajoval projekt mobilní pošty.
Banky k 11. září přijaly téměř 400.000 žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 358 000. Vyplývá to z nejnovějších dat České národní banky. Počet podaných žádostí klesá v souvislosti s blížícím se termínem ukončení možnosti odkladu, který je 31. října.
Největší německá banka Deutsche Bank plánuje, že kvůli koronaviru zavře na domácím trhu pětinu poboček. S odkazem na jejího vedoucího zaměstnance o tom dnes informovala agentura Reuters. Banka podle něj reaguje na změnu chování klientů a musí šetřit.
Podle Philippa Gossowa, který má v Deutsche Bank na starosti retailové bankovnictví, by měla být síť poboček osekána na 400 ze současných zhruba 500 "co možná nejrychleji". Zavřít by se měly převážně pobočky ve městech.
Mezi hlavní příznaky nákazy koronavirem patří dušnost, tedy tíže na prsou a pocit ztíženého dýchání, horečka trvající déle než dva dny a suchý kašel.
Nemocnice v Pardubickém kraji, města i jejich školy a sociální zařízení mají dostatek ochranných prostředků proti nákaze koronavirem. Další zásoby zatím nemusejí pořizovat. Vyhlášení nouzového stavu, který by umožnil rychlejší a centrální nákup ochranných pomůcek, v tuto chvíli nepotřebují.
Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj poptávky, podle ní následně v příštích dnech rozhodnou o případném snížení kapacit nebo počtu spojů.
Německo zřejmě ve středu zařadí celé Česko mezi rizikové oblasti, a bude tak po cestující z ČR požadovat negativní test na koronavirus nebo nástup do karantény. Opatření se nemají týkat pendlerů, profesionálních řidičů a lidí, kteří pouze projíždějí.
Za minulý týden přibyly na světě téměř dva miliony případů. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které jde o rekordní týdenní přírůstek. Podle WHO se od počátku pandemie nakazilo virem již více než 30,6 milionu lidí a zhruba 950 tisíc zemřelo. Podle specializovaného webu americké Univerzity Johnse Hopkinse se na světě nakazilo koronavirem již přes 31,3 milionu lidí a zemřelo přes 965 tisíc.
"Od 14. do 20. září přibyly téměř dva miliony nových případů covidu-19, což představuje nárůst o šest procent ve srovnání s předcházejícím týdnem," uvedla dnes WHO. Zároveň je podle ní přírůstek počtu případů za minulý týden nejvyšší od počátku šíření viru na konci minulého roku.
Ve srovnání minulého a předminulého týdne ale ubylo podle WHO úmrtí s covidem-19 a to o deset procent. Na celém světě za poslední týden zemřelo 37 700 infikovaných.
Lidem, kteří musejí ve Španělsku kvůli koronavirovým restrikcím pracovat z domova, budou zaměstnavatelé nejspíš muset hradit jejich náklady. Podle agentury Reuters se na příslušném návrhu zákona dohodla vláda v Madridu se zástupci odborů a podnikatelského sektoru. Podle vicepremiéra Pabla Iglesiase je potřeba, aby kabinet nastavil pro práci z domova jasná pravidla a ochránil zaměstnance. Zatím ale není jasné, co všechno budou muset firmy svým zaměstnancům během home office proplácet.
"Je nezbytné, abychom práci na dálku regulovali tak, že budou ochráněna práva zaměstnanců," řekl Iglesias televizní stanici TVE. Podle návrhu zákonné úpravy mají mít zaměstnanci záruku, že všechny náklady, které jim kvůli práci mimo kancelář vzniknou, jim zaměstnavatel uhradí. Nic konkrétnějšího ale Iglesias neřekl.
Hygienici v Královéhradecké kraji zaznamenali další rekord v mezidenním nárůstů potvrzených případů covidu-19. Za posledních 24 přibylo 106 případů, od začátku pandemie v kraji tak bylo zjištěno celkem 1357 případů koronaviru. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 9:00.
Britský premiér Boris Johnson dnes oznámí přísnější opatření proti šíření koronaviru. Očekává se, že vyzve obyvatele, aby pracovali z domova. Hospody, bary a restaurace v Anglii by od čtvrtka měly zavírat v deset hodin večer, uvedla agentura Reuters.
Ministerský předseda nejprve promluví v parlamentu a večer pak rovněž k národu. Nová opatření mají zpomalit rychle se šířící druhou vlnu pandemie v zemi. Neočekává se však, že dnes premiér oznámí zavedení celostátní karantény, ke které se země uchýlila letos v březnu.
Chystané omezování hromadných akcí v zájmu zpomalení šíření koronaviru v Česku znepokojuje i český sport. Některé fotbalové kluby kvůli očekávaným opatřením pozastavily prodej vstupenek na nejbližší ligové zápasy. Sportovní organizace v čele s Národní sportovní agenturou vyjednávají podmínky, které by udržely české sportovní soutěže v chodu.
Slavnostní předání Nobelových cen za mír, které se každoročně koná 10. prosince v norské metropoli Oslo, se letos kvůli koronavirové krizi uskuteční ve velmi omezené formě. Ceremoniálu se bude smět zúčastnit pouze asi stovka hostů, namísto obvyklých zhruba 1000 lidí, informovala dnes norská televize NRK.
Norský Nobelův výbor rovněž uvedl, že ceremoniál pořádaný u příležitosti předání Nobelových cen za mír neproběhne jako obvykle na radnici v Oslu, ale přesune se do menších prostor univerzity. Zrušen byl také tradiční banket. Nobelův výbor má připravený i scénář pro případ, že by se koronavirová krize dále zhoršila a obřad by musel být uspořádán virtuálně.
V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy a je vyšší než 6000. Výrazně oproti předchozím dnům vzrostl počet úmrtí - během uplynulých 24 hodin podle štábu zemřelo 160 pacientů, což je více než dvojnásobek proti 71 úmrtím z neděle.
Základní škola v krkonošském Harrachově si vytvořila od pondělí dvě venkovní provizorní učebny pro druhý stupeň. Chce žákům umožnit výuku bez roušek, které by jinak museli mít celý den nasazené. Řekla ředitelka školy Helena Stříbrná.
"Roušky mají děti za hodinu prodýchané, mokré, my staří to máme problém udýchat celý den. Takže jsme hledali řešení, aby v rouškách děti nemusely sedět celý den pořád, a osvědčilo se to," uvedla Stříbrná.
Systém eŽádanek po ranním výpadku opět funguje.
eŽádanky. Systém se podařilo opravit. Lékaři i hygienici mohou zase vydávat eŽádanky bez problémů.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 22, 2020
Jediná protialkoholní záchytná stanice na Vysočině je od dneška do odvolání uzavřená kvůli koronaviru. Od klienta se nakazili tři z 11 jejích pracovníků. Opilé bude nutné vozit do jiných krajů. ČTK to řekla Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava, která stanici provozuje.
Fakultní nemocnice Olomouc zprovoznila ve svém areálu druhé místo pro odběr vzorků na test nákazy novým koronavirem, aby uspokojila rostoucí poptávku. K odběrům jsou přijímáni lidé s žádankou od praktického lékaře, odeslaní hygienickou stanicí i samoplátci.
Systém eŽádanek se potýká s výpadkem:
eŽÁDANKY. V současné době máme technické problémy a nelze vydávat eŽádanky. Na odběrových místech vás vezmou bez problémů.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 22, 2020
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin rekordních 170 potvrzených případů nemoci covid-19. Nejvíce v Brně, a to 81. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní převažují případy s mírnými příznaky a oproti jaru je menší podíl hospitalizovaných. Zatímco na jaro přibývaly desítky nemocných za týden a v nemocnici byly desítky hospitalizovaných, nyní přibývají stovky případů denně a v nemocnici je 37 lidí. Z toho jsou čtyři ve vážném stavu.
Německo, které chce zařadit Česko do rizikových oblastí, není první z evropských zemí, která takto učinila.
Ve Fakultní nemocnici Brno leží s nemocí covid-19 oproti jaru i mladí lidé, nejmladšímu je 25 let. V současnosti má nemocnice 26 pacientů s koronavirem, řekl její mluvčí Pavel Žára. Tři čtvrtiny hospitalizovaných jsou starší 60 let. V Jihomoravském kraji je od začátku pandemie k dnešnímu dni 4199 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví.
V následujících dnech zřejmě vláda dál omezí otevírací dobu restaurací a barů. Zavírat by měly ve 22:00 namísto nynějších 24:00. Po uvedení do úřadu to řekl nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Lidé podle něj ztratili ostražitost, místa a situace, kdy lidé jedí a pijí přitom patří k nejrizikovějším.
Nouzový stav, jak se o jeho znovuzavedení v posledním týdnu spekuluje, podle Prymuly zatím není nutné vyhlásit. Potřebná opatření se dají vyhlásit i bez něj, uvedl. Nevyloučil ale, že by si to situace mohla vyžádat za týden nebo za dva.
Připravované omezení hromadných akcí nebude podle Prymuly plošné. Bude se týkat situací,kdy lidé jedí a pijí a přitom nedodržují dostatečné rozestupy.
Prymula nechce jako ministr dělat opatření, která by handicapovala ekonomiku, byť jsou jednodušší. Lidé si musí vzít za své, že mají spolupracovat.
Prymula navrhl, aby ředitelé škol před pondělním svátkem 28. září vyhlásili volno ve školách i na pátek. Vznikl by tak prostor pro útlum šíření viru.
Prymula: "Prioritou je aktuálně zajištění dostatečného počtu lůžek na všech odděleních. Nejsem ale jenom ministrem covidu. V ostatních otázkách plánuji navázat na činnost Adama Vojtěcha."
Prymula: "Zavírat školy nechceme, budeme se snažit, aby minimálně první stupně základních škol zůstaly v každém případě otevřené."
"Doba je nelehká, mým hlavním úkolem bude stabilizovat epidemiologickou situaci. Měli bychom aspoň pár týdnů zapomenout na politiku a spolupracovat," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci.
Babiš: "Zveřejníme čísla z krajských hygienicých stanic. Sebereportování by mělo začít fungovat co nejdříve a hygienickým stanicím ulehčit."
Babiš: "Prymulův hlavní úkol bude zajistit dostatečný počet lůžek v nemocnicích pro jakýkoliv vývoj epidemie."
Nejdůležitější úkol nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly je zajistit dostatečné kapacity lůžek v nemocnicích, a to při jakémkoliv vývoji epidemie koronaviru.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 22, 2020
Německo bude ve středu rozhodovat o zařazení celé České republiky na seznam rizikových zemí. Češi by tak mohli do Německa cestovat jen s negativním testem. Řekl to ČT ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česká diplomacie podle něj nyní jedná o výjimkách pro pendlery.
🇨🇿🇩🇪⚠️ V Bruselu jsme se bavili s německým kolegou @HeikoMaas o volném cestování Čechů do Německa. Při cestě do Německa se bohužel zřejmě nevyhnou přísnější opatření všem českým turistům. Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci u nás je to pochopitelný krok.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 22, 2020
Premiér Andrej Babiš (ANO) uvádí do funkce nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu.
Premiér @AndrejBabis uvádí do funkce nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu. pic.twitter.com/udvBj7RnZe
— Úřad vlády ČR (@strakovka) September 22, 2020
Při příjezdu z rizikových zemí do Česka musí cestující nově vyplnit příjezdový formulář:
‼Cestujete do ČR ze země s vysokým rizikem nákazy koronavirem❓ Před příjezdem musíte nově vyplnit online formulář na https://t.co/qxgjNW505q.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) September 22, 2020
Seznam rizikových ⚠️ zemí zde: https://t.co/3Y6tHqQqze
Základní info v letáku. 👇 pic.twitter.com/s2J0MvZVqB
Vzděláním epidemiolog Prymula vedl královéhradeckou fakultní nemocnici, byl ale odvolán kvůli podezření ze střetu zájmů. Působil jako náměstek ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) a později Adama Vojtěcha (za ANO). Letos v březnu z postu odešel, protože nezískal bezpečnostní prověrku. Jako ministr ji potřebovat nebude. Na úřadu vlády pak pro něj vzniklo nové místo zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.
Po vypuknutí epidemie koronaviru byl Prymula dva týdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.
Premiér Babiš uvedl do úřadu ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Bývalý náměstek a vládní zmocněnec nastoupil po rezignaci Adama Vojtěcha. V pondělí Prymula řekl, že chce, aby vydaná opatření byla jednoznačná a srozumitelná. Za svou výhodu považuje, že situaci v resortu dobře zná. Premiér v pondělí uvedl, že od Prymuly očekává hlavně krizové řízení v době epidemie nového typu koronaviru.
Novy ministr prichazi, stary za chvili odchazi. @RESPEKT_CZ pic.twitter.com/IflZ1jg7Gi
— Ondrej Kundra (@okundra) September 22, 2020
Komentář k pondělnímu projevu premiéra Andreje Babiše:
Německo hlásí 1821 nových případů nákazy koronavirem a deset úmrtí za uplynulý den. Počet potvrzených případů v zemi s 83 miliony obyvatel tak od začátku pandemie stoupl na 274 158, z toho 9396 pacientů s covidem-19 nákaze podlehlo, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha.
Brazílie dnes oznámila 13 439 nových případů nákazy koronavirem a dalších 377 pacientů s onemocněním covid-19 zemřelo. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví.
Mexiko oznámilo 2917 nových případů nákazy koronavirem a 204 úmrtí za uplynulých 24 hodin, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet nakažených od začátku pandemie tím stoupl na 700 580, z toho 73 697 nákaze podlehlo.
Skutečná čísla jsou podle Reuters nejspíše mnohem vyšší vzhledem k omezenému testování.
Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru za jeden den stoupl v Česku opět nad tisíc. V pondělí přibylo 1476 nakažených, zhruba o 500 více než v neděli.
Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 50 764 případů onemocnění covid-19, zhruba polovina se už vyléčila, zemřelých je 522. Aktuálně nakažených je tak 24 817 lidí, většina má mírný průběh nemoci.
Premiér Andrej Babiš (ANO) uvede do úřadu nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Rezignaci bývalého ministra Adama Vojtěcha (za ANO) premiér přijal podle svých slov v pátek a Vojtěch ji oznámil veřejnosti v pondělí. Ten samý den jmenoval prezident Miloš Zeman Prymulu novým ministrem.
Americké akcie v pondělí oslabily. Přispěly tomu obavy z dalších karanténních opatření v Evropě proti šíření koronaviru a průtahy ohledně schválení dalšího záchranného balíku americké ekonomice.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,84 procenta a uzavřel na 27 147,70 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,16 procenta na 3281,06 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,13 procenta na 10 778,80 bodu.
Když máte příliš dobrou náladu, vždy je možné se na něco zeptat předního českého epidemiologa, vakcinologa a nově i ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Umí vždy něčím "potěšit": "Na spalničky můžete i umřít." Nebo podrobněji: "Když máme dechovou nedostatečnost a máme ještě nějakou plicní chorobu, logicky můžeme umřít." Přečtěte si komentovaný profil Romana Prymuly od Davida Klimeše.
Francie za uplynulý den zaznamenala 5298 nových případů nákazy koronavirem a dalších 53 lidí tam s onemocněním covid-19 zemřelo. Počet pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče mezitím v zemi stoupá. Řada měst proto ve snaze zpomalit šíření nákazy a zabránit přetížení nemocnic zavádí přísnější protikoronavirová opatření. Od úterka budou nové restrikce platit také v Lyonu.
"V hlavním čase těsně před volbami premiér neřekl nic nového ani zásadního, bylo to shrnutí toho, co říká v posledních dnech," uvedl na twitteru předseda lidovců Marian Jurečka.
"Přiznává svou chybu, kdy odmítl návrh opatření, která kdyby od 1. září platila, tak bychom dnes tuto situaci nemuseli řešit," dodal.
Kritická je i TOP 09, podle které premiér nepřevzal za nárůst nakažených odpovědnost.
„Vážení občané, za současný neutěšený stav v boji s koronavirem jsem plně zodpovědný, protože jsem se řídil přáním lidí na facebooku a nesprávně korigoval rady odborníků. Podávám proto demisi.”
— Markéta Adamová (@market_a) September 21, 2020
Tohle mělo zaznít a nezaznělo.
Projev premiéra byl jen dlouhým volebním spotem.
Na projev premiéra kriticky reaguje například předseda ODS Petr Fiala. Vládě vyčetl, že na současnou epidemiologickou situaci není připravena.
Bezradný a bezobsažný projev. Jeho jediným cílem bylo nějak napravit špatný dojem z chaosu, který premiér a vláda způsobili. Na tom, co premiér označil za úkol do budoucna, měla vláda pracovat od května a dnes to mělo být dávno připraveno.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 21, 2020
"Nechceme zavírat ekonomiku a ohrozit zaměstnanost. Stejně jako vy to chceme zvládnout jen s opatřeními, která náš život omezí co možná nejméně.
Pojďte nám s tím prosím pomoct! Pojďme se znovu semknout. Koronavirus jsme porazili jednou, porazíme ho i podruhé. Věřím, že to zvládneme znovu," zakončil projev Babiš.
Premiér Babiš nastínil i následující priority. "Co nás teď čeká? Urychleně dobudovat integrovaný systém s velkokapacitními call centry. Zajistit dostatečný počet odběrných míst a kapacity laboratoří, které budou hlásit lidem výsledek odběrů do čtyřiceti osmi hodin. Spustit systém sebereportování, který zrychlí celý proces a ušetří čas hygienikům i občanům. A dostatečnou kapacitu lůžek pro pacienty s covidem ve středním a těžkém stavu."
Babiš: "Pojďme si nyní všichni řici, zda nám stojí za to, že na základě naší neochoty dočasně změnit svoje chování, třeba i někdo jiný, klidně i náš blízký, zemře. A to nikdo nechceme.
Zvládneme to, ale jen společně, stejně jako na jaře. Právě proto zase musíme být zodpovědní, ohleduplní a důslední v dodržování pravidel. Pro každého to bude těžké."
Babiš: Chci také poděkovat ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, který dnes oznámil svou rezignaci, za práci, kterou pro zdravotnictví vykonal. Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk, kterého jsem si kdysi přivedl na ministerstvo financí a v podstatě si ho vychoval, takže k němu mám speciální vztah.
Babiš: "Situace je vážná, ale vím, že to zvládneme, protože v těžkých chvílích se náš národ vždycky dokázal semknout.
Chci moc poděkovat našim hygienikům, armádě, zdravotníkům, sestřičkám, medikům, laboratořím, ajťákům, policistům, hasičům, záchranářům a dobrovolníkům! Mají za sebou těžkou dobu. A ještě těžší před sebou.
Chci poděkovat vám všem, kteří jste se spojili a snažíte se epidemii zastavit, třeba i jen tím, že si vezmete tu často nenáviděnou roušku."
Babiš: "Je jasné, že se opatření spoustě lidí nelíbí a líbit nebudou. Ale musíme je teď dodržovat. Kvůli sobě, kvůli ostatním a kvůli tomu, abychom i touto vlnou prošli v relativním pořádku. Proto si dovolím zopakovat základní pravidlo boje proti viru. Tři R. Ruce, roušky, rozestupy."
"Sám jsem viděl případy, hlavně v Praze, kdy lidi nerespektovali ani ty úplně základní pokyny," uvedl Babiš. "Nošení roušky není o svobodě jednotlivce, ale o osobním pohodlí. Ano, je to otravné a ne moc příjemné - ale zachraňuje to naše životy. A já jako předseda vlády prostě nechci dopustit, abychom měli miliony nakažených a tisíce mrtvých.
Babiš: Jak ale vidíme kolem sebe a každý den čteme v médiích a na sociálních sítích, naše společnost je rozdělená. Jsou tu lidé, kteří nosí roušky a podporují všechna opatření, a pak jsou tu lidé, kteří považují virus za obyčejnou chřipku. Můžu to chápat u mladší generace, protože tam nakažení většinou ani nevykazují příznaky a po karanténě se vrací zpět do normálního života. Ale pro starší lidi, kteří navíc mohou mít zdravotní komplikace, jako například vysoký tlak, plicní či srdeční onemocnění nebo cukrovku, je koronavirus vážné ohrožení. Právě starší a nemocné lidi musíme ochránit.
"I já jsem se nechal unést nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti. To byla chyba, kterou nechci zopakovat," přiznal premiér.
"Ke konci jara jsme ale měli pocit, že vir odešel a od 1. července jsme zrušili povinnost nosit roušky všude. Tehdy jsme těch opatření měli všichni až po krk, všichni jsme se chtěli volně nadechnout a užít si léto jak jsme zvyklí. Bylo to poté, co jsme zarazili šíření nemoci jako jedni z prvních v Evropě," řekl Babiš.
"Po hezkém létě začíná podzim a my se opět nacházíme ve velmi složité situaci. Budu k vám jako vždycky upřímný a otevřený. Epidemie je zpět. Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou," uvedl premiér Andrej Babiš na začátku svého mimořádného projevu k národu.
Pokud počet nakažených koronavirem přesáhne za měsíc 120 000 osob, hrozí omezení lůžkové péče v Česku. Novinářům to v pondělí po prvním jednání Ústředního krizového štábu řekl jeho šéf, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Považuje přitom za reálné, že by této hranice mohlo být dosaženo už v říjnu. Nadcházející dny podle něj ukážou, zda zafungovalo obnovení povinnosti nošení roušek a zda se šíření epidemie zpomalilo.
Dnešní zprávy z Česka přehledně:
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve večerním televizním projevu k občanům přiznal, že v létě udělal chybu, když se nechal ukolébat jarním vítězstvím a atmosférou ve společnosti a vláda polevila v opatřeních proti šíření koronaviru. Vyzval, aby kvůli ohroženým seniorům a nemocným lidem respektovali povinnost nošení roušek. Zopakoval, že kabinet nechce zavírat ekonomiku, jak se to stalo na jaře, a ohrozit zaměstnanost.
Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem je v oranžovém stupni pohotovosti 28 okresů. Dosud jich bylo deset. Praha zůstala ve třetím stupni, který značí narůstající či přetrvávající komunitní přenos. Žádný okres v Česku už nemá bílou barvu, která znamená nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy. Dosud jich takových bylo 13. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva zdravotnictví a takzvaného semaforu zveřejněného na jeho webu.
Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie v Česku překročil 50 000. Za pondělí jich zatím přibylo 783 na 50 071. S nemocí se v současnosti potýká 24 214 lidí. Počet úmrtí stoupl na 521. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.
Středočeské nemocnice mohou v případě potřeby zvýšit kapacitu lůžek pro pacienty s covidem-19. V nemocnicích v regionu je nyní 53 nakažených pacientů, z toho 34 v krajských zařízeních. Celková vymezená kapacita pro lidi s koronavirem je 139 lůžek. Nemocnice ale mají plány, jak postupovat, kdyby tato kapacita nestačila, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Ministerstvo zdravotnictví dostane kvůli pokračující koronavirové epidemii od vlády 59 milionů korun na zaplacení přesčasů a pohotovostí na krajských hygienických stanicích (KHS) od října do prosince letošního roku. Na dnešním zasedání to schválil kabinet hnutí ANO a ČSSD, řekla na tiskové konferenci vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). Některé hygienické stanice si stěžují na přetíženost, některé už kvůli velkému počtu nově pozitivně testovaných nestíhají trasovat jejich kontakty. Problémy jsou zejména v Praze.
Středočeský kraj rozšiřuje odběrová místa na testování covidu-19, nová vzniknou v Říčanech u Prahy či Hořovicích na Berounsku. Senioři se také mohou od pondělka v krajských nemocnicích otestovat zdarma bez žádanky od lékaře či hygieny, řekla novinářům po jednání bezpečnostní rady kraje hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Ředitelé nemocnic v krajích by většinou uvítali vyhlášení nouzového stavu kvůli pořizování zdravotnických pomůcek mimo režim zákona o veřejných zakázkách. Schválení stavu nouze by podle nich přispělo k ulehčení a zjednodušení nákupů ochranných pomůcek. V současné době zatím mají ochranných pomůcek dostatek, zásoby mají většinou na dva až tři měsíce dopředu. Jen někteří ředitelé naopak řekli, že nouzový stav není nutné vyhlašovat.
Plzeňští krajští hygienici navrhují, aby obě plzeňské vysoké školy, Západočeská univerzita (ZČU) a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, přešly kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru na distanční výuku. Řekla náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová (ODS). Ředitel krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk potvrdil, že o uzavření hygienici se zástupci kraje mluvili, epidemiologové to projednávali i na obou univerzitách.
Bez potíží přešla v pondělí v souladu s nařízením hygieniků na výuku na dálku Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT), kde zimní semestr začal minulé pondělí. Uvedl to její mluvčí Michal Janovský. VŠCHT podle něj byla na možnost výuky on-line připravena. Již minulý týden se distančně konaly přednášky a cvičení pro skupiny více než 50 lidí. Dnes bylo podle mluvčího v budovách školy víceméně prázdno.
V Česku rychle přibývá zdravotníků nakažených koronavirem. Lékařů bylo k 19. září aktuálně nakaženo 259, o měsíc dřív čtyři. Mezi zdravotními sestrami se počet nakažených zvýšil od 20. srpna ze tří na 433. Jeden lékař a jedna sestra s nemocí covid-19 dosud zemřeli. Informace, které na svém webu zveřejnila Česká lékařská komora, dnes ČTK potvrdil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Rychle roste i počet nakažených dalších zdravotnických pracovníků.
Hygienici kvůli koronaviru nařídili od pátku 18. září uzavření druhého stupně Základní školy Vrchlabí na náměstí Míru. Zjistili více než 20 pozitivních, z toho asi 14 žáků. V karanténě je zhruba 210 lidí, z toho 190 žáků. Počty se mohou měnit, řekl dnes odpoledne ČTK ředitel školy Petr Jindřich.
Plošná opatření jsou největší obavou podnikatelů. Situace se podle nich zhoršila, ale není katastrofální. Znovuzavedení plošných restrikcí proto nelze připustit. Vláda by měla představit plán nařízení, ke kterým bude přistupovat v návaznosti na určitý počet denních přírůstků nákazy koronavirem. Pokud se epidemiologická situace zlepší, vláda by také měla přehodnotit plošné programy podpor. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
V ČR přibývá nakažených zdravotníků. Lékařů má covid 259, před měsícem 4. U sester počet stoupl ze 3 na 433. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky jeden lékař s covidem zemřel.
Vláda znovu aktivovala Ústřední krizový štáb. Poprvé bude jednat ještě dnes odpoledne.
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 21, 2020
Vláda dnes znovu aktivovala kvůli poslednímu vývoji koronavirové epidemie Ústřední krizový štáb. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který bude štábu předsedat, na Twitteru uvedl, že poprvé bude jednat dnes odpoledne. Premiér Andrej Babiš (ANO) v posledních týdnech odmítal návrhy ČSSD a opozice na svolání štábu, v pátek ale změnil názor po výzvě Asociace krajů.
Fakultní nemocnice Brno spustí od října provoz elektrobusu, který bude po kraji odebírat lidem vzorky na nemoc covid-19. První týden bude stát u brněnského výstaviště. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Nemocnice podle něj navíc nebude ve svém areálu provádět stěry samoplátcům. Důvodem je, že pacienti indikovaní k testu hygienou nebo praktickými lékaři čekali na odběry i několik dní. Stejný postup zvolí podle hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) i krajské nemocnice. Samoplátcům mají sloužit soukromé laboratoře.
Prezident Miloš Zeman jmenoval po schůzce na zámku v Lánech Romana Prymulu ministrem zdravotnictví. Nahradil ve funkci Adama Vojtěcha.
Lány, právě teď! Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman přivítal v Masarykově pracovně prof. Romana Prymulu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) September 21, 2020
V průběhu následujících desítek minut očekávejte přímý přenos OVTV z Lán, prostřednictvím FB pana prezidenta: https://t.co/zfbhDTRd6r pic.twitter.com/AqMuq3Wbv4
Univerzita Pardubice musí od čtvrtka zavést distanční výuku. Ve třech okresech kraje bude také povinné nošení roušek na venkovních akcích nad 100 lidí. Novinářům to v pondělí řekli zástupci hejtmanství a krajské hygienické stanice po jednání krajského krizového štábu. Opatření reagují na zhoršení situace ohledně koronavirové nákazy v kraji. Krizový štáb je přijal na základě jednání s hlavní hygieničkou a ministerstvem zdravotnictví.
V Británii by mohlo v polovině října přibývat téměř 50 tisíc nakažených denně. Zabránit by tomu vláda mohla jen rychlým přijetím opatření, která by šíření koronaviru zpomalila. S přibývajícím počtem nakažených by exponenciálně rostl také počet mrtvých s covidem-19.
Podle hlavního vědeckého poradce britské vlády Patricka Vallance by bez přijetí nových opatření zhruba v polovině listopadu mohlo umírat s covidem-19 denně až 200 lidí. Virus se podle něj může dál rychle šířit, protože protilátky má nyní v těle jen asi osm procent z 68 milionů obyvatel Británie. Množství protilátek v těle přitom podle něj postupně klesá.
Hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty zdůraznil, že vláda premiéra Borise Johnsona musí jednat rychle, aby odvrátila scénář, "k němuž zjevně míříme".
Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Pošta musí do tří dnů přijmout nezbytná nápravná a preventivní opatření, uvedl.
Češi se podle potravinářských řetězců ani přes zhoršenou epidemiologickou situaci znovu neuchylují v zásobovacím nákupům. Situace je stabilní v Praze i jinde v republice. Většina obchodníků nezaznamenala změnu frekvence ani objemů nákupů. Na případnou změnu vývoje jsou řetězce připravené, mají dostatečné zásoby potravin i drogistického zboží. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými obchodními sítěmi.
S trasováním kontaktů nakažených koronavirem v Praze a ve Středočeském kraji bude hygienickým stanicím pomáhat 60 zaměstnanců Úřadu vlády. Strakova akademie to v pondělí uvedla na Twitteru. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová zhruba před dvěma týdny uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. Do trasování se pak zapojili medici i další hygienické stanice.
Úřad vlády pomáhá v boji s koronavirem. Šedesátka našich zaměstnanců, kteří budou pracovat z domova, pomůže s trasováním kontaktů nakažených koronavirem v Praze a Středočeském kraji. Kolegové se zapojili zcela dobrovolně, pomáhat budou i ve volném čase 👍 pic.twitter.com/Wjz7nakxIz
— Úřad vlády ČR (@strakovka) September 21, 2020
Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává od nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že převezme v resortu krizové řízení v době epidemie koronaviru. Na tiskové konferenci premiér zdůraznil, že krizový štáb, o jehož zřízení bude vláda rozhodovat odpoledne a v jehož čele má stát vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), má být platformou pro jednání státu s kraji. "Není zřízen, aby řídil ministerstvo zdravotnictví," řekl. Prymula má podle něj dohlédnout na dodržování dosud přijatých opatření, například na to, aby nemocnice informovaly o naplnění svých kapacit, což ne vždy činí.
"S panem Vojtěchem jsme nikdy spor neměli, když jsme řešili spor o plošné nošení roušek ve školách letos v srpnu. Stojím si zatím, že pan ministr Vojtěch první vlnu zvládnul a měl po celou dobu moji podporu," řekl dnes premiér Babiš. "Rozdíl mezi první vlnou a druhou byl ten, že 10. března za námi přišel jakýsi člověk s matematickými modely na základě situace v Itálii. Podle toho jsme reagovali. Teď přišli s modely, ale už bylo pozdě," dodal.
"Pan prezident mi slíbil již v pátek, že pana Prymulu v úterý v 8 hodin ráno uvede do úřadu ministra zdravotnictví," sdělil dnes premiér Andrej Babiš.
"Adam Vojtěch mi své rozhodnutí skončit na ministerstvu zdravotnictví sdělil již v pátek večer. Pan ministr byl napadán ze všech stran a podle mě se málo bránil," řekl dnes premiér Andrej Babiš (za ANO). Podle Babiše byl Vojtěch nejlepším ministrem zdravotnictví v historii. "Být pod takovým tlakem, chodit denně domů po půlnoci není jednoduché," dodal premiér.
Romana Prymulu odpoledne přijme v Lánech prezident Miloš Zeman. Premiér řekl, že změnu na postu ministra předjednal s hlavou státu o víkendu.
Liberecký kraj zatím žádná další opatření kvůli koronaviru přijímat nebude. Po pondělním zasedání krizového štábu Libereckého kraje to ČTK řekla mluvčí hejtmanství Andrea Fulková. Potvrzených případů onemocnění covidem-19 v regionu v posledních dnech rychle přibývá, nákazou jsou postižené zejména školy.
Objem schválených žádostí v programu Covid nájemné přesáhl po téměř tříměsíčním fungování miliardu korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které dotační program spadá, v něm k dnešnímu ránu eviduje 17 290 žádostí v různém stadiu rozpracování za zhruba 2,4 miliardy korun. Vláda na program vyčlenila pět miliard korun. Příjem žádostí skončí příští týden ve středu.
Zájem o testování na onemocnění covid-19 je ve Zlínském kraji velký, Uherskohradišťská nemocnice poprvé nabídla lidem možnost odběrů i o víkendu. V sobotu i neděli přišlo vždy 170 objednaných, což byl strop, který měla nemocnice o víkendu nastavený, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Provozní dobu ode dneška prodlužuje odběrové místo ve valašskomeziříčské nemocnici, u odběrového stanu ve Zlíně se tvoří fronty.
"Uherskohradišťská nemocnice bude ve víkendovém provozu pokračovat, i o dalších víkendech chce mít kapacitu 170 lidí každý den. Ve všední den je strop 280 lidí, zatím nebyl naplněn. Z dnešního zájmu lidí se ukáže, zda víkend pomohl, aby pondělky nebyly tak naplněné," uvedl Havrlant.
Opoziční politici v prvních reakcích na návrh na jmenování Romana Prymuly novým ministrem zdravotnictví doufají, že najde účinný postup proti pandemii. Připomínají ale také jeho kritizovaný výrok o možném uzavření hranic na dva roky. TOP 09 upozorňuje i na možný Prymulův střet zájmů, protože má živnost v oboru výroby zdravotnických potřeb.
"K nominaci Romana Prymuly říkám: Uvidíme. Má velkou popularitu a znalosti odborníka, pamatuji si ale i výroky o tom, jak je třeba zavřít hranice na dva roky. Proto říkám: Uvidíme, zda uspěje v nové roli: Zastaví chaos a zpomalí pandemii, nebo se bude řídit názory PR oddělení premiéra," uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.
Zadlužení Německa kvůli zvládnutí koronavirové krize dosáhne 80 procent hrubého domácího produktu. Dnes to na hospodářské konferenci východoněmeckých spolkových zemí prohlásil ministr financí Olaf Scholz. Jen letos se očekává, že poměr zadlužení vůči výkonu ekonomiky vzroste z loňských 60 na 75 procent.
"Dostaneme se pravděpodobně na úroveň, na které jsme byli i minule," řekl Scholz v porovnání nynější situace s finanční krizí v roce 2009.
V Královéhradeckém kraji se za posledních 24 hodin zvýšil počet aktivních případů covidu-19 o 51 na 623. Nejvíce aktuálně nemocných bylo dnes dopoledne v okresech Trutnov a Hradec Králové, 205 a 164. Od začátku pandemie v kraji bylo zjištěno 1251 případů koronaviru. Vyplynulo to z dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové k dnešním 9:00. Královéhradecký kraj nadále patří k méně zasaženým regionům v ČR.
Rekordní denní nárůst potvrzených případů v kraji hygienici zaznamenali v pátek 18. září, kdy od čtvrtečního dopoledne za 24 hodin přibylo 79 nákaz.
Novým ministrem zdravotnictví se stane vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Potvrdil to dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Ve funkci nahradí Adama Vojtěcha, který ráno oznámil rezignaci. Prezident ho podle Babiše jmenuje ještě dnes. Do funkce bude uveden v úterý. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček napsal na Twitteru, že Prymulu prezident přijme dnes odpoledne v Lánech.
Babiš řekl, že změnu na postu ministra se Zemanem předjednal o víkendu.
Navrhnul jsem panu prezidentovi na post ministra zdravotnictví pana profesora Romana Prymulu. Pan prezident mi slíbil, že mému návrhu dnes vyhoví, tak aby mohl být nový ministr zdravotnictví uveden zítra do úřadu.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 21, 2020
V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 45 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7001 lidí. Přibývá ale hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
"Poslední den víkendu byl přeci jen klidnější, ale směrodatný bude vývoj v dalších dnech. Nejhůře je na tom okres Ostrava - město. Bohužel narůstá počet hospitalizovaných, naštěstí to nejsou vážné případy," komentoval aktuální údaje Vondrák. Už o víkendu avizoval, že v úterý se opět sejde Bezpečnostní rada kraje a bude řešit opětovné ustavení krizového štábu.
Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit veškerá opatření proti koronaviru. Nový Zéland nezaznamenal za poslední den ani jeden nový případ covidu-19, píší světové agentury. Výjimkou je největší město Auckland, kde některá opatření zůstanou v platnosti. Situace se zlepšuje také v Austrálii.
"Auckland potřebuje více času," uvedla premiérka. Nejlidnatější město je od pondělní půlnoci zařazeno do druhého stupně nebezpečí. Pro obyvatele tak stále platí některé povinnosti, například nosit roušku v hromadné dopravě. Velikost veřejných shromáždění je omezena na 100 osob.
V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek, hrobka Tádžmahal. Uzavřena byla v březnu, kdy indické úřady vyhlásily po celé zemi zákaz vycházení, aby zabránily šíření koronaviru. Před pandemií navštívilo tuto stavbu z bílého mramoru, která figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO, v průměru 20 tisíc lidí denně.
Po znovuotevření platí při návštěvě Tádžmahalu přísná preventivní opatření. Hrobku smí navštívit maximálně 5000 lidí za den. Turisté také musí dodržovat při návštěvě společenské odstupy, skupinové fotografie jsou zakázány. Příchozím je u vstupu měřena teplota.
Odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka odejít už dávno, po problémech s připraveností na epidemii na začátku roku. Byl jen prostředníkem, všechno důležité bylo třeba řešit s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl Kubek. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera ministr hodně udělal pro pacienty a připravil dobré novely zákonů.
První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová napsala, že měnit ministra v době největší krize je od Babiše nanejvýš nezodpovědné vůči občanům. "Jde o zásadní pochybení vlády a především jejího předsedy. Piráti po rezignaci ministra zdravotnictví na rozdíl od jiných opozičních stran nevolali, ačkoliv jsme s jeho kroky velmi často nesouhlasili, zejména pokud šly v rozporu s doporučením odborníků," uvedla.
Odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) byl otloukánkem premiéra Andreje Babiše (ANO), míní někteří politologové. Rezignaci také spojují s blížícími se krajskými a senátními volbami, před kterými Babiš vzhledem k vývoji koronavirové epidemie v České republice ztrácí půdu pod nohama. Pozitivnímu obrazu vlády, jejího předsedy i ministra podle nich nepřispívaly neshody například na konci srpna kolem nošení roušek.
"Myslím, že ministr Vojtěch byl premiérovým otloukánkem, nyní se stal obětním beránkem. Jednal správně, když prosazoval přísnější hygienická opatření, premiér se však chtěl zalíbit lidu, čímž k současnému stavu hodně napomohl. Dle politických zákonitostí však hlava, která padá, je ministrova," uvedl Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
V Rusku opět mírně stoupl denní přírůstek případů nákazy koronavirem a třetí den po sobě je vyšší než 6000 - za neděli přibylo 6196 infikovaných. V pátek testy potvrdily 6065 a v sobotu 6148 nově nakažených.
S nemocí covid-19 během uplynulých 24 hodin zemřelo 71 lidí, což je o osm méně než předchozí den. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 1 109 595 lidí, z toho 19 489 nákaze podlehlo. Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů infekce čtvrtou nejvíce zasaženou zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu úmrtí je na 12. příčce.
"Dělali jsme všechno pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou, a troufám si tvrdit, že jsme to v první vlně zvládli velmi dobře," prohlásil během tiskové konference Adam Vojtěch (za ANO). Je přesvědčen, že udělal pro zvládnutí epidemie maximum. "Nemám se zač stydět," uvedl. Odchodem chce vytvořit prostor pro "nové řešení epidemie koronaviru, která nás bude ještě nějaký čas provázet".
V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 45 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7001 lidí. Přibývá ale hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Ve Zlínském kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za posledních 24 hodin 37 případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie hygienici v kraji evidují 1792 případů nákazy. V neděli přibylo 56 potvrzených případů, v sobotu rekordních 158. Aktuálně má podle hygieniků covid-19 v kraji 971 lidí, což je o 32 více než v neděli. Z nemoci se dosud vyléčilo 813 lidí a osm lidí v souvislosti s ní zemřelo.
Ministr Adam Vojtěch (za ANO) byl podle epidemiologa Rastislava Maďara jedním z nejlepších porevolučních ministrů zdravotnictví. Dal na názor odborníků, jen měl problém jej prosadit ve vládě, řekl Maďar. Ministr ráno oznámil, že z funkce odchází a zůstane jen poslancem.
"On vždy dal na názor odborníků, jen měl někdy problém prosadit to na vládě. Pandemie způsobila, že se musel věnovat akutní situaci, která je bezprecedentní, ale přesto si většinu času vedl dobře a dokázal ustát obrovský tlak," uvedl Maďar.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 48 hodin 301 potvrzených případů nemoci covid-19. Dosud byl rekordní počet za 24 hodin přes 140 případů. V posledních dnech narůstá denně kolem stovky i více případů, na jaře byly desítky nových nemocných za týden. V porovnání s jarem je podle ředitelky protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renaty Ciupek ale nyní menší podíl hospitalizovaných. Aktuálně jsou to tři procenta, na jaře to byla skoro pětina. V nemocnici je 47 lidí, šest je ve vážném stavu.
Letošní ročník Světa knihy v Plzni se neuskuteční. Důvodem je růst nákazy koronavirem. Zrušení akce dnes oznámili organizátoři přehlídky. Na rozhodnutí společnosti Svazu českých knihkupců a nakladatelů, která propagační akci pořádá, upozornil Deník N. Svět knihy v Plzni se měl konat 25. a 26. září.
Letos v dubnu byla kvůli koronavirové epidemii zrušena i pražská část Světa knihy. "Není to růžová situace. My už jsme plzeňskou akci připravovali o mnoho obezřetněji právě kvůli zkušenostem z jara. Ale ani my jsme nečekali, že situace bude tak dramatická, že to budeme muset odpískat na poslední chvíli," řekl dnes ředitel Světa knihy Radovan Auer.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte schválil návrh ministerstva práce, který umožní vycestovat ošetřovatelům a dalším zdravotníkům za prací do ciziny. Manila zakázala výjezdy ošetřovatelům i lékařům v dubnu s tím, že je potřeba, aby léčili místní lidi nakažené koronavirem.
Filipínští zdravotníci podle Reuters nacházejí uplatnění nejčastěji v USA, Evropě a na Blízkém východě. O povolení vycestovat jich požádalo několik tisíc. V rodné zemi se necítí být dostatečně placeni, oceňováni a chráněni. Prezidentův mluvčí Harry Roque řekl, že by se nové povolení mohlo týkat až 1500 lidí. "Jsou to zdravotníci, kteří už utratili hodně peněz za vyřízení dokladů. Není jich mnoho, takže jsme jim povolili odjet," řekl Roque.
"Očekávám, že pan premiér Babiš dnes večer vystoupí s tím, že novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula," řekl dnes Vít Rakušan (STAN). "Babiš dával najevo, že dává více na slova Prymuly než svého ministra Vojtěcha. Nemůžeme si už dovolit ministra, který by nějakou dobu ten resort neřídil," doplnil.
"Pozice ministra zdravotnictví byla již nějakou dobu velmi slabá. Premiér Babiš mu postupně ubíral další a další kompetence, až resort prakticky neřídil," řekl dnes k odchodu ministra zdravotnictví Vojtěcha předseda hnutí STAN Vít Rakušan. "Tento krok bych čekal již dříve, i s ohledem na reakce od hejtmanů i přímo zdravotníků za celou dobu od letošního března," dodal.
"Jako ministr se Adam Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním. Odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním. Od premiéra čekáme, že rychle navrhne ministra, který zabrání zmatkům," okomentoval odchod ministra zdravotnictví Petr Fiala, předseda opoziční ODS.
1) Konečně odvolejte min. Vojtěcha✅
— ODS (@ODScz) September 21, 2020
2) Restartujte krizový štáb✅
3) Ihned zajistěte podmínky pro chod škol
4) Znásobte kapacity hygieny
5) Ekonomicky podpořte OSVČ a MP
Adam Vojtěch oznámil svoji rezignaci. Druhý bod našich požadavků je splněn!
"Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal," vyjádřila se k rezignaci předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Hlavním viníkem ale zůstává premiér," dodala.
Adam Vojtěch se dozvěděl, že už to nechce dělat. Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel.
— Markéta Adamová (@market_a) September 21, 2020
Hlavním viníkem ale zůstává premiér a 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil.
"Je evidentní, že problémů se nakupilo mnoho a řešeny nebyly," sdělil předseda komunistů Vojtěch Filip v ČT24. Je podle něj dobře, že Vojtěch odchází, než "aby poškozoval dál vládu".
"To, zda Adam Vojtěch ještě zasedne na dnešním krizovém štábu, závisí na premiéru Babišovi. Pokud ještě dnes dodá prezidentu Zemanovi Vojtěchovu rezignaci, bylo by možné, aby ve štábu již zasedl nový ministr zdravotnictví. Věřím, že pan premiér bude v tomto směru jednat co nejrychleji," řekl k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Předseda KSČM Vojtěch Filip: "Já jsem byl Vojtěchovým kritikem, kvůli věcem, které se mi zdály jako nedostatky v řízení zdravotnictví. Zejména nezvládl situaci okolo farmaceutického průmyslu. Kvituji, že uznal sám, že to takhle dál nejde," řekl v České televizi.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD): "O Vojtěchově rezignaci jsem dopředu nevěděl, děkuji mu za spolupráci. Premiér Babiš by měl přijít co nejrychleji se jménem jeho nástupce, věřím, že má připravené nějaké jméno." Hamáček to řekl v České televizi.
Rozhodnutí ministra zdravotnictví @adamvojtechano odstoupit z funkce respektuji. Chtěl bych mu poděkovat za spolupráci. Očekávám, že pan premiér co nejrychleji oznámí jméno jeho nástupce tak, aby Ministerstvo zdravotnictví mohlo nadále plnit svou roli v rámci boje s epidemií
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 21, 2020
Premiér Andrej Babiš poděkoval Vojtěchovi za práci, boj s první vlnou epidemie podle něj zvládl neuvěřitelně. Chápe, že už byl Vojtěch znechucený politikou a médii.
V soukromém zařízení Multiscan, které v Pardubicích poskytuje péči onkologickým pacientům, byla potvrzena nákaza koronavirem. Infikováno bylo devět lidí, z toho tři lékaři, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD) na facebooku.
"Covid řešíme prakticky už půl roku. Byl jsem ministr covidu. Dělali jsme s kolegy co nejvíce pro to, abychom ochránili občany této země. I nadále budu poslancem a budu se věnovat zdravotnictví," řekl ke své rezignaci Adam Vojtěch (za ANO).
Vojtěch také sdělil, že za jeho éry se podařila řada změn ve zdravotnictví dokončit nebo nastartovat. "Nemám se zač stydět," řekl. Opozice k odchodu ministra zdravotnictví vyzývala kvůli nezvládnutí epidemie opakovaně.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odstoupil ze své funkce. "Chci udělat prostor pro řešení epidemie," zdůvodnil svůj krok Vojtěch. Premiéra Babiše jsem již informoval, dodal.
Sledujte tiskovou konferenci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), na které Vojtěch rezignoval na svoji funkci. "Chci vytvořit prostor pro řešení epidemie," odůvodnil svůj krok.
Německo za poslední den zaznamenalo 922 případů nákazy koronavirem. Přírůstek je nepatrně nižší než v Česku, které má přitom zhruba osmkrát méně obyvatel. Údaje za víkendové dny bývají obvykle nižší, neboť nezahrnují data od všech zdravotnických zařízení, upozorňuje německý Institut Roberta Kocha (RKI).
Čísla nakažených koronavirem rapidně rostou a Česko čeká dramatický podzim. Vrchní statistik z Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, jak jsme se do této situace dostali.
Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 49 290 případů onemocnění covid-19, zhruba polovina se už vyléčila, zemřelých je 503. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku klesl po šesti dnech pod tisíc. V neděli jich přibylo 985, což je zhruba polovina sobotního nárůstu. O víkendu ale laboratoře zpravidla méně testují. Přibližně o polovinu klesl počet pozitivních testů i předchozí neděli.
V madridském operním divadle Teatro Real museli v neděli večer zrušit představení poté, co část publika křičela a pískala na protest proti podle nich nedostatečným koronavirovým opatřením v hledišti. Diváci v nejvyšších patrech hlediště už před začátkem představení opery Giuseppe Verdiho Maškarní ples začali hlasitě tleskat a skandovat "konec, konec". Nelíbilo se jim, že na galerii, kde jsou vstupenky levnější, nebyly podle nich stanoveny dostatečné rozestupy, zatímco dole v hledišti byly větší mezery mezi obsazenými sedadly.
Roušky ve školách i na úřadech, výjimka pro přednášející nebo nastávající manžele. Jaká platí od pondělí 21. září v Česku pravidla v boji s koronavirem?
Kapacita lůžek v pražských nemocnicích je podle primátora Hřiba zatím dostatečná, ale v polovině října by mohla být naplněna. Radní Milena Johnová dodala, že zaměstnanci sociálních služeb mají dostatek ochranných pomůcek. Připraveny jsou podle ní také záložní kapacity, včetně služeb, které lidé čerpají obvykle doma. Město je připraveno i na šíření nemoci mezi bezdomovci, uvedla.
Pražské vedení zdůraznilo, že lidé by měli nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat rozestupy, primátor Hřib vyzval lidi, aby si nainstalovali do svých mobilních telefonů aplikaci e-Rouška. Město zároveň spustí kampaň, při které bude apelovat na obyvatele, aby pravidla, která omezují šíření nemoci, dodržovali. Odbor školství rozešle všem školám pokyny, jak se chovat. "Nejde o opatření, které by mělo někoho výrazně omezovat," uvedl primátor.
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním městě je vysoký počet lidí s koronavirem. Novinářům to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha sobě) po dnešním jednání pražské bezpečnostní rady.
Ústřední krizový štáb, v jehož čele má být ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), chce vláda obnovit v pondělí. Situace v hlavním městě se výrazně zhoršuje od minulého týdne, od pátku je Praha na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 na nejhorším, tedy červeném stupni. Přibývá i lidí v nemocnicích a případů z rizikových skupin obyvatel.
Laboratoře v Praze v neděli do 18 hodin potvrdily 162 případů koronaviru, to je o šest méně než v sobotu a nejméně tento týden. O víkendu se ale zpravidla méně testuje. Od březnového začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 9004 lidí. Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice.
Aktuálně je v Česku nakažených 23 635 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných je 503 lidí, z toho 87 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Souhrn nejdůležitějších událostí z neděle 20. září 2020:
Premiér Andrej Babiš v pondělí večer vystoupí v televizi. Bez bližších podrobností to uvedl na sociálních sítích. Mimořádné projevy premiéra vysílala televize v souvislosti s koronavirem letos v březnu a dubnu.
Čau lidi, mám toho hodně na srdci a je to důležité. Tak to chci říct nejen vám u mě na Twitteru, ale všem. Projev zítra ve 20.00.https://t.co/XThgL6CaGA
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 20, 2020
Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy koronavirem. Protest provázelo silné nasazení pořádkových sil, policie byla připravena až na 10 tisíc účastníků. Nakonec podle serveru RP Online dorazilo asi 4500 lidí, i když pořadatelé doufali v účast až 50 tisíc demonstrantů.
S covidem-19 zemřelo v ČR přes 500 lidí, o víkendu zemřeli 3, celkem tedy 502. Potvrzených nákaz dnes přibylo 577, polovina toho co ve stejný čas v sobotu.
Lidé v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes protestovali proti postupu madridských úřadů, které v pátek nařídily karanténu některých oblastí hlavního města. "Není logické, že v bohatších čtvrtích se můžete sebrat a dělat některé věci, ale nemůžete dělat to samé ve Vallecas," citovala agentura Reuters jednoho z protestujících z čtvrti na jihu města. Nakažených je tam mnohem více než v bohatších oblastech na severu. Protestujícím se nelíbí rozhodnutí úřadů ve vybraných lokalitách zavřít místní parky a veřejné prostory, stejně jako jednotná zavírací doba obchodů v deset hodin večer.
En Puente de Vallecas la gente está harta.
— Carolina Alonso (@Carolalon1) September 20, 2020
Quieren tener una atención primaria, un transporte público, educación pública de calidad.
Los barrios de Madrid llevan mucho tiempo abandonados y ahora los quieren criminalizar.
No tienen vergüenza.#AyusoAguadoDIMISION pic.twitter.com/0Xo4Of2AAX
Velká Británie v neděli zaznamenala 3899 nových případů koronaviru. V posledních týdnech tam počet nakažených prudce vzrostl, píše agentura Reuters.
Spojené státy za jediný den provedly víc než milion testů na koronavirus. Vyplývá to z údajů dobrovolníků z projektu COVID Tracking Project, kteří sledují americký boj s pandemií. Počet testů v poslední době klesal, dnešní rekord statistici vysvětlují i tím, že některé státy v USA do čísel zahrnují i testy na protilátky. Experti se podle agentury Reuters shodují, že aby se šíření nákazy v 330milionové zemi dostalo pod kontrolu, muselo by testů být za den aspoň šest až deset milionů.
Our daily update is published. States reported 1.1 million tests, 44k cases, and 737 deaths. This is the first time we've seen more than 1 million tests reported. pic.twitter.com/wx85TR8WcE
— The COVID Tracking Project (@COVID19Tracking) September 19, 2020
S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách začali lidé toto opatření více podporovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT). Nejvíc respondentů se vyslovilo pro zakrývání úst a nosu v prostředcích hromadné dopravy. V září jich bylo 84 procent, což je oproti konci srpna nárůst o šest procentních bodů.
"S povinností nosit roušky ve vnitřních prostorách v tuto chvíli souhlasí celkem jasná většina české populace," uvedl v ČT analytik Pavel Ranocha. Podpora podle něj velmi výrazně stoupala s tím, jak rostly počty infikovaných a situace se zhoršovala. Společnost Kantar CZ provedla průzkum ve dvou vlnách, při každé se dotazovala šesti stovek lidí. Data sbírala od 24. srpna do 11. září.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že respirátory, které stát poskytuje občanům starším 60 let, jsou bezpečné. Reagoval tak na prohlášení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v pořadu Otázky Václava Moravce, že jeho resort tyto ochranné pomůcky nepořizoval ani netestoval, a jejich kvalitu proto nemůže zaručit.
Respirátory distribuované občanům jsou plně v souladu s dopor. EU 2020/403 a předpisy ČR. Byly přezkoušeny notifikovaným pracovištěm - Výzkumný ústav bezp. práce (protokol cislo 105/2020 dne 1. 4. 2020, vysoko překračují úroveň ochrany pro standard FFP2. @adamvojtechano @OtazkyVM
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 20, 2020
Krizový štáb brněnské Masarykovy univerzity kvůli zhoršené epidemiologické situaci v Česku rozhodl, že od pondělí zpřísní opatření a škola se uzavře pro veřejnost. Výuka, které by se účastnilo nad 50 lidí, se bude uskutečňovat pouze distanční formou. Univerzita to dnes uvedla na svém webu.
Žlutý stupeň rizika na semaforu, který univerzita pro koordinaci opatření zavedla, mimo jiné doporučuje uzavřít počítačové studovny a vnitřní sportoviště. Doporučuje také nařídit zaměstnancům home office nebo zajistit jejich střídání na pracovišti. V laboratořích je doporučené omezit počet lidí, veškerá školení se mohou odehrávat jen v on-line formě.
Vzhledem k aktuální situaci rozhodl Krizový štáb #municz o tom, že se univerzitní semafor od pondělí 21. září přepne do žluté barvy. Od pondělí tak má veřejnost zakázáno vstupovat do všech budov MU a výuka nad 50 osob probíhá pouze distanční formou. https://t.co/IUP0Jy6OkW pic.twitter.com/mKSE3skB9r
— Masarykova Univerzita (@muni_cz) September 20, 2020
"Pokud ten systém zatíží dalších 1000 pacientů vyžadujících intenzivní péči, tak jsme na nule záložní kapacity," řekl Černý. V současné době je tedy podle něj v záloze zhruba tisícovka lůžek intenzivní péče a 720 lůžek s možností podávání kyslíku. Volných je zhruba 25 procent kapacity.
Pokud přibude další tisícovka pacientů nakažených nemocí covid-19 vyžadujících intenzivní péči, nebudou v ČR již žádná záložní lůžka. V případě denního nárůstu 4000 nakažených a více budou muset nemocnice začít omezovat péči o pacienty, kteří trpí jinými onemocněními.
V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Podle něj by mohla tato situace nastat již na konci příštího týdne.
V Libereckém kraji první víkendový den přibylo 97 nakažených. Nejvíce aktivních případů, a to 433, je na Liberecku. Nákazou jsou postižené zejména školy.
"Testujeme školy, které byly na různých soustředěních," řekl ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. V karanténě jsou podle něj jednotlivé třídy v několika školách. Zatím byla úplně zavřena jedna mateřská a jedna základní škola.
V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 142 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Denní nárůst je o 36 vyšší než v pátek. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
"Sice máme ze všech krajů nejnižší incidenci za 14 dní, ale v úterý zasedá Bezpečnostní rada kraje a budeme řešit opětovné ustavení krizového štábu," uvedl Vondrák.
Hlavní hygienička Jarmila Rážová v České televizi podpořila uzavření vysokých škol v Praze od příštího týdne. Zavření dalších typů škol ale odmítá.
"Musím říct, že já jako Jarmila Rážová nejsem příznivcem zavření středních škol a druhého stupně základních škol. Je to jedno opatření, které by mělo přijít později," řekla Rážová.
Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v Mošnově na Novojičínsku řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Jedním z prvních výstupů Ústředního krizového štábu, jehož činnost má obnovit vláda v pondělí, bude podle něj jasné sdělení, jakým směrem se za jakého vývoje koronavirové nákazy bude směřovat.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nebude v pondělí na jednání vlády navrhovat vyhlášení nouzového stavu. Uvedl to v Otázkách Václava Moravce ČT. Kabinet ale podle něj tuto možnost prodiskutuje. Podle Vojtěchova předchozího rozhovoru pro server SeznamZprávy.cz může být vyhlášen nouzový stav, pokud tzv. reprodukční číslo překročí hodnotu 2. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.
Ministr školství Robert Plaga na Twitteru v reakci na slova Romana Prymuly označil školy za snadný cíl. Stejně jako německá kancléřka Angela Merkelová si ale myslí, že "školy a vzdělávání našich dětí musí mít nejvyšší prioritu".
Chápu, že školy jsou snadný cíl, ale stejně jako A. Merkelová si myslím, že „školy a vzdělávání našich dětí musí mít nejvyšší prioritu”.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) September 20, 2020
Na další otázku, jestli by mohl být po krajských volbách takzvaně hozen přes palubu a z postu ministra odvolán, Vojtěch uvedl: "Je to čistá spekulace."
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za hnutí ANO) v pořadu Otázky Václava Moravce České televize přiznal, že uvažoval o rezignaci.
Na dotaz, zda a kdy to zvažoval, řekl: "Těch okamžiků bylo hodně. Já jsem nikdy nechtěl opouštět tu loď na rozbouřeném oceánu. Sáhnul jsem si na dno svých psychických i fyzických sil."
Předseda opoziční ODS Petr Fiala v Partii uvedl, že nouzový stav namístě není. "Není pro to žádný důvod. Jsou tu kompetence ministerstva zdravotnictví, možná rozhodnutí vlády. Pořád se ještě nevyčerpaly všechny možnosti. Preferuji, aby se spíš přistupovalo lokálně a regionálně, než abychom přecházeli k plošným opatřením," uvedl.
Prymula uvedl, že každá setina je u reprodukčního čísla rozhodující. V pondělí bylo v zemi 1,59, aktuálně se podle něj v intervalech blíží 1,8. "Neříkám, že je to katastrofa, ale je to stav, který je krizový a musí se výrazně brzdit," řekl. Míní, že je třeba uvažovat i o vyhlášení nouzového stavu, který by kabinetu umožnil zavádění závažnějších celoplošných opatření, ke kterým nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví.
Pomoci zploštit růst křivky počtu nakažených by podle Prymuly mohla další opatření, namístě je i zvažovat vyhlášení nouzového stavu, dodal. Za pravděpodobné považuje uzavření škol, především v Praze. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, se podle něj nyní blíží 1,8.
V Česku bude pravděpodobně denně přibývat 6000 až 8000 potvrzených nákaz covidem-19, řekl dnes v Partii televize Prima vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.
Přehled největších víkendových přírůstků nákazy koronavirem v ČR od začátku pandemie:
Den | Počet potvrzených případů |
Sobota 19. září | 2046 |
Sobota 12. září | 1538 |
Neděle 13. září | 791 |
Sobota 5. září | 506 |
Neděle 6. září | 410 |
Sobota 29. srpna | 320 |
Neděle 28. června | 305 |
Sobota 4. dubna | 284 |
Neděle 30. srpna | 274 |
Sobota 28. března | 263 |
Sobota 27. června | 260 |
Sobota 22. srpna | 234 |
Sobota 15. srpna | 197 |
Sobota 8. srpna | 173 |
Sobota 11. dubna | 170 |
Neděle 29. března | 159 |
Sobota 21. března | 159 |
Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19
V Rusku opět mírně stoupl denní přírůstek případů nákazy koronavirem a druhý den po sobě je vyšší než 6000. Oznámil to dnes operativní štáb pro boj proti šíření koronavirové infekce, podle něhož za sobotu přibylo 6148 infikovaných. V pátek testy potvrdily 6065 nově nakažených.
Kurz koruny, který v posledních týdnech spíše oslabuje, ovlivňuje téměř výhradně vývoj koronavirové epidemie. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Další vývoj kurzu tak bude podle nich záležet na epidemiologické situaci. Plošné restrikce by zřejmě znamenaly další propad koruny. Česká měna za měsíc oslabila o téměř 70 haléřů na pátečních 26,74 Kč/EUR.
Nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR v sobotu mírně zpomalil. Laboratoře potvrdily 2046 nových případů nákazy, o 65 méně než v pátek. Ve volném dni, kdy se testuje méně, je to ale nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie v zemi. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví, sobotní počet testů zveřejní dnes navečer.
Aktuálně je nakažených 23 579 lidí, přičemž většina z nich má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných je 516 lidí, z toho 94 ve vážném stavu.
V Německu za uplynulý den přibylo 1345 případů koronaviru a další dva lidé s onemocněním covid-19 zemřeli. Nákaza koronavirem se tak od začátku pandemie v zemi s 83 miliony obyvatel potvrdila u 271 415 lidí, z nichž 9386 zemřelo a zhruba 240 700 se zotavilo. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).
Agentura DPA napsala, že přírůstek je nižší než během pracovního týdne, což se dalo očekávat i proto, že ne všechna zdravotnická zařízení posílají RKI data o víkendech. Nedělní a pondělní bilance proto bývají nižší.
Češi letos v létě více než v předchozích letech vyráželi na dovolenou bez cestovní kanceláře. Místo vzdálenějších destinací spojených s leteckou dopravou dávali letos kvůli pandemii koronaviru přednost zemím dostupným autem. Stejný trend se dá předpokládat i na podzim.
Tradiční destinace jako Egypt, Turecko nebo Spojené arabské emiráty tak letos nahrazují Itálie, Portugalsko a Rakousko. Vyplývá to z dat ERV Evropské pojišťovny, která se specializuje na cestovní pojištění.
Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na střeše, zdroji obnovitelné energie a prostornými terasami, kde mohou přistávat drony.
Stavby v nové hospodářské zóně Siung-an navrhuje na základě vítězství v soutěži španělská architektonická kancelář Guallart, která chce zúročit zkušenosti získané za koronavirové pandemie. Bydlení má proto fungovat tak, aby lidé mohli být soběstační také v dlouhých obdobích karantény, napsala agentura Reuters.
Brazílie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala 33 057 nových případů koronaviru a dalších 739 lidí tam s onemocněním covid-19 zemřelo. S odkazem na sobotní informace brazilského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.
Největší jihoamerická země, která má zhruba 210 milionů obyvatel, podle vládních čísel od začátku pandemie zaznamenala více než 4,5 milionu případů nákazy koronavirem a přes 136 000 s ním spojených úmrtí.
Ve Francii úřady oznámily 13 498 nově potvrzených případů nákazy, což podle agentury Reuters představuje další denní rekord od začátku pandemie. Počet lidí, kteří nákaze podlehli, stoupl o 26 na 31 274 z celkového počtu 442 194 infikovaných.
Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v sobotu zatím bylo potvrzeno 1024 onemocnění covidem-19, tedy podobně jako za stejnou dobu v pátek. Aktuálně nakažených je 22 768 lidí.
U většiny infikovaných má nemoc mírný průběh, nicméně hospitalizovaných přibylo a v nemocnici je nyní 516 lidí s covidem. V pátek se o osm zároveň zvýšil počet lidí, kteří komplikacím způsobeným koronavirem podlehli. K sobotním 18:00 jich ministerstvo evidovalo 499. Od začátku září se nákaza prokázala u více než 21 600 lidí, od začátku epidemie v březnu u 47 285 lidí.
Velká Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a zároveň největší denní přírůstek od 8. května. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v pátek varoval, že šíření koronaviru se ve Spojeném království zrychluje a počet pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19 se zdvojnásobuje každých osm dní. Hancock ale odmítl říct, zda Británie v říjnu zavede celostátní karanténu. Vládní poradce profesor Neil Ferguson ale řekl, že nějakou formu výrazných omezení bude země potřebovat spíš dříve než později. Spojené království, které má téměř 67 milionů obyvatel, je co do počtu úmrtí s koronavirem páté na světě po Spojených státech, Brazílii, Indii a Mexiku.
Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není důvod kvůli šíření koronaviru zastavovat kulturní akce. Zaorálek to v sobotu uvedl na Twitteru. Podle něj jsou akce, kde lidé sedí, mají roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, bezpečné.
Hamáček přitom sobotnímu Právu řekl, že vývoj epidemie je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu novinářům v Ostravě řekl, že zrušení hromadných akcí může podpořit, rozhodnutí je ale na ministerstvu zdravotnictví a epidemiolozích.
"Je potřeba, aby to rozhodnutí udělali ti, kteří mají k tomu kompetenci - a to jsou epidemiologové a samozřejmě je to zdravotnictví. Já s tím problém nemám, ale já ani pan Hamáček nejsme epidemiologové," řekl premiér.
V Česku v uplynulých dnech výrazně přibylo nakažených. V pátek laboratoře potvrdily 2111 případů nemoci covid-19. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. Aktuálně nakaženo je v zemi téměř 22 tisíc lidí.
Novou verzi mobilní aplikace eRouška, která je uživatelům k dispozici od pátku a má je upozornit na možný kontakt s nakaženým koronavirem, si za den fungování stáhlo 240 tisíc lidí. Na twitteru to dnes uvedl tým Chytré karantény.
Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla Českému rozhlasu řekl, že uvedený počet stažení byl zaznamenán k půlnoci na sobotu. První verzi aplikace si od jara stáhlo přes čtvrt milionu lidí.
Nová verze eRoušky je funkční pro všechny typy telefonů a má být pomocným nástrojem systému chytré karantény spolu se vzpomínkovými mapami a linkou 1221. Aplikace už nemá pomáhat s trasováním kontaktů, ale má anonymně varovat uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem.
Denní rekord nových případů nákazy hlásí i Polsko, kde testy za pátek potvrdily dalších 1002 případů. Polské ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že s pátečním rekordním přírůstkem země zhruba se 38 miliony obyvatel nyní eviduje celkem 78 330 potvrzených případů nákazy. Přibylo také 12 úmrtí infikovaných pacientů, čímž se počet zemřelých s koronavirem zvýšil na celkových 2282.
Slovensko v pátek, druhý den za sebou, zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru od propuknutí pandemie nemoci covid-19. Podle národního centra zdravotnických informací infikovaných přibylo 290. Slovensko, která má necelých 5,5 milionu obyvatel, dosud celkem potvrdilo 6546 infikovaných. V zemi pod Tatrami dosud evidují 39 úmrtí lidí s novým koronavirem.
V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 106 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Oproti čtvrtečním 209 novým případům je to pokles zhruba o polovinu. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
V Rusku za uplynulý den přibylo 6065 případů nákazy novým typem koronaviru, což je o 160 více než předchozí den. Poprvé od 19. července přitom počet nakažených překonal hranici 6000, upozornila dnes agentura TASS.
Středočeská města jsou připravená i na nahrazení členů volební komise, kteří by na poslední chvíli, například kvůli karanténě, nemohli plnit svou roli. Volby do zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu se konají v pátek 2. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 3. října od 08:00 do 14:00. Lidé s koronavirem a v karanténě budou volit dříve, na krajským úřadem vyčleněných místech, případně do zvláštní schránky, o kterou musí zažádat na krajském úřadu.
"Ministerstvo zdravotnictví tím, co v těchto dnech oznámilo, se více méně dostalo na hranu, co ze zákona může. Neboli pokud by chtělo jakýmkoli způsobem přitvrdit, třeba uzavírání provozoven atd., tak je třeba vyhlásit nouzový stav. Bez toho to nejde," připustil Hamáček možnost opětovného vyhlášení nouzového stavu. V pátek jej nevyloučil ani premiér a ministr zdravotnictví.
V Olomouckém kraji za 24 hodin přibylo 98 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z údajů zveřejněných v noci na dnešek ministerstvem zdravotnictví, které od začátku pandemie eviduje v regionu 2085 nakažených. O den dříve jich bylo 1987. V prvním, zeleném stupni rizika, který znamená lokální ohniska a sporadické komunitní šíření, jsou v kraji okresy Olomouc, Přerov a Prostějov.
Se 116 případy na 100 tisíc obyvatel je na tom Česko ve srovnání se svými sousedy nejhůře. Vykazuje v přepočtu na 100 tisíc lidí zhruba desetinásobek proti Polsku, které má za uplynulý týden kolem 11 nových případů na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí.
Podle Hamáčka se stala fatální chyba, když se odložilo znovuzavedení roušek. Serveru Novinky.cz řekl, že měl pravdu epidemiolog Rastislav Maďar, který roušky na konci srpna doporučoval.
S plošným zavíráním škol se podle Prymuly nyní nepočítá. Může se podle něj stát, že bude dále omezena otevírací doba barů a restaurací, které nyní musí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. "Může se to stát. Myslím si, že k omezení dojde. Ale zřejmě se omezí spíše kapacity podniků a nařízení bude regionální," řekl.
Nyní je na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 na nejhorším, tedy červeném stupni, pouze Praha. Dalších deset okresů je oranžových, většina zatím zelených a zbylé mají bílou barvu označující malé riziko.
Prymula uvedl, že nečekal, že druhá vlna epidemie bude tak silná. "Osobně jsem si myslel, že to zvládneme o něco lépe. Podceňování viru nebylo správné a vymstilo se nám," řekl LN. Stejně jako Hamáček hovoří o nutnosti "striktně minimalizovat kontakty". "Budeme se snažit alespoň na dobu jednoho až dvou měsíců omezit kontakty na různých společenských akcích a podobně. Můžeme očekávat, že oranžová barva na semaforu, který člení Česko podle rizika nákazy, bude o víkendu ve většině krajů," řekl.
Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula dnešním Lidovým novinám řekl, že příští týdny lze očekávat tři až čtyři tisíce nově infikovaných za den. Situace by se podle něj měla zlepšit za tři týdny, kdy se projeví současná opatření. Křivka nakažených by mohla začít klesat.
Ministerstvo zdravotnictví žádá kvůli pokračující epidemii nového typu koronaviru vládu o 59 milionů korun na zaplacení přesčasů a pohotovostí na krajských hygienických stanicích od října do prosince letošního roku. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Některé hygienické stanice si stěžují na přetíženost, některé už kvůli velkému počtu nově pozitivně testovaných nestíhají trasovat jejich kontakty. Problémy jsou zejména v Praze.
Pandemie má ve Španělsku nejhorší dopady na chudé, píše agentura Reuters. Ve snaze povzbudit obyvatele čtvrti Raval, aby se nechali otestovat, starostka Barcelony Ada Colauová tento týden uvedla, že lidé, kteří nemají podmínky k tomu, aby podstoupili karanténu doma, ji budou moci strávit v hotelech. Ti, kteří zůstanou doma, dostanou balíčky s jídlem a léky.
Ministr vnitra Jan Hamáček míní, že vývoj epidemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce. Řekl to Právu. Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek. Podle něj je nutné se "za každou cenu" udržet pod 120 tisíci nakaženými, aby systém nekolaboval. Aktuálně je nakažených 21 909 lidí.
Hygienici zaznamenali v Jihočeském kraji v pátek rekordní počet 101 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší jednodenní přírůstek od vypuknutí nákazy. Naproti tomu se v kraji v pátek 30 lidí z covidu-19 uzdravilo. Na jihu Čech tak momentálně zůstává 766 lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních informací hygieniků.
V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut Roberta Kocha (RKI) ohlásil 2297 případů z posledního dne. Tempo, jakým v zemi přibývají úmrtí připisovaná nemoci covid-19, se ovšem nijak nezvyšuje. Nově bilance epidemie narostla o šest mrtvých.
V době, kdy stále více lidí začíná pracovat z domova, se doporučuje pravidelně se při tom zvednout ze židle a hýbat se. Sedavý životní styl totiž i bez toho stále více proniká do našeho každodenního života. Téměř polovina Francouzů zůstává sedět více než sedm hodin denně, zejména proto, že tráví více času před obrazovkou. Napsal to francouzský deník Le Monde.
Brazílie v pátek ohlásila 39 797 nově odhalených případů nákazy koronavirem, zatímco místní bilance úmrtí spojených s nemocí covid-19 stoupla za den o 858 případů. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Obě denní statistiky ve srovnání s minulým pátkem mírně poklesly.
V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. Aktuálně nakažených je 21 909 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, v nemocnici je 480 lidí, z toho 93 je ve vážném stavu. Počet lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, se v pátek zvýšil o pět na 495. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Předchozí události můžete sledovat v reportáži zde:
Vážení čtenáři, vítáme vás u nového on-line přenosu, v němž společně sledujeme vývoj pandemie nového koronaviru v Česku i ve světě.