Klub chtěl obejít opatření, hosté měli být komparz ve filmu. Natáčení nakonec zrušil

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 25. 9. 2020 18:15
Ačkoliv od čtvrtka musí všechny kluby a bary v Česku zavírat ve 22 hodin, některé našly cestu, jak ani noční provoz neomezit. Pražský Cross klub avizoval, že od pondělka bude v jeho prostorách každou noc probíhat studentské natáčení, na nějž shání komparz, který by hrál hosty klubu. Natáčení však žádná vzdělávací instituce ve skutečnosti nezaštítila, tvůrci tak natáčení odložili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.clubxtrem.net

Klub slibuje od pondělí kulturní program s místy na sezení, jako jsou koncerty, stand-up show či promítání filmů, který mu umožní zůstat otevřený pro návštěvníky. Zároveň však avizuje, že v nočních hodinách bude v jeho prostorách probíhat natáčení studentského filmu, jehož tvůrci hledají kompars coby návštěvníky klubu.

"Od 28. 9. bude ve spodním patře klubu Cross každou noc probíhat natáčení studentského filmu. Film je o elektronické hudební scéně, láskách a pařbách dnešní mladé generace. Studenti FAMU a Prague Film School nás poprosili o poskytnutí prostoru k natáčení. Studenty jsme podporovali vždy a v tuhle chvíli, kdy musíme jako klub být pro veřejnost zavření, nám to vyhovuje. Sháníme tedy na každý den komparz (bez nároku na honorář), který bude každý den hrát návštěvníky klubu. Jde o hodiny záběrů na tančící a bavící se lidi a pro vybrané menší epizodní role ve filmu," napsalo vedení klubu na svém Facebooku.

Příspěvek, který klub vyvěsil na svou facebookovou stránku včera, správci stránky po telefonátu s Aktuálně.cz smazali.
Příspěvek, který klub vyvěsil na svou facebookovou stránku včera, správci stránky po telefonátu s Aktuálně.cz smazali. | Foto: Facebook Crossclub

"Takže pokud vám bude chybět v noci klub, můžete dorazit jako komparz," uvádí klub s přesným popisem toho, jaký typ hudby bude který den na programu, a přislibuje i účast svých nejlepších dýdžejů. "Dokonce se nám podařilo obsadit do filmu i naše rezidentní DJs, takže je budeme schopni podpořit v těžkých časech honoráři za hraní ve filmu," uvádí klub na Facebooku.

Od natáčení se distancovala FAMU i Prague Film School

Vedení FAMU se však od natáčení distancovalo, podle něj žádný z jejích studentů natáčení v Crossu neplánuje. "FAMU aktuálně neprodukuje studentský film, který by se natáčel v prostorách klubu Cross, ani film, který by se obsahově zabýval elektronickou hudební scénou. Při natáčeních našich studentských filmů důsledně dbáme na dodržování bezpečnostních a hygienických nařízení a opatření, které studenti respektují, a chrání tak zdraví všech zúčastněných," píše fakulta ve vyjádření na svém Facebooku.

To potvrdil Aktuálně.cz i ředitel Studia FAMU Ondřej Šejnoha. "V žádném případě nejde o studenty z naší fakulty. Klub jsme kontaktovali a tam nám bylo znovu potvrzeno, že ti, kdo žádali o prostory, rozhodně nejsou studenty FAMU, ale jde pravděpodobně o studenty soukromé Prague Film School. Jistě je možné, že se se studenty z naší fakulty potkávají, ale pokud na tom pracuje nějaký posluchač FAMU, tak rozhodně ve svém volném čase, my jsme tento projekt nijak nezaštítili. A samozřejmě by ani v takovém případě nemělo být uváděno, že na projektu škola spolupracuje, my bychom postupovali úplně jinak, v souladu s aktuálními nařízeními," uvedl Šejnoha.

"Za nás je to naprosto neakceptovatelné, my postupujeme velmi přísně v souladu s tím, co je nyní nařízeno, abychom nikde nezpůsobili žádné problémy," dodal. 

Natáčení popřela také druhá zmiňovaná filmová škola. Jeden z ředitelů Prague Film School Tariq Hager Aktuálně.cz sdělil, že škola nepřipravuje žádný program až do října, kdy začíná nový školní rok. "Nemáme žádné probíhající programy až do října a nezapojujeme se do žádných současných školních projektů - produkčních ani jiných. Každý jednotlivec, který nyní tvrdí, že je zapojen do produkce Prague Film School, pouze zneužívá název naší školy," sdělil Hager.

Facebookový příspěvek po dotazech Aktuálně.cz zmizel

Redakce Aktuálně.cz klub kontaktovala, bylo jí však sděleno, že není možné ji s majitelem ani provozním klubu spojit, ani na něj předat kontakt. Na zaslaný e-mail dosud vedení klubu nereagovalo, jen několik desítek minut od telefonátu však příspěvek ze své facebookové stránky bez vysvětlení stáhlo.

Podle programového ředitele klubu Tomáše Zdeňka však nejde o studentský film, který by zaštiťovala některá z institucí. "Natáčejí u nás ve volném čase. Není to školní projekt. Jsou to studenti FAMU, ale ve volném čase si mohou dělat, co chtějí," řekl Zdeněk Deníku N, jména studentů ale odmítl sdělit. Podle jeho slov natáčení proběhne podle plánu a účastníci při něm budou mít na sobě respirátory. 

"Přijde mi to výhodné, protože klub by byl normálně zavřený a teď bude aspoň trochu využitý. Není to obcházení zákona, protože točení filmu není nijak omezené, stejně jako není omezený provoz v továrnách nebo v kancelářích. Není přece totální lockdown," řekl serveru s tím, že takto alespoň může zajistit příjem několika dýdžejům a barmanům, kteří si ve filmu zahrají.

O kauze již byl informován i ministr zdravotnictví Roman Prymula. "Doneslo se to k nám, doneslo se to i na policii, jak jsem byl informován. Toto je aktivita, která je naprosto nežádoucí, a myslím si, že neproběhne. Beru to jako výsměch těm opatřením. Vrátit ten klub na celé noci do podoby, jako kdyby byl otevřen, to je opravdu nežádoucí a je to příklad, jak bychom k tomu opravdu neměli přistupovat. Ta opatření neděláme proto, abychom někoho otravovali a znepříjemňovali mu život, ale proto, abychom zastavili růst nákazy," uvedl na tiskové konferenci Prymula.

V reakci na komentář ministra zdravotnictví klub na Facebooku uvedl, že natáčení přesouvá na lepší časy. V příspěvku zároveň vyvěsil prohlášení studentů, kteří přiznávají, že o žádný školní projekt nešlo. "Tento film není spojený s žádnými školy ani společnostmi. Pochází čistě z naší iniciativy a je tvořen bývalými studenty Prague Film School a studentkou FAMU," uvádějí autoři.

"Realizace filmu je na úplném začátku, chtěli jsme dodržovat veškeré bezpečnostní regulace pro natáčení a vše jsme chtěli konzultovat i s ministerstvem zdravotnictví. Vzhledem k prohlášení pana Romana Prymuly, posuneme natáčení na lepší, bezkoronavirové časy. Respektujeme preventivní opatření a zdraví je pro nás přede vším," dodali.

Forma natáčení se v době vzrůstající nákazy zdála nevhodná také pražské hygieně. "Zveřejněné avízo považujeme za krajně nevhodné. V dané chvíli situaci v úzké součinnosti s dalšími orgány prověřujeme. V případě skutkových zjištění porušení v současnosti platných mimořádných opatření, jejichž cílem je zlepšení stávající nepříznivé epidemiologické situace onemocnění covid-19, nelze vyloučit udělení finančních postihů. Je povinností všech fyzických i právnických osob dodržovat platné právní předpisy České republiky, mezi které patří i v současné chvíli vydávaná mimořádná opatření či nařízení ze strany ministerstva zdravotnictví či krajských hygienických stanic," okomentoval situaci pro Aktuálně.cz mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík.

 

Právě se děje

Další zprávy