Hamáček hrozí lékovému ústavu, který upozornil na selhání pošty při posílání roušek

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2020 18:20
Podle ministra vnitra Jana Hamáčka mohl postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který kritizoval Českou poštu za způsob distribuce roušek a respirátorů, vést k naplnění trestného činu obecného ohrožení a zvažuje trestní oznámení. Ředitelka ústavu Irena Storová to označuje za bezprecedentní útok a chce o problému co nejdříve mluvit s ministrem zdravotnictví Prymulou i premiérem Babišem.
Generální ředitel České pošty Roman Knap ukazuje obsah obálky, které pošta rozesílá seniorům. Je v ní pět roušek a jeden respirátor
Generální ředitel České pošty Roman Knap ukazuje obsah obálky, které pošta rozesílá seniorům. Je v ní pět roušek a jeden respirátor | Foto: ČTK

Vláda nedávno rozhodla, že všem lidem starším 60 let stát pošle pět roušek a jeden respirátor. Zásilky balila a distribuovala Česká pošta. Roušky její pracovníci brali z balení po 50 kusech a vkládali je do obálek po pěti.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pondělí oznámil, že pošta porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Ty lze distribuovat jen v ochranných obalech a s informací od výrobce. Pošta musí do tří dnů přijmout nápravná opatření.

Pošta se hájí tím, že převzal ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. Hamáček tvrdí, že ústav neměl kompetenci k provedení kontroly a zvažuje podání trestního oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Řekl, že podle logiky SÚKL by stát nesměl distribuovat lidem ani zdravotníkům nic z ochranných prostředků, které má ve strategických zásobách. "Tento přístup SÚKL znamená znehodnocení veškerých strategických zásob České republiky," řekl ministr.

Postup ústavu označil za nesmyslný. "Trváme na tom, že máme veškeré dokumenty v pořádku, že SÚKL není kompetentní ke kontrole distribuce ochranných prostředků," řekl. Podle něho kontrolním orgánem pro tento případ je Česká obchodní inspekce.

Inspekce ale reagovala, že může dohlížet jen na prodej. Když stát rozeslal roušky občanům, jednalo se podle inspekce o nekomerční poskytnutí prostředků. Inspekce tak nepovažuje roušky a respirátory rozeslané poštou seniorům za výrobky uváděné na trh, nad kterými by byla podle mluvčího Jiřího Fröhlicha oprávněna vykonávat dozor.

Trestní oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy podle ministra právníci připravují, zatím podáno nebylo. Česká pošta minulý týden roznesla zásilky  téměř třem milionům lidí starších 60 let. Distribuce vyšla na zhruba 15 milionů. Vláda chce dodatečně poslat roušky a respirátor i zdravotně postiženým.

Šéfka ústavu chce mluvit s Prymulou a Babišem 

Ředitelka lékového ústavu Irena Storová uvedla, že chce o distribuci roušek a respirátorů Českou poštou co nejdříve mluvit s novým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou i premiérem Andrejem Babišem. S Hamáčkem je podle ní jednání bezpředmětné, protože jí ministr vnitra sdělil, že veškeré záležitosti spojené s tímto případem hodlá řešit právní cestou.

"Bezprecedentní útok ministra Hamáčka vůči SÚKL mi nedává jinou možnost, než abych informovala nového pana ministra i pana premiéra a vysvětlila jim, že naše konání je v souladu se zákonem," řekla Storová Rádiu Z. SÚKL je podle ní jedinou institucí, která může určit, co je a co není zdravotnický prostředek, o tom nemůže rozhodovat ministerstvo vnitra.

SÚKL na poště provedl kontrolu, která podle šéfky ústavu ještě neskončila. Z dílčích výsledků vyplývá, že výrobky naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku a sami výrobci je tak označují. Nelze je proto distribuovat při porušení originálního obalu nebo bez informací výrobce. Pošta by měla situaci napravit a odvrátit možná zdravotní rizika.

 

Právě se děje

Další zprávy