Babiš ztrácí podporu, nutně potřebuje dostat k volbám seniory, říkají politologové

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
22. 9. 2020 18:54
Deset dní před krajskými a senátními volbami se odborníci shodují v tom, že na výsledek bude mít velký vliv to, kolik starších voličů se podaří dostat k urnám předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Právě u seniorů má totiž hnutí nadále největší podporu. Kvůli koronaviru je ale možné, že část z nich k volbám nepřijde, míní politologové oslovení Aktuálně.cz.
Výsledek Babišova hnutí ANO je do značné míry závislý na účasti seniorů u voleb (ilustrační foto).
Výsledek Babišova hnutí ANO je do značné míry závislý na účasti seniorů u voleb (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Přestože Andrej Babiš často tvrdí, že se rozhoduje bez ohledu na to, jestli mu to přinese politické body, je nepochybné, že na výsledku krajských voleb, které jsou už příští pátek a sobotu, mu záleží. Když se on-line deník Aktuálně.cz snažil zjistit, jak si Babiš a jeho hnutí stojí, odborníci upozorňovali na to, že šéf ANO potřebuje na poslední chvíli zvrátit lehce uvadající popularitu a zároveň dostat k volbám v co největším množství své starší příznivce.

Zejména když dal Babiš při zahájení předvolební kampaně ANO na začátku tohoto měsíce najevo, že chce uspět více než před čtyřmi lety. Tehdy hnutí vyhrálo v devíti krajích ze třinácti, jenže ve čtyřech krajích stačily jiným stranám hlasy k tomu, aby si zvolili vlastního hejtmana.

"Trendy v průzkumech ukazují, že ANO mělo největší podporu v době první vlny koronavirové epidemie někdy v březnu a dubnu. Od té doby jeho podpora klesá. Navíc poslední výsledky ukazují, že se zmenšuje podíl občanů, kteří hodnotí premiéra pozitivně. Z toho vyvozuji, že ANO vstupuje do krajských voleb v obtížnější situaci," tvrdí sociolog Jan Herzmann.

Hned ale upozorňuje, že se neodvažuje tipovat, zda se to nějak promítne i do výsledku voleb. "Je to velká otázka, protože neexistuje ani jeden jediný průzkum, který by měřil volební modely pro jednotlivé kraje. Do voleb zbývá deset dní, může se stát cokoliv," míní Herzmann a dodává, že zejména pro starší generaci budou v den voleb důležitá čísla o počtu nakažených koronavirem.

"Babiš ztrácí půdu pod nohama"

Oslovení politologové se navíc shodují v tom, že také Babišovo rozhodnutí vyměnit ministra zdravotnictví souvisí se snahou vylepšit si reputaci u veřejnosti. Podle průzkumu společnosti STEM ve dnech 31. srpna až 13. září přišel Babiš o první místo v popularitě politiků, předstihl ho předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Hamáček si polepšil ve srovnání s letošním lednem o 12 procentních bodů na 48 procent, Babiš klesl o pět bodů na 45 procent.

Kromě toho čerstvý průzkum společnosti Kantar CZ pro Českou televizi ukázal, že ANO se nadále těší zdaleka největší přízni veřejnosti, ovšem oproti červnu ztratilo v preferencích přibližně 4,5 procentního bodu.

"Již pár dní bylo jasné, že Andrej Babiš ztrácí půdu pod nohama. Volby se blíží, proto musí něco udělat, musí převzít iniciativu," sdělil ČTK Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze.

Stejně situaci hodnotí Lubomír Kopeček z katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. "Atmosféra se zjevně v posledních týdnech vyvíjí spíš v neprospěch ANO. Jmenování Romana Prymuly je ze strany premiéra Babiše opravdu 'zatažení za záchrannou brzdu', samozřejmě nejenom kvůli podpoře ANO. Je zjevné, že epidemie se vymyká kontrole," říká.

Volby rozhodne účast seniorů

Zatím není jasné, jak starší generace na nejnovější vývoj, včetně výměny ministra Adama Vojtěcha za Romana Prymulu, ve finále volební kampaně zareaguje. Jestli bude Babiše a jeho hnutí podporovat a především zda vůbec půjde volit. 

"Toto sehraje velkou roli. V každých volbách je důležité, která část společnosti prokáže největší chuť zúčastnit se voleb. A pro pana premiéra jsou určitě starší voliči velmi důležití," říká sociolog Jan Herzmann s tím, že za deset dní do voleb se toho může ještě hodně stát. 

"Senioři jsou pro hnutí ANO nejdůležitější voličská skupina," přidává se politolog Lubomír Kopeček. A podobně reaguje sociolog výzkumné agentury STEM/MARK Jan Burianec. "Bude hrozně důležité, jak se vlastně zachovají starší lidé, jestli přijdou ke krajským volbám. Oni tvoří jádro voličů Andreje Babiše. Například v Polsku k volbám na jaře nepřišlo až 10 procent seniorů a to tam byla pandemická situace v tu chvíli o něco příznivější než aktuálně u nás," podotýká.  

Andrej Babiš ví, že potřebuje dostat do volebních místností především starší voliče. Že na ně cílí, je patrné z mnoha jeho slov a rozhodnutí. V posledních dnech opakovaně vystupuje jako ten, který brání staré a bojuje proti údajnému rozdělení společnosti na věkové skupiny. Naposledy tak učinil v televizním projevu v pondělí večer, kteří jeho kritici označili za předvolební.

"Naše společnost je rozdělená," tvrdil Babiš a kritizoval, že někteří lidé považují covid-19 za chřipku. "Můžu to chápat u mladší generace, protože tam nakažení většinou ani nevykazují příznaky a po karanténě se vrací zpět do normálního života. Ale pro starší lidi, kteří navíc mohou mít zdravotní komplikace, je koronavirus vážné ohrožení," uvedl Babiš.

Přitom to byl právě on, kdo v srpnu zarazil rozšíření povinnosti nosit roušky, které ohlásil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Lidé jsou už otrávení z různých nařízení," reagoval na to Babiš například v rozhovoru pro Právo 22. července a vysvětloval, proč nemůže dát na doporučení epidemiologů, kteří navrhovali přísnější režim.

"V minulosti jsme do toho epidemiologům zásadním způsobem nemluvili. Nechceme ale paralyzovat společenský, kulturní, sportovní a ekonomický život. Prostě se potřebujeme vrátit do normálního života před virem," tvrdil Babiš.

O účasti rozhodne i šíření koronaviru

Kolik voličů by mohlo přijít ke krajským a také k prvnímu kolu senátních voleb, zjišťovala zmiňovaná agentura STEM/MARK. Když se na účast zeptala mezi 11. a 15. zářím pětistovky lidí, celkem 42 procent dotázaných tvrdilo, že půjde k volbám určitě, čtvrtina spíše půjde a desetina nevěděla. Ovšem sama agentura upozorňuje, že k volbám přijde nakonec určitě o dost méně lidí.

"Podle našich zkušeností se nedá očekávat, že by reálná účast dosáhla takového čísla. Skutečná volební účast se většinou sotva přiblíží podílu pevně rozhodnutých respondentů, tedy 42 procent. U voleb druhého řádu (voleb, které jsou z pohledu voličů méně významné než například volby do sněmovny, pozn. red.) to bývá ještě o trochu méně," uvedl analytik STEM/MARK David Frič.

Upozorňuje přitom na to, že mnozí lidé se chtějí rozhodnout až podle toho, jaká bude v Česku situace kolem koronaviru a zda se budou cítit bezpečně. "Na nemalou část potenciálních voličů má vliv aktuální stav šíření koronaviru. Celá čtvrtina respondentů uvedla, že současná epidemiologická situace má vliv na jejich rozhodování o tom, zda jít volit, či nikoliv," potvrzuje Frič s tím, že právě tito lidé ještě s jistotou nevěděli, zda půjdou hlas do volební urny hodit. Největší dilema přitom budou prožívat spíše starší voliči.

"Je zjevné, že účast bude nižší než kdykoliv v minulosti při krajských volbách. O kolik to ale bude, se těžko dá odhadnout. Volební výsledky to nepochybně změní a ANO to zjevně poškodí. Někteří senioři jsou vystrašení a k volbám nepřijdou," tvrdí politolog Lubomír Kopeček.

A stejně to vidí sociolog Matouš Pilnáček ze Sociologického ústavu Akademie věd. "Z dat sebraných v létě vyplývá, že nejvíce se zdravotních důsledků koronaviru obávají voliči hnutí ANO a ČSSD. Naopak voliči Pirátů, ODS, TOP 09 a STAN se o své zdraví a zdraví svých blízkých s ohledem na koronavirus obávají méně. Lze proto odhadovat, že strach z onemocnění koronavirem by mohl poškodit vládní strany a naopak pomoci subjektům tzv. demokratického bloku," odhaduje.

Pro srovnání, zatím poslední krajské volby se konaly v říjnu 2016. K volbám tehdy přišlo 34,6 procenta voličů, hnutí ANO celorepublikově získalo 21 procent hlasů. Vyhrálo v devíti ze třinácti krajů a získalo 176 křesel krajských zastupitelů. Druhá sociální demokracie měla 15,3 procenta voličů a 125 krajských zastupitelů. ODS dosáhla na 9,5 procenta a KDU-ČSL získala 6,3 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce vstoupili do stávky

Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku zahájili dnes ráno neomezenou stávku, zjistila na místě ČTK. Cílem stávky je uzavření kolektivní smlouvy, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd. Stávka podle odborářů zcela zastaví provoz továrny na pneumatiky. Ve firmě pracuje 1100 lidí, stávku podle odborářů podporuje většina zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle. Vedení firmy na dotazy ČTK dlouhodobě neodpovídá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

před 1 hodinou

V Krkonoších stoupá lavinové nebezpečí, ve středu může vystoupat na třetí stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení v minulých dnech má stoupající tendenci, ve středu by mohlo stoupnout z druhého na třetí stupeň z pětibodové škály, informovala v úterý na webu Horská služba Krkonoše. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou.

Na hřebenech Krkonoš je 60 až 100 centimetrů sněhu, v úterý stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. "Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech 20 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Více sněhu je uloženo na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadních směrů v odtrhových zónách a ve žlabech. "Zde se mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu.Ve sněhové pokrývce se začínají tvořit hranaté krystaly, a to zejména na severních a stinných svazích. Testy stability vykazují střední stabilitu. Během dne budou srážky sněhové v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem," uvedl Dlouhý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy