Tváře zla z norimberského procesu. Byl jsem hrdý, že jsem nacisty pověsil, líčil kat

Tváře zla z norimberského procesu. Byl jsem hrdý, že jsem nacisty pověsil, líčil kat
Proces začal 19. listopadu 1945. Mezi soudci zasedli občané čtyř vítězných mocností, které po válce obsadily Německo: Spojených států, Velké Británie, Sovětského svazu a Francie.
Patřil mezi ty, které norimberský tribunál 1. října 1946 odsoudil k trestu smrti. 
Trest ale nemohl být vykonán, protože Göring ve své cele v Norimberku 15. října 1946 - v předvečer popravy - spolkl kyanid draselný a otrávil se.
"V říjnu 1946, kdy skončil norimberský proces, se jen šest procent Němců odvážilo přiznat, že jej považují za nespravedlivý, ale o tři roky později zastávala tento názor třetina dotázaných. Že to viděli právě takhle, by nás nemělo překvapovat, protože v letech 1945 až 1949 jasná většina německého obyvatelstva věřila, že nacismus byl dobrá myšlenka, jenom špatně realizovaná. Podle výsledků průzkumu, který proběhl v americké okupační zóně v listopadu 1946, zastávalo 37 procent Němců názor, že vyhlazování Židů, Poláků a jiných neárijských národů bylo nutné pro bezpečnost Německa," napsal Tony Judt.
Mrtvola Hermanna Göringa v norimberské cele. Popravených 16. října 1946 tak bylo jen jedenáct mužů, přestože odsouzených bylo dvanáct.
Zobrazit 43 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 3. 10. 2021 18:03
Před 76 lety, 1. října 1946, tribunál v Norimberku vynesl dvanáct rozsudků smrti a dalších trestů pro představitele německého nacistického režimu. Podívejte se v unikátních fotografiích na příběhy lidí, kteří byli za zločiny během války odsouzeni a mnozí přitom tvrdili, že o nich buď nevěděli, nebo jenom museli poslouchat rozkazy.
 

Právě se děje

Další zprávy