Nedávno zveřejněné snímky americké společnosti například ukazují rozsáhlé protitankové příkopy u okupovaného města Polohy v Záporožské oblasti. Ty se táhnou v délce asi 30 kilometrů a jsou dostatečně hluboké a široké proto, aby účinně zabránily postupujícím vozidlům, uvádí agentura Reuters, která fotografie ověřila. Za nimi se nachází betonové zátarasy ve tvaru pyramidy, nazývané jako "dračí zuby", jež mají sloužit jako barikády před dalším postupem nepřátelských vojsk. Asi kilometr za nimi pak leží zákopy pro samotné ruské vojáky.
"Takže tam máte jakési čelo, příkop, který má zastavit obrněná vozidla nebo jim alespoň ztížit postup. Pak narazíte na "dračí zuby" nebo také "ďáblovy zuby", což je další nástroj, který má (Ukrajincům) znesnadnit protiútok. A pak teprve narazíte na primární obranný zákop, v němž budou Rusové, kteří na Ukrajince pravděpodobně budou celou dobu střílet," vysvětluje ruskou taktiku v rozhovoru pro agenturu Reuters Tom Ford, výzkumný pracovník z Middlebury Institute of International Studies v americké Kalifornii.
Satelitní snímky odhalují, že celý rozsáhlý systém opevnění se táhne v délce stovek kilometrů - od severních hranic s Ukrajinou přes východní část okupované země až k poloostrovu Krym. Ruské síly ho budují od listopadu, kdy se stáhly z jihoukrajinského Chersonu, tvrdí agentura Reuters. Podle vojenských analytiků tím Rusové vytyčují oblasti, kde buď očekávají ukrajinský protiútok, nebo v jejichž udržení vidí strategický význam.
Na základě fotografií soustřeďují nejsilnější obranu v jihovýchodní části Záporožské oblasti a v úzkém pásu spojujícím Krymský poloostrov se zbytkem Ukrajiny. Například města Tokmak a Bilmak v centru Záporožského regionu obehnali opevněním, podél některých silnic a v blízkosti letišť v Melitopolu a Berďansku zase vykopali zákopy. Podle Reuters zahrnují ruské obranné linie vedle příkopů, barikád a klikatých zákopů také minová pole či ostnaté dráty.
Ovlivní to ukrajinský postup
Vojenští analytici oslovení agenturou Reuters se domnívají, že budovaná opevnění mohou ukrajinským silám zkomplikovat situaci. Jejich postup během protiútoku tak bude záviset především na schopnosti efektivně provádět složité operace a na tom, zda svého nepřítele dokážou překvapit a odlákat jeho pozornost.
"(Rusové) se tímto snaží omezit ukrajinský pohyb. Ukrajinci se budou při své ofenzivě snažit jakoby prorazit ruskou linii a pak rychle odjet se svou vojenskou technikou k pobřeží nebo do týlových oblastí. A proto je délka a šířka ruských obranných zařízení postavena tak, aby tomu zabránila," popisuje v rozhovoru Ford.
Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělí oznámil, že klíčová ukrajinská protiofenziva se blíží. V rozhovoru pro server RBK-Ukrajina řekl, že jediný způsob, jak ukončit válku, je obnovení hranic Ukrajiny do stavu z roku 1991 - tedy i se čtyřmi Rusy okupovanými ukrajinskými oblastmi a s anektovaným Krymským poloostrovem.
"Faktem je, že se všichni připravují (na protiofenzivu)," uvedl Budanov. "Blížíme se k přelomové bitvě moderních dějin. To je fakt, všichni to víme," řekl bez upřesnění, kdy dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva začne. Odmítl také sdělit, v jakém směru se povede či jak silný útok bude. Vojenští experti nicméně očekávají, že hlavní nápor protiofenzivy nastane na jihu země, uvádí Reuters.