Mrtvých přibývá, v Dháce vytáhli z trosek už 507 těl

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
3. 5. 2013 18:12
Zřícení budovy na předměstí bangladéšské metropole je jedním z nejtragičtějších v dějinách
Rescue workers try to rescue trapped garment workers in the Rana Plaza building which collapsed, in Savar, 30 km (19 miles) outside Dhaka April 24, 2013. A block housing garment factories and shops collapsed in Bangladesh on Wednesday, killing nearly 100 people and injuring more than a thousand, officials said.REUTERS/Andrew Biraj (BANGLADESH - Tags: DISASTER BUSINESS) Published: Dub. 24, 2013, 3:43 odp.
Rescue workers try to rescue trapped garment workers in the Rana Plaza building which collapsed, in Savar, 30 km (19 miles) outside Dhaka April 24, 2013. A block housing garment factories and shops collapsed in Bangladesh on Wednesday, killing nearly 100 people and injuring more than a thousand, officials said.REUTERS/Andrew Biraj (BANGLADESH - Tags: DISASTER BUSINESS) Published: Dub. 24, 2013, 3:43 odp. | Foto: Reuters

Dháka - Záchranáři vytáhli z trosek zříceného komplexu Rana Plaza už 507 mrtvých.

Počet obětí na předměstí bangladéšské metropole Dháky ale velmi pravděpodobně poroste, jelikož nikdo neví, kolik lidí bylo v době neštěstí uvnitř. A několik desítek lidí je stále pohřešováno.

Vyšetřovatelé mezitím uvedli, že hlavní příčinou zřícení budovy byla pravděpodobně činnost obřích elektrických generátorů umístěných proti předpisům ve vyšších patrech.

Jak napsal server BBC, neštěstí v Dháce je jednou z největších tragédií v dějinách moderního stavitelství.

Tou největší byly teroristické útoky z 11. září 2001, kdy se po nárazech letadel zřítily mrakodrapy newyorského Světového obchodního centra (WTC).

Bilance z Dháky je nyní větší i než v případě neštěstí z roku 1995, kdy v troskách pětipatrového obchodního domu Sampung v jihokorejském Soulu našlo smrt 502 lidí.

Bangladéš a textilní průmysl

Neštěstí na několik dní paralyzovalo bangladéšský textilní průmysl. Východoasijská země je přitom po Číně druhým největším světovým vývozcem oděvů.

Textilní průmysl představuje 80 procent bangladéšského exportu a zaměstnává více než 40 procent obyvatel v práceschopném věku.

Devět lidí za mřížemi

Rana Plaza se sesunula k zemi minulou středu. V budově, kde sídlilo pět textilních továren a bezpočet dílen, byly tou dobou podle odhadů více než 3000 lidí. Zachránit se podařilo přes 2400 zavalených, většina z nich utrpěla zranění.

Dosavadní vyšetřování ukázalo, že čtveřice majitelů komplex nejenže postavila bez povolení, navíc ignorovala takřka veškerá bezpečnostní opatření. Zaměstnance například nutili jít do práce, ačkoliv se ve stěnách budovy o den dříve objevily trhliny.

Celkem skončilo za mřížemi dalších devět lidí. Tím dosud posledním je jeden z inženýrů, který pracoval jako poradce majitele budovy v době, kdy se rozhodlo o ilegální přístavbě dalších tří pater k pětipodlažnímu objektu.

Den před zřícením budovy byl inženýr přivolán na inspekci; budovu označil vzhledem k prasklinám za nebezpečnou a doporučil evakuaci. Ta se však neuskutečnila.

"V horních patrech budovy byly v rozporu se všemi pravidly umístěny čtyři obrovské generátory," sdělil vysoký úředník ministerstva vnitra. "Když byly generátory po výpadku napájení opět uvedeny do chodu, jejich vibrace spojené s tisíci šicích strojů způsobily kolaps budovy", dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy