Zřícená budova s nákupním centrem pohřbila na 100 lidí

ČTK ČTK
24. 4. 2013 19:01
K neštěstí došlo na předměstí bangladéšského hlavního města Dháky
Foto: Reuters

Dháka - Téměř 100 lidí zahynulo a dalších více než 700 utrpělo zranění nedaleko bangladéšského hlavního města Dháky, kde se zřítila osmipodlažní budova.

Novou bilanci neštěstí uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Uvnitř budovy byly textilní dílny a nákupní středisko a podle jednoho ze zasahujících hasičů v ní bylo v době tragédie asi 2000 lidí; jiné zdroje hovoří o 1000 osobách.

Podle úřadů mohly být příčinou zřícení stavební nedostatky na budově.

Úřad poskytující informace o pohřešovaných a zraněných Reuters sdělil, že potvrzeno bylo 96 mrtvých a přes sedm stovek zraněných. Podle agentury DPA tvoří většinu obětí ženy, které pracovali v tamních čtyřech závodech.

Budova se podle záchranářů složila jako domeček z karet v devět ráno místního času (05:00 SELČ) a bilance, která nejprve uváděla 25 mrtvých, od té doby vytrvale stoupá.

"Vypadá to, jako kdyby nás zasáhlo zemětřesení," řekl Reuters jeden z místních obyvatel při pohledu na chaotickou scénu plnou zhrouceného betonu a sanitek prodírajících se davem plačících příbuzných těch, kdo zůstali uvnitř.

"Pracoval jsem ve třetím patře a náhle jsem uslyšel ohlušující zvuk, ale nechápal jsem, co se stalo. Běžel jsem a něco měl zasáhlo do hlavy," popsal dění v budově jeden z dělníků. Podle dalšího z pracovníků se stavba náhle zřítila asi hodinu po začátku pracovní doby.

V troskách objektu Rana Plaza v Savaru, asi 30 kilometrů od Dháky, se hasiči a vojáci snažili najít další osoby, které mohly zůstat pod troskami.

Majitelé nerespektovali nařízení

Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla v úterý zjištěna trhlina ve zdi.

Někteří přeživší podle agentur uvedli, že kvůli této trhlině nechtěli ve středu nastoupit do práce. "Manažer továrny nás ale přinutil," citovala DPA jednu pracovnici. Jiný dělník AP řekl, že je manažer továrny ujistil, že trhlina nepředstavuje žádný problém.

Bangladéšský ministr vnitra Madžudín Khan Alamgir během prohlídky místa neštěstí novinářům sdělil, že budova pravděpodobně nesplňovala stavební předpisy. "Viníci budou potrestáni," slíbil.

Bangladéšská vláda v reakci na tuto tragédii vyhlásila ve čtvrtek oficiální den smutku. Na vládních i soukromých budovách mají vyset černé vlajky.

Bangladéšský textilní průmysl dlouhodobě stíhá řada neštěstí a požárů. Loni v listopadu zahynulo 112 dělníků, převážně žen, při požáru textilní továrny na průmyslovém předměstí Dháky.

 

Právě se děje

Další zprávy