Tažení Číny proti vzpurným územím: Za "zneuctění" hymny vězení, Ujguři na převýchově

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 1. 2019 15:58
Už několik let se hongkongští fotbaloví fanoušci při zvuku své hymny otáčí zády, bučí nebo drží transparenty na podporu nezávislosti města. Hymna, která při jejich sportovních zápasech zní, je totiž čínská, což se fanouškům požadujícím nezávislost nelíbí. Tamní poslanci nyní přišli s návrhem zákona, který by měl jejich chování trestat. Je to jen součást tažení Číny proti "neposlušným" územím, která se stupňují s nástupem Si Ťin-pchinga do prezidentské funkce.
Hongkongské a čínské vlajky.
Hongkongské a čínské vlajky. | Foto: Reuters

Poslanci jej představili ve středu a podle oficiálního vyjádření Patricka Nipa, tajemníka pro ústavní a pevninské záležitosti v Hongkongu, má zákon "uchovat důstojnost národní hymny a promovat respekt". Cituje ho hongkongský deník South China Morning Post.

Za porušení by pachatelům hrozilo až tříleté vězení a pokuta ve výši až 140 tisíc korun. Zákon dále navrhuje zařazení čínské hymny do osnov základních škol. V návrhu se ovšem nepíše, jaký trest školám hrozí, pokud se pravidlem odmítnou řídit.

Naopak možnost odmítnout zřejmě nebudou mít poslanci, soudci a úředníci, kteří před vstupem do úřadu skládají přísahu. U ní by do budoucna měla hrát čínská hymna. Pokud to někdo odmítne, je možné, že nebude moci vstoupit do funkce.

"Pokud zvolení zákonodárci oznámí před událostí, že se nezúčastní z politického přesvědčení, tak ten, komu budou přísahat, sám určí, jestli byl jejich slib platný," citoval deník Patricka Nipa.

Stejný zákon týkající se zesměšňování čínské hymny byl přijat v pevninské Číně již na podzim 2017. O tom, jak vážně čínská vláda zákon myslí, se mohla přesvědčit 21letá hvězda přímých přenosů s miliony diváků, která hymnu "zesměšnila" gesty, jimiž napodobovala pohyby dirigenta.

Číňanka strávila ve vězení pět dní a musela vydat veřejnou omluvu. V ní oznámila, že s přímými přenosy končí a všechna její videa byla provozovatelem sítě smazána. O případu informoval server Hong Kong Free Press.

Vláda jedné strany dobývá vzpurná území

Toto opatření není prvním, které zvyšuje vliv pevninské Číny v Hongkongu. Ačkoliv má být nezávislost města na Pekingu garantována do roku 2047, kroky po nástupu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga naznačují, že se čínský vliv v oblasti stupňuje.

V roce 2016 a 2017 přišlo o posty šest členů parlamentu, kteří podporovali nezávislost města. Oficiálně z důvodu záměrně špatné přísahy při uvedení do funkce. Tím, že byli odvoláni, ztratila demokratická část parlamentu většinu a přišla o možnost vetovat zákony, které by nezávislost Hongkongu omezovaly.

Jejich odvolání mělo vliv i na zákaz malé politické strany, která usilovala o osamostatnění Hongkongu. "Nemůžu ignorovat fakt, že Hongkongská národní strana opakovaně prohlašovala, že využije všech metod, včetně násilných, a zároveň vyzývala své podporovatele k použití sil," uvedl podle deníku New York Times ministr bezpečnosti John Lee.

Pod tlakem ze strany Pekingu je i Tchaj-wan, víceméně nezávislý ostrov s demokratickou vládou usilující o mezinárodní uznání. V tom mu brání přesvědčení Číny, že ostrov je další z provincií pevninské Číny. Tento status nehodlá Tchaj-wan přijmout, jak naznačila i prezidentka Cchaj Jing-wen v novoročním projevu.

"Nezávislost Tchaj-wanu může vést jen do slepé uličky," varoval pak čínský prezident Si Ťin-pching v novoročním projevu. "Čína musí být sjednocena a stane se tak," dodal.

Sporné Jihočínské moře

Čína si klade územní nároky také na ostrovy v Jihočínském moři, o které se pře s Tchaj-wanem, Vietnamem, Filipínami, Malajsií a Brunejí. Přestože spory nebyly vyřešeny, zvětšuje Peking svou vojenskou přítomnost na místě.

Čína staví na ostrovech - někdy i uměle vybudovaných - základny, o kterých se odborníci domnívají, že mají vojenský charakter. Zároveň americká tajná služba loni varovala, že čínská armáda umístila na ostrovy protiletadlové rakety.

Snahy o zvětšení vlivu Číny sahají daleko do minulosti. V letošním roce Čína "oslaví" 70 let od potlačení tibetského povstání protestujících proti čínskému komunistickému režimu. Při povstání přišlo o život 86 tisíc Tibeťanů, další včetně Dalajlámy uprchli za hranice.

S potlačováním svobody se potýká i autonomní provincie Sin-ťiang, kde žijí muslimští Ujguři. Zatím nejradikálnější zákrok proti nim podnikla pekingská vláda v minulém roce, kdy je začala posílat do převýchovných táborů. Oficiálním důvodem je zabránění extremismu. V převýchovných táborech, kde Ujguři například slibují věrnost komunistické straně, je zavřeno přes milion lidí.

Video: Naši politici zradili demokracii, Rusko je proti Číně svobodná země, říká Etzler

Česká republika stojí na demokratických principech a dopis čtyř ústavních činitelů Číně byl zradou těchto principů a české ústavy, říká Tomáš Etzler. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

před 38 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy