Tažení Číny proti vzpurným územím: Za "zneuctění" hymny vězení, Ujguři na převýchově

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 1. 2019 15:58
Už několik let se hongkongští fotbaloví fanoušci při zvuku své hymny otáčí zády, bučí nebo drží transparenty na podporu nezávislosti města. Hymna, která při jejich sportovních zápasech zní, je totiž čínská, což se fanouškům požadujícím nezávislost nelíbí. Tamní poslanci nyní přišli s návrhem zákona, který by měl jejich chování trestat. Je to jen součást tažení Číny proti "neposlušným" územím, která se stupňují s nástupem Si Ťin-pchinga do prezidentské funkce.
Hongkongské a čínské vlajky.
Hongkongské a čínské vlajky. | Foto: Reuters

Poslanci jej představili ve středu a podle oficiálního vyjádření Patricka Nipa, tajemníka pro ústavní a pevninské záležitosti v Hongkongu, má zákon "uchovat důstojnost národní hymny a promovat respekt". Cituje ho hongkongský deník South China Morning Post.

Za porušení by pachatelům hrozilo až tříleté vězení a pokuta ve výši až 140 tisíc korun. Zákon dále navrhuje zařazení čínské hymny do osnov základních škol. V návrhu se ovšem nepíše, jaký trest školám hrozí, pokud se pravidlem odmítnou řídit.

Naopak možnost odmítnout zřejmě nebudou mít poslanci, soudci a úředníci, kteří před vstupem do úřadu skládají přísahu. U ní by do budoucna měla hrát čínská hymna. Pokud to někdo odmítne, je možné, že nebude moci vstoupit do funkce.

"Pokud zvolení zákonodárci oznámí před událostí, že se nezúčastní z politického přesvědčení, tak ten, komu budou přísahat, sám určí, jestli byl jejich slib platný," citoval deník Patricka Nipa.

Stejný zákon týkající se zesměšňování čínské hymny byl přijat v pevninské Číně již na podzim 2017. O tom, jak vážně čínská vláda zákon myslí, se mohla přesvědčit 21letá hvězda přímých přenosů s miliony diváků, která hymnu "zesměšnila" gesty, jimiž napodobovala pohyby dirigenta.

Číňanka strávila ve vězení pět dní a musela vydat veřejnou omluvu. V ní oznámila, že s přímými přenosy končí a všechna její videa byla provozovatelem sítě smazána. O případu informoval server Hong Kong Free Press.

Vláda jedné strany dobývá vzpurná území

Toto opatření není prvním, které zvyšuje vliv pevninské Číny v Hongkongu. Ačkoliv má být nezávislost města na Pekingu garantována do roku 2047, kroky po nástupu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga naznačují, že se čínský vliv v oblasti stupňuje.

V roce 2016 a 2017 přišlo o posty šest členů parlamentu, kteří podporovali nezávislost města. Oficiálně z důvodu záměrně špatné přísahy při uvedení do funkce. Tím, že byli odvoláni, ztratila demokratická část parlamentu většinu a přišla o možnost vetovat zákony, které by nezávislost Hongkongu omezovaly.

Jejich odvolání mělo vliv i na zákaz malé politické strany, která usilovala o osamostatnění Hongkongu. "Nemůžu ignorovat fakt, že Hongkongská národní strana opakovaně prohlašovala, že využije všech metod, včetně násilných, a zároveň vyzývala své podporovatele k použití sil," uvedl podle deníku New York Times ministr bezpečnosti John Lee.

Pod tlakem ze strany Pekingu je i Tchaj-wan, víceméně nezávislý ostrov s demokratickou vládou usilující o mezinárodní uznání. V tom mu brání přesvědčení Číny, že ostrov je další z provincií pevninské Číny. Tento status nehodlá Tchaj-wan přijmout, jak naznačila i prezidentka Cchaj Jing-wen v novoročním projevu.

"Nezávislost Tchaj-wanu může vést jen do slepé uličky," varoval pak čínský prezident Si Ťin-pching v novoročním projevu. "Čína musí být sjednocena a stane se tak," dodal.

Sporné Jihočínské moře

Čína si klade územní nároky také na ostrovy v Jihočínském moři, o které se pře s Tchaj-wanem, Vietnamem, Filipínami, Malajsií a Brunejí. Přestože spory nebyly vyřešeny, zvětšuje Peking svou vojenskou přítomnost na místě.

Čína staví na ostrovech - někdy i uměle vybudovaných - základny, o kterých se odborníci domnívají, že mají vojenský charakter. Zároveň americká tajná služba loni varovala, že čínská armáda umístila na ostrovy protiletadlové rakety.

Snahy o zvětšení vlivu Číny sahají daleko do minulosti. V letošním roce Čína "oslaví" 70 let od potlačení tibetského povstání protestujících proti čínskému komunistickému režimu. Při povstání přišlo o život 86 tisíc Tibeťanů, další včetně Dalajlámy uprchli za hranice.

S potlačováním svobody se potýká i autonomní provincie Sin-ťiang, kde žijí muslimští Ujguři. Zatím nejradikálnější zákrok proti nim podnikla pekingská vláda v minulém roce, kdy je začala posílat do převýchovných táborů. Oficiálním důvodem je zabránění extremismu. V převýchovných táborech, kde Ujguři například slibují věrnost komunistické straně, je zavřeno přes milion lidí.

Video: Naši politici zradili demokracii, Rusko je proti Číně svobodná země, říká Etzler

Česká republika stojí na demokratických principech a dopis čtyř ústavních činitelů Číně byl zradou těchto principů a české ústavy, říká Tomáš Etzler. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy