Propusťte všechny politické vězně, skandovaly desetitisíce lidí při pochodu v Hongkongu

ČTK ČTK
20. 8. 2017 18:25
Nedělního pochodu v Hongkongu proti uvěznění někdejších studentských lídrů se zúčastnily desítky tisíc lidí. Zpochybňovali nezávislost justice ve městě, které od roku 1997 spravuje Čína. Odvolací soud před třemi dny udělil několikaměsíční tresty vězení za nezákonné shromažďování třem vůdcům prodemokratických demonstrací z roku 2014 - Joshuovi Wongovi, Alexu Chowovi a Nathanu Lawovi. "Není zločin bojovat proti totalitarismu," hlásal jeden z plakátů.
Pochod na podporu uvězněných studentských vůdců.
Pochod na podporu uvězněných studentských vůdců. | Foto: Reuters

Hongkong - Desítky tisíc obyvatel Hongkongu v neděli vyšly do ulic kvůli uvěznění trojice mladých demokratických aktivistů. Účastníci pochodu zpochybňovali nezávislost justice v Čínou spravovaném městě.

Počet protestujících byl nejvyšší od roku 2014, kdy Hongkong paralyzovaly demonstrace za demokratizaci. Agentuře Reuters to řekl bývalý studentský vůdce Lester Shum, jenž shromáždění spoluorganizoval.

"Propusťte všechny politické vězně. Občanská neposlušnost. Nemáme strach," skandoval dav, který přes vysoké teploty došel k nejvyššímu odvolacímu soudu.

Lidé nesli transparenty kritizující justici a věznění aktivistů. "Není zločin bojovat proti totalitarismu," hlásal jeden z plakátů.

Odvolací soud před třemi dny udělil několikaměsíční tresty vězení za nezákonné shromažďování třem vůdcům prodemokratických demonstrací z roku 2014.

Za mřížemi skončil Joshua Wong, který byl hlavní osobností protestů, někdejší studentský vůdce demonstrací Alex Chow a Nathan Law, jenž se loni stal nejmladším demokraticky zvoleným poslancem v Hongkongu.

Demonstranti v roce 2014 po 11 týdnů okupovali klíčové ulice Hongkongu, aby prosadili svůj požadavek na plně svobodné volby nejvyššího představitele města v roce 2017. Tento požadavek předtím zavrhla centrální čínská vláda, která znovu převzala správu nad někdejší britskou kolonií Hongkongem v roce 1997.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy