Končí nejhorší válka půlstoletí? Zemřelo 5 milionů lidí

Zdeněk Mihalco
26. 1. 2008 10:24
Kongo věří, že se konečně dočkalo míru

Kinshasa - Demokratická republika Kongo (dříve Zair) má za sebou desítky let nestability, které před deseti lety vyvrcholily krvavou občanskou válkou. Zahynuly miliony lidí.

Nyní se zdá, že by v zemi mohl nastat toužebně očekávaný mír.

Zástupci vlády a dvaceti povstaleckých skupin totiž tento týden podepsali dohodu, kterou pozorovatelé označují za "historickou". Jedním dechem však dodávají: "V Kongu není nic jisté, násilí může kdykoliv znovu vypuknout."

Čtěte také: Historická dohoda v Kongu podepsána. Přichází mír?

Miliony mrtvých a miliony uprchlíků

Konflikt v Demokratické republice Kongo byl označován za nejhorší od druhé světové války. Vyplývá to z výsledků šetření Mezinárodního výboru pro uprchlíky (IRC), který své závěry zveřejnil před několika dny. 

Ve třetím největším státu Afriky během posledních deseti let podle výsledků studie této organizace zahynulo 5,4 milionu lidí. Na každý měsíc tak připadá zhruba 45 tisíc obětí.

Foto: Aktuálně.cz

Občanská válka začala v roce 1997, v posledních měsících se válčilo již pouze na východě země, kde šlo o etnicky motivované spory mezi jednotlivými povstaleckými skupinami a vládou.

Jde o oběti, které byly zabity nebo zemřely na nemoci a problémy spojené s válečnými útrapami, například podvýživu. Další miliony lidí utekly z domovů.

Pro srovnání - během genocidy v sousední Rwandě před čtrnácti lety zahynulo 800 tisíc lidí,  za války v Bosně a Hercegovině v devadesátých letech zemřelo zhruba 100 tisíc lidí.

Čtěte také
Autor fotografie: Reuters

Mimořádně brutální násilí

"Válka a následné násilí překonaly všechny hrůzy, které se ve světě staly od druhé světové války," prohlásil ředitel organizace IRC George Rupp. Války na území Demokratické republiky Kongo zapříčinily epidemie infekčních onemocnění. Nemocní malárií stále nemají přístup ani k základní lékařské péči.

Válčení v této oblasti bylo mimořádně brutální. Bojovali i vojáci v dětském věku. Desetitisíce žen byly znásilněny. Země má nyní vážné ekonomické potíže. Ve východní části státu je patrně nejhorší přístup ke zdravotní péči na světě. Infrastruktura v některých oblastech prakticky neexistuje.

Katastrofě v Kongu nepomohla zabránit ani největší mírová operace v dějinách OSN, která ročně stojí miliardu dolarů.

Mezinárodní výbor pro uprchlíky proto vyzval k dalšímu posílení mise OSN a uvolnění financí na rekonstrukci země. Evropská unie už přislíbila věnovat na rekonstrukci země 150 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy